TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Сон на летната ноќ на сцената на Битолскиот театар

Тера - 12.10.2017

Сон на летната ноќ, односно Сон во ноќта спроти Иванден, од Шекспир, а во режија на режисерот од Калифорнија , Џон Блондел, на 13-ти октомври на сцената во Битолскиот театар . Претходниот период екипата на Народниот театар-Битола, го изведе ...

Нова премиера на Шекспир во Битола

Алфа - 12.10.2017

Пиесата ``Сонот на летната ноќ`` од Вилијам Шекспир, утревечер љубителите на сценската уметност премиерно ќе можат да ја видат на големата сцена во Битолскиот народен театар. Пиесата ``Сонот на летната ноќ`` од Вилијам Шекспир, утревечер љубителите ...

Битолска театарска премиера на „Сон на летната ноќ“

Орбис - 12.10.2017

„Сон на летната ноќ “ е претставата од Вилијам Шекспир што од утре ќе се најде на редовниот репертоар на битолскиот народен театар. Режијата е доверена на големиот познавач на шекспировиот опус Џон Блондел.

Премиера на „Сон на летната ноќ“ во Битола – златна средина помеѓу македонскиот и американскиот менталитет

Шеталиште - 12.10.2017

Интересна и темпераментна претстава, со 17 актери на сцена, претстава со непресушна фасцинантност. Вака битолските актери и режисерот Џон Блондел ја најавија денес на прес-конференција утрешната битолска премиера на „Сон на летната ноќ“ од Шекспир.

Битолска театарска премиера на „Сон на летната ноќ”

Слободен Печат - 12.10.2017

Ансамблот на НУ Народен театар-Битола утревечер на матичната сцена ќе ја одигра претставата „Сон на летната ноќ“ од Вилијам Шекспир во режија на гостинот од САД, Џон Блондел. Претставата „Сон на летната ноќ“, финансирана од Министерството за ...

Утревечер премиера на „Сон на летната ноќ“ на сцената на Битолскиот народен театар

Канал5 - 12.10.2017

Утревечер на сцената на битолскиот народен театар ќе биде поставена најновата премиера„Сон на летната ноќ“ од Шекспир. Се работи за динамична претстава, со 17 актери на сцена. Режијата е на американецот Џон Блондел, кој што во 1990 година за прв пат ...

Битолска театарска премиера на „Сон на летната ноќ“

А1 On - 12.10.2017

Ансамблот на НУ Народен театар-Битола утревечер на матичната сцена ќе ја одигра претставата „Сон на летната ноќ“ од Вилијам Шекспир во режија на гостинот од САД, Џон Блондел. Претставата „Сон на летната ноќ“, финансирана од Министерството за ...

Битолска театарска премиера на „Сон на летната ноќ“

Сител - 12.10.2017

Ансамблот на НУ Народен театар-Битола утревечер на матичната сцена ќе ја одигра претставата „Сон на летната ноќ“ од Вилијам Шекспир во режија на гостинот од САД, Џон Блондел. Претставата „Сон на летната ноќ“, финансирана од Министерството за ...

Битолска театарска премиера на „Сон на летната ноќ“

Либертас - 12.10.2017

Ансамблот на НУ Народен театар-Битола утревечер на матичната сцена ќе ја одигра претставата „Сон на летната ноќ“ од Вилијам Шекспир во режија на гостинот од САД, Џон Блондел. Претставата „Сон на летната ноќ“, финансирана од Министерството за ...

Битолска премиера на „Сон на летната ноќ“

Cooltura - 13.10.2017

Ансамблот на НУ Народен театар-Битола вечерва (петок, 13 окт) на матичната сцена ќе ја одигра претставата „Сон на летната ноќ“ од Вилијам Шекспир во режија на гостинот од САД, Џон Блондел.