TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ЕУ во октомври ќе се наврати на проширувањето, нема конкретен датум за преговори

Телма - 18.06.2019

Најдоцна во октомври ЕУ ќе се наврати на отворањето преговори со Северна Македонија и Албанија, но без конкретен датум за преговори, е конечниот заклуок на Советот за општи работи на ЕУ, кој заврши попладнево по долга дебата која траеше од утрото.

Хан: За жал малцинство земји-членки не прифатија отворање на преговори

Нова ТВ - 18.06.2019

Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан на прес-конференцијата по министерскиот состанок за општи работи на ЕУ на кој повторно се одложи одлуката за отворање на преговори со Северна Македонија и Албанија, порача дека колективниот кредибилитет на ...

Нема датум за преговори за земјава, Северна Македонија сега ќе го чека октомври

Скопје1 - 18.06.2019

Нема датум за преговори за земјава. Попладнево, министрите за надворешни работи го усвоија заклучокот – дека прашањето за датумот повторно ќе го отворат во октомври, и за Македонија и за Албанија, без воопшто да испратат јасен сигнал каков епилог би ...

Дали Европа повторно ќе го изневери Балканот?

Н.Македонија - 18.06.2019

Дали Европската Унија ќе го испочитува дадениот збор кон Тирана и кон Скопје, или Брисел повторно ќе го изневери Западен Балкан. Сите погледи се вперени кон состанокот на шефовите на дипломатии на земјите-членки во ЕУ во Луксембург, каде што се ...

ЕУ земјите подготвени да ја прифатат само Северна Македонија

Deutsche Welle - 18.06.2019

Медиумите на германски јазик предвидуваат неизвесен исход на денешниот состанок на шефовите на дипломатии на земјите-членки на ЕУ во однос на датумот за преговори за С. Македонија и Албанија „Зелено светло за Северна Македонија, црвено за ...

Хан: За жал малцинство земји-членки не прифатија отворање на преговори

24Инфо - 18.06.2019

Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан на прес-конференцијата по министерскиот состанок за општи работи на ЕУ на кој повторно се одложи одлуката за отворање на преговори со Северна Македонија и Албанија, порача дека колективниот кредибилитет на ...

Дали заостанувањето на Албанија ја кочи Македонија на патот кон ЕУ?

Н.Македонија - 17.06.2019

Земјите-членки на ЕУ утре ќе ја одложат одлуката за отворање преговори со Македонија и со Албанија, најверојатно за септември, откако безмалку сите земји се подготвени да дадат зелено светло за Македонија, додека Албанија уште наидува на отпор од ...

ЕУ земјите подготвени да ја прифатат само Северна Македонија

Независен - 18.06.2019

Медиумите на германски јазик предвидуваат неизвесен исход на денешниот состанок на шефовите на дипломатии на земјите-членки на ЕУ во однос на датумот за преговори за С. Македонија и Албанија, пишува Дојче Веле.

Хан: Малцинство земји-членки не беа во можност да го прифатат предлогот за почнување на преговорите

Слободен Печат - 18.06.2019

И покрај одложувањето, сите земји-членки топло го поздравиле Преспанскиот договор денеска, изјави Хан и изрази уверување дека во октомври ќе има позитивна одлука. Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан на прес-конференцијата по министерскиот ...

Северна Македонија со еден чекор внатре, Албанија ке почека пред вратите на ЕУ

Алсат-М - 18.06.2019

„Зелено светло за Северна Македонија, црвено за Албанија?“- под овој наслов порталот Еурактив на германски јазик објавува широка анализа во пресрет на денешната одлука на министрите за надворешни работи на ЕУ во Луксембург.

Хан: За жал малцинство земји-членки не прифатија отворање преговори

Локално - 18.06.2019

Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан на прес-конференцијата по министерскиот состанок за општи работи на ЕУ на кој повторно се одложи одлуката за отворање на преговори со Северна Македонија и Албанија, порача дека колективниот кредибилитет на ...

Германски медиуми: ЕУ земјите подготвени да ја прифатат само Северна Македонија

Либертас - 18.06.2019

Медиумите на германски јазик предвидуваат неизвесен исход на денешниот состанок на шефовите на дипломатии на земјите-членки на ЕУ во однос на датумот за преговори за С. Македонија и Албанија, пренесува Дојче веле .

Хан: За жал малцинство земји-членки не прифатија отворање на преговори

Вечер - 18.06.2019

Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан на прес-конференцијата по министерскиот состанок за општи работи на ЕУ на кој повторно се одложи одлуката за отворање на преговори со Северна Македонија и Албанија, порача дека колективниот кредибилитет на ...

Германски печат: ЕУ земјите подготвени да ја прифатат само Северна Македонија

1tv - 18.06.2019

Медиумите на германски јазик предвидуваат неизвесен исход на денешниот состанок на шефовите на дипломатии на земјите-членки на ЕУ во однос на датумот за преговори за Северна Македонија и Албанија, пренесува Дојче Веле „Зелено светло за Северна ...

Хан: За жал малцинство земји-членки не прифатија отворање на преговори

1tv - 18.06.2019

Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан на прес-конференцијата по министерскиот состанок за општи работи на ЕУ на кој повторно се одложи одлуката за отворање на преговори со Северна Македонија и Албанија, порача дека колективниот кредибилитет на ...

Хан: За жал малцинство земји-членки не прифатија отворање на преговори

Press24 - 18.06.2019

Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан на прес-конференцијата по министерскиот состанок за општи работи на ЕУ на кој повторно се одложи одлуката за отворање на преговори со Северна Македонија и Албанија, порача дека колективниот кредибилитет на ...

Хан: За жал, малцинство земји-членки не прифатија отворање на преговори, нашиот колективен кредибилитет е во прашање

+инфо - 18.06.2019

Внимателно ги слушав нашите земјите-членки и тие рекоа дека многу ја ценат Северна Македонија, така што уверен сум дека ќе има зелено светло во октомври, рече Хан во врска со тоа какви гаранции добива Комисијата и земјите кандидатки дека во октомври ...

Заев не ја убеди секси Европа: Нема датум за преговори за Македонија

Република - 18.06.2019

Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан на прес-конференцијата по министерскиот состанок за општи работи на ЕУ на кој повторно се одложи одлуката за отворање на преговори со Северна Македонија и Албанија, порача дека колективниот кредибилитет на ...

Хан: Одлуката одложена, за жал малцинство земји-членки не прифатија отворање на преговори

МКД - 18.06.2019

Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан на прес-конференцијата по министерскиот состанок за општи работи на ЕУ на кој повторно се одложи одлуката за отворање на преговори со Северна Македонија и Албанија, порача дека колективниот кредибилитет на ...

Хан и овој пат нема добри вести за Македонија

Фактор - 18.06.2019

Комесарот за проширување Јоханес Хан на прес-конференцијата по министерскиот состанок за општи работи на ЕУ на кој повторно се одложи одлуката за отворање на преговори со Северна Македонија и Албанија, изјави дека колективниот кредибилитет на ...

Македонија денеска не доби датум за преговори, Хан вели малцинство земји членки биле против

Фокус - 18.06.2019

Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан на прес-конференцијата по министерскиот состанок за општи работи на ЕУ на кој повторно се одложи одлуката за отворање на преговори со Северна Македонија и Албанија, порача дека колективниот кредибилитет на ...

Хан: За жал малцинство земји-членки не прифатија отворање на преговори

А1 On - 18.06.2019

Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан на прес-конференцијата по министерскиот состанок за општи работи на ЕУ на кој повторно се одложи одлуката за отворање на преговори со Северна Македонија и Албанија, порача дека колективниот кредибилитет на ...

Хан: За жал малцинство земји-членки не прифатија отворање на преговори, Европа уште еднаш и ја затвори вратата на ...

Курир - 18.06.2019

Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан на прес-конференцијата по министерскиот состанок за општи работи на ЕУ на кој повторно се одложи одлуката за отворање на преговори со Северна Македонија и Албанија, порача дека колективниот кредибилитет на ...

Хан: За жал малцинство земји-членки не прифатија отворање на преговори

MakPress - 18.06.2019

Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан на прес-конференцијата по министерскиот состанок за општи работи на ЕУ на кој повторно се одложи одлуката за отворање на преговори со Македонија и Албанија, порача дека колективниот кредибилитет на Унијата е ...

ХАН: Нема датум од ЕУ за С. Македонија

Денешен - 18.06.2019

Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан на прес-конференцијата по министерскиот состанок за општи работи на ЕУ на кој повторно се одложи одлуката за отворање на преговори со С. Македонија и Албанија, порача дека колективниот кредибилитет на Унијата ...

Хан: За жал малцинство земји-членки не прифатија отворање на преговори

Либертас - 18.06.2019

-За жал, малцинство на земји-членки не беа во можност да го поддржат јасниот предлог на Европската Комисија да се отворат преговори со Северна Македонија и Албанија. ЕК цврсто верува дека ЕУ треба да ги награди тие кои ги исполниле барањата ...

Хан вели дека малцинство земји членки биле против

ММС - 18.06.2019

Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан на прес-конференцијата по министерскиот состанок за општи работи на ЕУ на кој повторно се одложи одлуката за отворање на преговори со Северна Македонија и Албанија, порача дека колективниот кредибилитет на ...

Хан: Малцинство земји-членки не беа во можност да го прифатат предлогот за почнување на преговорите

PressingTV - 18.06.2019

Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан на прес-конференцијата по министерскиот состанок за општи работи на ЕУ на кој повторно се одложи одлуката за отворање на преговори со Северна Македонија и Албанија, порача дека колективниот кредибилитет на ...

Хан: За жал малцинство земји-членки не прифатија отворање на преговори

Бриф - 18.06.2019

Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан на прес-конференцијата по министерскиот состанок за општи работи на ЕУ на кој повторно се одложи одлуката за отворање на преговори со Северна Македонија и Албанија, порача дека колективниот кредибилитет на ...

Хан: За жал малцинство земји-членки не прифатија отворање на преговори со Северна Македонија

еМагазин - 18.06.2019

Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан на прес-конференцијата по министерскиот состанок за општи работи на ЕУ на кој повторно се одложи одлуката за отворање на преговори со Северна Македонија и Албанија, порача дека колективниот кредибилитет на ...

Хан: За жал малцинство земји-членки не прифатија отворање на преговори

Канал5 - 18.06.2019

Еврокомесарот Јоханес Хан по министерскиот состанок за општи работи на ЕУ на кој повторно се одложи одлуката за отворање на преговори со Северна Македонија и Албанија, порача дека колективниот кредибилитет на ЕУ е во прашање.

Хан: За жал малцинство земји-членки не прифатија отворање на преговори со Северна Македонија и Албанија

Опсервер - 18.06.2019

Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан на прес-конференцијата по министерскиот состанок за општи работи на ЕУ на кој повторно се одложи одлуката за отворање на преговори со Северна Македонија и Албанија, порача дека колективниот кредибилитет на ...