TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Бузалковска: Изјавата на министерот е „да им дадеме по едно стотче на овие што кренаа галама и да им ја затвориме ...

Фокус - 11.02.2019

Театарската режисерка Зоја Бузалковска која си поднесе оставка од Советот за култура по скандалот со доделување средства од Министерството за култура, во вечерашното гостување на телевизија Телма рече дека изјавата на министерот за култура дека ...

Бузалковска: Асаф  Адеми мора да си поднесе оставка, ако сам не го направи тоа, тоа треба да го направи оној кој го ...

Курир - 11.02.2019

Режисерката Зоја Бузалковска во своето гостување на Топ Тема посочи дека со оглед на големиот број скандали кој го тресат министерството за култура, министерот Асаф Адеми досега требаше да си поднесе оставка.

Бузалковска: Изјавата на министерот е „да им дадеме по едно стотче на овие што кренаа галама и да им ја затвориме ...

Република - 11.02.2019

Театарската режисерка Зоја Бузалковска која си поднесе оставка од Советот за култура по скандалот со доделување средства од Министерството за култура, во вечерашното гостување на телевизија Телма рече дека изјавата на министерот за култура дека ...

Бузалковска: Адеми веќе требаше да си поднесе оставка

+инфо - 11.02.2019

Мислам дека ако толку скандали се случат во вашиот ресор, она што прво треба да го направите е да си поднесете оставка или барем да земете комплетна одговорност на себе си. Во случај кога тоа не го прави министерот од ресорното министерство тогаш ...

Бузалковска: Не е убаво што премиерот зборува за делумна ревизија, бидејќи  е потребна комплетна ревизија на сите ...

Курир - 10.02.2019

Во вчерашниот централен дневник на 1ТВ гостуваше режисерката Зоја Бузалковска, која говореше за неправилноста за финансирање на културните институции. -Имаме многу јасни индикации дека некои одлуки се донесени во последен момент.

Принципиелност против послушност!

Либертас - 10.02.2019

Кога Зоја Бузалковска поднесува оставка од функцијата советник во министерството за култура, тоа е одраз на стручност и професионалност. Кога Роберт Вељановски нешто раскажува тоа е партиска послушност.

Режисерката Бузалковска во Централниот Дневник на 1ТВ: Како се делат државни пари во културата?

Либертас - 09.02.2019

Премиерот Зоран Заев најави дека дел од конкурсот за поделба на пари во културата ќе биде поништен откако изби скандалот со списоците на Министерството за култура. Тој во својата изјава нагласи и дека организаторите на Џез фест не доставиле ниту ...

Бузалковска: Изјавата на министерот за култура е „да им дадеме по едно стотче на овие што кренаа галама и да им ја ...

Либертас - 11.02.2019

Театарската режисерка Зоја Бузалковска која си поднесе оставка од Советот за култура по скандалот со доделување средства од Министерството за култура, во вечерашното гостување на телевизија Телма рече дека изјавата на министерот за култура дека ...

Бузалковска: Потребна e комплетна ревизија зашто одлуките се носеле во кабинетот на министерот во последен момент

Република - 10.02.2019

Во вчерашниот централен дневник на 1ТВ гостуваше режисерката Зоја Бузалковска, која говореше за неправилноста за финансирање на културните институции. Имаме многу јасни индикации дека некои одлуки се донесени во последен момент.

Поповски:Постои огромна цивилизациска разлика меѓу Бузалковска и Вељановски

AKO - 10.02.2019

Принципиeлност против послушност! Кога Зоја Бузалковска поднесува оставка од функцијата советник во министерството за култура, тоа е одраз на стручност и професионалност. Кога Роберт Вељановски нешто раскажува тоа е партиска послушност.