TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Жестоки реакции на партиите на Ромите по коалицијата со Амди Бајрам

Телма - 17.05.2018

Политичките претставници на Ромите со жестоки ракции по одлуката на премиерот Заев за коалицирање со пратеникот Амди Бајрам и неговата партија Сојуз на Ромите. Тие бараат премиерот да ја преиспита одлуката бидејќи, според нив Бајрам треба да ...

(Видео) Неждет Мустафа: Со влегувањето во Владата, Амди Бајрам доби политичка аболиција

Макфакс - 17.05.2018

Лидерот на Обединетата партија за еманципација на Ромите (ОПЕР), Неждет Мустафа, денеска на прес-конференција во општина Шуто Оризари го изрази незадоволството по одлуката Амди Бајрам со неговата партија Сојузот на Ромите од Македонија (СРМ) да ...

(ВИДЕО) Неждет Мустафа: Со ликови како Амди Бајрам, не се достигнуваат европските стандарди

А1 On - 17.05.2018

Претседателот на Обединетата партија за еманципација на Ромите (ОПЕР), Неждет Мустафа реагира на одлуката Амди Бајрам после 11 години поддршка за власта на ВМРО-ДПМНЕ, сега да влезе и во владата на Зоран Заев.

Амди: „Јас сум ги научил како да се подмитуе“ (видео)

Таратур - 17.05.2018

Човекот отворено и јавно си признава – „нека знае цела јавност, јас сум ги научил како да се подмитуе, како да ги добиваат Ромите“. ...

(Фото) Амди Бајрам прстенот со лав ќе го менува за ружа

Репортер - 17.05.2018

Откако премиерот Зоран Заев, најави дека Амди Бајрам ќе стане дел од владината коалиција, на социјалните мрежи и во јавноста почнаа негодувањата. Повторно стана актуелна и фотографијата на која Амди го носи прстенот со лавот, партискиот симбол на ...

(ВИДЕО) Интервју со Амди Бајрам: Јас морам да бидам со власта, зад добар коњ добра прашина се дига

Либертас - 16.05.2018

Секогаш пратеник од владиното парламентарно мнозинство, коалициски партнер на Бранко Црвенковски, Љубчо Георгиевски, Никола Груевски, а сега и на Зоран Заев, пратеникот Амди Бајрам, по заканите за кафез, свеќи и гробишта, во интервју за 1ТВ вели ...

Среден прст за граѓанскиот интерес

Фокус - 16.05.2018

Пишува: Ида Протугер Вељковиќ Амди Бајрам е спореден лик во оваа колумна. Ќе пишувам за квалитетните луѓе кои останаа во Македонија и кои се раритетен вид од ранг на белиот носорог. Ќе пишувам за другарка ми Јана.

(ФОТО) Ќе го замени ли Амди лавчето на прстенот со „ружа“?

Фокус - 16.05.2018

Новиот партнер во Владата на Зоран Заев, вечниот Амди Бајрам своевремено носеше прстен со симболот на ВМРО-ДПМНЕ, лавчето. Откако сега ВМРО-ДПМНЕ го замени со СДСМ, се наметнува прашањето дали ќе купува нов прстен, овојпат со „ружа“.

Амди Бајрам смета дека е подобро тој да е претседател на ВМРО, алудирајки на наместениот конгрес и изборот на Мицкоски

Пулс24 - 16.05.2018

Амди Барјам се исмеа, ама сериозно се исмеа со ДПМНЕ односно со изборот на Мицкоски. Како што рече во својот настап на ТВ рече дека сите тие се за него дечиња и аматери во политиката. Самиот рече дека изборот, ваков како што е не е достоен за него.

Бајрам: Заев е најдобар премиер бидејќи на пратеничко прашање ми одговори три пати

Поглед - 16.05.2018

Претседателот на Сојузот на Роми Амди Бајрам вели дека граѓаните на РМ треба да разберат дека се е политика и дека неговата одлука да биде на страната на Заев не е чудна, напротив туку мудра политичка одлука.

Вечниот владин партнер Амди Бајрам

Телма - 16.05.2018

Влегувањето на Амди Бајрам во Владата ја разбранува целата јавност, но и владината коалиција. Постојаниот партнер на СДСМ, Партијата за целосна еманципација на Ромите, смета дека е апсурд да се коалицира со партија која правела малверзации и со ...

СЛОБОДЕН УДАР Цената на прстот

+инфо - 16.05.2018

Земањето на Амди во реформската коалиција е уште еден среден прст покажан кон сите што од неа очекуваат подобро утре. Цената што Заев ја плаќа со земањето на Амди Бајрам во коалиција, без оглед за што е, превисока е .

Амди, Ѕинго и останатиот шљам на македонскиот политички панаѓур

+инфо - 16.05.2018

Политичарите кои се дел од новиот бран на „подновувања“ во владата ќе ја дадат својата поддршка во замена за амнестија и за уште профит, политички и финансиски. И ќе му го свртат грбот на Заев во првиот погоден момент.

ПЦЕР верен до смрт на СДСМ, не му ги заборава злоделата на Амди Бајрам

+инфо - 16.05.2018

Партијата за целосна еманципација на Ромите (ПЦЕР) се оградува од пристапувањето на Сојузот на Ромите на Амди Бајрам во Владата, поради како што вели „злоделата направени кон партијата не се забораваат така лесно“.

Не е Амди Бајрам виновен што работниците подржуваат бизнис партии

Антропол - 16.05.2018

Амди Бајрам влегува во влада, изјави премиерот Зоран Заев. Ај нека ни е честито! За многу години! А многу години ова го гледаме. Амди Бајрам е на власт подолго од што сум јас жив. И покрај сите „промени“.

(Фото) Софија Куновска срдечно го поздрави влегувањето на Амди Бајрам во Владата

еМагазин - 16.05.2018

Поранешната пратеничка од редовите на СДСМ и една од најдобрите македонски актерки Софија Куновска со доза на хумор срдечно го поздрави влегувањето на Амди Бајрам во редовите на владејачката гарнитура.

(ВИДЕО) Неждет Мустава: Амди Бајрам доби политичка аболиција со влегувањето во власта

А1 On - 17.05.2018

Лидерот на Обединетата партија за еманципација на Ромите (ОПЕР), Неждет Мустафа, денеска на прес-конференција во општина Шуто Оризари го изрази незадоволството по одлуката Амди Бајрам со неговата партија Сојузот на Ромите од Македонија (СРМ) да ...

Средниот прст на Амбди Бајрам и очајот на СДСМ

еМагазин - 16.05.2018

„Политиката е курва“ е добро позната и општо прифатена изрека која се чини дека е сосем оправдана, а најдобар доказ за тоа е последната одлука на владејакото мнозинство од СДСМ меѓу своите редови да ги вклучи Амди Бајрам и Мендух Тачи, двајца добро ...

Заев му ја исполни желбата на Амди Бајрам

Фактор - 16.05.2018

Амди Бајрам ја прекина коалицијата со ВМРО-ДПМНЕ откако партијата замина во опозиција. Тогаш Бајрам и изрази желба да премине во парламентарното мнозинство предводено од СДСМ и премиерот Зоран Заев, а се чини оваа негова желба веќе станува реалност.

Амди Бајрам: Кога видов дека бродот на ВМРО тоне, му се извинив на Заев и свртев нов лист!

Фокус - 15.05.2018

Амди Бајрам, лидер на Сојузот на Ромите станува дел од парламентарното мнозинство предводено од СДСМ – е веста која што денес ја потврди премиерот Зоран Заев. Според него, тој нема да добие министерски места, туку одговорност на други позиции.

Неждет Мустафа: Толку ли вреди интелектуалниот потенцијал на Амди Бајрам за да биде дел од секоја владина коалиција

Макфакс - 17.05.2018

По одлуката на Амди Бајрам по 11 години поддршка за власта на ВМРО-ДПМНЕ, сега да влезе и во владата на Зоран Заев, со остра реакција се јави претседателот на Обединетата партија за еманципација на Ромите (ОПЕР), Неждет Мустафа.

Сите сме ние бајрами

Либертас - 15.05.2018

Врз основа на која разлика во убавината, паметта и чесноста, луѓето го диференцираат Амди Бајрам од просекот на таканаречената политичка елита. Јас не гледам според кои критериуми Хорхе, да речеме е подобар од Амди.

Амди Бајрам влезе во влада

Бриф - 15.05.2018

По повеќемесечни преговори за влез во Влада, Африм Гаши, Мендух Тачи и Амди Бајрам му подадоа рака на премиерот Зоран Заев. БЕСА најверојатно го добива Министерството за култура, ДПА за странски инвестиции, а Сојузот на Ромите нема да има министер.

(Видео) Неочекувано: Ова е најновиот потег на Амди Бајрам

Sky - 15.05.2018

Амди Бајрам влегува во Владата. Сојузот на Ромите на Амди Бајрам станува дел од владината коалиција предводена од СДСМ. Премиерот Зоран Заев рече дека нема да добие министерско место, туку ќе добие одговорност на други позиции.

И партијата на Амди Бајрам дел од Владата

Канал 77 - 15.05.2018

БЕСА на Африм Гаши, ДПА на Мендум Тачи и Сојузот на Ромите на Амди Бајрам – се новите коалициски партнери на Владата. Ова го соопшти денеска премиерот Зоран Заев одговарајќи на новинарски прашања, откако заврши судското рочиште за предметот Поткуп.

Вечерва се огласи Амди Бајрам – она што го соопшти уште повеќе ја изненади јавноста

Sky - 16.05.2018

Секогаш пратеник од владиното парламентарно мнозинство, коалициски партнер на Бранко Црвенковски, Љубчо Георгиевски, Никола Груевски, а сега и на Зоран Заев, пратеникот Амди Бајрам, по заканите за кафез, свеќи и гробишта, во интервју за 1ТВ вели ...

Цената на прстот

Слободен Печат - 16.05.2018

Пишува Жарко Јорданоски Цената што Заев ја плаќа со земањето на Амди Бајрам во коалиција, без оглед за што е, превисока е. Истиот Амди што покажуваше среден прст на демонстрантите пред Собранието на „црниот понеделник“, што носеше зајаци, моркови и ...

Амди, Ѕинго и останатиот шљам на македонскиот политички панаѓур

CivilMedia - 16.05.2018

Влегувањето на таа насилничка гротеска од политичар Амди Бајрам во владата не е ни оддалеку помалку неморална политичка постапка, отколку влегувањето на еден Ѕинго. Штетата која македонската демократија ја претрпе во изминатите децении, а особено во ...

ПЦЕР: Не сме прашани и не се согласуваме со влегувањето на партијата на Амди Бајрам во коалицијата

Либертас - 16.05.2018

Партијата за целосна еманципација на Ромите (ПЦЕР) се оградува од пристапувањето на Сојузот на Ромите на Амди Бајрам во Владата, поради тоа што „злоделата направени кон партијата не се забораваат така лесно“.

Неждет Мустафа: Со влегувањето во Владата, Амди Бајрам доби политичка аболиција

Точка - 17.05.2018

Лидерот на Обединетата партија за еманципација на Ромите (ОПЕР), Неждет Мустафа, денеска на прес-конференција во општина Шуто Оризари го изрази незадоволството по одлуката Амди Бајрам со неговата партија Сојузот на Ромите од Македонија (СРМ) да ...

Амди Бајрам: Кога видов дека бродот на ВМРО тоне, му се извинив на Заев и свртев нов лист!

Слободен Печат - 15.05.2018

Амди Бајрам, лидер на Сојузот на Ромите станува дел од парламентарното мнозинство предводено од СДСМ – е веста која што денес ја потврди премиерот Зоран Заев. Според него, тој нема да добие министерски места, туку одговорност на други позиции.

Неждет Мустафа: Толку ли вреди интелектуалниот потенцијал на Амди Бајрам, за да биде дел од секоја владина коалиција

Точка - 17.05.2018

По одлуката на Амди Бајрам по 11 години поддршка за власта на ВМРО-ДПМНЕ, сега да влезе и во владата на Зоран Заев, со остра реакција се јави претседателот на Обединетата партија за еманципација на Ромите (ОПЕР), Неждет Мустафа.

Сите сме ние бајрами

iPortal - 15.05.2018

Врз основа на која разлика во убавината, паметта и чесноста, луѓето го диференцираат Амди Бајрам од просекот на таканаречената политичка елита. Јас не гледам според кои критериуми Хорхе, да речеме е подобар од Амди.

Амди Бајрам: Подобро ВМРО-ДПМНЕ мене да ме избереше за претседател, отколку Мицкоски (ВИДЕО)

Поглед - 16.05.2018

Не се сеќавам на тоа дека сум најавувал такво нешто, вели претседателот на Сојузот на Ромите во неговото гостување на 1ТВ. -Јас морам отворен да бидам према цела јавност и не треба многу прашина да дигаат затоа што зад добар коњ добра прашина се ...

Амди, Ѕинго и останатиот шљам на македонскиот политички панаѓур

Либертас - 16.05.2018

Ви пренесуваме дел од колумната на Џабир Дерала за Цивил Медиа: Влегувањето на таа насилничка гротеска од политичар Амди Бајрам во владата не е ни оддалеку помалку неморална политичка постапка, отколку влегувањето на еден Ѕинго.

Самка Ибраимовски и ПЦЕР се оградуваат од ,,апсурдната одлука“ на премиерот за коалицирање со Амди Бајрам

AKO - 16.05.2018

Претседателот на ПЦЕР, Самка Ибраимовски не се согласува со одлуката да седи во иста коалиција со Амди Бајрам: ,,ПЦЕР е сериозна партија и 10 години е лојален кон СДСМ и од осамостојувањето до денес, 25 години е во коалиција со СДСМ.

Амди Бајрам: Кога видов дека бродот на ВМРО тоне, му се извинив на Заев и свртев нов лист!

Либертас - 15.05.2018

Амди Бајрам, лидер на Сојузот на Ромите станува дел од парламентарното мнозинство предводено од СДСМ – е веста која што денес ја потврди премиерот Зоран Заев. Според него, тој нема да добие министерски места, туку одговорност на други позиции.

Сите сме ние бајрами

Окно - 16.05.2018

Врз основа на која разлика во убавината, паметта и чесноста, луѓето го диференцираат Амди Бајрам од просекот на таканаречената политичка елита? Јас не гледам според кои критериуми Хорхе, да речеме е подобар од Амди.

Бајрам: Подобро ВМРО-ДПМНЕ мене да ме избереше за претседател, отколку Мицкоски ВИДЕО

+инфо - 16.05.2018

Јас морам отворен да бидам према цела јавност и не треба многу прашина да дигаат затоа што зад добар коњ добра прашина се дига, вели Амди Бајрам, претседател на Сојузот на Ромите во гостувањето на 1ТВ.

Амди, Ѕинго и останатиот шљам на македонскиот политички панаѓур

iPortal - 17.05.2018

Ви пренесуваме дел од колумната на Џабир Дерала за Цивилмедиа. -Влегувањето на таа насилничка гротеска од политичар Амди Бајрам во владата не е ни оддалеку помалку неморална политичка постапка, отколку влегувањето на еден Ѕинго.

Самка се лути затоа што Амди влезе во Влада

Курир - 16.05.2018

Партијата за целосна еманципација на Ромите (ПЦЕР) се оградува од пристапувањето на Сојузот на Ромите на Амди Бајрам во Владата, поради тоа што „злоделата направени кон партијата не се забораваат така лесно“.

Амди Бајрам: Свртев нов лист, што се фатиле сите за моите изјави

Република - 15.05.2018

Амди Бајрам, лидер на Сојузот на Ромите станува дел од парламентарното мнозинство предводено од СДСМ – е веста која што денес ја потврди премиерот Зоран Заев. Според него, тој нема да добие министерски места, туку одговорност на други позиции.

Го прашаа Амди Бајрам дали се сеќава на црниот понеделник кога покажа среден прст кон граѓаните: Еве што тој одговори

Бизнис Вести - 17.05.2018

-Јас морам отворен да бидам према цела јавност и не треба многу прашина да дигаат затоа што зад добар коњ добра прашина се дига. Јас сум политичар толку години и треба сите да сфатат, цела македонска јавност и пошироко, не треба да дигаат многу ...

Амди Бајрам: Јас морам да бидам со власта, зад добар коњ добра прашина се дига (ВИДЕО)

Слободен Печат - 16.05.2018

Јас морам отворен да бидам према цела јавност и не треба многу прашина да дигаат затоа што зад добар коњ добра прашина се дига, вели Амди Бајрам, претседател на Сојузот на Ромите во гостувањето на 1ТВ.

Самка изреволтиран што Амди Бајрам влегува во Владата: Апсурд е човек со криминално досие да го земете во коалиција

Фокус - 16.05.2018

Партијата за целосна еманципација на Ромите (ПЦЕР) на Самка Ибраимовски се оградува од пристапувањето на Сојузот на Ромите на Амди Бајрам во Владата, поради тоа што „злоделата направени кон партијата не се забораваат така лесно“.

Бајрам: Видов дека бродот на ВМРО ДПМНЕ тоне и му се извинив на Заев

Бриф - 15.05.2018

Амди Бајрам, лидер на Сојузот на Ромите станува дел од парламентарното мнозинство предводено од СДСМ – е веста која што денес ја потврди премиерот Зоран Заев. Според него, тој нема да добие министерски места, туку одговорност на други позиции.

Амди Бајрам не сака да соработува со Мицкоски, не бил политичар од негов ранг

еМагазин - 17.05.2018

Амди Бајрам не сака да соработува со Мицкоски, не бил политичар од негов ранг екогаш пратеник од владиното парламентарно мнозинство, коалициски партнер на Бранко Црвенковски, Љубчо Георгиевски, Никола Груевски, а сега и на Зоран Заев, пратеникот ...

(Видео) Амди Бајрам: Со Мицкоски не сме ист ранг на политичари

Макфакс - 16.05.2018

Пратеникот Амбди Бајрам вели дека не се сеќава на заканите кон Зоран Заев. Тој во емисија на новата 1ТВ, објаснува дека е нормално во кампања да се зборуваат секакви нешта. „Кој е паметен знае што е политика. Политика е меч со две оштрици.

Самка не го сака Амди Бајрам – Апсурд е човек со криминално досие да го земете во коалиција

Република - 16.05.2018

Партијата за целосна еманципација на Ромите (ПЦЕР) на Самка Ибраимовски се оградува од пристапувањето на Сојузот на Ромите на Амди Бајрам во Владата, поради тоа што „злоделата направени кон партијата не се забораваат така лесно“.

И Амди станува дел од власта: Се виде ВМРО, уште кога започна да им тоне бродот, се решив да свртам нов лист!

Поглед - 15.05.2018

Амди Бајрам, лидер на Сојузот на Ромите станува дел од парламентарното мнозинство предводено од СДСМ – е веста која што денес ја потврди премиерот Зоран Заев. Според него, тој нема да добие министерски места, туку одговорност на други позиции.