TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Милошоски: Пописот е коалиционен проект на СДСМ и ДУИ каде што процентите се однапред договорени – наместо реални тие ...

Опсервер - 13.01.2021

Пратеникот Антонијо Милошоски и член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ околу пописот, пандемијата и власта вечерва за Радио Лидер изјави дека тука постои непринципиелност. Имено, кога пандемијата оди во прилог на власта, да покажува мускули против голораки ...

Стоилковски за тв 24: Овој попис е политички проект, а не важна статистичка операција

24 Вести

Симовски за Канал 5: Целта на пописот е да се даде реалната слика за населението

Канал5

Симовски: Април е единствен термин за попис, веќе имаме анкети на терен со целосна заштита од вирусот

Frontline

Симовски: На првиот што ќе се обиде да даде лажни податоци на пописот ќе му поднесеме пријава

Frontline

Симовски: И да сакаат партиите не може да влијаат врз пописот, има меѓународни стандарди како се спроведува

Frontline

Милевски: Ние немаме попис 20 години, неопходно е оваа важна операција да се одржи годинава

Frontline

Локално МКД 24Инфо Академик Локално Бизнис Вести Мета А1 On

Пленарна седница за Законот за попис - опозицијата се заканува дека ќе го поништи ако биде усвоен

Сител - 13.01.2021

Законот за попис да биде повлечен од Собранието бидејки од статистичка станува политичка операција, побара опозициската ВМРО-ДПМНЕ на првиот ден од собраниската расправа за пописот во април.

Жестока пресметка меѓу ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ, партиите на Aлбанците и од власта и опозицијата мудро молчат

Слободен Печат

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ бара повлекување на законот за попис

24 Вести

Попис без консензус

Телма

Мицкоски: Да се повлече Законот за Попис или ќе се мобилизираме за негово поништување

Канал5

СДСМ нема намера да го откаже законот за попис, ниту да прифати уцени од Мицкоски

Независен

Јаулески: Нема да дозволиме СДСМ да спроведе криминален попис

Курир

360 степени Алсат-М МКД Сител Република Вечер Прес Република Република

Власта го „форсира“ законот за попис, опозицијата ќе го „урива“ со петиција

Р.С.Европа - 13.01.2021

Пратенциите денеска дебатираат за донесување за законот за спроведување на пописот. За опозицијата овој попис ќе биде само политичка операција затоа што не биле прифатени нивните забелешки и најави дека ќе го „собори“ со собирање потписи.

Христијан Мицкоски со потписи ќе се обиде да го одложи пописот, од СДСМ не прифаќаат уцени

Мета

Опозицијата нема да го признае пописот: Попишувањето е предвидено без покажување на било каков доказ и лична идентификација

Алфа

Мицкоски: Повлекување на законот за попис од Собранието, или ќе има мобилизација за негово поништување

Нетпрес

Мицкоски со нова блокада: Овој пат на Законот за попис

iPortal

(ВИДЕО) Мицкоски: ВМРО-ДПМНЕ нема да ги признае резултатите од пописот

А1 On

Мицкоски: Да се повлече законот за попис од Собранието, во спротивно ќе се соберат потписи за негово поништување

PressingTV

Макфакс Вечер Н.Македонија Курир Мак. Весник Курир Точка Вечер

ВМРО-ДПМНЕ бара одложување на пописот, ако не, тогаш…

Алсат-М - 13.01.2021

ВМРО-ДПМНЕ бара нацрт-законот за попис на населението да се повлече од собраниска постапка. Ако не, тогаш опозицијата најавува иницијатива и мобилизација на граѓаните за укинување на законот, ако тој биде донесен.

Предлог- законот за Попис на седница на Собранието

Канал5

Собраниска расправа по Предлог-законот за попис

24Инфо

Ако заменик директорот на Заводот за статистика Иљми Селами не е задоволен од резултатите на пописот нема да се прифатат

Република

Ако резултатите од пописот не му одговараат на вториот човек во Заводот за статистика, Селами тие нема да се прифатат

PressingTV

Собранието ја почна расправата по Предлог-законот за попис, ВМРО-ДПМНЕ ќе гласа против

Фокус

Нухиу: Оние кои работат надвор од државата, попишувањето ќе го извршат сами

Независен

+инфо MakPress А1 On CivilMedia 360 степени Frontline Денешен Опсервер

Ќе се попишуваат сите присутни и отсутни државјани: Како ќе изгледа попишувањето на оние кои живеат во странство?

Press24 - 13.01.2021

Директорот на Државниот завод за статистика Апостол Симовски во гостувањето на Сител рече дека со пописот се дава можност да бидат попишани сите државјани на Македонија без разлика дали се присутни или отсутни од државата.

Симовски: Ќе се попишуваат сите присутни и отсутни државјани

Сител

Симовски: Ќе се попишуваат сите државјани на Македонија без разлика дали во моментот се во или надвор од земјата

Локално

Симовски: Сите присутни и отсутни државјани ќе се попишуваат

+инфо

Симовски: Ќе се попишуваат и присутни и отсутни државјани

Нетпрес

Ќе се попишуваат сите присутни и отсутни државјани, најави директорот на Државниот завод за статистика

Република

Симовски: Ќе се попишуваат сите присутни и отсутни државјани

Либертас

Фокус

На неспроведен попис ќе му се оспоруваат резултатите

Вечер Прес - 13.01.2021

Ако власта го донесе предложениот закон за попис, партијата ќе се мобилизира заедно со граѓаните и ќе почне да собира потписи за донесување на предлог-закон со кој би се поништил новодонесениот.

Почна собраниската седница на која се расправа за Предлог-Законот за Попис

Канал5

ВМРО-ДПМНЕ нема да ги признае резултатите од пописот ако тој се одржи според законот за кој се дискутира во Собранието

Алсат-М

Предлог- законот за попис на седница на Собранието

Алсат-М

Предлог-законот за попис на продолжението на денешната собраниска седница

Бизнис Вести

Предлог-законот за попис на продолжението на денешната собраниска седница

Опсервер

Предлог-законот за попис на продолжението на денешната собраниска седница

24Инфо

Независен Курир Слободен Печат МКД Либертас ММС Press24 +инфо

Мицевски: Законот за попис е со низа недоследности, а владејачкото мнозинстово прави злоупотреба на европското знаменце

Курир - 13.01.2021

На денешната седница во Собранието на Република Македонија пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Никола Мицевски истакна дека предлог законот за попис на населението е со низа недоследности, а владејачкото мнозинстово прави злоупотреба на европското знаменце ...

Мицевски:Законот за попис е со низа недоследности

Канал5

Мицевски: Законот за попис е со низа недоследности

Макфакс

Мицевски:Законот за попис е со низа недоследности, а владејачкото мнозинстово прави злоупотреба на европското знаменце

Press24

Мицевски: Законот за попис е со низа недоследности

Вечер

Мицевски: Законот за попис е со низа недоследности, а владејачкото мнозинстово прави злоупотреба на европското знаменце

Скопје1

Мицевски: Законот за попис е со низа недоследности, а владејачкото мнозинстово прави злоупотреба на европското знаменце

Локално

Нетпрес Точка MakPress Н.Македонија Вечер Прес

Пратениците расправаа за Предлог-законот за попис, седницата ќе продолжи утре на пладне

Опсервер - 13.01.2021

Пратениците попладнево во рамки на продолжението на 29. седница расправаа за Предлог-законот за попис на населението, домаќинствата и становите во Република Северна Македонија, 2021 година, по скратена постапка.

Пратениците расправаа за Предлог-законот за попис, седницата ќе продолжи утре на пладне

ММС

Собраниската расправа за пописот продолжува утре, за ВМРО-ДПМНЕ процесот е скандалозен

Фокус

Расправата за Предлог-законот за попис ќе продолжи утре на пладне

ТВ21

Пратениците расправаа за Предлог-законот за попис, седницата ќе продолжи утре на пладне

24Инфо

Пратениците расправаа за Предлог-законот за попис, седницата ќе продолжи утре на пладне

Либертас

Заврши денешната расправата за пописот, седницата продолжува утре

+инфо

Слободен Печат iPortal Кајгана Канал5 Локално Вечер Прес MakPress

Мицкоски: Веднаш да биде повлечен Предлог -законот за попис, или истиот ќе го поништиме

Фокус - 13.01.2021

ВМРО-ДПМНЕ бара веднаш од собраниска дебата да биде повлечен Предлог-законот за попис и владејачкото мнозинство да организира внатрепартиска и внатредржавна дебата со сите општествени фактори со цел да се најде консензуално решение како да се ...

ВМРО-ДПМНЕ бара да биде повлечен Предлог-законот за попис, во спротивно најавува и собирање потписи за негово поништување

ММС

ВМРО-ДПМНЕ бара да биде повлечен Предлог-законот за попис и да се постигне општ консензус

Слободен Печат

ВМРО-ДПМНЕ бара да биде повлечен Предлог-законот за попис и да се постигне општ консензус

ТВ21

Мицковски: ВМРО-ДПМНЕ нема да ги признае резултатите ако не се повлече Предлог-законот за попис и не се најде консензуално решение

CivilMedia

Ако не се повлече Предлог-законот за попис, ВМРО-ДПМНЕ ќе собира граѓански потписи за да го поништи

еМагазин

Мицкоски: Неколку развиени земји го одложија пописот, меѓу кои и Германија, само власта во Македонија нема слух

MakPress

ВМРО ДПМНЕ: Тешко на таа земја во која Заев ги брои Македонците

24Инфо - 13.01.2021

Денешната изјава на Калевска Ванчева е фројдовска грешка која говори дека Заев брза по секоја цена. Земји од регионот и Европа го одложуваат пописот поради пандемијата, а нашата убедливо најкорумпирана и најнеспособна власт е решена по секоја цена ...

ВМРО-ДПМНЕ: Тешко на таа земја во која Заев ги брои Македонците

МКД

ВМРО-ДПМНЕ: Изјавата на Ванчева е фројдовска грешка, тешко на таа земја во која Заев ги брои Македонците

MakPress

Тешко на таа земја во која Заев ги брои Македонците

Опсервер

ВМРО ДПМНЕ: Тешко на таа земја во која Заев ги брои Македонците

Република

Заев турка попис без доказ за идентификација со едноставно диктирање на матични броеви

24Инфо - 13.01.2021

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на денешната прес конференција во седиштето на партијата истакна дека премиерот на Македонија, Зоран Заев турка попис на населението без доказ за идентификација.

Дали може да се случи едно лице да диктира повеќе матични броеви, без да докаже дека тие се резиденти на Македонија, праша Мицкоски

PressingTV

Мицкоски: Заев турка попис без доказ за идентификација со едноставно диктирање на матични броеви

Press24

„Заев турка попис без доказ за идентификација со едноставно диктирање на матични броеви“

Курир

Мицкоски: Заев турка попис без доказ за идентификација со едноставно диктирање на матични броеви

Република

Мицкоски: Заев турка попис само со едноставно диктирање на матични броеви

Вечер

Попис со диктирање матични броеви не е попис, вели Мицкоски

Expres

MakPress

Мицкоски: Власта веднаш да го повлече законот за попис, за да се постигне општ консензус, доколку тоа не се случи ...

Опсервер - 13.01.2021

Во текот на вчерашниот ден ВМРО-ДПМНЕ имаше редовна седница на Извршниот комитет и една од точките на која што опсежно и долготрајно се разговараше беше темата за пописот на населението во Македонија.

Ако Владата не го повлече насилниот закон за попис, ВМРО-ДПМНЕ ќе собира граѓански потписи за негово поништување

24Инфо

Мицкоски: Власта веднаш да го повлече законот за попис

Канал5

Мицкоски: Власта веднаш да го повлече законот за попис, за да се постигне општ консензус

Нетпрес

Мицкоски: Германија. Шкотска, Ирска, Романија се дел од земјите кои ги одложија пописите, само Заев тера политички фалсификат

PressingTV

Мицкоски: Ако власта не го повлече законот за попис, ВМРО-ДПМНЕ отпочнува инцијатива за собирање граѓански потписи за поништување на насилниот закон за попис

Скопје1

Мицкоски: Власта веднаш да го повлече законот за попис, за да се постигне општ консензус, доколку тоа не се случи ВМРО-ДПМНЕ отпочнува инцијатива за собирање граѓански потписи за поништување на насилниот закон за попис

Алфа

Акцент 365 MakPress Денешен

Славевски: Попис треба да има, но не во вакви услови, најдобро е пописот да се одложи за следната година поради ...

Курир - 13.01.2021

Трајко Славевски, Член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ во своето гостување во „Утрински брифинг“ зборуваше за пописот односно кој е ставот на ВМРО-ДПМНЕ во врска со пописот. Славевски посочи дека попис треба да има но не во вакви услови и поради пандемијата ...

Славевски: Попис треба да има, но не во вакви услови

Press24

Славески: Најдобро е пописот да се одложи за наредната година или кога ќе се создадат услови по примерот на голем број на земји од Европа и светот

Скопје1

Славевски: Попис треба да има, но не во вакви услови

Нетпрес