TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Ноќевање од 15 евра за Водици во хотелите во Охрид

+инфо - 14.01.2020

Хотелиерите очекуваат зголемен број на гости од земјава и странство поради празникот и интересната програма, за што ќе придонесе и зимскиот одмор на учениците. Хотелите во Охрид и во Струга ги преполовија цените за ноќевање во викендот за верскиот ...

Досега 32 пријавени за „Водици 2020“, меѓу нив нема ниту една жена

Слободен Печат - 14.01.2020

Повеќе од 40 члена стручна служба составена од спасители, логистика и прва помош е подготвена за претстојното одржување на верската манифестација „Водици 2020“. На 19 јануари, најхрабрите православни христијани, кои не се плашат од ладното време, ќе ...

Со сучење на врвката почнаа Богојавленските чествувања во Гостивар

Gostivarpress.mk - 14.01.2020

Православните христијани во Гостивар се подготвуваат за престојниот празник Богојавление-Водици, кој се слави на 19 јануари. Богојавленските чествувања веќе започнаа, со традиционалните обичаи, кои на подрачјето се негуваат со векови.

Богојавление неработен ден за православните верници

Кумановски м. - 14.01.2020

Богојавление или Водици е уште еден неработен ден овој месец, но истио секако се паѓа во недела. Министерството за труд и социјална политика соопштува дека согласно со Законот за празниците на Република Макединја („Службен весник на РМ” бр.21/98 и ...

Концерт на Петар Грашо за Водици во Охрид

Макфакс - 13.01.2020

Во рамки на програмата за одбележување на големиот христијански празник Богојавление-Водици, Општина Охрид организира голем концерт на балканската музичка ѕвезда Петар Грашо, кој ќе се одржи во пресрет на празникот на 18-ти јануари со почеток во 20 ...

(ВИДЕО) Богата програма за празникот Богојавление – Водици

Скопје1 - 13.01.2020

Во рамки на програмата за одбележување на големиот христијански празник Богојавление-Водици, Општина Охрид организира голем концерт на балканската музичка ѕвезда Петар Грашо , кој ќе се одржи во пресрет на празникот на 18-ти јануари со почеток во 20 ...

Охрид на големо се подготвува:Концерт на Петар Грашо за Водици во македонскиот бисер

Скопје24 - 13.01.2020

Во рамки на програмата за одбележување на големиот христијански празник Богојавление-Водици, Општина Охрид организира голем концерт на балканската музичка ѕвезда Петар Грашо, кој ќе се одржи во пресрет на празникот на 18-ти јануари со почеток во 20 ...

Познати музички ѕвезди, богата програма за претстојниот празник Богојавление

OhridNews - 13.01.2020

Во рамки на програмата за одбележување на големиот христијански празник Богојавление-Водици, Општина Охрид организира голем концерт на балканската музичка ѕвезда Петар Грашо, кој ќе се одржи во пресрет на празникот на 18-ти јануари со почеток во 20 ...

Концерт на Петар Грашо за Водици во Охрид

Centar - 13.01.2020

Во рамки на програмата за одбележување на големиот христијански празник Богојавление-Водици, Општина Охрид организира голем концерт на балканската музичка ѕвезда Петар Грашо, кој ќе се одржи во пресрет на празникот на 18 јануари со почеток во 20 ...

Водици – неработен ден за православните верници

iPortal - 14.01.2020

Богојавление или Водици е уште еден неработен ден овој месец, но истио секако се паѓа во недела. Министерството за труд и социјална политика соопштува дека согласно со Законот за празниците на Република Макединја („Службен весник на РМ” бр.21/98 и ...

Тридневна програма за Водици во Охрид

AKO - 14.01.2020

Општина Охрид ја објави програмата за одбележување на христијанскиот празник Водици во Охрид. Во рамки на програмата за одбележување на големиот христијански празник Богојавление-Водици, Општина Охрид организира голем концерт на балканската музичка ...

Водици – неработен ден за православните верници

Локално - 14.01.2020

Богојавление или Водици е уште еден неработен ден овој месец, но истиот секако се паѓа во недела. Министерството за труд и социјална политика соопштува дека согласно со Законот за празниците на Република Макединја („Службен весник на РМ” бр.21/98 и ...

Охрид се подготвува за Богојавление – Водици

Вечер Прес - 14.01.2020

Во рамки на програмата за одбележување на големиот христијански празник Богојавление – Водици, општина Охрид организира голем концерт на балканската музичка ѕвезда Петар Грашо, кој ќе се одржи во пресрет на празникот, на 18 јануари, со почеток во 20 ...