TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Скопски џез-фестивал: Џез-музиката стана достапна насекаде

Слободен Печат - 17.10.2020

Редуцираниот број публика, според протоколите за културни настани, во салата на Националната опера и балет (НОБ), каде што се одвиваат концертите на 39. Скопски џез-фестивал (14-17 октомври), не го намалува чувството на возбуда, туку, се чини, го ...

Триото на Сашо Поповски го затвора најнеобичното издание на Скопски џез фестивал досега

Сакам да кажам - 17.10.2020

Триото на Сашо Поповски и францускиот квинтет „Белмондо“ ја заокружуваат програмата на 39. издание на Скопски џез фестивал, кое се одржуваше пред ограничен број гледачи, но со преноси на интернет и телевизија.

Скопскиот дувачки квинтет одржа „брз“ концерт на „Златна лира“

Н.Македонија - 17.10.2020

Во рамките на фестивалот „Златна лира“, Скопскиот дувачки квинтет одржа концерт на сцената на Музејот на револуционерната борба, во изведба на Марија Јаќимовска – флејта, Ристо Ѓоревски – кларинет, Орце Ицковски – фагот, Александар Гошев – хорна, а ...

Скопје џез фестивал: Концерти на Сашо Поповски трио и Белмондо квинтет

Вечер Прес - 16.10.2020

Во рамките на Скопје џез фестивал утревечер (17 октомври) ќе можат да се проследат три атрактивни концерти. Во Националната опера и балет, од 20 часот ќе се претстави Сашо Поповски трио. Поповски е македонски џез-гитарист и композитор кој во својата ...