TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Кандидатите за германски канцелар се за силна Европа

Р.С.Европа - 24.09.2021

Првите двајца кандидати кои се борат да ја заменат Ангела Меркел на функцијата канцелар на Германија повикаа на посилна Европска унија во последната телевизиска дебата пред изборите на 26 септември.

Избори во Германија– бројот на неопределени гласачи најголем досега

Deutsche Welle - 23.09.2021

Според една анкета четири од десет германски избирачи не знаат кому ќе му го дадат гласот на изборите за Бундестагот во недела. Тоа го прави сосем неизвесен исходот од гласањето. „Овојпат е особено тешко,“ вели Харди Вент.

Најзабавните моменти во кариерата на Ангела Меркел

Кајгана - 23.09.2021

Ангела Меркел (67) е канцеларка на Германија од 2005 година. Таа пред три години соопшти дека нема да бара петти мандат и неколкупати повтори дека нема да се премисли. Парламентарните избори ќе се одржат во Германија во недела, 26 септември, кога ...

"Се кандидирам за канцелар на Германија, а не за директор на циркус": Смирениот и прагматичен Олаф прв во ред да ја ...

Точка - 23.09.2021

Актуелниот министер за финансии и поранешен градоначалник на Хамбург, е кандидат на Социјалдемократската партија (SDP) за канцелар на неделните избори. Се кандидирам за канцелар на Германија, а не за директор на циркус - со овие зборови 63-годишниот ...

Добро се држи и на 67 години, Ангела во костим за капење – вистинска дама

Вечер Прес - 23.09.2021

Сега веќе пензионирана, германската канцеларка Ангела Меркел, една од највлијателните жени во светот, знае да биде и сосема обична секојдневна жена. Дури и кога на своите 67 години ќе се соблече во костим за капење.

Ова се најзабавните моменти во кариерата на канцеларката Ангела Меркел

Точка - 23.09.2021

Ангела Меркел (67) била канцеларка на Германија од 2005 година, а таа уште пред три години најави дека нема да бара петти мандат и повеќе пати повторила дека нема да го промени мислењето. Во недела на 26 септември ќе се одржат парламентарните избори ...

ВИДЕО | Андоновиќ: Германија се соочува со пост-„меркелизмот“, во пресрет на изборите поголемиот дел од гласачите се ...

Слободен Печат - 23.09.2021

Овој викенд граѓаните на Германија ќе гласаат на изборите за Бундестагот, со кои ќе се открие името на новиот канцелар, но за разлика од минатите години, овојпат канцеларката во заминување Ангела Меркел нема да биде меѓу кандидатите за оваа позиција.