TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Загаденоста во Центар 3 пати над дозволената

Курир - 02.12.2019

Покрај штетните пм 10 честички, во воздухот во Центар е забележано високо ниво на азот диоксид, сулфур диоксид и јаглерод ...

Во пет македонски градови воздухот е алармантно загаден

Фактор - 02.12.2019

Во Скопје, Тетово, Куманово, Битола и Струмица вечерва воздухот е многу високо загаден, може да се забележи од податоците од мерните станици на Министерството за животна средина. Средно загаден воздух дишат граѓаните на Кочани, а во другите градови ...

Аерозагадувањето носи ризик од појава на астма и многу други болести кај децата

еМагазин - 02.12.2019

Загадувањето на воздухот повторно е во фокусот на македонската јавност со доаѓањето на зимата и студените денови. На сите опасности што ги носи аерозагадувањето по здравјето на децата, но и на возрасните укажува примариус д-р Соња Петровска, ...

Млада енергија преку проекти ќе ја движи економијата

Н.Македонија - 02.12.2019

Јован Деспотовски, директор на Фондот за иновации и технолошки развој Поддршка за млади и новоформирани компании, поддршка за технологија што треба да помогне во намалување на загадувањето, но и за разни други проекти дава Фондот за иновации и ...

Димовски: СДСМ нема желба искрено да се вклучи во борбата со аерозагадувањето

Курир - 02.12.2019

На денешната седница на Собранието на Република Македонија, односно на Комисијата за финансирање и буџет, Димовски истакна дека проблемот со аерозагадувањето е проблем кој датира од многу порано и дека најверојатно неговото решавање ќе трае уште ...

Како да изберете квалитетна маска за заштита од загадувањето

Скопје инфо - 02.12.2019

Благодарение на поволните временски услови и на не толку ниските температури од почетокот на грејната сезона, може да се забележи дека загадувањето сѐ уште не ги достигнува вообичаено високите нивоа за овој дел од годината или барем не во подолги ...

Седум едноставни начини да ја намалите загаденоста во вашиот дом

Женски магазин - 01.12.2019

Речиси во сите домови има загадувачи на воздух и опасности кои не демнат, а слични се: готвење, греење, пушење, чистење, парфеми и мебел Светската здравствена организација открива дека загадениот воздух во затворен простор, доведува до речиси 99 000 ...

Во Иран затворени училиштата и градинките поради загадениот воздух, состојбата повеќе од алармантна

Сител - 01.12.2019

Училиштата и факултетите се затворени поради загадувањето на воздухот во неколку подрачја на Иран, вклучувајќи го и Техеран, над кој има облак на смог, јави агенцијата Ирна. „Поради засиленото загадување на воздухот, јаслите, градинките, основните и ...

Во Иран училиштата затворени поради загадување на воздухот

Опсервер - 01.12.2019

Училиштата и факултетите во неколку области во Иран, меѓу кои и Техеран, денеска се затворени поради загадување на воздухот, јавија локалните медиуми. – Поради зголемено загадување на воздухот, јаслите, градинките, основните и средните училишта, ...

Димовски: СДСМ нема желба искрено да се вклучи во борбата со аерозагадувањето

Нетпрес - 02.12.2019

На денешната седница на Собранието на Република Македонија, односно на Комисијата за финансирање и буџет, Димовски истакна дека проблемот со аерозагадувањето е проблем кој датира од многу порано и дека најверојатно неговото решавање ќе трае уште ...

Изложувањето на аерозагадување кај деца е поврзано со ризик од појава на астма, ХОББ и белодробен карцином

NMD - 02.12.2019

Пренаталното изложување на аерозагадување се поврзува со визинг и астма во раното детство ПИШУВА: Прим. д-р Соња Петровска педијатар-пулмоалерголог Изложување на аерозагадување кај деца, е поврзано со ризик од појава на астма.

Загадувањето во скопски Центар трипати над дозволеното

Нетпрес - 02.12.2019

Покрај штетните пм 10 честички, во воздухот во Центар е забележано високо ниво на азот диоксид, сулфур диоксид и јаглерод ...