TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Морбилите ја зедоа и втората жртва

Алсат-М - 10.02.2019

Регистрирана е и втората жртва од мали сипаници. Се работи за 13 месечно бебе од Свети Николе кое се заразило од својот татко пред неколку недели. Бебето починало вчера попладне на Детската клиника во Скопје.

Втора жртва на морбили, почина 13 месечно бебе од Свети Николе

Телма - 10.02.2019

Морбилите ја зедоа и втората жртва. На клиниката за детски болести вчера вечерта почина 13 месечно бебе од Свети Николе, како последица на компликации од морбили. Бебето имало и претходно заболување, хронична пнеумопатија, заради што примало кортико ...

13-месечно бебе почина од морбили на Клиниката за детски болести

24 Вести - 10.02.2019

Втора жртва од морбили. Тринаесет месечно бебе од Свети Николе вчеравечер почина на Клиниката за детски болести. Не било вакцинирано поради тешко белодробно заболување од својата шестмесечна возраст, а се заразило од својот татко, за кој засега е ...

Починатото дете со мали сипаници се заразило од таткото

Сакам да кажам - 10.02.2019

Тринаесетмесечното дете од Свети Николе, кое вчера попладне почина од компликации предизвикани од мали сипаници на Клиниката за детски болести, претходно подолго време било лекувано од белодробни заболувања и на Клиниката за детски болести и во ...

Почина и 13-месечно бебе од морбили, за два дена два смртни случаи, на Детска клиника уште еден критичен случај

Сител - 10.02.2019

Тринаесетмесечно дете од Свети Николе почина од компликации од морбили на Клиниката за детски болести. По шестмесечното бебе од Куманово за два дена ова е втор смртен случај од мали сипаници во Македонија.

Почина 13 месечно бебе од компликации предизвикани од морбили

Канал5 - 11.02.2019

13 месечно бебе од тетовскиот регион синоќа починало на Клиниката за детски болести ова е трета жртва од морбили. Детето имало претходни заболувања и било невакцинирано, во моментов 5 месечно бебе заболено од морбили лежи на Клиниката за детски ...

Еден месец нема казна за „Македонијалек“ за погрешните вакцини

Макфакс - 10.02.2019

Еден месец по скандалот со погрешните вакцини, нема казна за „Македонијалек“, фирмата увозник. Министерството за здравство и Агенцијата за лекови и медицински помагала (МАЛМЕД) експресно открија дека се работи за исправни МРП (морбили, рубеола, ...

Бебе се бори за живот: Два смртни случаи, над 200 заразени со морбили

Курир - 10.02.2019

Од почетокот на епидемијата за месец и половина има над 200 заразени со мали сипаници. Во моментот на Детската клиника уште едно 5 месечно бебе кое се бори за живот. Приклучено е на апарати за дишење, во тешка состојба е префрлено од Клиниката за ...

Тринесетмесечно дете од Свети Николе почина од морбили

Република - 10.02.2019

Тринесетмесечно дете од Свети Николе вчера попладне починало од компликации предизвикани од морбили на Клиниката за детскии болести во Скопје, соопшти Министерството за здравство. Детето и предходно имало други здравствени проблеми.

Нови пет заболени од морбили, вакцинирани 6.105 деца

Фокус - 09.02.2019

Нови пет случаи на заразени со морбили се регистрирани од вчера до денеска, со што вкупната бројка на заразени од прогласувањето на епидемијата се искачи на речиси 200. Епидемијата на морбили вчера ја зеде и својата прва жртва, шестмесечно бебе од ...

Пет случаи на морбили во последниве 24 часа

Алсат-М - 09.02.2019

Пет нови случаи на мали сипаници се регистрирани последните 24 часа во Клиниката за инфективни болести во Скопје. Речиси секој ден на оваа Клиника се јавуваат пет до 10 случаи со симптоми на морбили.

Вакцинирани се 50% од досега невакцинираните деца од морбили

Телма - 09.02.2019

Нови пет случаи на заразени со морбили се регистрирани од вчера до денеска, со што вкупната бројка на заразени од прогласувањето на епидемијата се искачи на речиси 200. Епидемијата на морбили вчера ја зеде и својата прва жртва, шестмесечно бебе од ...

Кога пациентите ќе добијат нов Клинички центар? Расте бројот на заболени од морбили

1tv - 09.02.2019

На оваа локација треба да никне новиот Клнички центар. На Веле Поле во Ѓорче Петров, бидејќи земјиштето е државно, а не во скопската населба Бардовци, зашто трошоците ќе биле за 100 милиони евра повеќе токму поради приватните парцели.

СДСМ со контра обвинувања- ВМРО-ДПМНЕ ја урна довербата во здравствениот систем

Сител - 09.02.2019

ВМРО-ДПМНЕ го уништи здравството, а денес се обидува да шири неоснована паника, во тек се суштински реформи во здравството Катастрофалните и криминални политики на ВМРО-ДПМНЕ во здравството резултираа со урнисан здравствен систем, погазени права на ...

Уште пет лица заболени од морбили

Слободен Печат - 09.02.2019

Министерот за здравство, Венко Филипче, вели дека досега се вакцинирани 50 проценти од невакцинираните, поточно извршени се 6.105 вакцинации. Од вчера до денеска се регистрирани уште пет нови случаи на заболени од морбили.

Филипче: За жал, секој ден има нови случаи на пациенти со морбили

А1 On - 09.02.2019

Вакцинацијата се одвива со добра динамика. Околу 50-тина отсто од вкупниот број невакцинирани деца сега се вакцинирани. Се уште трае тој тренд на интерес кај родителите за да ги вакцинираат своите деца, што е за поздравување, изјави министерот за ...

Tрибина во Ѓорче петров на тема „Вакцини-дилеми и заблуди“

Курир - 09.02.2019

Унијата на жени на ВМРО-ДПМНЕ од Ѓорче Петров,синоќа во Домот на културата ја одржа трибината на тема „Вакцини- дилеми и заблуди”. -Први и единствени во земјава, препознава јќи ја потребата од ваква дебата, во време на епидемија со морбили, ...

СДСМ: Во тек се суштински реформи во здравството

iPortal - 09.02.2019

Катастрофалните и криминални политики на ВМРО-ДПМНЕ во здравството резултираа со урнисан здравствен систем, погазени права на пациенти и катастрофално лоши услови за работи на здравствениот персонал.

(ВИДЕО) Славева: Епидемијата со морбили излезе од контрола

А1 On - 09.02.2019

Венко Филипче и Зоран Заев се однесуваат скандалозно, си поигруваат со здравјето на граѓаните, обивни денеска Маја Славева, од ВМРО-ДПМНЕ. „Владата предводена од СДСМ и министерот за здравство, Венко Филипче наместо како што ветуваа дека ќе дојде ...

Директорката на Детска клиника во кампања на ВМРО-ДПМНЕ за вакцинацијата

Макфакс - 09.02.2019

И актуелната епидемија со морбили се подели по партиска линија. Директорката на Детската клиника, Катерина Ставриќ се вклучи во акцијата на Унијата на жени на Општинскиот комитет на Ѓорче Петров на ВМРО-ДПМНЕ на трибина на тема „вакцини – дилеми и ...

Втора жртва од морбили, едно дете во критична состојба – девет новозаболени

ТВ21 - 10.02.2019

13 месечно бебе, кое што и претходно имало компликации со белите дробови , и кое што имало и морбили е втората жртва што почина доцна синоќа на Детската клиника во Скопје. Уште едно дете е со комплициран статус и се бори за живот , вели директорката ...

Починатото дете со морбили се заразило од татка си

Република - 10.02.2019

Тринаесетмесечното дете од Свети Николе, кое вчера попладне почина од компликации предизвикани од мали сипаници, детето малите сипаници ги префатило од неговиот татко, кој исто така во овој период се заразил со мали сипаници.

Еден месец нема казна за „Македонијалек“ за погрешните вакцини

Точка - 10.02.2019

Откако МАЛМЕД утврди дека грешката е кај увозникот на почетокот на јануари, министерот за здравство, Венко Филипче, најави најстрога казна за „Македонијалек“, но за да биде пропишана, сега вели дека ќе чекаат да заврши истрагата на Јавното ...

Уште едно бебе со морбили се бори за живот

Пулс24 - 10.02.2019

Вклучен ли е е алармот, ова станува страшно. Уште едно 5-месечно бебе од Детската клиника во борба за живот приклучено на апарати за дишење и во тешка состојба е префрлено од Клиниката за инфективни болести, пренесе ТВ “Сител“.

Почина бебе, колку случаи на морбили има за една недела?

Фактор - 09.02.2019

Шест месечно бебе oд Куманово почина од морбили на Инфективната клиника во Скопје. Детето било во критична состојба и поради покачена телесна температура, но бебето имало проблеми со срцето и белите дробови.

Почина 13-месечно бебе од Свети Николе, заразено било од морбили

24 Вести - 10.02.2019

Министертвото за здравство информираше дека вчера попладне почина уште едно дете од компликации предизвикани од морбили (мали сипаници) на Клиниката за детски болести во Скопје. Од Министерството информираат дека се работи за 13-месечно дете од ...

Нови пет заболени од морбили, вакцинирани 6.105 деца

Нетпрес - 09.02.2019

Нови пет случаи на заразени со морбили се регистрирани од вчера до денеска, со што вкупната бројка на заразени од прогласувањето на епидемијата се искачи на речиси 200. Епидемијата на морбили вчера ја зеде и својата прва жртва, шестмесечно бебе од ...

ВИДЕО: Кога пациентите ќе добијат нов Клинички центар? Расте бројот на заболени од морбили

Либертас - 09.02.2019

На оваа локација треба да никне новиот Клнички центар. На Веле Поле во Ѓорче Петров, бидејќи земјиштето е државно, а не во скопската населба Бардовци, зашто трошоците ќе биле за 100 милиони евра повеќе токму поради приватните парцели.

Филипче: Вакцинацијата се одвива со добра динамика

1tv - 09.02.2019

Вакцинацијата се одвива со добра динамика. Околу 50-тина отсто од вкупниот број невакцинирани деца сега се вакцинирани. Се уште трае тој тренд на интерес кај родителите за да ги вакцинираат своите деца, што е за поздравување, изјави денеска ...

СДСМ: Граѓаните ги прифаќаат препораките на Министерството и секојдневно расте бројката на вакцинирани

ТВ21 - 09.02.2019

„Катастрофалните и криминални политики на ВМРО-ДПМНЕ во здравството резултираа со урнисан здравствен систем, погазени права на пациенти и катастрофално лоши услови за работи на здравствениот персонал.

Славева: Филипче и Заев си поигруваат со здравјето на граѓаните

Курир - 09.02.2019

Владата предводена од СДСМ и министерот за здравство Венко Филипче наместо како што ветуваа дека ќе дојде живот, носат смрт. Револтот на граѓаните од ден на ден расте, порача денес Маја Славева од ВМРО-ДПМНЕ.

Директорката на Детска клиника во кампања на ВМРО-ДПМНЕ за вакцинацијата

А1 On - 09.02.2019

И актуелната епидемија со морбили се подели по партиска линија. Директорката на Детската клиника, Катерина Ставриќ се вклучи во акцијата на Унијата на жени на ОК на Ѓорче Петров на ВМРО-ДПМНЕ на трибина на тема „Вакцини – дилеми и заблуди“.

Втора жртва од морбили, едно дете во критична состојба – девет новозаболени

4NEWS - 10.02.2019

13 месечно бебе, кое што и претходно имало компликации со белите дробови , и кое што имало и морбили е втората жртва што почина доцна синоќа на Детската клиника во Скопје. Уште едно дете е со комплициран статус и се бори за живот , вели директорката ...

Детето што почина од морбили, се заразило од својот татко

Курир - 10.02.2019

Тринаесетмесечното дете од Свети Николе, кое вчера попладне почина од компликации предизвикани од морбили, малите сипаници ги префатило од неговиот татко. Родителот исто така во овој период се заразил со мали сипаници.

Еден месец нема казна за „Македонијалек“ за погрешните вакцини

А1 On - 10.02.2019

Еден месец по скандалот со погрешните вакцини, нема казна за „Македонијалек“, фирмата увозник. Министерството за здравство и Агенцијата за лекови и медицински помагала (МАЛМЕД) експресно открија дека се работи за исправни МРП (морбили, рубеола, ...

Почина и 13-месечно бебе од Свети Николе од морбили

+инфо - 10.02.2019

Министертвото за здравство ја известува јавноста дека вчера (9. февруари 2019) во попладневните часови почина уште едно дете од компликации предизвикани од морбили (мали сипаници) на Клиниката за детски болести во Скопје.

Филипче: Вакцинацијата се одвива со добра динамика

Слободен Печат - 09.02.2019

Според него, тоа со што сега се соочуваме за жал е резултат на падот на колективниот имунитет, што се случува од 2014 година наваму. Вакцинацијата се одвива со добра динамика. Околу 50-тина отсто од вкупниот број невакцинирани деца сега се ...

СДСМ: Граѓаните ги прифаќаат препораките на Министерството и секојдневно расте бројката на вакцинирани

4NEWS - 09.02.2019

„Катастрофалните и криминални политики на ВМРО-ДПМНЕ во здравството резултираа со урнисан здравствен систем, погазени права на пациенти и катастрофално лоши услови за работи на здравствениот персонал.

Славева: Филипче и Заев си поигруваат со здравјето на граѓаните

Нетпрес - 09.02.2019

Владата предводена од СДСМ и министерот за здравство Венко Филипче наместо како што ветуваа дека ќе дојде живот, носат смрт. Револтот на граѓаните од ден на ден расте, порача денес Маја Славева од ВМРО-ДПМНЕ.

Уште едно бебе почина од морбили

А1 On - 10.02.2019

Министертвото за здравство известува дека вчера, во попладневните часови почина уште едно дете од компликации предизвикани од морбили (мали сипаници) на Клиниката за детски болести во Скопје.

Филипче: Вакцинацијата се одвива со добра динамика

Вечер - 09.02.2019

Вакцинацијата се одвива со добра динамика. Околу 50-тина отсто од вкупниот број невакцинирани деца сега се вакцинирани. Се уште трае тој тренд на интерес кај родителите за да ги вакцинираат своите деца, што е за поздравување, изјави денеска ...

СДСМ: Криминалниот однос на ВМРО-ДПМНЕ кон здравјето, придонесе за опаѓање на вакцинирањето

+инфо - 09.02.2019

Катастрофалните и криминални политики на ВМРО-ДПМНЕ во здравството резултираа со урнисан здравствен систем, погазени права на пациенти и катастрофално лоши услови за работи на здравствениот персонал.

Славева: Филипче и Заев си поигруваат со здравјето на граѓаните

24 Вести - 09.02.2019

„Владата предводена од СДСМ и министерот за здравство, Венко Филипче наместо како што ветуваа дека ќе дојде живот, носат смрт. Револтот на граѓаните од ден на ден расте. Филипче и Заев се однесуваат скандалозно, си поигруваат со здравјето на ...

Почина уште едно бебе со морбили на Клиниката за детски болести

Макфакс - 10.02.2019

Тринаесетмесечно бебе вчера почина на Клиниката за детски болести од компликации предизвикани од морбили, соопшти Министерството за здравство. Пред два дена на Клиниката за инфективини болести почина шестмесечно бебе со мали сипаници кое имало ...

Во 2020 година Штип ќе има нова болница

Нова ТВ - 09.02.2019

Министерот за здравство Венко Филипче денеска соопшти дека болницата во Штип продолжува да се гради и треба да биде завршена во 2020 година. – Добивме информација од изведувачот со кој Министерството за здравство има потпишано договор.

Опозицијата бара одговорност за состојбите во здравството

Сител - 09.02.2019

Нема мерки, но има жртви! Почина шестмесечно бебе од морбили, почина петгодишно девојче од грип. Во „играта“ чинат - нечинат вакцините, не дадовте одговори, а кај родителите направивте хаос во главите.

(Видео) Славева: Во „играта“ чинат – нечинат вакцините, министерот Филипче направи хаос во главите на родителите

Макфакс - 09.02.2019

Владата предводена од СДСМ и министерот за здравство Венко Филипче наместо како што ветуваа дека ќе дојде живот, носат смрт. Револтот на граѓаните од ден на ден расте. Филипче и Заев се однесуваат скандалозно, си поигруваат со здравјето на ...

Тринесетмесечно бебе почина од морбили на скопските Клиники

Press24 - 10.02.2019

Тринесетмесечно дете од Свети Николе вчера попладне починало од компликации предизвикани од морбили на Клиниката за детскии болести во Скопје, соопшти Министерството за здравство, пренесе Република.

Според министерот за здравство, вакцинацијата се одвива со добра динамика

24Инфо - 09.02.2019

Вакцинацијата се одвива со добра динамика. Околу 50-тина отсто од вкупниот број невакцинирани деца сега се вакцинирани. Се уште трае тој тренд на интерес кај родителите за да ги вакцинираат своите деца, што е за поздравување, изјави денеска ...