TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Ќе треба ли да се случи најлошото: Секој од моите колеги пожарникари работи “еден за тројца”, а секое заменичко ...

24Инфо - 20.06.2024

Авионите за гасење пожар се или неисправни или нема пилоти да пилотираат со нив. Територијалните единици за противпожарна заштита имаат недоволно возила, но и тие кои им се на располагање се стари со децении, изјави вчера Стојанче Ангелов од ЦУК.

Подготвена држава ништо не може да ја изненади!

Н.Македонија

Стојачне Ангелов-Авионите за гасење пожар се или неисправни или нема пилоти да пилотираат со нив

Телма

Македонија не е спремна да се справи со евентуални шумски пожари

Сител - 20.06.2024

Македонија во моментов не е спремна да се справи со гаснењето на шумските пожари. Имаме три ер трактори, но само еден пилот. Ако избие пожар во шума, не може да се надеваме ниту на пожарникарите од ЈП Национални шуми, кои први треба да интервенираат ...

Фалат стотици пожарникари, имаме само четири хеликоптери и ниту еден ер трактор, вели Ангелов

Фокус

НОВАТА ВЛАДА ДА ИМ ПОНУДИ ДОГОВОР НА ПИЛОТИТЕ НА ЕР-ТРАКТОРИТЕ Фалат 600 пожарникари, Ангелов е оптимист дека ќе се одблокира сметката на Национални шуми

+инфо

За гаснење на пожарите во моментов имаме 4 хеликоптери, ниту еден „ер трактор“ И фалат над 600 пожарникари, рече директорот на ЦУК Ангелов

Сакам да кажам

(Во живо) Прес на Стојанче Ангелов за состојбата со ресурсите за одговор на пожари

Независен

Ангелов е оптимист дека новата влада ќе се договори со пензионираните пилоти на Ер-Тракторите

Нетпрес

Противпожарни авиони имаме, но нема кој да ги пилотира - апелира ЦУК

Канал5 - 20.06.2024

Противпожарните екипи на Македонски шуми не можат да наполнат горива во возилата за гаснење пожари поради блокираната сметка на претпријатието, информираше денеска на прес конференција директорот на ЦУК, Стојанче Ангелов.

Ангелов: Ер-тракторите се нефункционални бидејќи двајца пилоти заминаа во пензија

Слободен Печат

Ангелов: Трите „Ер трактори“ на ДЗС во овој момент се нефункционални

Алсат-М

Ангелов: Трите „Ер трактори“ на ДЗС во овој момент се нефункционални, причина е тоа што двајца пилоти заминале во пензија

OhridNews

Државата има четири хеликоптери за гаснење на пожари од кои три се на МВР и еден на АРМ и три „Ер трактори“ кои во моментов нема кој да ги вози

Република

Три „ер трактори“ и само еден пилот: Северна Македонија неподготвена го пречекува летото

Deutsche Welle

Ангелов: Трите „ер трактори“ на ДЗС во овој момент се нефункционални, Фалат стотици пожарникари, имаме само четири хеликоптери

Макфакс

Опсервер еМагазин 24 Вести Фактор Lider Точка MTM

Ангелов: Трите „Ер трактори“ на ДЗС во овој момент се нефункционални, причина е тоа што двајца пилоти заминале во ...

Бизнис Вести - 20.06.2024

– Државата располага со четири функционални хеликоптер за гаснење на пожари од кои три се во рамки на МВР и еден на Армијата, како и три „Ер трактори“ на Дирекцијата за заштита и спасување – ДЗС, но за жал во овој момент се нефункционални.

Ангелов: Трите „Ер трактори“ на ДЗС во овој момент се нефункционални, причина е тоа што двајца пилоти заминале во пензија

А1 On

Ангелов: Трите „Ер трактори“ се нефункционални, со само еден активен пилот авионите не смее да летаат

Press24

Ангелов: Трите „Ер трактори“ на ДЗС во овој момент се нефункционални

Канал5

Ангелов: Трите „Ер трактори“ на ДЗС во овој момент се нефункционални, причина е тоа што двајца пилоти заминале во пензија

Либертас

Пилотите во пензија, „Ер тракторите“ за гаснење на пожари нема кој да ги управува

Gostivarpress.mk

Ангелов: Нефункционални три „Ер трактори“ поради пензионирање на двајца пилоти

Сител

МКД Zoom Агротим Frontline Бриф Локално 365 ММС