TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

МОДОМ: Да се дозволи пристап за домашните миленици во автобусите на ЈСП

1tv - 15.05.2019

По примерот на развиените земји од Европската Унија ќе предложиме до советот на Град Скопје да се разгледа можноста да се дозволи пристап за домашни миленици во автобусите на ЈСП. Потребата и бенефитите од истото се големи како за полесен и безбеден ...

Нема центар за обука на кучиња-придружници за да им помагаат на лицата со попреченост

Радио МОФ - 15.05.2019

Во државата не постои центар за обучување на кучиња – придружници што ќе им помагаат на лицата со попреченост. Институциите, но и организациите, немаат точни информации колкав е бројот на лицата што користат куче како личен помошник.

Забрануваме кучиња во автобуси! - А вас простите и злобните кога ќе ве забранат?

Црнобело - 15.05.2019

По веста дека лица со кучиња придружници ќе може да се возат во автобусите на јавниот сообраќаен сервис половина од луѓето доживеаа експлозија во главите. И оние малку мозочни клетки со кои функционираа очигледно ги изгубија засекогаш.

Во автобусите на ЈСП ќе има слободен пристап за кучињата придружници

Скопје1 - 14.05.2019

Лицата со посебни потреби со куче придружник ќе можат да се возат во автобусите на ЈСП и кабините на Жичарницата, информираат од ...

Град Скопје да дозволи пристап за домашните миленици во автобусите на ЈСП – бараат младите од ДОМ

ММС - 15.05.2019

Откако ЈСП соопшти дека во градските автобуси, лицата со попреченост ќе може да се возат со нивните кучиња придружници, Младинската организација на ДОМ ќе предложи до Советот на Град Скопје да биде разгледана можност, во автобусите да се дозволи ...

Проблемот со кучињата скитници ја вжешти дискусијата во Советот на Гостивар

Gostivarpress.mk - 14.05.2019

Програмата за справување со проблемот со кучињата скитници ја вжешти атмосферата во Советот на Општина Гостивар. Документот беше усвоен едногласно, но на гласањето му претходеше остра дебата меѓу противничките советнички групи.

Лица со кучиња придружник ќе можат да се возат во автобусите на ЈСП

Нова ТВ - 14.05.2019

ЈСП Скопје соопшти дека лицата со посебни потреби со куче придружник ќе можат да ги користат возилата на ЈСП и кабините на Жичарницата. Како што се наведува во соопштението, одлуката е донесена, бидејќи „кучињата придружници се од голема помош на ...

ЈСП дозволи влез на кучиња придружници во автобусите за лицата со попреченост

Магазин - 14.05.2019

ЈСП Скопје денеска соопшти дека било одлучено да им се излезе во пресрет на лицата со посебни потреби и заклучно од денеска ќе им биде дозволено јавниот превоз да го користат со помош на куче придружник.

Шилегов го најави отворањето на „Лајка“ со четириножниот „советник“

Независен - 14.05.2019

Проектот за реконструкција на стационарот „Лајка“ е во завршна фаза. Наскоро започнуваме, најави градоначалникот Петре Шилегов на својот фејсбук-профил објавувајќи фотографија со еден од неговите идни станари, бездомното кученце во улога на ...

Кучиња-помошници за лица со хендикеп и во автобусите на ЈСП – разговор во Студио 1

1tv - 13.05.2019

Македонија е млада демократија која сѐ уште учи како треба да се почитуваат правата на луѓето со посебни потреби. Зоран Велески и неговиот син Александар неодамна имале непријатна ситуација, кога не им било дозволено да влезат во жичарницата заедно ...

Специјално возило за заловување и транспорт на бездомни кучиња во Гостивар

MakPress - 13.05.2019

Гостиварската локална самоуправа доби специјално возило кое ќе се употребува за заловување и транспорт на бездомни кучиња. Возилото е донација од проектот на УНДП во соработка со Центарот за развој на Полошкиот плански регион за долгорочно решевање ...

(фото) ШИЛЕГОВ: Кој сака истретирано куче?

Денешен - 13.05.2019

Градоначалникот на Скопје Петре Шилегов објави дека стационарот Лајка е при крај и со тоа решавање на проблемот со илјадниците кучиња скитници, поради кои Град Скопје исплаќа големи суми отштета на нападнати граѓани од кучиња.

ЈСП дозволи влез на кучиња придружници во автобусите: „Граѓаните да се воздржат од негативни реакции“

Курир - 14.05.2019

ЈСП Скопје одлучи да им излезе во пресрет на лицата со посебни потреби со куче придружник и да им дозволи непречено користење на услугите. Имено, ќе биде дозволен влез на кучињата придружници во возилата на ЈСП и во кабините на Жичарницата.

Кучиња-помошници за лица со хендикеп и во автобусите на ЈСП – разговор во Студио 1

Либертас - 13.05.2019

Македонија е млада демократија која сѐ уште учи како треба да се почитуваат правата на луѓето со посебни потреби. Зоран Велески и неговиот син Александар неодамна имале непријатна ситуација, кога не им било дозволено да влезат во жичарницата заедно ...

ЈСП дозволи влез на кучиња-придружници во автобусите

Независен - 14.05.2019

Илустрација ЈСП Скопје како општествено одговорно претпријатие одлучи да им излезе во пресрет на лицата со посебни потреби со куче-придружник и да им дозволи непречено користење на услугите, односно да дозволи влез на кучињата-придружници во ...

Лицата со попреченост ќе можат да се возат со куче придружник во автобусите на ЈСП

Макфакс - 14.05.2019

Лицата со посебни потреби ќе можат да се возат со куче придружник во автобусите на ЈСП како и во кабините на Жичарницата на Водно. „ЈСП Скопје како општествено одговорно претпријатие одлучи да им излезе во пресрет на лицата со посебни потреби со ...

Лицата со хендикеп ќе можат да се возат со куче придружник во автобусите на ЈСП

Н.Македонија - 14.05.2019

Лицата со посебни потреби ќе можат да се возат со куче придружник во автобусите на ЈСП како и во кабините на Жичарницата на Водно. -ЈСП Скопје како општествено одговорно претпријатие одлучи да им излезе во пресрет на лицата со посебни потреби со ...

Лица со кучиња придружник ќе можат да се возат во автобусите на ЈСП

Либертас - 14.05.2019

ЈСП Скопје соопшти дека лицата со посебни потреби со куче придружник ќе можат да ги користат возилата на ЈСП и кабините на Жичарницата. Како што се наведува во соопштението, одлуката е донесена, бидејќи „кучињата придружници се од голема помош на ...

ЈСП дозволи влез на кучињата придружници во автобусите

Слободен Печат - 14.05.2019

Одлуката е донесена со оглед на фактот дека кучињата придружници се од голема помош на лицата со посебни потреби. ЈСП Скопје како општествено одговорно претпријатие одлучи да им излезе во пресрет на лицата со посебни потреби со куче придружник и да ...

Кучиња придружници на лицата со посебни потреби ќе се возат во автобус и кабина на Жичарницата

+инфо - 14.05.2019

Од претпријатието ги повикуваат корисници на услугите да се воздржат од негативни реакции доколку се доведат во ситуација да се возат со лице со куче придружник имајќи во предвид дека кучињата се безопасни по околината, тие се специјално дресирани ...

ЈСП дозволи кучиња во автобусите

Фактор - 14.05.2019

Скопското претпријатие за јавен сообраќаен превоз им дозволи на лицата со посебни потреби да се возат со кучиња-придружници во автобусите доколку имаат неопходна потреба за тоа. „ЈСП Скопје како општествено одговорно претпријатие одлучи да им излезе ...

Лицата со попреченост ќе можат да се возат со куче придружник во автобусите на ЈСП

24Инфо - 14.05.2019

Лицата со посебни потреби ќе можат да се возат со куче придружник во автобусите на ЈСП како и во кабините на Жичарницата на Водно. „ЈСП Скопје како општествено одговорно претпријатие одлучи да им излезе во пресрет на лицата со посебни потреби со ...

Лицата со попреченост ќе можат да се возат со куче придружник во автобусите на ЈСП

Скопје инфо - 14.05.2019

Лицата со посебни потреби ќе можат да се возат со куче придружник во автобусите на ЈСП како и во кабините на Жичарницата на Водно. „ЈСП Скопје како општествено одговорно претпријатие одлучи да им излезе во пресрет на лицата со посебни потреби со ...

Лицата со попреченост ќе можат да се возат со куче придружник во автобусите на ЈСП

Centar - 14.05.2019

Лицата со посебни потреби ќе можат да се возат со куче придружник во автобусите на ЈСП, како и во кабините на жичницата на Водно. „ЈСП Скопје како општествено одговорно претпријатие одлучи да им излезе во пресрет на лицата со посебни потреби со куче ...

Лицата со попреченост ќе можат да се возат со куче придружник во автобусите на ЈСП и со жичницата

Радио МОФ - 14.05.2019

Лицата со посебни потреби ќе можат да се возат со куче придружник во автобусите на ЈСП како и во кабините на Жичарницата на Водно. „Одлуката е донесена со оглед на фактот дека кучињата придружници се од голема помош на посочената категорија лица, ...

Скопјани лошо ја прифатија веста дека лице со попреченост може да се вози во ЈСП со куче придружник

Скопје инфо - 15.05.2019

Во европските метрополи со куче е дозволено да влезеш во маркет, да пиеш кафе и да појадуваш во ресторан или кафуле, да влегуваш во шопинг центри, во банки и во многу други институции. Каде е Македонија во овој поглед? Изминатиот ден од ЈСП Скопје ...

ЈСП дозволи влез на кучиња придружници во автобусите: „Граѓаните да се воздржат од негативни реакции“

Пулс24 - 14.05.2019

ЈСП Скопје одлучи да им излезе во пресрет на лицата со посебни потреби со куче придружник и да им дозволи непречено користење на услугите. Имено, ќе биде дозволен влез на кучињата придружници во возилата на ЈСП и во кабините на Жичарницата.

Лицата со посебни потреби со куче придружник ќе можат да ги коститат услугите на ЈСП Скопје

Сител - 14.05.2019

Во возилата на ЈСП Скопје и во кабините на Жичарницата на Водно отсега ќе биде дозволено лицата со посебни потреби да можат да влезат со куче придружник. Одлуката е донесена со оглед на фактот дека кучињата придружници се од голема помош на ...

Европската хумана пракса и во Македонија – Лицата со посебни потреби со дресирано куче придружник ќе можат да ги ...

1tv - 14.05.2019

Во возилата на ЈСП Скопје и во кабините на Жичарницата на Водно отсега ќе биде дозволено лицата со посебни потреби да можат да влезат со куче придружник. Одлуката е донесена со оглед на фактот дека кучињата придружници се од голема помош на ...

Лицата со попреченост ќе можат да се возат со куче придружник во автобусите на ЈСП

Додај Гас - 14.05.2019

Лицата со посебни потреби ќе можат да се возат со куче придружник во автобусите на ЈСП, како и во кабините на жичницата на Водно „ЈСП Скопје како општествено одговорно претпријатие одлучи да им излезе во пресрет на лицата со посебни потреби со куче ...

ЈСП Скопје овозможува слободен пристап на кучињата придружници на лицата со посебни потреби

ТВ21 - 14.05.2019

„Ве информираме дека ЈСП Скопје како општествено одговорно претпријатие одлучи да им излезе во пресрет на лицата со посебни потреби со куче придружник и да им дозволи непречено користење на нашите услуги, односно да дозволи влез на кучињата ...

Лицата со посебни потреби со куче придружник ќе можат да ги користат услугите на ЈСП Скопје

Алфа - 14.05.2019

Во возилата на ЈСП Скопје и во кабините на Жичарницата на Водно отсега ќе биде дозволено лицата со посебни потреби да можат да влезат со куче придружник. Одлуката е донесена со оглед на фактот дека кучињата придружници се од голема помош на ...

ЈСП дозволи кучиња помошници на лица со попреченост да влегуваат во автобус

МКД - 14.05.2019

Јавното сообраќајно претпријатие Скопје одлучи да им излезе во пресрет на лицата со посебни потреби со куче придружник и да им дозволи непречено користење на услугите, односно да дозволи влез на кучињата придружници во возилата на ЈСП и во кабините ...

ЈСП дозволи кучињата помошници на лицата со посебни потреби да влегуваат во автобус

MakPress - 14.05.2019

Ве информираме дека ЈСП Скопје како општествено одговорно претпријатие одлучи да им излезе во пресрет на лицата со посебни потреби со куче придружник и да им дозволи непречено користење на нашите услуги, односно да дозволи влез на кучињата ...

Лицата со посебни потреби ќе можат да се возат во автобусите на ЈСП со куче-придружник

Сакам да кажам - 14.05.2019

Лицата со посебни потреби ќе можат со куче-придружник да се возат во автобусите на ЈСП „Скопје“ и жичницата на Водно. Од претпријатието велат дека оваа одлука е донесена со оглед на фактот дека кучињата-придружници се од голема помош на посочената ...

Лицата со посебни потреби со куче придружник ќе можат да ги користат услугите на ЈСП Скопје

MTM - 14.05.2019

Во возилата на ЈСП Скопје и во кабините на Жичарницата на Водно отсега ќе биде дозволено лицата со посебни потреби да можат да влезат со куче придружник. Одлуката е донесена со оглед на фактот дека кучињата придружници се од голема помош на ...

Лицата со попреченост ќе можат да се возат во автобус со своите кучиња придружници

CivilMedia - 14.05.2019

ЈСП Скопје соопшти дека одлучило да им дозволи влез на кучиња придружници на лицата со посебни потреби во автобусите на претпријатието и во кабините на Жичарницата. ЈСП Скопје им дозволи влез во автобусите и во кабините на жичарницата, на кучињата ...

Луѓе со попреченост ќе се возат со куче придружник во автобус

Окно - 14.05.2019

Луѓето со посебни потреби ќе можат да се возат со куче придружник во автобусите на ЈСП како и во кабините на жичарницата на Водно. „Одлуката е донесена со оглед на фактот дека кучињата придружници се од голема помош на посочената категорија лица, ...

ЈСП дозволи кучиња придружници во автобусите за лицата со попреченост

Нетпрес - 14.05.2019

ЈСП Скопје денеска соопшти дека било одлучено да им се излезе во пресрет на лицата со посебни потреби и заклучно од денеска ќе им биде дозволено јавниот превоз да го користат со помош на куче придружник.

Лицата со попреченост ќе можат да се возат со куче придружник во автобусите на ЈСП

Точка - 14.05.2019

Лицата со посебни потреби ќе можат да се возат со куче придружник во автобусите на ЈСП, како и во кабините на жичницата на Водно. „ЈСП Скопје како општествено одговорно претпријатие одлучи да им излезе во пресрет на лицата со посебни потреби со куче ...

ЈСП дозволи влез на кучиња придружници во автобусите: „Граѓаните да се воздржат од негативни реакции“

Скопје24 - 14.05.2019

ЈСП Скопје одлучи да им излезе во пресрет на лицата со посебни потреби со куче придружник и да им дозволи непречено користење на услугите. Имено, ќе биде дозволен влез на кучињата придружници во возилата на ЈСП и во кабините на Жичарницата.

Во автобусите на ЈСП и жичницата ќе има слободен пристап за кучињата придружници

AKO - 14.05.2019

ЈСП Скопје како општествено одговорно претпријатие одлучи да им излезе во пресрет на лицата со посебни потреби со куче придружник и да им дозволи непречено користење на нашите услуги, односно да дозволи влез на кучињата придружници во возилата на ...

Со куче придружник граѓаните ќе можат да се возат во автобусите на ЈСП

Фокус - 14.05.2019

Лицата со посебни потреби со куче придружник ќе можат да се возат во автобусите на ЈСП и кабините на Жичарницата, информираат од ЈСП. Како што се наведува во соопштението, одлуката е донесена, бидејќи „кучињата придружници се од голема помош на ...

Лицата со попреченост ќе можат да се возат со куче придружник во автобусите на ЈСП

Денар - 14.05.2019

Лицата со посебни потреби ќе можат да се возат со куче придружник во автобусите на ЈСП, како и во кабините на жичницата на Водно. „ЈСП Скопје како општествено одговорно претпријатие одлучи да им излезе во пресрет на лицата со посебни потреби со куче ...

Лицата со попречености ќе може со своите кучиња придружници да се возат во автобусите на ЈСП Скопје

ММС - 14.05.2019

Во автобусите на ЈСП Скопје и во кабините на Жичарницата на Водно отсега ќе биде дозволено лицата со попречености да можат да влезат со куче придружник. Од Јавното претпријатие соопштија дека одлуката ја донеле со оглед на фактот дека како што ...

Без изненадување доколку во ЈСП видите куче придружник

iPortal - 14.05.2019

ЈСП Скопје одлучи да им излезе во пресрет на лицата со посебни потреби со куче придружник и да им дозволи непречено користење на услугите. Имено, ќе биде дозволен влез на кучињата придружници во возилата на ЈСП и во кабините на Жичарницата.

ЈСП Скопје дозволи слободен пристап на кучињата придружници на лицата со посебни потреби

Република - 14.05.2019

ЈСП Скопје како општествено одговорно претпријатие одлучи да им излезе во пресрет на лицата со посебни потреби со куче придружник и да им дозволи непречено користење на нашите услуги, односно да дозволи влез на кучињата придружници во возилата на ...