TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

За секој случај: Меѓу публиката во „Штадхале“ Македонија ќе ја поддржат поп, градоначалник, министер, ...

24 Ракомет - 14.01.2020

Поддршката и овојпат нема да изостане, но ќе биде многу помала во споредба со претходните два натпревари против Чешка и Украина. На трибините во „Штадхале Арена“ се наоѓаат и претседателот на РФМ – Живко Мукаетов, генералниот секретар Филип ...

Македонските навивачи подготвени за најважната битка на ЕП против репрезентацијата на Австрија

Телма - 14.01.2020

Телма ви ја пренесува атмосферата која владее помеѓу навивачите во двете фан-зони во Виена, во пресрет на натпреварот против репрезентацијата на Австрија кој е „да се биде или не“ за нашата ...

Телма помеѓу навивачите во Виена: Очекуваат победа помеѓу два и пет гола разлика

Телма - 14.01.2020

Македонските навивачи веќе се подготвени и за третата битка на репрезентацијата на Македонија, во групната фаза против домаќинот Австрија во „Винер Штадхале“. На Македонија и е потребна победа со најмалку два гола разлика за да обезбеди пласман ...

(Видео) Навивачите очекуваат победа, Виена врие

24Инфо - 14.01.2020

Македонската ракометна репрезентација почнува да одбројува до почетокот на решавачките 60 минути од групата Б, во Виена, со еден од ко-организаторите на 14. Европско првенство, селекцијата на Австрија (18.15 ч.).

Стигна силна поддршка: Наумоски од срце ќе навива за Македонија (ФОТО)

SportMedia - 14.01.2020

Трибините на „Штадхале“ ќе бидат побогати за уште еден голем фан на македонската ракометна репрезентација. Станува збор за некогашниот член на фудбалскиот национален тим, Илчо Наумоски. Легендарниот фудбалер со срце ќе навива за Македонија, добро ...

Атмосферата се загрева – ќе се бие битка на теренот, ама и на трибините! (ФОТОГАЛЕРИЈА+ВИДЕО)

24 Ракомет - 14.01.2020

Машката ракометна репрезентација на Македонија вечерва го игра последниот натпревар од групната фаза на Европското превнство во Австрија, Норвешка и Шведска. Ривал ќе ни биде домаќинот, а во Виена покрај битката на теренот во „Штадхале Арена“ ќе има ...

Карачиќ: Сакам да победи Македонија, Виена ќе биде преполна со навивачи!

24 Ракомет - 14.01.2020

Хрватската репрезентација која имаше перфектен скор по првата фаза на Европското првенство во Австрија, Норвешка и Шведска, пристигна во Виена и ќе има два дена одмор пред стартот на дуелите од вториот круг.

Шампионскиот тим на Вардар заедно во Виена (ФОТО)

24 Ракомет - 14.01.2020

Селекцијата на Хрватска допатува во Виена, каде ќе ги игра натпреварите од вториот круг на Европското првенство, а се надеваме дека и Македонија ќе и биде противник. Хрватите се сместени во истиот хотел со македонските ракометари, па тоа беше ...

КОЛУМНА – Низ очите на „Фалангата“: Австријците се побројни, но ние сме фанатични

Екипа - 14.01.2020

Даниел Цонев дефинитивно е еден од омилените членови на „македонската фаланга“, препознатлив по обоеното лице и леќите во црвено-жолти бои. Македонецот од Кочани кој живее и работи во Швајцарија е фанатик кога станува збор за бодрење на ракометната ...

Хрватите стигнаа во Виена, сакаат Македонија да остане (ФОТО)

Екипа - 14.01.2020

ЕКИПА во Виена , Стеван Цаневски Хрватска ја одработе маестрално задачата во Грац, забележа три победи во групата А, па со два пренесени бода „коцкестите“ попладнево допатуваа во Виена. Видно расположени од сопствениот успех, селекторот Лино Червар ...

Карачиќ: Среќно Македонци! Ќе навиваме за Вас!

SportMedia - 14.01.2020

Хрватската репрезентација се смести во хотелот “Хилтон” во Виена, а таму се сретнавме со некои од екс-вардаровите ракометари Игор Карачиќ, Лука Циндриќ… Карачиќ беше најрасположен за разговор и ни посака среќа во дуелот со Австрија.

„Вардар во „мало“: Карачиќ и Циндра се чекираа во Виена, го чекаат Столе (ФОТО)

SportMedia - 14.01.2020

Хрватска веќе е во Виена. Оваа репрезентација заедно со Германија можат да бидат едни од противниците на македонската репрезентација во главната рунда, секако доколку успееме да ја совлада Австрија.

Фалангата е подготвена за читање весници – Нека ни биде пак досадно против Австрија (Фото)

Спортманија - 14.01.2020

Во јануари 2015 година навивачите на македонската репрезентација во Катар приредија одличен штос, а посакуваме и денеска во нов дуел со Австрија да има реприза од Мундијалот пред пет години Македонија убедливо ја победи Австрија на последниот ...

„Фалангата“ часови порано ќе се загрева за клучниот дуел со Австрија

Gol.mk - 13.01.2020

Утре завршува групната фаза на Европското првенство и ќе се знае судбината на нашиот национален тим. Пред дуелот со Австрија, нашите фанови не се откажуваат, туку ќе се обидат да им се спротистават на австриските на трибините на „Штадхале“.

ОД НАВИВАЧКИ АГОЛ: Наше е само да навиваме…

24 Ракомет - 13.01.2020

Во последниве неколку месеци, независно дали е репрезентативниот или клупски ракомет, често ми доаѓа оваа мисла: Ние можеме само да навиваме. А тоа го правиме најдобро на светот! И навистина заслужуваме нашите играчи да ни вратат со добра игра и ...

(ВИДЕО) Хит изјава на македонски навивач во Виена: Селекторот малку е заспан

Спортклуб - 13.01.2020

„Македонската Фаланга“ повторно е ХИТ на Европското првенство во Виена каде што е нашата група. Секоја победа и пораз се доживува мошне емотивно. Така беше случајот и вчера по поразот од Чешка, а еден наш навивач со се уште топли импресии, ...

Домаќинот Австрија мака мачи за да и се спротистави на македонската фаланга

Телма - 13.01.2020

Мачно второ полувреме, неколку загубени шанси и полно скршени срца. Барем на момент вака изгледаа првите минути по завршувањето на мечот со Чешка. Онаму каде што застанаа ракометарите продолжија навивачите. Оптимизмот на фалангата е неизмерен.

Македонските навивачи на врвот во изборот на ЕХФ за најдобри фотографии од ЕП (ФОТО)

МКД - 13.01.2020

Официјалната фејсбук страна на Европското првенство ги објави најдобрите пет фотографии од вчерашниот ден на шампионатот, „Фалангата“ е на врвот. Уште една категорија која доаѓа како ублажување на тагата по вчерашниот пораз од Чешка.

ФОТО: ЕХФ ги објави најдобрите фотки на денот - „Фалангата“ на прво место

Gol.mk - 13.01.2020

Македонската ракометна селекција и на ова Европско првенство има огромна поддршка од трибините. Популарната „Фаланга“ и ја обои и Виена во „црвено-жолто“, а во „Штадхале“ арената избраниците на Данило Брестовац се чувствуваат како дома.

ЕХФ со Топ 5 фотографии, македонските навивачи први, а кој би друг?

Sport M - 13.01.2020

ЕХФ одбра Топ 5 фотографии во досегашниот тек од Европското првенство. На две од нив се Македонци. Првата е навивач на Македонија кој е фотографиран при прослава на гол на македонската репрезентација, а втората е Гоце Георгиевски во напад.

Ракометот нѐ обедини

Н.Македонија - 13.01.2020

Мирко Постоловски специјално од Виена за „Нова Македонија“ Во победа или пораз, во добро или лошо, во предизвици или премрежиња, конечно македонската фаланга обединета! Таа претставува една метафора на сите нас.

Македонските навивачи главни на ЕХФ ЕУРО (ФОТО)

SportMedia - 13.01.2020

Македонските навивачи се најбројни во „Штадхале“ во Виена и тие буквално ја окупираа салата на претходните два натпревари на Европското првенство во групата Б, особено вчера попладнето против Чешка кога на трибините во слободна проценка имаше околу ...

Плукајте по партиите и политичарите, а не по ракометарите

Фактор - 13.01.2020

Како никогаш досега дел од македонската јавност е максимално отруена следејќи го Европското првенство во ракомет на кое досега репрезентацијата на Македонија одигра два натпревара со еден пораз и победа.

Битолчани во Виена ја бодрат македонската репрезентација

Тера - 12.01.2020

Голем број навивачи од Македонија се наоѓаат во Виена, Австрија каде што се одржува Европското првенство во ракомет. А таков голем настан не минува без верните битолски навивачи на нашите репрезентативци.

OhridNews во Виена: Нов блесок на „Македонската фаланга“, фалеше победа во „Штадхале“ (фото галерија)

OhridNews - 12.01.2020

Навивачи од цела Европа допатуваа во Виена да ја бодрат македонската ракометна репрезентацијата на мечот против Чешка. Охриѓани, битолчани, скопјани, како и нашинци кои живеат во Австрија и другите околни земји го запреа сообраќајот во Виена.

Карачиќ: Сакам да победи Македонија, Виена ќе биде преполна со навивачи!

Курир - 14.01.2020

Хрватската репрезентација која имаше перфектен скор по првата фаза на Европското првенство во Австрија, Норвешка и Шведска, пристигна во Виена и ќе има два дена одмор пред стартот на дуелите од вториот круг.

Карачиќ: Сакам да победи Македонија!

Република - 14.01.2020

Хрватската репрезентација која имаше перфектен скор по првата фаза на Европското првенство во Австрија, Норвешка и Шведска, пристигна во Виена и ќе има два дена одмор пред стартот на дуелите од вториот круг.

КАРАЧИЌ: Навивам за Македонија, Хрватска да игра со вас во Виена во вториот круг

Денешен - 14.01.2020

Сакам да победи Македонија и со вас да играме во вториот круг. Тогаш ќе биде сигурно дека Виена ќе биде преплавена од наши и ваши навивачи, вели поранешниот вардаров играч и хрватски репрезентативец, Игор Карачиќ за 24 Ракомет.

ФОТО+ВИДЕО: Се вжештува атмосферата во Виена, фалангата тргна кон „Штадхале Арена“

Курир - 14.01.2020

Машката ракометна репрезентација на Македонија вечерва го игра последниот натпревар од групната фаза на Европското превнство во Австрија, Норвешка и Шведска. Ривал ќе ни биде домаќинот, а во Виена покрај битката на теренот во „Штадхале Арена“ ќе има ...