TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Скриената порака на Бејли

Deutsche Welle - 07.12.2017

Примерот со ДИК е првото црвено светло на аларм за дестабилизацијата која ни чука на порти. Кој воопшто верува дека баш никој од медиумите, од цивилното општество не знаел за братството на лоповлук помеѓу партиите? Опасноста за Македонија и ...

Чичаковски го донираше бонусот од 260.000 денари на лица со посебни потреби

Фокус - 07.12.2017

Претседателот на Државната изборна комисија, Александар Чичаковски, бонусот кој го добил како надомест по едногласно донесената одлука на членовите од ДИК, веќе го донирал на невладината организација „Полио плус“.

Не се само членовите, сите вработени и ангажирани во ДИК имале бонуси

А1 On - 07.12.2017

Државната изборна комисија конечно ја објави одлуката за бонусите, кои не се само за деветте членови на комисијата кои си определиле по четири нивни плати, туку се однесува за сите вработени и ангажирани за изборите.

Чичаковски го донира бонусот за „Полио плус“

А1 On - 07.12.2017

Претседателот на Државната изборна комисија Александар Чичаковски средствата од бонусот за локалните избори во износ од 260.000 денари ги донирал во граѓанската организација „Полио плус – Движење против хендикеп“.

Чичаковски: Парите ги донирав на „Полио Плус“, немам што да кажам за оставката

+инфо - 07.12.2017

Парите ги донирав на Полио плус“ за проект кој ќе им помогне на лицата со посебни потреби полесно да го остварат своето избирачко право. Претседателот на Државната изборна комисија, Александар Чичаковски, веќе ги донирал парите што му биле исплатени ...

Чичаковски одлучи да ги донира бонусите

Press24 - 07.12.2017

Претседателот на Државната изборна комисија Александар Чичаковски средствата од бонусот за локалните избори во износ од 260.000 денари ги донирал во граѓанската организација „Полио плус – Движење против хендикеп“.

Членовите на ДИК му запалија свеќа на сопствениот углед

Слободен Печат - 07.12.2017

Не е исклучена можноста членовите на Државната иозборна комисија да се обидат да ја изманипулираат јавноста, да извршат анонимна донација на дел од бонусите, па никој да не може да докаже дали парите ги вратиле или не ги вратиле, велат експертите.

ДИК не им одговори на револтираните граѓани!

CivilMedia - 07.12.2017

Да се потсетиме на „работата“ на Државната изборна комисија пред една година. Текст од архивата на ЦИВИЛ објавен на 6 декември 2016 година. И по стотиците пријави од граѓани кои пристигнаа во последните 24 часа во ЦИВИЛ – Центар за слобода, ...

Гласачи „исчезнуваат“ од Избирачкиот список

CivilMedia - 07.12.2017

Да се потсетиме во каква состојба беше Избирачкиот список за предвремените парламентарни избори минатата година. Текст од архивата на ЦИВИЛ објавен на 5 декември 2016. Избирачкиот список не смее да стане алатка за манипулација со изборниот резултат! ...

Минатите состави на ДИК без бонуси, Владата бара кратење на непродуктивните трошоци

ТВ21 - 06.12.2017

Претходните состави на Државната изборна комисија не земале ниту приближно големи бонуси како што тоа е случајот со сегашните членови. Екс-претседателот на ДИК Борис Кондарко, во телефонски разговор за ТВ21 вели дека во периодот кога тој раководел ...

ДИК ги објави одлуките за делење на бонуси, за 18 месеци земале 30 плати

24 Вести - 06.12.2017

Членовите на државната изборна комисија добивале основна плата од околу 60.000 денари. Дел од членовите на ДИК денеска јавно ги објавија платите кои ги добивале, по лавината реакции во јавноста за дополнителните надоместоци кои си ги изгласале за ...

Распетието на ДИК

Либертас - 06.12.2017

Ај сега, откога сите кажавме што имаме да кажеме за бонусите во ДИК, па дури и тие самите, може ли да се вратиме на основата? Не дека не е важно што, како и колку бонуси си поделиле во ДИК.

Членовите на општинските изборни комисии не добиле надоместок за ангажманот на изборите

Алсат-М - 06.12.2017

Наспроти членовите на ДИК кои си поделиле по четири плати, членовите на општинските изборни комисии и на избирачките одбори немаат добиено ниту денар за ангажманот на денот на изборите. Од ДИК велат дека според Изборниот законик, општините се должни ...

Најчевска: За именувани функционери не важи Изборниот законик

Телма - 06.12.2017

Членовите на ДИК се именувани функционери и за нив не важи одредбата од Изборниот законик, на која се повикуваат за земените надоместоци, смета професорката Мирјана Најчевска. Во член 19, став 2 од Изборниот законик, се вели дека претседателот и ...

ДИК-овци потрошиле 30.000 евра за репрезентација за половина година

Фокус - 06.12.2017

За само половина година лани членовите на Државната изборна комисија потрошиле 30.000 евра за репрезентација, според податоците од Министерство за финансии. Во период од шест месеци во 2016-та година на државна сметка ДИК-овци јаделе и пиеле во ...

ДИК ангажирала и лица од статистика на денот на изборите

Канал5 - 06.12.2017

На денот на изборите , по затворањето на гласачките места , ДИк ангажирала вработени во Државниот завод за статистика . Тие добиле дневници , а на 15 им било платено и спиење. Државната изборна комисија демантира дека кратела од теренците за да си ...

Владата и пратениците се оградуваат од можноста за интервенција во парите што си ги доделуваат членовите на ДИК

Сител - 06.12.2017

Во однос на ДИК, тоа е назависно тело и Владата нема ингеренции таму, вели портпаролот на Влада, Миле Бошњаковски. Ниту Владата, ниту Собранието, денеска сите ја исклучуваат својата можност за интервенција и промени во начинот на кој се трошат ...

ДИК ќе куртули, срамот ќе остане

+инфо - 06.12.2017

Законодавецот не предвидел ситуација во која од сите членови на ДИК би се барала одговорност, ниту пак пропишал можност кој да преземе таков чекор. Државната изборна комисија (ДИК) ќе куртули затоа што не постои законска можност за колективно ...

ДИК и лани си делел бонуси од 4.000 евра за незавршена работа,30.000 евра потрошиле за репрезентација…

AKO - 06.12.2017

Минатата година Државната изборна комисија, согласно со Пржинскиот договор постигнат меѓу четирите најголеми партии, уште пред да почнат да работат на прочистување на списокот на гласачи, во јуни 2016 година, си поделиле награда меѓу 3.000 и 4.000 ...

На Бонева и на Срцев не им требале парите за свеќи и пченица, на Јакупи не му е веќе лезет да ги троши

AKO - 06.12.2017

Сашо Срцев, член на ДИК од ВМРО-ДПМНЕ, вели дека е изненаден од посочувањето со прст на комисијата како за школски пример на корупција од страна на американскиот амбасадор, Џес Бејли. „На нас останува дали ќе се избориме оваа одлука ќе остане или ќе ...

Какви се тие думи, госпоѓо Дума?

Deutsche Welle - 06.12.2017

Тој што одбрал да работи за јавно добро со пари на даночните обврзници, мора да има повисок праг на толеранција кон критиките, дури и кога тие критики се неумесни, а не да одговара „со клетва на клетва“ Државната изборна комисија (ДИК) трипати падна ...

Чичаковски бонусот од 260.000 денари го донирал во „Полио Плус“.

Либертас - 07.12.2017

Претседателот на Државната изборна комисија, Александар Чичаковски, бонусот кој го добил како надомест по едногласно донесената одлука на членовите од ДИК, веќе го донирал на невладината организација „Полио плус“.

НДМ: Новинари на Бејли и ДИК го допреа дното по вчерашното кликнување од американскиот амбасадор

А1 On - 06.12.2017

„Народно движење за Македонија ја осудува вчерашната по кој знае кој пат потврда дека суверена Македонија де факто ја управува американскиот амбасадор Џес Бејли. Народот вчера виде како Бејли со едно притискање на копчето ја активира наменската ДИК ...

ДИК кратела од „теренците“ за себеси да си даде бонус

Либертас - 06.12.2017

Членовите на Државната изборна комисија им ги намалиле дневниците на „теренците“ на денот на изборите за да можат да си дадат бонус-плата за себе. Непринципиелноста на ДИК стана јавна тема откако американскиот амбасадор во земјава, Џес Бејли, ја ...

ДИК конечно ги објави одлуките, за 18 месеци добиле 30 плати

МКД - 06.12.2017

Државната изборна комисија дури вчера ги објави главните документи за исплатата на бонуси - Одлуката за исплата на надоместоците за спроведувањето на последните локални избори и Правилникот за определување на надоместоци.

ДИК ги објави одлуките за делење на бонуси, за 18 месеци земале 30 плати

Фокус - 06.12.2017

Државната изборна комисија со еден месец задоцнување вчера ги објави одлуките за исплатата на бонуси донесени на затворени седници. Членовите на ДИК вчера ги задолжија службите во Комисијата оваа одлука да ја објават на веб страната откако ...

Целото наше општество се однесува како еден ДИК

Окно - 06.12.2017

Пораките испратени до ДИК не се само и исклучиво за ДИК, и некоја Дума или Срцев, всушност целото наше општество се однесува како еден ДИК. ДИК е симболика за сè што не чини со нашиот менталитет, кој кога се работи за цицање од државата очигледно е ...

Не се само членовите, сите вработени и ангажирани во ДИК имале бонуси

Локално - 07.12.2017

Државната изборна комисија конечно ја објави одлуката за бонусите, кои не се само за деветте членови на комисијата кои си определиле по четири нивни плати, туку се однесува за сите вработени и ангажирани за изборите, информира а1он.

ДИК кратела од „теренците“ за себеси да си даде бонус

Press24 - 06.12.2017

Членовите на Државната изборна комисија им ги намалиле дневниците на „теренците“ на денот на изборите за да можат да си дадат бонус-плата за себе - пишува Независен весник. Под притисок на јавноста, ДИК вчера свика вонредна седница, на која беше ...

Парите ќе ги враќаат, ама со цмиздрење

Слободен Печат - 06.12.2017

Членовите на ДИК во изминатите две години исцицале околу 126.000 евра и си поделиле по 14.000 евра, покажуваат грубите пресметки, но голем дел од наградените членови и покрај тоа што тврдат дека целосно ги заслужуваат бонусите, сепак истакнаа дека ...

Претседателот на ДИК Александар Чичаковски го донира бонусот за „Полио плус“

Локално - 07.12.2017

Претседателот на Државната изборна комисија Александар Чичаковски средствата од бонусот за локалните избори во износ од 260.000 денари ги донирал во граѓанската организација „Полио плус – Движење против хендикеп“.

Црно на бело - Што ДИК се сложи да си подели од пари и кога?

Фактор - 06.12.2017

По жестоките критики на јавноста Државната изборна комисија конечно на својата веб страна ја објави Одлуката за исплата на надоместоците за спроведувањето на последните локални избори за кои според амбасадорот Џес Бејли на тајна седница си изгласале ...

Сите аларми на ЦИВИЛ

CivilMedia - 06.12.2017

Изминатите локални избори се само доказ за предупредувањата и повиците на ЦИВИЛ – Центар за слобода. И овие избори поминаа во знакот на огромни потфрлувања на изборната администрација, започнувајќи од највисоката институција – Државната изборна ...

Чичакоски го донираше своите екстра плати во „Полио плус“, но не кажа дали ќе поднесе оставка

Позитив.мк - 07.12.2017

Претседателот на Државната изборна комисија, Александар Чичаковски, веќе ги донирал парите што му биле исплатени како надоместок на невладината организација „Полио плус“, изјави за Плусинфо денеска првиот човек на Државната изборна комисија.

Чичаковски го донира бонусот за „Полио плус“

Стандард - 07.12.2017

Претседателот на Државната изборна комисија Александар Чичаковски средствата од бонусот за локалните избори во износ од 260.000 денари ги донирал во граѓанската организација „Полио плус – Движење против хендикеп“.

ДИК: Секој од членовите поединечно ќе одлучува како ќе ги враќа парите

Нова ТВ - 05.12.2017

Со 9 гласа ЗА, членовите на Државната изборна комисија едногласно донесоа заклучок, секој од членовите на ДИК и стручната служба за локалните избори, индивидуално ќе решава каде и како ќе ги враќа парите.

Членовите на ДИК ја отстраниле службата кога гласале за надоместоците

Нова ТВ - 05.12.2017

По завршувањето на денешната јавна седница на членовите на ДИК, на која расправаа за дополнителните надоместоци за локалните избори и по прашањата на новинарите зошто седницата не беше јавна, членовите на ДИК прстот го вперија во стручната служба на ...

ДИК: Стручните служби се одговорни зошто нема известување за бонусите

24 Вести - 05.12.2017

Членовите на Државната изборна комисија – поладнево на седница повеќе од еден час со емотивни говори ја објаснуваа одлуката со која си доделија бонуси за себе и за администрацијата. Сите се едногласни дека одлуката е законска, а дел од нив посочија ...

НВО Цивил: Членовите на ДИК да поднесат оставки и да ги вратат парите

24 Вести - 05.12.2017

ДИК мора да понесе одговорност согласно законските прописи реагираат невладините откако вчера амбасадорот на САД во Р.Макдонија Џес Бејли обелодени дека членовите на комисијата зад затворени врати си изгласале дополнителна плата за 4 месеци како и ...

Членовите на ДИК не ги вратија бонусите, но ќе ја објават одлуката за нивно доделување

Фокус - 05.12.2017

Членовите на Државната изборна комисија на денешната седница едногласно одлучија да ја објават на веб страната на ДИК одлуката за доделување на надоместоци за членовите и службите. Со тоа одлуката ќе биде објавена еден месец подоцна, затоа што била ...

Чичаковски ќе ги донира бонусите ако не може да ги врати

Фокус - 05.12.2017

Претседателот на Државната изборна комисија, Александар Чичаковски, е решен да ги врати парите од надоместоците за членовите и вработените во ДИК. На брифинг со новинарите пред почетокот на денешната седница, Чичаковски рече дека доколку нема опција ...

Членовите на ДИК ќе ги вратат надоместоците

Алсат-М - 05.12.2017

Членовите на Државната изборна комисија едногласно решија да го вратат надоместокот од четири земени плати. Претседателот Александар Чичаковски рече дека нема правна можност да се отповика одлуката и остава простор на секој член поединечно дали ќе ...

Генералниот секретар на ДИК ги правдаше земените бонуси со многу непроспиени ноќи и стресна работа

Фокус - 05.12.2017

Генералниот секретар на ДИК, Добре Јанчев, ја оправда причината за исплата на високите надоместоци велејќи дека работата што ја извршува Комисијата е на ниво на мобилизација. -Има две екстрмно тешки и напорни логистички операции во државата, првата ...

Дума: Не се чувствувам виновна што ги земав парите бидејќи ги заслужувам

Фокус - 05.12.2017

Не се чувствувам виновна што сум ги земала парите бидејќи ги заслужувам, но ќе ги донирам да му се најдат на тој што му требаат, изјави Виолета Дума, член на Државната изборна комисија, на денешната јавна седница на која се разгледува предлогот за ...

Членовите на државната изборна комисија во минатите 18 месеци си поделиле 12 плати како бонус

24 Вести - 05.12.2017

Се продлабочува скандалот со парите кои си ги доделиле членовите на државната изборна комисија. Претседателот на ДИК денеска на новинарите им призна дека членовите на Државната изборна комисија за година ипол земале дури 30 плати.

Дарко Алексов за бонусите на ДИК: Правилата поставуваат стандарди и норми на однесување

+инфо - 05.12.2017

Едно од можните решенија е ДИК да не одлучува самата за надоместокот на нејзините членови, како што тоа беше случај до 2014 година, вели Алексов. Дарко Алексов, извршен директор на граѓанската асоцијација МОСТ на барање на Плусинфо да го коментира ...

Членовите на ДИК за 18 месеци земале 30 плати

ТВ21 - 05.12.2017

Членовите на Државната изборна комисија за 18 месеци земале 30 плати. Од јуни минатата година до крајот на оваа, се почестиле со 12 плати бонус за работата која ја извршувале. Три плати надоместок земале за изборите во април 2016-та кои не се ...

ДИК расправа за бонусите за изборите - Колку екстра приходи си поделиле членовите на ДИК?

Сител - 05.12.2017

Нема правна можност за повлекување на одлуката за надоместоците кои членовите на ДИК си ги изгласале по локалните избори. Секој од нив сам ќе одлучува дали ќе ги врати парите во државниот буџет или ќе ги донира.

Ќе ги вратиме парите, нe ни требаат пари за свеќи и пченица, кажаа Бонева и Срцев од ДИК

Сакам да кажам - 05.12.2017

Државната изборна комисија (ДИК) донесе одлука членовите и вработените во комисијата индивидуално да си донесат одлука дали ќе ги вратат парите што си ги поделија како награда. Претседателот на ДИК Александар Чичаковски, рече дека нема правна основа ...

Кога станува збор за бонуси нема партиски поделби во ДИК

+инфо - 05.12.2017

Граѓаните не престануваат да ја коментираат дрскоста на членовите на ДИК да си исплатат дури 12 плати како бонуси. Оставки на членовите на ДИК и враќање на парите, бараат граѓаните откако пукна срамот за скандалозното трошење народни пари што вчера ...