TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Кардула: Изненади жестината на реакцијата во Тимјаник, истото го доживуваме и во Скопје

1tv - 14.06.2018

Тоа што им го донел животот на родителите на деца со попреченост е тежок товар, секојдневна и мачна борба и неизвесна иднина, вели Доминика Кардула, мајка на 12-годишно девојче со аутизам.

Милошевска: Тимјаник го има и во Скопје

1tv - 14.06.2018

Недоволна едукација или стереотипи и предрасуди кон непознатото беа во игра во Тимјаник пред најавеното префрлање на децата од домот во Демир Капија? Маргарита Милошевска, како родител на дете со церебрална парализа, вели дека со проблемот се ...

Фуркан Салиу: Жителите на Тимјаник беа неинформирани, добро е што ги запознаа децата

Либертас - 13.06.2018

Новинарството на терен – не само како известувачки стории, туку и како директно менување на општеството. Новинарот Фуркан Салиу од ТВ 21. Тој повика еден од жителите на Тимјаник и го запозна со состојбата на децата со попреченост кои беше планирано ...

Градоначалникот на Неготино: Жителите на Тимјаник биле изманипулирани

Нова ТВ - 13.06.2018

Се смирува тензијата во Тимјаник. Ова за НОВА го изјави градоначалникот на Неготино Тони Делков кој бил таму и разговарал со жителите на Тимјаник. Тој смета дека жителите на Тимјаник биле погрешно информирани за децата кои треба да бидат донесени од ...

По бунтот, марш на љубовта во Неготино

Независен - 13.06.2018

Не е толку важно дали домот за деца со попреченост ќе се отвори во Тимјаник или не, колку што е важно општеството да порасне. Локалните власти во Неготино треба на жителите на Тимјаник да им ја дообјаснат идејата за домот кој е планиран во нивното ...

Кога Тимјаник е среде Скопје…

Либертас - 13.06.2018

Кога Тимјаник е среде Скопје… (фрагмент од книгата „Живот вреден за живеење“) …Стојам во луна-паркот еден летен ден. Во малата играчница, во облик на кафез, има неколку деца. Едно девојче весело и се фрла во прегратка на Илина и почнуваат да се ...

Живеев со децата од Демир Капија, можат да ве направат само попозитивна личност. Да не ни се повтори Тимјаник!

Факултети - 13.06.2018

Една година живеев заедно со моите колешки и со децата и лицата од Специјалниот завод - Демир Капија. Тие можат да ве направат само попозитивна личност. Многу љубов, многу искрени насмевки може да добиеме од лицата со попреченост, а можат да ни ...

Гага го предводеше маршот во Неготино: Сите сакаме да бидеме здрави, но не секој ја има таа среќа!

Фокус - 12.06.2018

Драгица Иванова – Гага, дваесетитри годишна девојка која е лице со посебни потреби го предводеше мирниот марш во нејзиниот роден град Неготино, во придружба од свои пријатели, роднини и поддржувачи.

Бурни реакции по вчерашните случувања во Тимјаник

Канал5 - 12.06.2018

По вчерашната драма во Тимјаник, лицата со хендикеп возвраќаат - масовен протест во Неготино. Како порака дека на лицата со попречености не треба да се гледа како на непријатели и дека секое дете има право на топла грижа и љубов.

Бунтот во Тимјаник отвора горчливи проблеми

24 Вести - 12.06.2018

Деветгодишните Антонио и Александар се браќа – близнаци и живеат во Скопје. Иако навидум си наликуваат, првите разлики во нивниот развој се појавиле во првите години, кога на Александар му била дијагностицирана церебрална парализа.

Градоначалниците на Валандово и Кавадарци нудат простор за детски дом

Нова ТВ - 12.06.2018

Општина Кавадарци дава целосна поддршка за отварање мали групни домови на нивна територија. Одлуката ја соопшти градоначалникот на Квадарци Митко Јанчев . „Во изминатите денови сме сведоци на протести во селото Тимјаник поради одлуката на ...

Мирен марш на лицата со хендикеп во Тимјаник денес

Телма - 12.06.2018

Во Тимјаник денес е мирно. Доцна попладне е најавен мирен марш на лицата со посебни потреби. Ова следи како одговор на вчерашните реакции на насобрани граѓани, кои бараа градинка, а не дом за деца со посебни потреби.

Јанчев, по настаните во Тимјаник: Не се важни политичките партии во случајов, туку најранливите категории на граѓани!

Фокус - 12.06.2018

Градоначалникот на Кавадарци, Митко Јанчев порача дека општината е отворена за соработка со Министерството за труд и социјална политика, на чие чело е Мила Царовска, и како Општина Кавадарци дава целосна поддршка за отворање на мали групни домови, ...

Тимјаник, УНИЦЕФ со поддршка за владиниот проект

Алсат-М - 12.06.2018

Жителите на неготинското село Тимјаник кои вчера го кренаа гласот против отворање на дневен центар за деца со посебни потреби, треба детално да бидат информирани за важноста на институциите чија цел е социјализација на оваа категорија деца.

Алиша: Виновни се и институциите кои не го подготвиле локалното население

Press24 - 12.06.2018

Лице со посебни потреби денеска од Сител побара помош и го пренесе својот став за случувањата во Тимјаник. Тој го лоцира проблемот и во институциите кои не го подготвиле ...

Како живеат децата во центарот во Неготино-вечерва гушкање за поддршка

Нова ТВ - 12.06.2018

Граѓани од Неготино вечерва со протестен марш ќе им покажат на жителите од Тимјаник дека немаат од што да се плашат од децата со попреченост. Маршот ќе го предводи Драгица, девојче со посебни потреби.

Нов протест во Неготино, жителите на Тимјаник не се предомислуваат

Press24 - 12.06.2018

Нов протест во Неготино каде не стивнуваат реакциите за Домот за децата во Тимјаник. Организатор е лице со посебни потреби и почнува во 18 ...

БРАВО ЗА НОВИНАРОТ НА ТВ 21: Однесе жителка на Тимјаник и ја запозна со децата против кои протестираше

МК News - 12.06.2018

Новинарот на ТВ 21 на протест во село Тимјаник против отворањето на дом за деца со посебни потреби покани и одведе една од жителките која протестираше да се запознае со децата кои се сместени во ...

Грдо е лицето на Тимјаник, нели?

+инфо - 12.06.2018

Напикани еден до друг на масички од кои заради профит не можеме ни да се разминеме, во ниеден момент не ќе ни текне дека нема ниту една маса за лица со инвалидитет што е „закон“ во развиени општества.

Кавадарци дава целосна поддршка за отварање на мали групни домови

А1 On - 12.06.2018

Кавадарци дава целосна поддршка за отварање мали групни домови, стои во обраќањето до медиумите што денеска го испратија од кабинетот на градоначалникот Митко Јанчев. – Во изминатите денови сме сведоци на протести во селото Тимјаник поради одлуката ...

75 лица се пријавиле за згрижувачи на деца нецели две недели по стартот на кампањата „на секое дете му треба семјество“

Сакам да кажам - 12.06.2018

Интерес да бидат згрижувачи на деца без родители, деца со пречки во развојот и деца одвоени од своите родители поради негрижа и злоупотреба пројавиле 75 лица, за нецели две недели од стартот на кампањата на Министерството за труд и социјална ...

Случајот Тимјаник покажа дека ни треба време да пораснеме

Р.С.Европа - 12.06.2018

На македонското население му треба едукација а не само кампањи, изјави министерката за труд и социјална политика Мила Царовска по отпорот во селото Тимјаник да се отвори мал групен дом за лица со попреченост.

Ристески, првак во пинг понг за телесни инвалиди, по настаните во Тимјаник прашува: Треба ли закон за еутаназија за ...

Фокус - 12.06.2018

Рубинчо Ристески, првак на Македонија во пинг понг за лица со инвалидитет и член на нашата репрезентација, вели дека е изненаден од реакциите на жителите на Тимјаник, по повод најавата на Министерството за труд и социјална политика, дека во селото ...

Кавадарци дава целосна поддршка за отварање на мали групни домови

Курир - 12.06.2018

Кавадарци дава целосна поддршка за отварање мали групни домови, стои во обраќањето до медиумите што денеска го испратија од кабинетот на градоначалникот Митко Јанчев ...

Царовска: Тимјаник покажа дека ни треба едукација

Press24 - 12.06.2018

Тимјаник вчера покажа дека на македонското население му треба едукација. Природно е да се плашите од нешто што не го знаете. Не се откажуваме и ако треба уште 100 или 200 пати ќе се вратиме таму. Сакаме жителите да разберат за што се работи.

И Стивен Хокинг би го избркале од Тимјаник

Независен - 12.06.2018

Слободанка Јовановска Вчера гордите Македонци си ја видоа својата грда слика во огледало. Цело село стана на нозе за да спречи ЧЕТИРИ деца со попреченост да бидат сместени во нивната драгоцена околина и да се социјализираат.

Неготинци ќе маршираат против предрасудите

Слободен Печат - 12.06.2018

По вчерашниот протест на жители од неготинско Тимјаник против изградба на мал групен дом за деца со посебни потреби во селото, Неготино вечерва организира марш против предрасудите. Младиот неготинец Симон Андов кој е иницијатор, вели за Слободен ...

Децата со посебни потреби да живеат во станбени единици во 12 градови

Слободен Печат - 12.06.2018

Стручни лица подготвија проект за станбени единици за деца со посебни потреби, вели пензионираниот универзитетски професор Ристо Петров, кој долги години од својот работен век помина работејќи како стручно лице во Специјален завод Демир Капија.

Во Неготино ќе се одржи протестен марш предводен од Гага, девојче со посебни потреби: Нема да бидете нападнати, можеби ...

Фокус - 12.06.2018

Денеска во 18:30 часот во Неготино ќе се одржи протестен марш кој ќе го предводи Драгица, позната во градот како Гага, која е девојче со посебни потреби. Целта на маршот е да се испрати пораката дека во Неготино има место за лицата со посебни ...

Мирен марш денеска во Неготино за лицата со посебни потреби како одговор на реакциите во Тимјаник

Радио МОФ - 12.06.2018

По вчерашните реакции на жителите на неготинското Тимјаник против изградба на мал групен дом за лица со посебни потреби во нивното село, група неготинци решија да организираат мирен марш, со кој ќе испратат порака дека лицата со посебни потреби се ...

Не го отфрлајте Тимјаник

Окно - 12.06.2018

Не го отфрлајте Тимјаник, убавото живописно селце на само 2 км. од центарот на Неготино. Тој е наш, а тимјанци сме сите кога сме несигурни, неинформирани, празни и уплашени. А не се ни сите исти, не заборавајте, да не стигамтизираме, не сите ги ...

Македонија е Тимјаник

+инфо - 12.06.2018

Апсолутна поддршка за проектот и честитки до Мила и нејзиниот тим што се нафатија да го решат овој горлив проблем кој требаше да биде решен децении нананзад. Ова го пишувам како мајка на дете со попреченост.

Крушевчани со желба: Донесете ги децата со посебни потреби во нашиот град, ние ги сакаме

ТВ21 - 12.06.2018

Селото Тимјаник во Неготино за 24 часа се најде во центарот на вниманието на јавноста во Македонија. Жителите од ова село, денеска протестираа против одлуката на Министерството за труд и социјална политика, за децата со посебни потреби да се згрижат ...

Жители на Тимјаник: Децата со попреченост подалеку од нашите деца

Тера - 12.06.2018

Жителите на село Тимјаник на крајот од вчерашниот протест против изградбата на Центар за ресоцијализација на деца со посебни потреби, не се согласија ниту со изградба на ваков центар во селото, ниту пак со градинка за која што тврдеа дека е ...

Децата со попреченост излегуваат од зад ѕидовите - првата пречка е Тимјаник

Независен - 12.06.2018

Колете нѐ, бесете нѐ, во затвор носете нѐ, овде дом за деца со попреченост ќе нема. Со оваа порака нѐ вчера испратија жителите на неготинско Тимјаник од под топлото сонце во дворот на училиштето кое се наоѓа на сретсело.

Сите деца се исти

Женски магазин - 12.06.2018

Жителите на Тимјаник, но и на голем дел во цела Македонија треба да се едуцираат. Треба да добијат прилика, секој поединечно да биде во контакт со дечињата кои сакаат да ги одвојат и да ги однесат на пуст остров, само затоа што се различни од ...

Протестен марш во Неготино за поддршка на лицата со посебни потреби

Стандард - 12.06.2018

Денеска во Неготино ќе се одржи протестен марш за поддршка за лицата со посебни потреби. Маршот ќе го предводи Драгица Иванова, која е лице со посебни потреби. Настанот се случува по реакциите на жителите на Тимјаник, кои вчера порачаа дека не ...

Ја однесе жителката од Тимјаник да ги запознае децата против кои протестира

Таратур - 12.06.2018

Новинарот од 21ТВ ја однесе една од жителките на селото Тимјаник да ги запознае децата против кои тимјаничани протестираа деновиве. „Неинформирана жителка протестира против сместувањето на децата со посебни потреби во Темјаник – Се покаја кога се ...

Грдо е лицето на Тимјаник, нели?

Либертас - 12.06.2018

Грдо е лицето на Тимјаник, нели? Грдо е, да! И добро е да се забележи. Но, што покажува огледалото кога самите ќе се погледнеме во него? Го прашуваме ли – огледалце, огледалце кој е најубав на светот? Ќе се издуваме врз нечија туѓа грдотија, ќе си ...

Јанчев: Кавадарци дава целосна поддршка за отварање на мали групни домови

Либертас - 12.06.2018

Кавадарци дава целосна поддршка за отварање мали групни домови, стои во обраќањето до медиумите што денеска го испратија од кабинетот на градоначалникот Митко Јанчев. – Во изминатите денови сме сведоци на протести во селото Тимјаник поради одлуката ...

Две недели по стартот на кампањата "На секое дете му е потребно семејство", а веќе 75 лица се пријавиле за згрижувачи

Скопје инфо - 12.06.2018

Интерес да бидат згрижувачи на деца без родители, деца со пречки во развојот и деца одвоени од своите родители поради негрижа и злоупотреба пројавиле 75 лица, за нецели две недели од стартот на кампањата на Министерството за труд и социјална ...

Тимјаник покажа дека ни треба едукација

А1 On - 12.06.2018

Тимјаник вчера покажа дека на македонското население му треба едукација. Природно е да се плашите од нешто што не го знаете. Не се откажуваме и ако треба уште 100 или 200 пати ќе се вратиме таму. Сакаме жителите да разберат за што се работи.

И Стивен Хокинг би го избркале од Тимјаник

Либертас - 12.06.2018

Ви пренесуваме дел од колумната на Слободанка Јовановска за „Независен“: Вчера гордите Македонци си ја видоа својата грда слика во огледало. Цело село стана на нозе за да спречи ЧЕТИРИ деца со попреченост да бидат сместени во нивната драгоцена ...

Гага, девојче со посебни: Нема да бидете нападнати, можеби само изгушкани!

Република - 12.06.2018

Денеска во 18:30 часот во Неготино ќе се одржи протестен марш кој ќе го предводи Драгица, позната во градот како Гага, која е девојче со посебни потреби. Целта на маршот е да се испрати пораката дека во Неготино има место за лицата со посебни ...

Не го отфрлајте Тимјаник

Локално - 12.06.2018

Не ги напаѓајте Тимјанците. Сите ние кои не знаеме доволно, а се плашиме од се нешто, а најмногу од тоа нас самите да нè снајде „непознатото“, со предзнак на „болест, страдање, срам и несреќа…“, за што примитивно и суеверно веруваме дека, ако го ...

[Став] Македонија е Тимјаник, само некој го чита, а некој го живее секојдневно

Радио МОФ - 12.06.2018

Ова го пишувам како мајка на дете со попреченост. Ви ги читам статусите за Тимјаник и морам да констатирам дека дел се резултат на апсолутна неупатеност во проблематиката, дел се „Не сме ние како нив, ние немаме проблем со лицата со попреченост“.

Не стивнуваат реакциите по „нехуманоста“ во Тимјаник

Фактор - 12.06.2018

Фото: Гласот на Америка Селото Тимјаник во близина Неготино за 24 часа се најде во центарот на вниманието на јавноста во Македонија и ги разгоре страстите на социјалните мрежи, кои беа преплавени со реакции, откако локалното население го блокираше ...

И децата од Тимјаник се деца

Фактор - 12.06.2018

Жителите на Тимјаник, но и на голем дел во цела Македонија треба да се едуцираат. Треба да добијат прилика, секој поединечно да биде во контакт со дечињата кои сакаат да ги одвојат и да ги однесат на пуст остров, само затоа што се различни од ...

Грдо е лицето на Тимјаник, нели?

Бриф - 13.06.2018

Грдо е, да! И добро е да се забележи. Но, што покажува огледалото кога самите ќе се погледнеме во него? Го прашуваме ли – огледалце, огледалце кој е најубав на светот? Ќе се издуваме врз нечија туѓа грдотија, ќе си ставиме шминка за да се разубавиме ...

Кавадарци дава целосна поддршка за отварање на мали групни домови

Независен - 12.06.2018

Кавадарци дава целосна поддршка за отварање мали групни домови, стои во обраќањето до медиумите што денеска го испратија од кабинетот на градоначалникот Митко Јанчев. - Во изминатите денови сме сведоци на протести во селото Тимјаник поради одлуката ...