TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Затворени двата генерални конзулата на Русија во Бугарија заради протерувањето на 70 руски дипломати

Бизнис Вести - 29.06.2022

Конзуларната служба на руската Амбасада во Бугарија и Генералниот конзулат во Варна ја прекинаа својата работа. Исто така денеска и Генералниот конзулат во Русе ќе престане со работа и ќе биде затворен еден месец, јави дописникот на МИА од Софија.

Бугарија протерува 70 руски дипломати

Макфакс

Уште колку руски дипломати останаа во Бугарија по протерувањето на последните 70

Независен

Бугарија протерува 70 руски дипломати од Софија и го затвора рускиот Генерален конзулат во Русе

Во Центар

Руската амбасада во Бугарија ја прекинува работата на конзулатот во Софија

Локално

Бугарија протерува 70 руски дипломати од Софија и го затвора рускиот Генерален конзулат во Русе

Frontline

Бугарија протерува 70 руски дипломати од Софија и го затвора рускиот Генерален конзулат во Русе

Независен

Кајгана Вечер Прес Слободен Печат Опсервер Фокус Точка Press24 Слободен Печат

Кирил Лазаров: Најголеми воајери во политиката се Каракачанов и Мицковски. Стојат на страна и ги уриваат позициите на ...

Пулс24 - 28.06.2022

„Можеби за Бугарија овој француски предлог е најдобрата понуда, но на масата седиме двајца’’, вели за „Локално“, претседателот на македонско- бугарската комора Кирил Лазаров. Според него, понуди од типот на португалски или француски предлози имало и ...

Бугарија најави досега најголемо протерување на руски дипломати

Канал5

Бугарија протерува 70 руски дипломати- Петков тврди дека работеле против интересите на Бугарија

360 степени

Бугарија протерува 70 руски дипломати

Р.С.Европа

Петков прави чистка: Полн авион со руски дипломати од Софија ќе се вратат во Москва

Слободен Печат

Петков: Поднесов оставка од функцијата премиер, следните избори ќе бидат реален референдум за тоа каква Бугарија сакаме

Centar

Бугарија протерува 70 руски дипломати

Локално

Zoom Нова ТВ Република Н.Македонија А1 On Frontline Сител Фокус

Радев ги заврши консултациите со партиите за нова влада – треба да го врачи мандатот

360 степени - 28.06.2022

Премиерот во оставка Кирил Петков најави дека вечерва ќе се одржи коалициски совет меѓу лидерите на владејачките партии. Минатата недела кога беше изгласана недоверба на неговата влада, Петков најави дека прво ќе се разговара со независните ...

Петков преговара за Влада, Македонија неизбежна тема на консултациите

Курир

Радев набрзина ги заврши консултациите за нова влада, не разговараше со партијата на Петков

Независен

Радев ќе му го даде мандатот прво на Петков

Либертас

Бугарскиот претседател ги заврши консултациите пред да го додели мандатот за нова влада

Р.С.Европа

Румен Радев ги заврши консултациите пред да врачи прв мандат за нова влада на Бугарија

А1 On

„Продолжуваме со промената“ денеска почнуваат консултации со „Демократска Бугарија“, БСП и независните пратеници во бугарскиот парламент

Телма

Република Опсервер ММС Либертас Република А1 On Слободен Печат Република

ДБ на консултации кај бугарскиот претседател Радев: Важно е да се обидеме за кабинет со првиот мандат

ТВ21 - 28.06.2022

„Важно е да се обидеме да формираме кабинет со првиот мандат“ Ова го порача копретседателот на „Демократска Бугарија“ Христо Иванов на консултациите со претседателот Румен Радев за формирање на нова влада во рамките на 47. Народно собрание.

„Продолжуваме со Промената“ започнува консултации со ДБ, БСП и независните пратеници за нова Влада

ТВ21

ДБ на консултации кај претседателот Радев: Важно е да се обидеме за кабинет со првиот мандат

4NEWS

„Продолжуваме со Промената“ започнува консултации со ДБ, БСП и независните пратеници за нов кабинет

4NEWS

Бугарија: „Продолжуваме со Промената“ започнува консултации со ДБ, БСП и независните пратеници за нов кабинет

Сител

ДБ на консултации кај Радев: Важно е да се обидеме за кабинет со првиот мандат

Република

„Продолжуваме со промената“ на консултации со ДБ, БСП и независните пратеници за нова влада

Република