TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Манастирот во Калишта – рај за очите и мир за душата

Локално - 21.09.2018

На брегот на Охридското Езеро, во непосредна близина на струшкото село Калишта со својата убавина плени манастирскиот комплекс Рождество на пресвета Богородица. Составен од четири храма, две пештерски цркви, посветени на Мајката Божја и свети ...

21/8 септември: Денеска е Раѓање на Пресвета Богородица-Мала Богородица

Денешен - 21.09.2018

21 септември 2018 ОД КАЛЕНДАРОТ НА МПЦ Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 8 септември Денеска е Раѓање на Пресвета Богородица-Мала Богородица Црквата го востановила овој празник поради посебното значење што го има пресвета ...

Утре се чествува Рождество на Пресвета Богородица (Мала Богородица)

Вечер - 20.09.2018

Се верува дека есента и зимата ќе бидат благи и без студени денови, ако на утрешниот ден биде сончево, ведро и без облаци. Мала Богодордица се спаѓа во 36 големи празници во црквениот календар означени со црвени букви.

Литија по скопските улици во пресрет на Пресвета Богородица

+инфо - 20.09.2018

Литија по улиците во центарот на Скопје ќе биде одржана денеска во пресрет на утрешниот празник на Раѓањето на Мајката Божја, Пресвета Богородица – заштитничката на градот Скопје. Прославувањето на празникот почнува попладнево со богослужба во 17 ...

Денеска е Раѓање на Пресвета Богородица – Мала Богородица

Локално - 21.09.2018

Утрена богослужба, а потоа и света литургија се одржува денеска во православните христијански храмови по повод празникот Рождество на Пресвета Богородица – Мала Богородица. Црквата го востановила овој празник поради посебното значење што го има ...

Обновено: За Богородица до Калишта со бродот Александрија по симболична цена

OhridNews - 19.09.2018

По повод празникот Рождество на Пресвета Богородица – мала Богородица, на 20 септември, четврток, бродовите Александрија ќе пловат до манастирот Света Богородица во Калишта по симболична цена од 100 денари за повратен билет.

Литија во Скопје во пресрет на Рождество на Пресвета Богородица

Слободен Печат - 20.09.2018

Прославувањето на празникот почнува вечер со богослужба во 17 часот, по што ќе продолжи со литија по улиците на Скопје. Утре, на денот на празникот, ќе биде отслужена утрена богослужба со почеток во 7.30 часот, а потоа и света литургија во 9 часот.

Денеска е Раѓање на Пресвета Богородица – Мала Богородица

Бриф - 21.09.2018

Утрена богослужба, а потоа и света литургија се одржува денеска во православните христијански храмови по повод празникот Рождество на Пресвета Богородица – Мала Богородица. Црквата го востановила овој празник поради посебното значење што го има ...

Подгответе се за голем празник: Домаќинките ова никако да не го прават во петок, а еве каква есен не очекува ако ...

Маркукуле - 19.09.2018

Во петок православните верници го прославуваат Рождество на Пресвета Богородица или во народот позната како Мала Богородица. Пресвета Дева Марија се роди од своите стари родители, Јоаким и Ана.

ДЕНЕСКА ВО СКОПЈЕ: Литија во пресрет на Рождество на Пресвета Богородица

Денешен - 20.09.2018

Литија по улиците во центарот на Скопје ќе биде одржана денеска во пресрет на утрешниот празник на Раѓањето на Мајката Божја, Пресвета Богородица – заштитничката на градот Скопје. Прославувањето на празникот почнува вечер со богослужба во 17 часот, ...

Денеска е Раѓање на Пресвета Богородица- Мала Богородица

Пулс24 - 21.09.2018

Утрена богослужба, а потоа и света литургија се одржува денеска во православните христијански храмови по повод празникот Рождество на Пресвета Богородица – Мала Богородица. Црквата го востановила овој празник поради посебното значење што го има ...

Утре е голем празник: Домаќинките ова никако да не го прават, а еве каква есен не очекува ако времето биде ведро

Скопје24 - 19.09.2018

Утре православните верници го прославуваат Рождество на Пресвета Богородица или во народот позната како Мала Богородица. Пресвета Дева Марија се роди од своите стари родители, Јоаким и Ана. Татко Ѝ беше од племето Давидово, а мајка Ѝ од родот Аронов.

Православните верници денеска го слават Рождество на Пресвета Богородица

Канал5 - 21.09.2018

Утрена богослужба, а потоа и Света литургија се одржува денеска во православните христијански храмови по повод празникот ,Рождество на Пресвета Богородица - Мала Богородица. Црквата го востановила овој празник поради посебното значење што го има ...

Денеска и утре Скопје го одбележува заштитникот на градот Пресвета Богородица

Канал5 - 20.09.2018

Литија по улиците во центарот на Скопје ќе биде одржана денеска во пресрет на утрешниот празник на раѓањето на мајката божја, Пресвета Богородица – заштитничката на градот Скопје. Прославувањето на празникот почнува вечер со богослужба во 17 часот, ...

Денеска е Мала Богородица – еден обичај задолжително треба да се испочитува

Маркукуле - 21.09.2018

Денеска е Раѓање на Пресвета Богородица-Мала Богородица. Црквата го востановила овој празник поради посебното значење што го има пресвета Богородица, па во врска со тоа и нејзиното раѓање во Божјата економија на спасението.

Подгответе се за голем празник: Домаќинките ова никако да не го прават во петок

Вистина.мк - 19.09.2018

Во петок православните верници го прославуваат Рождество на Пресвета Богородица или во народот позната како Мала Богородица. Пресвета Дева Марија се роди од своите стари родители, Јоаким и Ана.

Денеска е Раѓање на Пресвета Богородица – Мала Богородица

24Инфо - 21.09.2018

Утрена богослужба, а потоа и света литургија се одржува денеска во православните христијански храмови по повод празникот Рождество на Пресвета Богородица – Мала Богородица. Црквата го востановила овој празник поради посебното значење што го има ...

Во петок православните верници го прославуваат Рождество на Пресвета Богородица или во народот позната како Мала ...

Скопје инфо - 19.09.2018

Во петок православните верници го прославуваат Рождество на Пресвета Богородица или во народот позната како Мала Богородица. Пресвета Дева Марија се роди од своите стари родители, Јоаким и Ана.

Денеска е Раѓање на Пресвета Богородица – Мала Богородица

Н.Македонија - 21.09.2018

Утрена богослужба, а потоа и света литургија се одржува денеска во православните христијански храмови по повод празникот Рождество на Пресвета Богородица – Мала Богородица. Црквата го востановила овој празник поради посебното значење што го има ...

Подгответе се за голем празник: Домаќинките ова никако да не го прават во петок, а еве каква есен не очекува ако ...

Среќа.mk - 19.09.2018

Во петок православните верници го прославуваат Рождество на Пресвета Богородица или во народот позната како Мала Богородица. Пресвета Дева Марија се роди од своите стари родители, Јоаким и Ана.

Утре е голем и тежок празник - никако не смеете да ги правите овие работи

Press24 - 19.09.2018

Во петок православните верници го прославуваат Рождество на Пресвета Богородица или во народот позната како Мала Богородица. Некои семејства во свечена облека, иако не одат на слава или не слават, повеќе денови поминуваат во празнично расположение ...

Утре е голем празник: Ова никако не треба да се прави, а еве каква есен нe` очекува ако времето биде ведро

Пулс24 - 20.09.2018

Православните верници утре го прославуваат Рождество на Пресвета Богородица или во народот позната како Мала Богородица. Пресвета Дева Марија се роди од своите стари родители, Јоаким и Ана. Татко ѝ беше од племето Давидово, а мајка ѝ од родот Аронов.

Утре е голем и тежок празник – никако не смеете да ги правите овие работи

Маркукуле - 20.09.2018

Во петок православните верници го прославуваат Рождество на Пресвета Богородица или во народот позната како Мала Богородица. Некои семејства во свечена облека, иако не одат на слава или не слават, повеќе денови поминуваат во празнично расположение ...

Утре се чествува Рождество на Пресвета Богородица (Мала Богородица) – Обичаи и верувања

Шеталиште - 20.09.2018

Во петок православните верници го прославуваат Рождество на Пресвета Богородица или во народот позната како Мала Богородица. Пресвета Дева Марија се роди од своите стари родители, Јоаким и Ана.