TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Борисов: Балканот ќе биде едно од најдобрите места за живот

Алсат-М - 16.05.2018

Премиерот на Бугарија, Бојко Борисов, изјави дека доаѓањето на лидерите од ЕУ во Софија на Самитот ЕУ-Западен Балкан и нивното запознавање со проблемите од регионот претставува успех, но дека се зависи од самиот Западен Балкан.

Борисов: Што е можно побрзо да се реши спорот со името

А1 On - 16.05.2018

Бугарскиот премиер Бојко Борисов денеска од Софија изрази надеж дека што е можно поскоро ќе се реши спорот со името меѓу Македонија и Грција. Борисов ова го изјави еден ден пред официјалниот почеток на Самитот ЕУ-Западен Балкан што се одржува во ...

Борисов: Балканот ќе биде едно од најдобрите места за живот

А1 On - 16.05.2018

Бугарскиот премиер Бојко Борисов изјави денеска дека доаѓањето на европските лидери во Софија за Самитот ЕУ-Западен балкан и нивното запознавање со проблемите со кои се соочува регионот претставува успех, но на крајот се зависи од самиот Западен ...

Захариева очекува две земји од Западен Балкан да станат членки на ЕУ до 2025 година

Фокус - 16.05.2018

Шефицата на бугарската дипломатија, Екатарина Захариева денеска изрази надеж дека две земји од Западен Балкан ќе станат членки на Европска унија до 2025 година. Захариева во Софија учествува на конференциијата на Европскиот економски и социјален ...

Захариева: Очекувам две нови членки на ЕУ до 2025.

Алсат-М - 16.05.2018

Министерката за надворешни работи на Бугарија, Екатерина Захариева, изрази надеж дека две земји од Западен Балкан ќе станат членки на ЕУ до 2025 година. Захариева која е и заменик на бугарскиот премиер, во Софија учесвуваше на конференција на ...

Денеска во Софија се одржа самитот на Европската народна партија, Мицкоски одржа неколку билатерални средби

Курир - 16.05.2018

Денеска во Софија се одржува самит на Европската народна партија, на кој учесник е и македонската опозициска партија ВМРО-ДПМНЕ. На самитот претседателот на ЕПП порача дека запдно-европските земји мора и формално- правно да станат дел од европското ...

Захариева со надеж дека две земји од Западен Балкан ќе влезат во ЕУ до 2025

Р.С.Европа - 16.05.2018

Шефицата на бугарската дипломатија, Екатарина Захариева денеска изрази надеж дека две земји од Западен Балкан ќе станат членки на Европска унија до 2025 година. Таа на конференцијата на Европскиот економски и социјален комитет во Софија ја нагласи ...

Захариева: Две нови балкански земји ќе станат членки на ЕУ до 2025 година

Н.Македонија - 16.05.2018

Министерката за надворешни работи на Бугарија Екатерина Захариева изрази надеж дека две земји од Западен Балкан ќе станат членки на ЕУ до 2025 година. Захариева во Софија учествуваше на конференцијата на Европскиот економски и општествен комитет, ...

Земјите од Западен Балкан се обврзуваат да вработат повеќе жени

Стандард - 16.05.2018

Претставници на земјите од Западен Балкан се обврзале да овозможат вработување на повеќе жени на подобро платени позиции, кои бараат повеќе квалификации, изјави регионалната директорка на Светска банка, Линда Ван Гелдер.

Софија: По самитот остануваат домашните проблеми

Deutsche Welle - 16.05.2018

Софија е под рефлекторите на медиумите поради самитот ЕУ-Западен Балкан. Иницијативата на Бугарија посветена на соседството наидува на поддршка и од бугарските граѓани. Но, тие укажуваат и на домашните проблеми.

Жените од Балканот мора да добијат подобри и поплатени работни места

Телма - 15.05.2018

Иако сега се подобро образовани од порано, девојките и жените од Западен Балкан се уште не учествуваат подеднакво на пазарот на трудот, а и кога ќе се вработат, поголема е веројатност е да добијат пониско-квалификувани и пониско платени работни ...

Седумдесет отсто од Бугарите сакаат Македонија да влезе во Европската Унија

Фокус - 15.05.2018

Бугарите ја поддржуваат интеграцијата на државите од Западен Балкан во Европската унија и сметаат дека нивната земја има интерес тие да станат дел од европското семејство, покажуваат резултатите од истражувањето на Центарот „Тренд“, изработено по ...

Борисов: Што е можно побрзо да се реши спорот со името

Курир - 16.05.2018

Бугарскиот премиер Бојко Борисов денеска од Софија изрази надеж дека што е можно поскоро ќе се реши спорот со името меѓу Македонија и Грција. Борисов ова го изјави еден ден пред официјалниот почеток на Самитот ЕУ-Западен Балкан што се одржува во ...

Официјални претставници од Западен Балкан ветија дека ќе ги подобрат економските можности за жените и девојките

Денар - 15.05.2018

За време на работилницата на Светската банка што се одржа денеска во Виена, високи претставници од Западен Балкан се обврзаа да ја подобрат родовата еднаквост со одобрување на коминике за подобрување на пристапот до економските можности за жените и ...

Борисов: Балканот ќе биде едно од најдобрите места за живот

Стандард - 16.05.2018

Бугарскиот премиер Бојко Борисов изјави денеска дека доаѓањето на европските лидери во Софија за Самитот ЕУ-Западен балкан и нивното запознавање со проблемите со кои се соочува регионот претставува успех, но на крајот се зависи од самиот Западен ...

Дури 70% од Бугарите даваат поддршка за прием на Македонија во ЕУ

Фактор - 15.05.2018

За 10 години Западен Балкан ќе биде во алијансата, според 43 отсто од бугарските граѓани. Ова го покажува студија на истражувачкиот центар по нарачка од бугарскиот сајт "24 часа". Бугарите ја поддржуваат интеграцијата во ЕУ на земјите од Западен ...

Захариева: Очекувам две нови членки на ЕУ до 2025 година

А1 On - 16.05.2018

Шефицата на бугарската дипломатија, Екатарина Захариева денеска изрази надеж дека две земји од Западен Балкан ќе станат членки на Европска унија до 2025 година. Захариева во Софија учествува на конференциијата на Европскиот економски и социјален ...

Во Софија се одржа самитот на Европската народна партија, Мицкоски ооствари неколку билатерални средби

Република - 16.05.2018

Денеска во Софија се одржува самит на Европската народна партија, на кој учесник е и македонската опозициска партија ВМРО-ДПМНЕ. На самитот претседателот на ЕПП порача дека запдно-европските земји мора и формално- правно да станат дел од европското ...

Земјите од Западен Балкан се обврзуваат да вработат повеќе жени

А1 On - 16.05.2018

Претставници на земјите од Западен Балкан се обврзале да овозможат вработување на повеќе жени на подобро платени позиции, кои бараат повеќе квалификации, изјави регионалната директорка на Светска банка, Линда Ван Гелдер.

Софија: По самитот остануваат домашните проблеми

Либертас - 16.05.2018

Софија е под рефлекторите на медиумите поради самитот ЕУ-Западен Балкан. Иницијативата на Бугарија посветена на соседството наидува на поддршка и од бугарските граѓани. Но, тие укажуваат и на домашните проблеми, пишува Дојче веле .

Анкета: Седумдесет отсто од Бугарите сакаат Македонија да биде примена во ЕУ

Локално - 15.05.2018

Бугарите ја поддржуваат интеграцијата на државите од Западен Балкан во Европската унија и сметаат дека нивната земја има интерес тие да станат дел од европското семејство, покажуваат резултатите од истражувањето на Центарот „Тренд“, изработено по ...

Борисов: Што е можно побрзо да се реши спорот со името

Вечер - 16.05.2018

Бугарскиот премиер Бојко Борисов денеска од Софија изрази надеж дека што е можно поскоро ќе се реши спорот со името меѓу Македонија и Грција. Борисов ова го изјави еден ден пред официјалниот почеток на Самитот ЕУ-Западен Балкан што се одржува во ...

Борисов: Убеден сум дека Балканот ќе стане едно од најдобрите места за живеење во Европа

Фокус - 16.05.2018

Бугарскиот премиер Бојко Борисов изјави денеска дека доаѓањето на европските лидери во Софија за Самитот ЕУ-Западен балкан и нивното запознавање со проблемите со кои се соочува регионот претставува успех, но на крајот се зависи од самиот Западен ...

Захариева: Очекувам две нови членки на ЕУ до 2025 година

+инфо - 16.05.2018

Шефицата на бугарската дипломатија, Екатарина Захариева денеска изрази надеж дека две земји од Западен Балкан ќе станат членки на Европска унија до 2025 година. Шефицата на бугарската дипломатија, Екатарина Захариева денеска изрази надеж дека две ...

Земјите од Западен Балкан се обврзале да вработат повеќе жени

CivilMedia - 16.05.2018

Претставници на земјите од Западен Балкан се обврзале да овозможат вработување на повеќе жени на подобро платени позиции, кои бараат повеќе квалификации, изјави регионалната директорка на Светска банка, Линда Ван Гелдер.

Анкета: 70 отсто од Бугарите сакаат Македонија да биде примена во ЕУ

Стандард - 15.05.2018

Бугарите ја поддржуваат интеграцијата на државите од Западен Балкан во Европската унија и сметаат дека нивната земја има интерес тие да станат дел од европското семејство, покажуваат резултатите од истражувањето на Центарот „Тренд“, изработено по ...

Борисов: Се надеваме дека брзо ќе се реши спорот за името, не ви солиме памет

еМагазин - 16.05.2018

Бугарскиот премиер Бојко Борисов денеска од Софија изрази надеж дека што е можно поскоро ќе се реши спорот со името меѓу Македонија и Грција. Борисов ова го изјави еден ден пред официјалниот почеток на Самитот ЕУ-Западен Балкан што се одржува во ...

Борисов: Балканот ќе биде едно од најдобрите места за живот

Независен - 16.05.2018

Бугарскиот премиер Бојко Борисов изјави денеска дека доаѓањето на европските лидери во Софија за Самитот ЕУ-Западен балкан и нивното запознавање со проблемите со кои се соочува регионот претставува успех, но на крајот се зависи од самиот Западен ...

Захариева: Очекувам две нови членки на ЕУ до 2025 година

Локално - 16.05.2018

Шефицата на бугарската дипломатија, Екатарина Захариева денеска изрази надеж дека две земји од Западен Балкан ќе станат членки на Европска унија до 2025 година. Захариева во Софија учествува на конференциијата на Европскиот економски и социјален ...

Седумдесет отсто од Бугарите сакаат Македонија да биде примена во ЕУ

Република - 15.05.2018

Бугарите ја поддржуваат интеграцијата на државите од Западен Балкан во Европската унија и сметаат дека нивната земја има интерес тие да станат дел од европското семејство, покажуваат резултатите од истражувањето на Центарот „Тренд“, изработено по ...

Борисов: Што е можно побрзо да се реши спорот со името

+инфо - 16.05.2018

Бугарскиот премиер Бојко Борисов денеска од Софија изрази надеж дека што е можно поскоро ќе се реши спорот со името меѓу Македонија и Грција. Борисов ова го изјави еден ден пред официјалниот почеток на Самитот ЕУ-Западен Балкан што се одржува во ...

Борисов: Балканот ќе биде едно од најдобрите места за живот

Локално - 16.05.2018

Бугарскиот премиер Бојко Борисов изјави денеска дека доаѓањето на европските лидери во Софија за Самитот ЕУ-Западен балкан и нивното запознавање со проблемите со кои се соочува регионот претставува успех, но на крајот се зависи од самиот Западен ...

Захариева: Очекувам две нови членки на ЕУ до 2025 година

CivilMedia - 16.05.2018

Шефицата на бугарската дипломатија, Екатарина Захариева денеска изрази надеж дека две земји од Западен Балкан ќе станат членки на Европска унија до 2025 година. Захариева во Софија учествува на конференциијата на Европскиот економски и социјален ...

Анкета: Седумдесет отсто од Бугарите сакаат Македонија да биде примена во ЕУ

А1 On - 15.05.2018

Бугарите ја поддржуваат интеграцијата на државите од Западен Балкан во Европската унија и сметаат дека нивната земја има интерес тие да станат дел од европското семејство, покажуваат резултатите од истражувањето на Центарот „Тренд“, изработено по ...

Борисов: Што е можно побрзо да се реши спорот со името

Независен - 16.05.2018

Бугарскиот премиер Бојко Борисов денеска од Софија изрази надеж дека што е можно поскоро ќе се реши спорот со името меѓу Македонија и Грција. Борисов ова го изјави еден ден пред официјалниот почеток на Самитот ЕУ-Западен Балкан што се одржува во ...

Борисов: Балканот ќе биде едно од најдобрите места за живот

+инфо - 16.05.2018

Бугарскиот премиер Бојко Борисов изјави денеска дека доаѓањето на европските лидери во Софија за Самитот ЕУ-Западен балкан и нивното запознавање со проблемите со кои се соочува регионот претставува успех, но на крајот се зависи од самиот Западен ...

Захариева: Очекувам две нови членки на ЕУ до 2025 година

Независен - 16.05.2018

Шефицата на бугарската дипломатија, Екатарина Захариева денеска изрази надеж дека две земји од Западен Балкан ќе станат членки на Европска унија до 2025 година. Захариева во Софија учествува на конференциијата на Европскиот економски и социјален ...

Анкета: Седумдесет отсто од Бугарите сакаат Македонија да биде примена во ЕУ

Сител - 15.05.2018

Бугарите ја поддржуваат интеграцијата на државите од Западен Балкан во Европската унија и сметаат дека нивната земја има интерес тие да станат дел од европското семејство, покажуваат резултатите од истражувањето на Центарот „Тренд“, изработено по ...

Борисов: Што е можно побрзо да се реши спорот со името

Нова ТВ - 16.05.2018

Бугарскиот премиер Бојко Борисов денеска од Софија изрази надеж дека што е можно поскоро ќе се реши спорот со името меѓу Македонија и Грција. Борисов ова го изјави еден ден пред официјалниот почеток на Самитот ЕУ-Западен Балкан што се одржува во ...

Борисов: Балканот ќе биде едно од најдобрите места за живот

Н.Македонија - 16.05.2018

Бугарскиот премиер Бојко Борисов изјави денеска дека доаѓањето на европските лидери во Софија за Самитот ЕУ-Западен балкан и нивното запознавање со проблемите со кои се соочува регионот претставува успех, но на крајот се зависи од самиот Западен ...

Захариева: Очекувам две нови членки на ЕУ до 2025 година

Стандард - 16.05.2018

Шефицата на бугарската дипломатија, Екатарина Захариева денеска изрази надеж дека две земји од Западен Балкан ќе станат членки на Европска унија до 2025 година. Захариева во Софија учествува на конференциијата на Европскиот економски и социјален ...

Анкета: Седумдесет отсто од Бугарите сакаат Македонија да биде примена во ЕУ

Либертас - 15.05.2018

Бугарите ја поддржуваат интеграцијата на државите од Западен Балкан во Европската унија и сметаат дека нивната земја има интерес тие да станат дел од европското семејство, покажуваат резултатите од истражувањето на Центарот „Тренд“, изработено по ...

Борисов: Што е можно побрзо да се реши спорот со името

Н.Македонија - 16.05.2018

Бугарскиот премиер Бојко Борисов денеска од Софија изрази надеж дека што е можно поскоро ќе се реши спорот со името меѓу Македонија и Грција. Борисов ова го изјави еден ден пред официјалниот почеток на Самитот ЕУ-Западен Балкан што се одржува во ...

Захариева: Очекувам две нови членки на ЕУ до 2025 година

Либертас - 16.05.2018

Шефицата на бугарската дипломатија, Екатарина Захариева денеска изрази надеж дека две земји од Западен Балкан ќе станат членки на Европска унија до 2025 година. Захариева во Софија учествува на конференциијата на Европскиот економски и социјален ...

Анкета: Седумдесет отсто од Бугарите сакаат Македонија да биде примена во ЕУ

еМагазин - 15.05.2018

Бугарите ја поддржуваат интеграцијата на државите од Западен Балкан во Европската унија и сметаат дека нивната земја има интерес тие да станат дел од европското семејство, покажуваат резултатите од истражувањето на Центарот „Тренд“, изработено по ...

Анкета: Седумдесет отсто од Бугарите сакаат Македонија да биде примена во ЕУ

Слободен Печат - 15.05.2018

Бугарите ја поддржуваат интеграцијата на државите од Западен Балкан во Европската унија и сметаат дека нивната земја има интерес тие да станат дел од европското семејство, покажуваат резултатите од истражувањето на Центарот „Тренд“, изработено по ...

Борисов: Што е можно побрзо да се реши спорот за името

Р.С.Европа - 16.05.2018

Бугарскиот премиер Бојко Борисов изрази надеж дека што е можно поскоро ќе се реши спорот со името меѓу Македонија и Грција. Борисов ова го изјави ден пред официјалниот почеток на Самитот ЕУ-Западен Балкан што се одржува во Софија, како и ден пред ...

Анкета: Седумдесет отсто од Бугарите сакаат Македонија да биде примена во ЕУ

Независен - 15.05.2018

Бугарите ја поддржуваат интеграцијата на државите од Западен Балкан во Европската унија и сметаат дека нивната земја има интерес тие да станат дел од европското семејство, покажуваат резултатите од истражувањето на Центарот „Тренд“, изработено по ...

Борисов за името: Тоа е ваша работа, немојте да помислите дека ви солиме памет

Фактор - 16.05.2018

Бугарскиот премиер Бојко Борисов се надева дека што е можно поскоро ќе се реши спорот со името меѓу Македонија и Грција. Тој ова го изјави ден пред официјалниот почеток на Самитот ЕУ-Западен Балкан што се одржува во Софија, како и ден пред новата ...