TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Папата Франциско: Абортусот е како да ангажирате платен убиец

365 - 10.10.2018

Жените кои прават абортус „се како луѓето кои најмуваат платени убијци за да решаваат проблеми“, порача денес (среда) папата Франциско пред верниците собрани на плоштадот Свети Петар. „Како може чин кој го уништува животот во непостоење, невин и ...

Папа Франциско: Абортус е како да изнајмиш платен убиец да ти реши проблем

Денешен - 10.10.2018

Жени што ќе извршат абортус се како луѓе кои најмуваат „платен убиец да им реши проблем“, рече папата Франциско на насобрани граѓани на Плоштадот Свети Петар. – Како може чин на прекин на развој на едно невино и беспомошен ѓивот да биде цивилизиран ...

За папата Франциско, абортусот е како ангажирање платен убиец

Макфакс - 10.10.2018

Папата Франциско го спореди денес абортусот со ангажирање платен убиец, пренесува „Локал“. „Прекинот на бременоста е како убивање некого. Ослободувањето од едно човечко суштество е како да сте ангажирале платен убиец за да се реши проблемот.

Папата Франциско доаѓа во посета на Балканот

MTM - 09.10.2018

Поглаварот на Римокатоличката црква, папата Франциско, следната година ќе посети три земји на Западен Балкан. Тоа го нагласи црногорскиот претседател Мило Ѓукановиќ по состанокот со папата.

Папата го обвинува ѓаволот за секс-скандалите и поделби во католичката црква

Локално - 09.10.2018

Ѓаволот е жив и здрав и работи извонредно за да ја поткопа Римокатоличката црква . Ова го порача папата Френсис, цитиран од Ројтерс. Всушност папата е толку убеден дека сатаната е виновен за кризата со сексуалните напади и за длабоката поделеност и ...

Папата доаѓа во Бугарија во мај следната година

Локално - 09.10.2018

Папата Френсис може да ги посети Романија и Бугарија на почетокот на мај следната 2019 година, објави шпанскиот весник “Периодика Дигитал”. Светиот отец може да ја посети Патријаршиската катедрала во Букурешт и да им служи на масите во паркот ...

Папата побара помош во борбата против ѓаволот

Нетпрес - 08.10.2018

Ѓаволот е жив и здрав и работи прекувремено за да ја поткопа Католичката црква, рече папата Франциск и ги повика сите католици во светот на посебна, заедничка молитва за да го победат. Црквата треба да се спаси од нападот на малициозниот, големиот ...