TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Треба да разговараме со САД, но Украина мора да биде на дневен ред, рече Русија

Глас на Америка - 21.06.2024

Русија гледа итна потреба од безбедносни разговори со САД, но тие мора да бидат „сеопфатни“ и да ја вклучуваат темата за Украина, соопшти денес Кремљ. „Невозможно е да се извадат некои поединечни сегменти од општиот комплекс на акумулирани проблеми ...

„Русија е подготвена да оди до крај“ – Москва ја менува својата нуклеарна доктрина, Путин спомена и превентивен напад

Точка

Путин: Размислуваме за промена на доктрината за употреба на нуклеарното оружје

МКД

Путин: Русија и Северна Кореја ќе потпишат „фундаментален“ документ за продлабочување на соработката

MakPress

Путин во Северна Кореја: Русија се бори против американската хегемонија

MakPress

Путин во Пјонгјанг на средба со Ким Џонг Ун

Lider

ПУТИН ВО СЕВЕРНА КОРЕЈА: Русија се бори против американската хегемонија

Денешен

Путин со предупредување до Јужна Кореја: Ќе направите голема грешка ако ја вооружате Украина

360 степени - 21.06.2024

„Оние кои и даваат оружје на Украина веруваат дека не се во војна со нас. Затоа велам дека тогаш го задржуваме правото да испорачаме оружје во други региони во светот, вклучително и во Северна Кореја“, изјавил рускиот преетседател Јужна Кореја ќе ...

Јужна Кореја ќе направи голема грешка ако ѝ даде оружје на Украина, предупреди Путин

Сакам да кажам

Путин и се закани на Јужна Кореја

Макфакс

Путин ја предупреди Јужна Кореја да не ја снабдува Украина со оружја

Мета

Јужна Кореја ќе ја преиспита забраната за продажба на оружје на Украина

Слободен Печат

Путин ја предупреди Јужна Кореја: Не и давајте оружје на Украина

ТВ21

Јужна Кореја ќе ја преиспита одлуката за директно испраќање на оружје на Украина

Бизнис Вести

MakPress 365 Пулс24 Во Центар Канал5 MakPress Опсервер Независен

Сестрата на корејскиот лидер е немилосрдна: Ќе ве затрупаме со ѓубре

Независен - 21.06.2024

Сестрата на лидерот на Северна Кореја, Ким Јо Јонг денеска навести дека ќе лансира уште балони со ѓубре во Јужна Кореја. „Природно е дека ќе има проблеми бидејќи тие повторно го направија она што им беше кажано да не го прават“, рече Ким Јо Јонг во ...

Како Северна Кореја ја поддржува Русија во Украина?

Deutsche Welle

Подарокот на Путин за Ким голем удар за Западот: Сателитска технологија која им овозможува на неговите проектили да гаѓаат американски бази

Слободен Печат

„ДВАЈЦАТА СЕ ЧУДНА ДВОЈКА, ЕДНИОТ Е БУЦКАСТ И НАСМЕАН, ДРУГИОТ МНОГУ СЕ МУРТИ“: Аналитичарот на „Гардијан“ за односите меѓу Путин и Ким Јонг Ун

Фактор

Руските министри беа исфрлени од преговарачката сала во Пјонгјанг

Во Центар

Ким Јонг Ун: Путин е најдраг пријател на корејскиот народ

Слободен Печат

Путин и Ким Јон Ун си ветија поддршка при евентуален напад

Алсат-М

Точка 365 Пулс24 +инфо Вечер Прес Пулс24 Вечер Прес

📽️ ДОДЕКА ЦЕЛ СВЕТ СЕ „ТРЕСЕШЕ“, ТИЕ БАШ СЕ ЗАБАВУВАА Путин и Ким се смееја тестирајќи ја моќната машина

+инфо - 21.06.2024

Русија и Северна Кореја во оваа прилика потпишаа договор за стратешко партнерство, а рускиот претседател најде време да се опушти за време на посетата. Рускиот претседател Владимир Путин ја заврши дводневната посета на Северна Кореја, каде имаше ...

САД: Изјавите на Путин за испраќање оружје во Северна Кореја се многу загрижувачки

Макфакс

Што пишува во новиот договор меѓу Русија и Северна Кореја?

Точка

Северна Кореја тврди дека договорот за стратешко партнерство со Русија претставува воен сојуз

Во Центар

(ВИДЕО) РУСИТЕ ПОНИЖЕНИ ВО СЕВЕРНА КОРЕЈА: Лавров и другите мораа да излезат од салата, направиле грешка

Фактор

Пјонгјанг го објави текстот на договорот меѓу Северна Кореја и Русија, загрижени Токио и Сеул

Нетпрес

Северна Кореја и Русија си ветија заемна одбрана

Глас на Америка

360 степени Либертас Н.Македонија Точка Во Центар Пулс24 Канал5 Рацин

САД префрлиле дел од своите нуклеарни сили поблиску до Северна Кореја по посетата на Путин

Независен - 20.06.2024

САД го засилиле присуството на своите стратешки сили во азискиот регион по посетата на Владимир Путин на Северна Кореја, чиј резултат беше обнова на воената алијанса меѓу Москва и Пјонгјанг создадена на почетокот на 1960-те години.

САД префрлиле дел од своите нуклеарни сили поблиску до Северна Кореја по посетата на Путин

Либертас

САД го засилиле присуството на стратешките сили во азискиот регион по посетата на Путин на Северна Кореја

Слободен Печат

САД префрлиле дел од своите нуклеарни сили поблиску до Северна Кореја по посетата на Путин

Локално

РЕАКЦИЈА ОД САД ПО ПОСЕТАТА НА ПУТИН НА ПЈОНГЈАНГ Вашингтон префрлил дел од своите нуклеарни сили поблиску до Северна Кореја

+инфо

САД префрлиле дел од своите нуклеарни сили поблиску до Северна Кореја по посетата на Путин

Канал5

ПО ПОСЕТАТА НА ПУТИН: Загрижувачка за САД е можноста Русија да и даде оружје на С. Кореја, дел од нуклеарните сили префрлени поблиску

Денешен

Северна Кореја ќе и испрати на Русија муниција колку цела Европа заедно во Украина

Слободен Печат - 20.06.2024

Западните и јужнокорејските експерти веруваат дека повеќе од 2,5 милиони парчиња муниција и друга опрема за употреба во војната во Украина се префрлени од Северна Кореја во Русија во последните месеци.

Стејт департментот изрази загриженост за можноста Русија да и испорача оружје на Северна Кореја

Слободен Печат

Стејт департмент: Можноста Русија да и испорача оружје на Северна Кореја е исклучително загрижувачка

Либертас

Стејт департмент: Можноста Русија да и испорача оружје на Северна Кореја е исклучително загрижувачка

Локално

Стејт департмент: Можноста Русија да ѝ испорача оружје на Северна Кореја е исклучително загрижувачка

Република

Стејт департмент: Можноста Русија да и испорача оружје на Северна Кореја е загрижувачка

Канал5

Путин: Русија не исклучува испорака на оружје за други земји, како одговор на испораката на оружје за Украина

Локално - 20.06.2024

Рускиот претседател Владимир Путин денеска изјави дека Москва не ја исклучува можноста да доставува оружје за други земји како одговор на испораката на оружје за Украина. На прес-конференција во Виетнам, Путин рече и дека Русија го задржува правото ...

Путин: Русија не ја исклучува можноста да испорача оружје на други земји

Независен

Путин: Русија не ја исклучува можноста да испорача оружје на други земји

Сител

ЗАПАДОТ НЕКА РАЗМИСЛИ КАДЕ ЌЕ ЗАВРШИ ОВА ОРУЖЈЕ Москва не ја исклучува можноста за испорака на оружје на други земји, повтори Путин

+инфо

Западот нека размисли кому можеме ние да испорачаме оружје, порача Путин

Република

Путин: Русија не ја исклучува можноста да испорача оружје на други земји

Либертас

Путин му одговори на Западот: „Нека размислат каде ќе заврши нашето оружје!“

Вечер Прес

Канал5 MakPress

Путин му подари на Ким Џонг-ун „руски“ Ролс Ројс, еве што може да направи

4NEWS - 20.06.2024

ОВОЈ автомобил изгледа како Rolls-Royce, вози како Rolls-Royce, но не е Rolls-Royce. Ова е Сенатот на Аурус. Автомобил кој веќе неколку години е гордост на руската автомобилска индустрија, а многумина го доживуваат како духовен наследник на ЗИЛ ...

Северна Кореја и Русија: Лимузина, сервис за чај и „биста“ меѓу подароците што Путин и Ким ги разменија

Скопје1

Путин на Ким му подари ,,Аурус!” – Погледнете ја моќната лимузина што севернокорејскиот лидер ја доби на подарок: Тие дури отидоа да се прошетаат (фото)

Во Центар

Кога Владимир Путин дава гас: Го возеше Ким Џонг Ун во лимузината што му ја даде

4NEWS

Путин на Ким му подари ,,Аурус!” – Погледнете ја моќната лимузина што севернокорејскиот лидер ја доби на подарок: Тие дури отидоа да се прошетаат (фото)

Пулс24

Северна Кореја и Русија: Лимузина, сервис за чај и „биста“ меѓу подароците што Путин и Ким ги разменија

Кумановски м.

Договорот Москва – Пјонгјанг наводно предвидува итна воена помош во случај на војна

Слободен Печат - 20.06.2024

Новиот договор помеѓу Русија и Северна Кореја бара од двете земји да ги искористат сите расположливи средства за давање итна воена помош во случај на војна, објавија денеска севернокорејските државни медиуми.

Севернокорејски медиуми: Договорот Москва – Пјонгјанг предвидува итна воена помош

Канал5

Севернокорејски медиуми: Договорот Москва-Пјонгјанг предвидува итна воена помош во случај на војна

365

Севернокорејски медиуми: Договорот Москва – Пјонгјанг предвидува итна воена помош во случај на војна

Рацин

Севернокорејски медиуми: Договорот Москва – Пјонгјанг предвидува итна воена помош во случај на војна

Телма

Севернокорејски медиуми: Договорот Москва – Пјонгјанг предвидува итна воена помош во случај на војна

MakPress

Столтенберг: Пактот на Русија и Северна Кореја покажува заемна поддршка на авторитарните сили

Нетпрес - 20.06.2024

Новиот одбранбен договор на Русија со Северна Кореја покажува зголемена усогласеност меѓу авторитарните сили и ја нагласува важноста на демократиите да претставуваат обединет фронт, тврдше во средата генералниот секретар на Сверноатлантскиот воен ...

Столтенберг: Пактот на Русија и Северна Кореја покажува заемна поддршка на авторитарните сили

Точка

Столтенберг: Авторитарните сили се обединуваат, НАТО мора да остане обединет

Кумановски м.

Шефот на НАТО: Пактот меѓу Русија и Северна Кореја покажува взаемна поддршка на авторитарните сили

Фокус

Столтенберг: Пактот на Русија и Северна Кореја покажува взаемна поддршка на авторитарните сили

CivilMedia

Шефот на НАТО: Пактот меѓу Русија и Северна Кореја покажува заемна поддршка на авторитарните сили

МКД

СТОЛТЕНБЕРГ: Авторитарните сили се повеќе се здружуваат и се поддржуваат на начин каков што не сме виделе досега

Денешен

Слободен Печат Канал5 Zoom MakPress

Подољак: Договорот меѓу Русија и Северна Кореја ги поништува санкциите против Пјонгјанг

Либертас - 19.06.2024

Помошникот на украинскиот претседател Михаил Подољак денеска изјави дека договорот за партнерство меѓу Русија и Северна Кореја ги поништува сите ограничувања кои меѓународната заедница му ги наметна на Пјонгјанг.

Подољак: Договорот меѓу Русија и Северна Кореја ги поништува санкциите против Пјонгјанг

Zoom

Подољак: Договорот меѓу Русија и Северна Кореја ги поништува санкциите против Пјонгјанг

365

Подољак: Договорот меѓу Русија и Северна Кореја ги поништува санкциите против Пјонгјанг

Рацин

Подољак: Договорот меѓу Русија и Северна Кореја ги поништува санкциите против Пјонгјанг

Слободен Печат

Подољак: Договорот меѓу Русија и Северна Кореја ги поништува сите ограничувања кои меѓународната заедница му ги наметна на Пјонгјанг

Локално

Подољак: Договорот меѓу Русија и Северна Кореја ги поништува санкциите против Пјонгјанг

Пулс24

Канал5 24Инфо MakPress