TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Патот на Скопје и Тирана може да се подели – Вархеји потврди дека е можно одвојување на пакетот ако нема решение за РСМ

ТВ21 - 04.05.2021

Постои шанса да се раздвои пакетот на Северна Македонија и Албанија во нивниот евроинтегративен пат. Ако не се изнајде решение меѓу Скопје и Софија за историски прашања, еврокомесарот за проширување Оливер Вархеји, потврди дека е можно да се ...

Вархеји: неопходен е напредок од Скопје и од Софија

Р.С.Европа

Вархеји: вакцините се подарок за граѓаните на С. Македонија

Р.С.Европа

Еврокомесарот Вархеји во посета на Скопје по повод пристигнувањето на првите вакцини од ЕУ

Канал5

Заев: Денеска пристигнаа првите 4850 вакцини од ЕУ, зад нас останува периодот кога тешко се стигнуваше до нив

Слободен Печат

Заев : Денеска пристигнаа првите вакцини од ЕУ, пријавете се за вакцинирање (Во живо)

Канал5

Заев, Вархељ и Едштадлер пристигнаа во салата „Борис Трајковски“

Слободен Печат

Слободен Печат Бриф Локално 24Инфо Нова ТВ Република Press24 Мета

Решавање на спорот со Бугарија – единствен услов за старт на преговорите

Телма - 04.05.2021

Решавање на билатералниот спор со Бугарија е клучот за старт на преговорите со европската Унија и доколку тоа не се случи голема е веројатноста Aлбанија сама да ги почне преговорите уште во јуни а Mакедонија да остане повторно во чекалната, овој пат ...

Еврокомесарот Вархеји во Македонија

24 Вести

Вархеи најави почеток на преговорите со Албанија, Македонија зависи од договор со Бугарија

Телма

Со вакцините Вархеји донесе и студен туш од Брисел: Албанија се одделува од пакетот со Македонија

Алфа

Помош од ЕУ: 4860 „Фајзер“ вакцини, пристигнаа во Северна Македонија

Глас на Америка

(Видео) Заев, Вархеји и Едштадлер од вакциналниот пункт: Ова е само почеток на помошта

Независен

Вархеји: Ако нема договор со Бугарија, ќе мораме да размислуваме за одвојување на Албанија на патот кон ЕУ

365

Тера Локално Локално Слободен Печат Вечер Прес Frontline Република Expres

Вархеји: Ова е подарок за нацијата на Северна Македонија, се грижиме за Западен Балкан

Фокус - 04.05.2021

Еврокомесарот за проширување, Оливер Вархеји денеска во салата „Борис Трајковски“ по предавањето на вакцините од ЕУ порача дека не било лесно да обезбедат вакцини и додаде дека продолжат да се грижат за Северна Македонија и за Западен Балкан.

Вархеји: Навистина сум горд што донесовме подарок за С. Македонија, ќе продолжиме со донациите

Локално

ЕУ пушти срце – стигнаа првите 4.800 вакцини од фондот за солидарност

Скопско Ехо

Вархељ: Горд сум што донесовме подарок за Македонија, ќе продолжиме да бидеме покрај вас

Слободен Печат

Вархеји: Донесовме мал подарок за С. Македонија, ќе продолжиме со донациите

Нова ТВ

ЕУ се грижи за Северна Македонија и Западен Балкан, вели Вархеји

ТВ21

Вархеји: ЕУ се грижи за Македонија и Западен Балкан

Канал5

Frontline Опсервер Сител iPortal Lider Нетпрес Либертас Бриф

Вархеји: За отворање на преговорите потребен е напредок од Скопје и од Софија

ТВ21 - 04.05.2021

Напорно работиме на случајот на Северна Македонија, но уште не сме до посакуваната цел. Работиме со членките на ЕУ да се најде решениe и да се постигне согласност, изјави еврокомесарот за проширување Оливер Вархеји, одговорајќи на прашање на МИА ...

Вархеји: За отворање на преговорите потребен е напредок од Скопје и од Софија

Frontline

Вархеји: За отворање на преговорите потребен е напредок од Скопје и од Софија

Канал5

Вархеји: За отворање на преговорите потребен е напредок од Скопје и од Софија

24Инфо

Вархеји: За отворање на преговорите потребен е напредок од Скопје и од Софија

Бриф

Вархеји: Мислам дека ќе дојде момент кога ќе треба да ја разгледуваме и опцијата за раздвојување на Македонија и Албанија

Фокус

Вархеји: Уште не сме до посакуваната цел за договор меѓу Софија и Скопје

+инфо

iPortal Press24 Либертас Пулс24 Република Опсервер Акцент 360 степени

Заев на средба со Вархеји: Европеизацијата е нашата агенда на патот кон ЕУ, а поддршката со вакцини е голем гест на ...

ТВ21 - 04.05.2021

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Зоран Заев денеска го прими еврокомесарот за соседска политика и проширување Оливер Вархеји, кој во рамките на неговата балканска турнеја организирана по повод испораката на првите вакцини ...

Заев на средбата со Вархеји: Европеизацијата е нашата агенда на патот кон ЕУ

Република

Заев - Вархеји: Европеизацијата е нашата агенда на патот кон ЕУ

Канал5

Заев-Вархеји: ЕУ е нашиот пат, а европеизацијата е нашата агенда

Локално

Средба Заев – Вархеји: ЕУ е нашиот пат, а европеизацијата е нашата агенда

ММС

Заев на средбата со Вархеји: Европеизацијата е нашата агенда на патот кон ЕУ, а поддршката со вакцини е голем гест на европската солидарност

iPortal

Заев на средбата со Вархеји: Европеизацијата е нашата агенда на патот кон ЕУ, а поддршката со вакцини е голем гест на европската солидарност

24Инфо

Либертас Точка Опсервер Вечер Прес Н.Македонија MakPress

Доаѓаат првите вакцини од ЕУ, почнува масовната вакцинација со Синофарм

Deutsche Welle - 04.05.2021

Вкупно 651.000 дози на вакцините „Фајзер“ ќе бидат доставени на регионот од мај до август. Од нив, 119.123 вакцини се за Северна Македонија. Северна Македонија денеска ја очекува првата пратка на вакцини против Ковид-19 од ЕУ.

Испорачани првите дози за Балканот од ЕУ- За Македонија 4680 вакцини на Фајзер

Press24

Вархеји денеска ќе донесе 4.680 „Фајзер“ вакцини за Македонија

Expres

ЕУ ги испорача првите вакцини на Србија, Вархеји во Северна Македонија носи 4680 вакцини на Фајзер

Либертас

ЕУ ги испорача првите вакцини на Србија – Вархеји во Македонија носи 4680 вакцини на Фајзер

ТВ21

Вархеји во Македонија носи 4.680 вакцини на Фајзер

+инфо

ЕУ ги испорача првите вакцини на Србија, Вархеји во Северна Македонија носи 4680 вакцини на „Фајзер“

Слободен Печат

Алсат-М 24Инфо 365 Локално Република Lider Вечер Прес Независен