TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Стартува 58то издание на „Охридско лето“

24 Вести - 12.07.2018

Охрид во фестивалско расположение, за неколку часа на Античкиот театар ќе стартува 58то издание на реномираниот фестивал ,,Охридско лето" со настапот на оперската дива Елена Мошуц. Се до 20ти август концерти,театарски претстави и изложби низ градот.

Подновениот Антички подготвен за отворањето на „Охридско лето“

Н.Македонија - 12.07.2018

Вечерва во 21 часот во Античкиот театар во Охрид свечено ќе биде отворено годинашното „Охридско лето“ со настапот на оркестарот на Македонската филхармонија, под диригентската палка на маестро Николае Молдовеану од Романија.

Охридско лето отвора со романски солисти и Македонската филхармонија

Сакам да кажам - 12.07.2018

Романските оперски пејачи, сопранот Елена Мошук и тенорот Калин Братеску, под диригенство на Николае Молдовеану (Романија) вечерва (21 часот) со Македонската филхармонија ќе го отворат 58. издание на Охридско лето во Античкиот театар.

Утревечер, на Петровден, со настап на оперската певица Елена Мошук, свечен почеток на 58. издание на „Охридско лето“

Либертас - 11.07.2018

Утревечер, од 21,00 часот, на атрактивниот простор од Античкиот театар, свечено, ќе биде отворено овогодинешното, 58. издание на мегународниот музичко-сценски фестивал „Охридско лето“. Од дирекцијата на фестивалот најавуваат спектакуларна вечер со ...

Оперската дива Елена Мошуц ќе го отвори „Охридско лето“ 2018

24 Вести - 11.07.2018

Над 800 уметници од 27 земји од светот,осум претстави,34 концерти,три изложби нуди исклучително богатата програма на 58то ,,Охридско лето”.Реномираниот фестивал Ќе започне утревечер со настап на оперската дива од Романија Елена Мошуц а ќе заврши со ...

Светски познатиот сопран Романката Елена Мошуц на отворањето на Охридско лето

Сител - 11.07.2018

Со настап на Романската оперска дива Елена Мошуц задно со тенорот Калин Братеску под диригентство на маестро Николае Молдовeану и оркестарот на Македонската филхармонија утре стартува најпрестижната културна манифестација фестивалот Охридско лето.

Мошуц, Братеску и Молдовеану најавија спектакуларен концерт на отворањето на „Охридско лето“

Сител - 11.07.2018

Голема чест за нас претставува укажаната доверба ние да го отвориме фестивалот „Охридско лето“. Максимално ќе се вложиме, ќе дадеме се од себе на публиката да и донесеме незаборавно искуство и концерт за паметење.

Најпознатите оперски арии во изведба на Мошук, Братеску и Молдовеану за спектакуларно отворање на „Охридско лето“

Република - 11.07.2018

Големата светска оперска певица Елена Мошук, една од петте најдобри сопранистки, на прес-конференција во хотелот „Инекс Горица“ во Охрид заедно со своите колеги, уметниците Калин Братеску и Николае Молдовеану, го најави концертот за свеченото ...

Оперската дива Елена Мошуц вечерва ќе го отвори „Охридско лето“ 2018

Радио МОФ - 12.07.2018

Вечерва, со почеток во 21:00 часот, на сцаната на Античкиот театар, свечено, ќе биде отворено 58. издание на „Охридско лето“. Од дирекцијата на фестивалот најавуваат спектакуларна вечер со концертот на светски познатата оперска певица од Романија, ...

Мошуц, Братеску и Молдовеану најавија спектакуларен концерт на отворањето на „Охридско лето“

1tv - 11.07.2018

Голема чест за нас претставува укажаната доверба ние да го отвориме фестивалот „Охридско лето“. Максимално ќе се вложиме, ќе дадеме се од себе на публиката да и донесеме незаборавно искуство и концерт за паметење.

Мошуц, Братеску и Молдовеану најавија спектакуларен концерт на отворањето на „Охридско лето“

А1 On - 11.07.2018

Голема чест за нас претставува укажаната доверба ние да го отвориме фестивалот „Охридско лето“. Максимално ќе се вложиме, ќе дадеме се од себе на публиката да и донесеме незаборавно искуство и концерт за паметење.

Незаборавен концерт најавија ѕвездите на „Охридско лето“ – Мошуц, Братеску и Молдовеану

Факултети - 11.07.2018

- Голема чест ни претставува укажаната доверба да го отвориме фестивалот „Охридско лето“. Максимално ќе се вложиме, ќе дадеме сѐ од себе за на публиката да ѝ донесеме незаборавно искуство и концерт за паметење.

Италијански и француски арии за старт на Охридско лето – Мошуц и Братеску: Ќе направиме концерт за паметење

Вечер - 11.07.2018

Уметничката порака годинава ќе ја пренесе познатиот македонски актер Никола Ристановски “Максимално ќе се вложиме, ќе дадеме се од себе на публиката да и донесеме незаборавно искуство и концерт за паметење”, истакнаа сопранистката Елена Мошуц, ...

Мошуц, Братеску и Молдовеану најавија спектакуларен концерт на отворањето на „Охридско лето“

Либертас - 11.07.2018

Голема чест за нас претставува укажаната доверба ние да го отвориме фестивалот „Охридско лето“. Максимално ќе се вложиме, ќе дадеме се од себе на публиката да и донесеме незаборавно искуство и концерт за паметење.

Свечено отворање на 58. издание на Фестивалот „Охридско лето“

Локално - 12.07.2018

Охрид од вечерва се до 20 август ќе ги живее своите 40 дена возбуда што ги носи Фестивалот „Охридско лето“. Повеќе од 800 уметници од 27 земји од целиот свет по 58-ми пат наредните месец и половина ќе музицираат, глумат, творат на неколкуте ...

Сопранистката Елена Мошуц ќе настапи на Охридско лето

Локално - 11.07.2018

Голема чест за нас претставува укажаната доверба ние да го отвориме фестивалот „Охридско лето“. Максимално ќе се вложиме, ќе дадеме се од себе на публиката да и донесеме незаборавно искуство и концерт за паметење.

Свечено отворање на 58. издание на Фестивалот „Охридско лето“

Курир - 12.07.2018

Охрид од вечерва се до 20 август ќе ги живее своите 40 дена возбуда што ги носи Фестивалот „Охридско лето“. Повеќе од 800 уметници од 27 земји од целиот свет по 58-ми пат наредните месец и половина ќе музицираат, глумат, творат на неколкуте ...

Вечерва свечено отворање на 58. издание на фестивалот „Охридско лето“

МКД - 12.07.2018

Охрид од вечерва се до 20 август ќе ги живее своите 40 дена возбуда што ги носи Фестивалот „Охридско лето". Повеќе од 800 уметници од 27 земји од целиот свет по 58-ми пат наредните месец и половина ќе музицираат, глумат, творат на неколкуте ...

Свечено отворање на 58. издание на Фестивалот „Охридско лето“

А1 On - 12.07.2018

Охрид од вечерва се до 20 август ќе ги живее своите 40 дена возбуда што ги носи Фестивалот „Охридско лето“. Повеќе од 800 уметници од 27 земји од целиот свет по 58-ми пат наредните месец и половина ќе музицираат, глумат, творат на неколкуте ...

Свечено отворање на 58. издание на Фестивалот „Охридско лето“

Канал5 - 12.07.2018

Охрид од вечерва се до 20 август ќе ги живее своите 40 дена возбуда што ги носи Фестивалот „Охридско лето“. Повеќе од 800 уметници од 27 земји од целиот свет по 58-ми пат наредните месец и половина ќе музицираат, глумат, творат на неколкуте ...

Свечено отворање на 58. издание на Фестивалот „Охридско лето“

Н.Македонија - 12.07.2018

Охрид од вечерва се до 20 август ќе ги живее своите 40 дена возбуда што ги носи Фестивалот „Охридско лето“. Повеќе од 800 уметници од 27 земји од целиот свет по 58-ми пат наредните месец и половина ќе музицираат, глумат, творат на неколкуте ...

Свечено отворање на 58. издание на Фестивалот „Охридско лето“

Сител - 12.07.2018

Охрид од вечерва се до 20 август ќе ги живее своите 40 дена возбуда што ги носи Фестивалот „Охридско лето“. Повеќе од 800 уметници од 27 земји од целиот свет по 58-ми пат наредните месец и половина ќе музицираат, глумат, творат на неколкуте ...

Свечено отворање на 58. издание на Фестивалот „Охридско лето“

24 Вести - 12.07.2018

Охрид од вечерва се до 20 август ќе ги живее своите 40 дена возбуда што ги носи Фестивалот „Охридско лето“. Повеќе од 800 уметници од 27 земји од целиот свет по 58-ми пат наредните месец и половина ќе музицираат, глумат, творат на неколкуте ...

Свечено отворање на 58. издание на Фестивалот „Охридско лето“

+инфо - 12.07.2018

Охрид од вечерва се до 20 август ќе ги живее своите 40 дена возбуда што ги носи Фестивалот „Охридско лето“. Повеќе од 800 уметници од 27 земји од целиот свет по 58-ми пат наредните месец и половина ќе музицираат, глумат, творат на неколкуте ...

Стартува Охридско лето

CivilMedia - 12.07.2018

Охрид од вечерва се до 20 август ќе ги живее своите 40 дена возбуда што ги носи Фестивалот „Охридско лето“. Повеќе од 800 уметници од 27 земји од целиот свет по 58-ми пат наредните месец и половина ќе музицираат, глумат, творат на неколкуте ...

Свечено отворање на 58. издание на Фестивалот „Охридско лето“

Стандард - 12.07.2018

Охрид од вечерва се до 20 август ќе ги живее своите 40 дена возбуда што ги носи Фестивалот „Охридско лето“. Повеќе од 800 уметници од 27 земји од целиот свет по 58-ми пат наредните месец и половина ќе музицираат, глумат, творат на неколкуте ...

Свечено отварање на 58. издание на фестивалот „Охридско лето“

Независен - 12.07.2018

Голема чест за нас претставува укажаната доверба ние да го отвориме фестивалот „Охридско лето“. Максимално ќе се вложиме, ќе дадеме сè од себе на публиката да ѝ донесеме незаборавно искуство и концерт за паметење.

Свечено отворање на 58. издание на Фестивалот „Охридско лето“

1tv - 12.07.2018

Охрид од вечерва се до 20 август ќе ги живее своите 40 дена возбуда што ги носи Фестивалот „Охридско лето“. Повеќе од 800 уметници од 27 земји од целиот свет по 58-ми пат наредните месец и половина ќе музицираат, глумат, творат на неколкуте ...

Вечерва свечено се отвора „Охридско лето“ со извонреден концерт на оперските ѕвезди Мошуц и Братеску во придружба на ...

Република - 12.07.2018

Охрид од вечерва се до 20 август ќе ги живее своите 40 дена возбуда што ги носи Фестивалот „Охридско лето“. Повеќе од 800 уметници од 27 земји од целиот свет по 58-ми пат наредните месец и половина ќе музицираат, глумат, творат на неколкуте ...

Свечено отворање на 58. издание на Фестивалот „Охридско лето“

Либертас - 12.07.2018

Охрид од вечерва се до 20 август ќе ги живее своите 40 дена возбуда што ги носи Фестивалот „Охридско лето“. Повеќе од 800 уметници од 27 земји од целиот свет по 58-ми пат наредните месец и половина ќе музицираат, глумат, творат на неколкуте ...