TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Ванковска и Јакимовски се приближуваат до 10 илјади потписи

24 Вести - 28.02.2024

Османи, Таравари, и Максим Димитриевски за сега се уште се тројцата претседателски кандидати кои ги собраа потписите за своите кандидатури иако се поблиску според последните бројки до нив е и кандидатот на Левица професорката Биљана Ванковска ...

Османи, Таравари и Димитриески ги собраа потписите, на Ванковска и на Јакимовски им фалат по уште 2-3 илјади

Алфа

Ванковска и Јакимовски во трка да им се приклучат на Oсмани, Димитриевски и Таравари

МКД

Трговија со она што е мое, исто како да е негово!

Република

Томе тактизира, Бујар прв до врв!

Вечер Прес

Oсмани ги собра, а Димитриевски, Таравари и Ванковска блиску до 10.000 потписи

Канал5

Османи ги собра, а Димитриевски, Таравари и Ванковска близу до 10 000 потписи за влез во претседателската трка

360 степени

360 степени +инфо Вечер Прес еМагазин 24 Вести Антропол Нетпрес

Димитриевски и Таравари влегуваат во претседателската трка – обезбедија по 10000 потписи

Канал5 - 28.02.2024

На повеќе од една недела до крајот на рокот, се заокружува првата тројка на претседателски кандидати кои добија зелено светло од граѓаните да ја продолжат претседателската трка. По Османи, дека успеале да ги соберат потребните 10 илјади потписи ...

Димитриевски, Таравари и Османи ги собраа неопходните потписи за претседателска кандидатура

Глас на Америка

Османи, Таравари и Димитриевски добија легитимитет, Ванковска и Јакимовски уште собираат потписи

А1 On

По Османи и Димитриевски и Таравари ја добија потребната граѓанска поддршка за претседателски кандидати

24Инфо

КОЈ ЌЕ ГИ СОБЕРЕ, А КОЈ ЌЕ МОРА ДА СЕ ОТКАЖЕ ОД ТРКАТА - најнов пресек на потписи за претседателските кандидати

Фактор

Максим Димитриевски, Арбен Таравари и Бујар Османи собраа 10.000 потписи, Ванковска и Јакимовски се уште бараат поддршка

Zoom

Димитриевски и Таравари ги собраа потписите, Ванковска се поблиску до целта

Локално

ТВ21 Телма А1 On Фактор Скопје1 Локално Сител +инфо

Позната бројката на потписи во ДИК: Ванковска и Јакимовски сѐ поблиску до неопходните 10.000 потписи

Lider - 28.02.2024

Од ден во ден расте бројот на кандидати кои ги остваруваат неопходните 10.000 потписи за да се кандидираат за претседател. Во меѓувреме, најблиску до потребните потписи се Билјана Ванковска од Левица и Стевчо Јакимовски од ГРОМ.

Ванковска поблиску до претседателска кандидатура, собра 7.876 потписи, Јакимовски досега има 6.676

Макфакс

Ванковска стигна до 7.800, а Јакимовски до 6.600 потписи

Независен

Борбата за потписи продолжува: Јакимовски и Ванковска најблиску до кандидатура

Скопје1

Продолжува трката за потписи: Ванковска и Јакимовски се поблиску до цензусот од 10 илјади

Локално

По Османи кој ја надмина бројката од 10.000 потписи, Димитриевски наближува до потребната граѓанска поддршка

24Инфо

Колку потписи досега собраа претседателските кандидати

Скопје инфо

Независен Кумановски м. Press24 4NEWS Антропол Опсервер Кајгана Фокус

ГОСПОДИН ГОСПОДИН ПОПОСКИ ДОСЕГА СОБРА 40 ПОТПИСИ Ванковска стаса до 7.876, а Јакимовски до 6.676

+инфо - 28.02.2024

Според последните податоци од ДИК, градоначалникот на Карпош, Стевчо Јакимовски, го засилил собирањето на потписи пред нотар, па заклучно со вчера до 20 часот има 6.676 потписи. Кандидатката на Левица, Билјана Ванковска, која синоќа имаше 7.876 ...

Вчера 19, денеска 40 потписи – Господин Поповски ја дуплираше поддршката за кандидатурата

Телма

Османи потврден кандидат, ДУИ уценува со избор на претседател во Собрание за состав на влада

24 Вести

Кој колку потписи собрал во Битола денеска до 13 часот!

Тера

Османи најблиску до прагот од 10.000 потписи, на Димитриевски и Ванковска им фалат уште половина

MakPress

ИЗБОРИ 2024/ ДИК: Заклучно со вчера 38.396 граѓани дале потписи за поддршка на претседателските кандидати

Бизнис Вести

ДИК: Заклучно со вчера 38.396 граѓани дале потписи за поддршка на претседателските кандидати

Zoom

Канал5 Бриф Курир Gostivarpress.mk CivilMedia Frontline

Мицкоски: Очекував кандидатите побрзо да ги соберат потписите

Press24 - 27.02.2024

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во вечерашното гостување во Тема на денот на ТВ Сител кажа дека очекувал подносителите на иницијативи за собирање на 10.000 потписи за и официјално да може да влезат во претседателската трка, да ги соберат ...

Мицкоски: Гледаме некои кандидати за претседатели кои се опозиција на опозицијата се мачат да соберат потписи, па власта им помага

Опсервер

Мицкоски: Кандидати за претседатели кои се опозиција на опозицијата се мачат да соберат потписи, па власта им помага

Курир

Мицкоски: Гледаме некои кандидати за претседатели кои се опозиција на опозицијата се мачат да соберат потписи, па власта им помага

4NEWS

Мицкоски: Гледаме некои кандидати за претседатели кои се на опозицијата се мачат да соберат потписи, па власта им помага

Фокус

Мицкоски: Гледаме некои кандидати за претседатели кои се опозиција на опозицијата се мачат да соберат потписи, па власта им помага

Република

Мицкоски: Власта им помага на некои кандидати да соберат потписи

Слободен Печат

Скопје1 24Инфо Денешен Lider Алфа Нетпрес Press24 Локално

И за силјановска-давкова ќе се собираат потписи

Тера - 27.02.2024

Претседателскиот кандидат на ВМРО-ДПМНЕ Гордана Силјановска-Давкова пред Државната изборна комисија ќе биде предложена со потписи од пратениците, но и со потписи од граѓаните, најави лидерот на партијата Христијан Мицкоски.

ВМРО-ДПМНЕ на 3-ти март ќе собира потписи за Силјановска, Мицкоски очекува да се соберат за неколку часа

MakPress