TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Србите на Косово и денеска протестираат во Звечан, остро тонови од меѓународните сојузници до Курти

Телма - 02.06.2023

Косовските Срби и денеска се собраа на протест во Звечан барајќи специјалните сили да ја напуштат општинската зграда. Ситуацијата и понатаму е тензична по инцидентите во Звечан, кога демонстрантите се судрија со мировниците на НАТО при што 30 ...

Косово - Протестите продолжуваат, Западот притиска врз Приштина

Р.С.Европа

ЕКС ПРЕТСЕДАТЕЛОТ НА ОПШТИНА ЗВЕЧАН: Ни порачуваат или да одиме во Србија или да одиме во затвор

Фактор

Миловиќ: Да се ​​формира ЗСО, немаше да дојдеме во оваа ситуација

Макфакс

Судот во Приштина на двајцата Срби уапсени во Звечан им одреди 30-дневен притвор

А1 On

Двајцата Срби уапсени на протестите во Звечан добија 30-дневен притвор

24Инфо

Двајца Срби уапсени во Звечан завршија во притвор

Фактор

24Инфо Република

Курти зборува за нови избори во северно Косово

Deutsche Welle - 02.06.2023

Косовскиот премиер Албин Курти зборува за нови избори во северно Косово. Вонредна седница за ситуацијата на северот одржува косовскиот парламент. По последните безредија на северот од Косово, премиерот Албин Курти зборува за нови избори: ...

Ситуацијата на северот на Косово мирна, ЕУ и САД го засилија притисокот врз Белград и Приштина за надминување на кризата

Бизнис Вести

Протестите во Звечан продолжуваат, се бараат нови избори на северот на Косово

360 степени

Германија и Франција сакаат да посредуваат во Косово

Deutsche Welle

Продолжуваат протестите на косовските Срби – без сигнали дека некој ќе попушти

Телма

Продолжуваат протестите на Србите на Косово, околу општините распоредени и припадници на КФОР

Телма

Макрон и Шолц со дипломатски притисок за смирување на тензиите на Косово, руското влијание не стивнува

Нова ТВ

Слободен Печат Н.Македонија Сакам да кажам Сител Мета Frontline Слободен Печат Независен

Ова е Љиљана Аксентијевиќ, жената која Курти ја нарече водач на терористите од Звечани

24Инфо - 02.06.2023

Љиљана Аксентијевиќ, вработена во општина Звечан, која премиерот на Косово Албин Курти од од собраниската говорница ја означи како водач на терористите од Звечан, го отвори срцето и пред српските и пред албанските медиуми и истакна дека од ...

И денеска граѓани се собираат пред општинската зграда на Звечан

Алсат-М

Расте притисокот врз Косово: вонредна седница на косовското Собрание, се бараат избори

Макфакс

КФОР на главните раскрсници во Звечан, продолжува да ги контролира и општинските згради на северот на Косово

Сител

Косово: КФОР распореден на уште пет локации во Звечан, протестот продолжи

Во Центар

КФОР го прошири присуството на своите војници во Звечан

Нетпрес

Четврти ден КФОР ги контролира зградите на 4 општини на северот на Косово

Канал5

Слободен Печат Слободен Печат Локално 24 Вести А1 On Lider 24Инфо Centar

Протестираат и Албанците во Митровица

Lider - 01.06.2023

Протестите на Србите незадоволни од влегувањето на новоизбраните градоначалници Албанци во општинските згради продолжија на северот на Косово. Протестите се одвиваат без инциденти, откако во понеделникот Србите се судрија со членовите на КФОР, ...

Бодликава жица, зовриена атмоссфера, блокирани општини – Србите четврти ден протестираат на северот на Косово

Макфакс

Кфор со бодликава жица ги огради зградите на општините, демонстрантите во Звечан наредија српски знамиња (ФОТО)

МКД

Бодликава жица, зовриена атмоссфера, блокирани општини – Србите четврти ден протестираат на северот на Косово

MTM

Бодликава жица, зовриена атмоссфера, блокирани општини – Србите четврти ден протестираат на северот на Косово

Скопје1

Бодликава жица, зовриена атмосфера, блокирани општини – Србите четврти ден протестираат во Северно Косово

Кајгана

Бодликава жица, зовриена атмосфера, блокирани општини – Србите четврти ден протестираат на северот на Косово

Точка

Centar 24Инфо

Борел по средбата со Курти: Моменталната ситуација е опасна и неодржлива

Опсервер - 31.05.2023

Сегашната состојба е опасна и неодржлива. Потребна ни е итна деескалација и решение преку дијалог, како и да се вратиме на работа на имплементација на постигнатиот договор, тоа го објави на Твитер високиот претставник на Европската унија за ...

Борел по средбата со Курти: Моменталната ситуација е опасна и неодржлива

Либертас

Борел по средбата со Курти: Моменталната ситуација е опасна и неодржлива

24Инфо

Борел по средбата со Курти: Моменталната ситуација е опасна и неодржлива

Канал5

ЕУ: Состојбата во Косово е опасна и неодржлива

Слободен Печат

Жозеп Борел по средбата со Албин Курти порача: “Моменталната ситуација на Косово е опасна и неодржлива“

Во Центар

Борел по средбата со Курти: Моменталната ситуација е опасна и неодржлива

MakPress

Тера