TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Димитриеска Кочоска: Имаме многу висока корекција на инфлацијата нагоре, а се нема соодветна корекција на БДП, тоа ...

Курир - 16.05.2022

„Не треба да го заборавиме моментот дека имаме корекција нагорна на стапка на инфлација за прв пат толку голема разлика или толку голема промена, или погрешна проекција во минатата година за 2022 година па сега проектирана.

Димитриеска Кочоска за ТВ 24: Македонија има поголема инфлација во однос на целиот регион

24 Вести

КОЧОСКА: Не знам каде гледаат во НБ кога проектираат, ама БДП нема да порасне за 2,9 отсто

Денешен

Димитриеска Кочоска: Имаме многу висока корекција на инфлацијата нагоре, а се нема соодветна корекција на БДП, тоа кажува дека нема да се заврши ниту со 2.9% БДП туку ќе биде многу понизок

Нетпрес

Димитриеска Кочоска: Имаме многу висока корекција на инфлацијата нагоре, тоа јасно кажува дека нема да се заврши ниту со 2.9% БДП туку тој ќе биде многу понизок

Lider

НБ: Забавување на економијата со раст на БДП од 2,9 проценти – инфлацијата ќе биде 8,8%

Сител - 16.05.2022

Влошени прогнозите за македонската економија. Народната банка очекува инфлација од 8,8% и пораст на економијата од само 2,9 отсто, наспроти октомвриските прогнози од 3,9% раст. Трговскиот дефицит ќе достигне милијарда евра, јавниот долг до крајот на ...

ЕУ ги намали сопствените прогнози за економски раст поради војната во Украина

Вечер Прес

Непредвидливоста на војната во Украина носи економcки предизвици, вели Ангеловска Бежоска

МКД

Народна банка прогнозира економски раст 2,9 отсто и инфлација 8,8 отсто

Канал5

НБМ: Економскиот раст до крајот на годинава ќе забави

Алсат-М

ЕУ сѐ позагрижена поради инфлацијата во пресрет на енергетската криза

Пари

Народна Банка прогнозира економски раст 2,9 отсто и инфлација 8,8 отсто

Нова ТВ

MakPress Бизнис Вести Опсервер Либертас 24Инфо Сител Независен

Рикверц прогноза на Народната Банка за економскиот раст (БДП помало за 1%) и за инфлацијата (8,8 % на годишно ниво)

Телма - 16.05.2022

Народната банка ја снижува проекцијата за раст на домашната економија за годинава, а ја подигна таа за растот на инфлацијата. Во најновата пролетна проекција централната банка предвидува дека БДП ќе биде за 1 процентен поен пониско од првичните ...

Народна банка: Банкарските камати ќе растат, инфлацијата годинава ќе достигне 8,8%, а економијата ќе порасне за 2,9%

Вечер Прес

Народната банка ја намали проекцијата за економски раст од 3,9 на 2,9%, а ја зголеми за инфлацијата на 8,8%

Алфа

НБ: Просечна инфлација од 8,8% во 2022 година, очекуваме постепена стабилизација до крајот на годината

Локално

Народна банка: Најновите оцени за растот на македонската економија се понеповолни, оцените се проследени со висока неизвесност и ризици

Курир

Усвоен најновиот Квартален извештај со најновите макроекономски проекции на Народната банка

24Инфо

НБРМ: Најновите проекции упатуваат на просечна инфлација од 8,8% во 2022 година

Макфакс

Бизнис Вести Zoom МКД Press24 Фактор Нетпрес MTM Точка

Ангеловска-Бежоска: Очекуваме каматните стапки да одат нагоре, се прават обиди тоа да биде умерено

Слободен Печат - 16.05.2022

Очекувањата се дека каматните стапки ќе одат нагоре, но се прават обиди тоа да биде умерено и да не се одрази значително кај населението и корпоративниот сектор, изјави денеска гувернерката на Народната банка, Анита Ангеловска-Бежоска .

Секоја од банките ќе донесе одлука за евентуално менување на каматните стапки, велат од МБА

Пари

Ангеловска-Бежоска: Очекувањата се дека каматните стапки ќе одат нагоре, се прават обиди тоа да биде умерено

Либертас

Ангеловска-Бежоска:Каматните стапки ќе одат нагоре

Независен

Ангеловска-Бежоска: Очекувањата се дека каматните стапки ќе одат нагоре

Канал5

Ангеловска-Бежоска: Очекувањата се дека каматните стапки ќе одат нагоре, се прават обиди тоа да биде умерено

24Инфо

Ангеловска-Бежоска: Очекувањата се дека каматните стапки ќе одат нагоре, се прават обиди тоа да биде умерено

Опсервер

MakPress Lider +инфо еМагазин 360 степени 24 Вести