TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Стоп за „АстраЗенека“ за помладите од 60 години, наскоро нова терапија за Ковид

Deutsche Welle - 08.04.2021

Министерот за здравство Венко Филипче вели дека притисокот врз болниците попушта, што му влева надеж дека „пикот“ на заразата можеби поминал. С. Македонија дефинитивно ја стопира вакцинацијата на лицата под 60 години со вакцината „АстраЗенека“.

Филипче: Вакцината на „АстраЗенека“ нема да се дава на помлади од 60 години

Канал5

Филипче: Досега се вакцинирани над 15.000 граѓани со АстраЗенека, несакани ефекти нема

Локално

Со „Астразенека“ во земјава ќе се вакцинираат само постари од 60 години, соопшти Филипче

МКД

Вакцината на АстраЗенека нема да се дава на лица помлади од 60 години: Филипче со нови детали за ковид-состојбата во земјава

ММС

Во Македонија вакцината „АстраЗенека“ нема да се дава на лица помлади од 60 години, соопшти Филипче

Фокус

Филипче: За ревакцинаиција на граѓаните кои се вакцинираа со Астра Зенека во Србија дополнително ќе се одлучува

Република

Сакам да кажам Независен Радио МОФ Сител Centar 24Инфо Lider Локално

АСТРАЗЕНЕКА НЕМА ДА СЕ АПЛИЦИРА НА ЛИЦА ПОД 60 ГОДИНИ: Здравствените власти со ваква одлука по ставот на ЕМА секоја ...

Фактор - 08.04.2021

Откако Европската агенција за лекови (ЕМА) остави секоја земја да донесе сопствена одлука кого ќе вакцинира со вакцината на АстраЗенека, македонските здравствени власти соопштија дека во земјава нема да се вакцинираат лица помлади од 60 години.

Вакцината на „Астра Зенека“ нема да се дава на лица помлади од 60 години

Алсат-М

Филипче по ставот на ЕМА: Во нашата земја „Астра Зенека“ нема да им се дава на помлади лица од 60 години

360 степени

Здравствените власти со став: „Астра Зенека“ само за лица над 60 години

Нова ТВ

Филипче: Вакцината на „Астра Зенека” нема да се дава на лица помлади од 60 години

Бизнис Вести

Филипче: Вакцината на AstraZeneca нема да се дава на лица помлади од 60 години

Кајгана

Филипче: Вакцината на „Астра Зенека“ нема да се дава на лица помлади од 60 години

Опсервер

Р.С.Европа Слободен Печат iPortal Либертас MakPress Frontline CivilMedia Точка

Астра Зенека само за постари од 60 години - конечна одлука на македонските власти

Сител - 08.04.2021

Здравствените власти остануваат на ставот Астра Зенека да не се дава на помлади од 60 години. Ова следи откако Европската агенција за лекови препорача секоја земја да заземе став поради можна појава тромбози кај млади лица после примена на вакцината.

Филипче: Вакцината Астра Зенека нема да се дава на лица помлади од 60 години кај нас

Centar

Филипче: Вакцината Астра Зенека нема да се дава на лица помлади од 60 години кај нас

Канал5

Филипче: Вакцината Астра Зенека нема да се дава на лица помлади од 60 години

ТВ21

Вакцината на „Астра зенека“ нема да им се дава на помлади од 60 години во Македонија

Факултети

Филипче: Вакцината Астра Зенека нема да се дава на лица помлади од 60 години кај нас

Скопје инфо

Филипче: Вакцината Астра Зенека нема да се дава на лица помлади од 60 години

Мета

еМагазин Курир Денешен Тера Кумановски м.

Околу 15.500 граѓани се вакцинирани со „Астра Зенека“ во земјава, засега нема никакви несакани реакции

Независен - 08.04.2021

Речиси 15.500 повозрасни граѓани во земјава се вакцинирани со „Астра Зенека“ и засега нема пријавена ниту една несакана реакција од вакцинацијата, изјави денеска министерот за здравство Венко Филипче.

Досега вакцинирани 15.500 лица со „Астра Зенека“ – нема ниту една несакана реакција

Скопско Ехо

Над 15 илјади граѓани се вакцинирани со „Астра Зенека“, засега нема никакви несакани реакции, вели Филипче

ТВ21

Околу 15 500 граѓани се вакцинирани со „Астра Зенека" во Македонија

Канал5

Филипче: Околу 15.500 граѓани се вакцинирани со „Астра Зенека“ во земјава, засега нема никакви несакани реакции

Сител

Околу 15 500 граѓани се вакцинирани со „Астра Зенека” во земјава, засега нема никакви несакани реакции, вели Филипче

24Инфо

Околу 15.500 граѓани се вакцинирани со АстраЗенека во земјава, засега нема несакани реакции

Фокус

Press24 еМагазин MakPress Бриф CivilMedia Локално Frontline Нетпрес

Нема да се дава Астра Зенека на помлади под 60 години кај нас – за ревакцина ќе следат нови насоки

Телма - 08.04.2021

Астра Зенека останува забранета за луѓето под 60 години во Македонија – одлучија првите луѓе во здравството. Ова следува по ставот на Европската агенција за лекови дека случаите со тромбоза може да се поврзани со таа вакцина за Ковид.

За ревакцинација на граѓаните кои се вакцинираа со АстраЗенека во Србија дополнително ќе се одлучува, рече Филипче

Сител

Филипче: Астра Зенека нема да се дава на лица под 60 години

Република

Конечна одлука: Вакцината “Астра Зенека“ нема да се дава на лица помлади од 60 години

24 Вести

Продолжува имунизацијата со „Спутник В“ и „Астра Зенека“ во земјава

Локално

Србинка се вакцинирала со Синофарм, а ја ревакцинирале со Фајзер

Република

Ревакцинација со „Астра Зенека“ во земјава по пристигнувањето дополнителни количини, но и согласно препораките на ЕМА

ТВ21

Нова ТВ Фокус Сител Независен Скопје инфо Либертас +инфо Press24