TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

SpaceX ќе вози туристи во вселената на новиот Crew Dragon (ВИДЕО)

Канал5 - 18.02.2020

Најмногу четири лица би можеле да летаат повисоко од кого било како прва група вселенски туристи во историјата , и тоа до крајот на 2021 година. SpaceX го потпиша својот прв договор за лансирање на вселенските туристи во орбитата на вселенското ...

SpaceX ја изгуби Falcon 9 по успешното лансирање на Starlink сателити

Кајгана - 18.02.2020

Компанијата SpaceX успешно лансираше нова група од 60 Starlink сателити, но остана без Falcon 9 ракетата. Откако лансирањето беше извршено ракетата требаше да се врати на дрон брод, но го промаши и заврши во морето.

Астронаутката Кристина Кук си го заработи местото во учебниците по историја

Факултети - 18.02.2020

Колку астронаути можете да именувате без да се консултирате со „Гугл“ или „Википедија“? Нил Армстронг и Баз Олдрин се лесни. Тие беа првите луѓе што стапнале на Месечината. Веројатно треба да го знаете и нивниот пилот Мајкл Колинс.

Дали се шпионираат руските и американските сателити едни со други во вселената?

USB - 18.02.2020

„Агентите“ во Земјината орбита не можеа да ја разграничат зоната на одговорност во бескрајната вселена и поради тоа за малку не изби нов конфликт меѓу Русија и САД. Америка предупредува дека американскиот сателит е загрозен од страна на рускиот ...

SpaceX лансира 60 сателити во вселената, ракетата не слета според планот (ВИДЕО)

Канал5 - 17.02.2020

Компанијата на Илон Маск досега лансира 300 сателити Starlink. SpaceX денеска успешно лансира уште една серија од 60 сателити Starlink во орбитата, но имаше проблем со слетувањето на ракетата.

SpaceX ја изгуби Falcon 9 по успешното лансирање на Starlink сателити (ВИДЕО)

USB - 19.02.2020

Компанијата SpaceX успешно лансираше нова група од 60 Starlink сателити, но остана без Falcon 9 ракетата. Откако лансирањето беше извршено ракетата требаше да се врати на дрон брод, но го промаши и заврши во морето.