TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Каракачанов: На Заев му дојде „акалот“, Пендаровски порача дека има солидно 20-годишно политичко искуство

ТВ21 - 26.11.2020

По вчерашното интервју бугарскиот вицепремиер Красимир Каракачанов вели дека очекува тоа што го изјавил Заев да биде дел од пишана декларација, со што и практично се потврдува тоа што го бараше Бугарија за анекс на Договорот и натаму останува.

Македонската опозиција проценува дека премиерот Заев ги преминал сите црвени линии

Алсат-М - 26.11.2020

Македонската опозиција проценува дека премиерот Заев ги преминал сите црвени линии. Шефот на собраниската комисија за надворешна политика, Милошовски, рече дека приоритет сега не е да се донесе резолуција, со која би се дефинирал позицијата на ...

КАРАКАЧАНОВ: На Бугаринот памет му доаѓа следниот ден, така е и со колегата Заев

Вечер - 26.11.2020

- На Бугаринот паметот секогаш му доаѓа следниот ден, така е и со колегата Зоран Заев. Историјата е општа, но треба да разјасниме каква. Таа е општа, но бугарска историја. Ова го коментираше вицепремиерот и министер за одбрана Красимир Каракачанов, ...

Каракачанов бара од Заев нов договор меѓу Бугарија и Македонија: Бугарија бара стопирање на говорот на омраза и нови ...

Во Центар - 26.11.2020

Бугарскиот министер за одбрана, Красимир Каракачанов, го дефинираше вчерашното интервју на премиерот на Македонија Зоран Заев како мал чекор напред во вистинската насока дека спроведувањето на Договорот за добрососедство со Бугарија ќе биде закон.

Каракачанов: Не се доволни изјавите на Заев, ни треба гаранција со анекс на Договорот

360 степени - 26.11.2020

Ставот на премиерот Заев во интервјуто за БГНЕС, бугарскиот вицепремиер го нарече мал чекор во вистинска насока Бугарскиот вицепремиер и министер за одбрана Красимир Каракачанов денеска го поздрави ставот на премиерот Зоран Заев во интервјуто за ...

Каракачанов: Заев направи мал чекор во вистинска насока, но треба писмен документ

МКД - 26.11.2020

Красимир Каракачанов, бугарскиот вицепремиер и министер за одбрана денеска изјави дека интервјуто на премиерот Зоран Заев за БГНЕС е „мал чекор во вистинска насока“ и оцени дека ако се оди со оваа брзина, може Македонија да ги започне преговорите со ...

Каракачанов ја поздрави „храброста“ на Заев: Не се доволни изјави, ни треба писмена гаранција

ММС - 26.11.2020

Бугарскиот вицепремиер и министер за одбрана Красимир Каракачанов денеска го поздрави ставот на премиерот Заев и храброста да зборува за заедничката историја. Иако го нарече „мал чекор во правилна насока“, сепак смета дека не треба да верува на ...

Каракачанов: Заев направи чекор во вистинската насока

Независен - 26.11.2020

Интервјуто на премиерот Зоран Заев за агенцијата БГНЕС, претставува мал чекор во вистинската насока, изјави денеска во Велико Трново бугарскиот вицепремиер и министер за одбрана Красимир Каракачанов. – За ова му честитам на Заев.

За Каракачанов интервјуто на Заев било мал чекор, но сака пишан план

Фактор - 26.11.2020

Заев направи мал чекор во вистинска насока, но треба писмен документ, изјави Красимир Каракачанов, бугарскиот вицепремиер и министер за одбрана. Тој денеска рече дека интервјуто на премиерот Зоран Заев за БГНЕС е „мал чекор во вистинска насока“ и ...

Каракачанов за интервјуто на Заев: Тоа е мал чекор во вистинската насока!

+инфо - 26.11.2020

Треба да биде јасно дека ние можеме да го запреме процесот во било кое време доколку договорот не се почитува - истакнал бугарскиот вицепремиер Красимир Каракачанов. Бугарскиот вицепремиер Красимир Каракачанов го оценил интервјуто на македонскиот ...

Каракачанов го пофали Заев за „малиот чекор„ на признавање на заедничката историја, но...

Канал5 - 26.11.2020

Каракачанов не заборави да подвлече, дека целата заедничка историја била Бугарска. Додаде, ако сме „добри“ можеби догодина ќе почнеме преговори со ЕУ! Вицепремиерот и министер за одбрана Красимир Каракачанов му честиташе на премиерот на Македонија ...

Мицковски: Каква штета направи, каква неправда, те чекаа Бугарите и ти како труп, им ја изигра играта

Република - 26.11.2020

Аналитичарот Ивор Мицковски се осврна на скандалозното интервху на Зоран Заев за бугарската агенција БГНЕС. Мицковски коментира дека Заев цела година лажел дека не се преговара за Анекс или нов договор со Бугарија, а сега сака да се „испере“ и да се ...

Каракачанов: Ако се продолжи во оваа насока следната година може да започнат преговорите со ЕУ

Слободен Печат - 26.11.2020

Како мал чекор напред во вистинската насока, го оцени бугарскиот вицепремиер Красимир Каракачанов интервјуто на премиерот Зоран Заев, пренесува БНР. Тој нагласи дека на Бугарија и требаат гаранции кои можат да се дадат само со потпишан документ.

Каракачанов: Не верувам во декларации и интервјуа, потребен е анекс или нов договор

Макфакс - 26.11.2020

Бугарскиот вицепремиер, Красмир Каракачанов, оцени дека интервјуто на премиерот Зоран Заев, за БГНЕС е мал чекор напред во вистинската насока. Каракачанов, сепак, вели дека не претпочита да верува во декларации и интервјуа, туку она што е кажано да ...

Каракамишева: Аман, ајде еднаш во овие 30 години да се здружиме и да ги победиме велепредавнициве

Република - 26.11.2020

Оставете ги партиите на страна, оставете ги политичките разлики и партиските препукувања, државата ни е доведена во прашање, вели професорката Татјана Каракамишева, повикувајќи ги граѓаните на денешниот протест поради изјавите на македонскиот ...

Мицковски: А бе, Зоки, цела година нè лажеш дека анекс на Договорот нема

Expres - 26.11.2020

„Сакале Анекс или нов договор Бугарија и Каракачанов. Што викаше Заев, не се преговара за Анекс или нов договор. Абе Зоки, цела година не лажеш, цела година си го лажеш народот и електоратот, си направи и предвремени пред тоа да излезе во јавност, и ...

Каракачанов: Му честитам на Заев, добил храброст

Локално - 26.11.2020

„Бугаринот секогаш се вразумува следниот ден, така е и со колегата Заев. Историјата е општа, но мора да разјасниме каква. Таа е општа, но е бугарска историја“. Ова го изјави вицепремиерот и министер за одбрана на Бугарија, Красимир Каракачанов, ...

ВИДЕО | Панајотов: Демонстирањето на „хајдуклук“ е мејнстримот во Бугарија, која никому не носи нешто добро

Слободен Печат - 26.11.2020

Политичката психологија во Бугарија во моментов не е спремна на ништо помалку од некој тип на садистички однос. Во таа смисла интервјуто на Заев не е ни доволно радикално од бугарска перспектива.

Kаракачанов за Заев: Ова е мал чекор во вистинската насока, приказната е заедничка, но, сепак, тоа е бугарската ...

24Инфо - 26.11.2020

Вицепремиерот и министер за одбранана Бугарија, Красимир Каракачанов му честиташе на македонскиот премиер, Зоран Заев што се охрабрил да зборува за заедничката историја во интервјуто за БГНЕС, кое предизвика бура од негативни реакции во нашата земја.

Каракачанов го пофали Заев: Призна дека историјата е заедничка, уште да прецизираме дека е бугарска

365 - 26.11.2020

Бугарскиот вицепремиер и министер за одбрана – Красимир Каракачанов, го поздрави премиерот Зоран Заев за неговите ставови изразени во интервјуто за бугарската БГНЕС, во кое, како што вели, го потврдува постоењето на македонски идентитет и јазик, но ...

Каракачанов му честиташе на Заев – признал заедничка историја

Expres - 26.11.2020

Вицепремиерот и министер за одбрана на Бугарија, Красимир Каракачанов му честиташе на премиерот на Зоран Заев за неговиот став во интервјуто за БГНЕС, во кое призна заедничката историја со Бугарија.

Каракачанов: Каков компромис треба да направиме – да го наречеме Гоце Делчев поинаку освен Бугарин?

Акцент - 26.11.2020

Бугарскиот вицепремиер и министер за одбрана Красимир Каракачанов на 142-годишнината од почетокот на военото образование во Бугарија во Велико Трново продолжи со провокативните изјави кон Македонија.

Каракачанов: Не верувам во декларации и интервјуа, потребен е анекс или нов договор

Опсервер - 26.11.2020

Бугарскиот вицепремиер, Красмир Каракачанов, оцени дека интервјуто на премиерот Зоран Заев, за БГНЕС е мал чекор напред во вистинската насока. Каракачанов, сепак, вели дека не претпочита да верува во декларации и интервјуа, туку она што е кажано да ...

Каракачанов го пофали Заев за „малиот чекор„ на признавање на заедничката историја, но…

Курир - 26.11.2020

Каракачанов не заборави да подвлече, дека целата заедничка историја била Бугарска. Додаде, ако сме „добри“ можеби догодина ќе почнеме преговори со ЕУ! Вицепремиерот и министер за одбрана Красимир Каракачанов му честиташе на премиерот на Македонија ...

Каракачанов му честита на Заев за неговиот став кажан на интервју за бугарски медиум

Република - 26.11.2020

Вицепремиерот и министер за одбрана Красимир Каракачанов му честиташе на премиерот на Македонија Зоран Заев за неговиот став изразен во интервјуто за БГНЕС, кое предизвика бура од негативни реакции во нашата земја.

Каракачанов: Не верувам во декларации и интервјуа, потребен е анекс или нов договор

Вечер - 26.11.2020

Бугарскиот вицепремиер, Красмир Каракачанов, оцени дека интервјуто на премиерот Зоран Заев, за БГНЕС е мал чекор напред во вистинската насока. Каракачанов, сепак, вели дека не претпочита да верува во декларации и интервјуа, туку она што е кажано да ...

Каракачанов го пофали Заев: Ова е мал чекор во вистинската насока

Нетпрес - 26.11.2020

Вицепремиерот и министер за одбрана Красимир Каракачанов му честиташе на премиерот на Македонија Зоран Заев за неговиот став изразен во интервјуто за БГНЕС, кое предизвика бура од негативни реакции во нашата земја.

Каракачанов: Не верувам во декларации и интервјуа, потребен е анекс или нов договор

Н.Македонија - 26.11.2020

Бугарскиот вицепремиер, Красмир Каракачанов, оцени дека интервјуто на премиерот Зоран Заев, за БГНЕС е мал чекор напред во вистинската насока. Каракачанов, сепак, вели дека не претпочита да верува во декларации и интервјуа, туку она што е кажано да ...

Каракачановму честиташе на Заев за изјавата: Се охарби, ова е мал чекор во вистинската насока

Press24 - 26.11.2020

Вицепремиерот и министер за одбрана на Бугарија, Красимир Каракачанов, му честиташе на премиерот на Македонија Зоран Заев за неговиот став изразен во интервјуто за БГНЕС, кое предизвика бура од негативни реакции во македонската јавност.

Каракачанов го оцени интервјуто на премиерот Зоран Заев како „мал чекор напред во вистинската насока“

Точка - 26.11.2020

Бугарскиот вицепремиер, Красмир Каракачанов, оцени дека интервјуто на премиерот Зоран Заев, за БГНЕС е мал чекор напред во вистинската насока. Каракачанов, сепак, вели дека не претпочита да верува во декларации и интервјуа, туку она што е кажано да ...

Каракачанов: Не верувам во декларации и интервјуа, потребен е анекс или нов договор

MTM - 26.11.2020

Бугарскиот вицепремиер, Красмир Каракачанов, оцени дека интервјуто на премиерот Зоран Заев, за БГНЕС е мал чекор напред во вистинската насока. Каракачанов, сепак, вели дека не претпочита да верува во декларации и интервјуа, туку она што е кажано да ...

Каракачанов: Не верувам во декларации и интервјуа, потребен е анекс или нов договор

Centar - 26.11.2020

Бугарскиот вицепремиер, Красмир Каракачанов, оцени дека интервјуто на премиерот Зоран Заев, за БГНЕС е мал чекор напред во вистинската насока. Каракачанов, сепак, вели дека не претпочита да верува во декларации и интервјуа, туку она што е кажано да ...

Каракачанов: Интервјуто на Заев од „изјава за медиуми“ да стане меѓудржавен документ

Мак. Весник - 26.11.2020

Тој нагласи дека на Бугарија и требаат гаранции кои можат да се дадат само со потпишан документ. Виепремиерот побара интервјуто на премиерот Зоран Заев, да ја надмине формата на изјава за медиуми и да стане меѓудржавен документ.

Каракачанов: Заев направи чекор во вистинската насока

Опсервер - 26.11.2020

Интервјуто на премиерот Зоран Заев за агенцијата БГНЕС, претставува мал чекор во вистинската насока, изјави денеска во Велико Трново бугарскиот вицепремиер и министер за одбрана Красимир Каракачанов. – За ова му честитам на Заев.

Каракачанов: Му честитам на Заев, тој собра храброст

Фокус - 26.11.2020

Интервјуто на премиерот Зоран Заев за агенцијата БГНЕС, претставува мал чекор во вистинската насока, изјави денеска во Велико Трново бугарскиот вицепремиер и министер за одбрана Красимир Каракачанов. – За ова му честитам на Заев.

Каракачанов: Заев направи чекор во вистинската насока

Сител - 26.11.2020

Интервјуто на премиерот Зоран Заев за агенцијата БГНЕС, претставува мал чекор во вистинската насока, изјави денеска во Велико Трново бугарскиот вицепремиер и министер за одбрана Красимир Каракачанов. – За ова му честитам на Заев.

Каракачанов: Му честитам на Заев, направи чекор во вистинската насока

Слободен Печат - 26.11.2020

Интервјуто на премиерот Зоран Заев за агенцијата БГНЕС, претставува мал чекор во вистинската насока, изјави денеска во Велико Трново бугарскиот вицепремиер и министер за одбрана, Красимир Каракачанов . – За ова му честитам на Заев.

Каракачанов: Не верувам во интервјуа, потребен е анекс или нов договор

А1 On - 26.11.2020

Бугарскиот вицепремиер Красмир Каракачанов оцени дека интервјуто на премиерот Зоран Заев за „Бгнес“ е мал чекор напред во вистинската насока. Каракачанов, сепак, вели дека не претпочита да верува во декларации и интервјуа, туку она што е кажано да ...

Каракачанов со честитки до Заев: Мал чекор во вистинската насока!

Алсат-М - 26.11.2020

Интервјуто на премиерот Зоран Заев за агенцијата БГНЕС, претставува мал чекор во вистинската насока, изјави денеска во Велико Трново бугарскиот вицепремиер и министер за одбрана Красимир Каракачанов. – За ова му честитам на Заев.

Каракачанов: Не се доволни изјавите на Заев, ни треба гаранција со анекс на Договорот

Press24 - 26.11.2020

Интервјуто на премиерот Зоран Заев за агенцијата БГНЕС, претставува мал чекор во вистинската насока, изјави денеска во Велико Трново бугарскиот вицепремиер и министер за одбрана Красимир Каракачанов. – За ова му честитам на Заев.

Каракачанов: Заев направи чекор во вистинската насока

Кумановски м. - 26.11.2020

Интервјуто на премиерот Зоран Заев за агенцијата БГНЕС, претставува мал чекор во вистинската насока, изјави денеска во Велико Трново бугарскиот вицепремиер и министер за одбрана Красимир Каракачанов. – За ова му честитам на Заев.

Стерјовски: Малцинствата против казните во законот за попис во графата за етничка припадност

Либертас - 26.11.2020

Интервјуто на премиерот Зоран Заев за агенцијата БГНЕС, претставува мал чекор во вистинската насока, изјави денеска во Велико Трново бугарскиот вицепремиер и министер за одбрана Красимир Каракачанов. – За ова му честитам на Заев.

Каракачанов: Му честитам на Заев, тој направи чекор во вистинската насока

ТВ21 - 26.11.2020

Интервјуто на премиерот Зоран Заев за агенцијата БГНЕС, претставува мал чекор во вистинската насока, изјави денеска во Велико Трново бугарскиот вицепремиер и министер за одбрана Красимир Каракачанов. „За ова му честитам на Заев.

Каракачанов: Му честитам на Заев за интервјуто, но потребен е Анекс на договорот

MakPress - 26.11.2020

Интервјуто на премиерот Зоран Заев за агенцијата БГНЕС, претставува мал чекор во вистинската насока, изјави денеска во Велико Трново бугарскиот вицепремиер и министер за одбрана Красимир Каракачанов. – За ова му честитам на Заев.

Каракачанов: Заев направи чекор во вистинската насока

Кајгана - 26.11.2020

Интервјуто на премиерот Зоран Заев за агенцијата БГНЕС, претставува мал чекор во вистинската насока, изјави денеска во Велико Трново бугарскиот вицепремиер и министер за одбрана Красимир Каракачанов. – За ова му честитам на Заев.

Заев направи мал чекор во вистинската насока, ако се продолжи вака, следната година може да зборуваме за старт на ...

еМагазин - 26.11.2020

Интервјуто на премиерот Зоран Заев за агенцијата БГНЕС, претставува мал чекор во вистинската насока, изјави денеска во Велико Трново бугарскиот вицепремиер и министер за одбрана, Красимир Каракачанов . – За ова му честитам на Заев.

Ивор Мицковски: Каква штета направи, каква неправда и навреда врз свој народ и нација

Опсервер - 26.11.2020

Сакале Анекс или нов договор Бугарија и Каракачанов. Што викаше Заев, не се преговара за Анекс или нов договор. Абе Зоки, цела година не лажеш, цела година си го лажеш народот и електоратот, си направи и предвремени пред тоа да излезе во јавност, и ...