TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Инфлацијата во Турција се искачи на речиси 79 отсто

Пари - 04.07.2022

Инфлацијата во Турција се искачи на близу 79 отсто минатиот месец, што е највисока што земјата забележала во четврт век. Годишната стапка на инфлација беше 78,62% за јуни, според Турскиот статистички институт, надминувајќи ги прогнозите.Во мај ...

ИНФЛАЦИЈАТА ВО ТУРЦИЈА Е НЕВЕРОЈАТНИ 78 ОСТО! Новите податоци ги уриваат сите рекорди, лирата постојано паѓа, а ...

Фактор - 04.07.2022

Годишната инфлација во Турција во јуни достигна 78,62 отсто, што е највисока од 1998 година. Ова го објави Националното биро за статистика на Анкара, каде беше посочено дека цената на стоките за широка потрошувачка пораснала за 4,95 отсто.

Цел свет е во војна со инфлацијата, побарувачката за злато значително над понудата

Нетпрес - 04.07.2022

Светот е на работ на голема криза. Инфлацијата во светот ги урива сите рекорди Во моментов сме сведоци на историски пораст на цените, а рецесијата и стагфлацијата стануваат се пореални сценарија кои го очекуваат светот во блиска иднина.

Во Турција забележена највисоката инфлација во последните 24 години

Макфакс - 04.07.2022

Годишната инфлација во Турција во јуни достигна 78,62 отсто, што е највисока од 1998 година, според официјалните податоци. Турскиот статистички институт објави дека цената на стоките за широка потрошувачка пораснала за 4,95 отсто.

Турција во јуни забележа најголема инфлација во последните 24 години

360 степени - 04.07.2022

Според Турскиот институт за статистика таа во јуни изнесува 78,62 отсто Иако цените на храната се зголемија во многу земји, многумина, за економската криза во Турција, го обвинуваат претседателот Реџеп Таип Ердоган Годишната инфлација во Турција во ...

Инфлацијата во Турција достигна стравични 78,6 отсто!

Денар - 04.07.2022

Инфлацијата во Турција во јуни порасна на 78,6 отсто на годишно ниво, што е највисоко ниво во последните 24 години, покажаа официјалните податоци во понеделникот. Бројката објавена од турската државна агенција за статистика беше највисока од 1998 ...

Стапката на инфлација во еврозоната достигна нов рекорд

Банкарство.мк - 03.07.2022

Инфлацијата во еврозоната достигна нов рекорд во јуни, непосредно пред првото зголемување на каматните стапки на Европската централна банка (ЕЦБ) во последните 11 години. Стапката на инфлација во еврозоната минатиот месец изнесуваше 8,6 проценти на ...

Турција забележа највисока инфлација во последните 24 години

Кумановски м. - 04.07.2022

Годишната инфлација во Турција во јуни достигна 78,62 отсто, што е највисока од 1998 година, покажаа денешните официјални податоци. Турскиот статистички институт (TurkStat) објави дека цената на потрошувачката кошничка се зголемила за 4,95 отсто.

Турција забележа највисока инфлација во последните 24 години

Р.С.Европа - 04.07.2022

Годишната инфлација во Турција достигна 78,62 отсто во јуни, што е највисока од 1998 година, се наведува во денеска објавените официјалните податоци Турскиот статистички институт кој прецизира дека цената на потрошувачката кошничка пораснала за 4,95 ...

Во Турција забележена највисоката инфлација во последните 24 години

Точка - 04.07.2022

Годишната инфлација во Турција во јуни достигна 78,62 отсто, што е највисока од 1998 година, според официјалните податоци. Турскиот статистички институт објави дека цената на стоките за широка потрошувачка пораснала за 4,95 отсто.