TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Хрватските угостители бараат помало ДДВ, по примерот на некои земји од ЕУ

Независен - 18.10.2020

Владата во Загреб се соочува со барања од угостителите и фризерите за намалување на ДДВ-то, угостителите бараат намалување на стапката од 13 на 10 отсто, или дополнително намалување и одложување на наплатата до почетокот на март следната година, а ...

Даночниот експерт Павле Гацов објаснува како функционира повратот на ДДВ за „Викендот без ДДВ“

еМагазин - 17.10.2020

Даночниот експерт Павле Гацов на неговиот фејсбук-профил објави, како функционира повратот на ДДВ за „Викендот без ДДВ“.„Директно. Ја плаќаш фискалната сметка. Во неа има ДДВ. Твоето ДДВ оди на твоја сметка и од таму ти се враќа ДДВто што си го ...

„Сиромаштија е, луѓето штедат пари“ – Дали викенд без ДДВ ги даде посакуваните резултати?!

4NEWS - 17.10.2020

Околу 10 милиони евра потрошиле граѓаните изминатиот Викенд без ДДВ. За купените домашни производи, и IT опрема од нивните скенирани сметки ќе им бидат вратени над еден и пол милион евра .

„Сиромаштија е, луѓето штедат пари“ – Дали викенд без ДДВ ги даде посакуваните резултати?!

ТВ21 - 16.10.2020

Околу 10 милиони евра потрошиле граѓаните изминатиот Викенд без ДДВ. За купените домашни производи, и IT опрема од нивните скенирани сметки ќе им бидат вратени над еден и пол милион евра .

Мицковски: Сиромаштија е, се штедат пари, секој сака да купи само тоа што му треба!

Република - 16.10.2020

Сиромаштија е, се штедат пари, секој сака да купи само тоа што му треба, рече премиерот Зоран Заев, одговарајќи на новинарско прашање, зошто мерката викенд без ДДВ не беше успешна. *Fucking genius, напиша на Фејсбук, Ивор Мицковски.

Иако прогнозите беа за 17 пати промашени, Заев вели дека Викендот без ДДВ бил успешен

MakPress - 16.10.2020

Ситуацијата е комплексна и затоа граѓаните штедат и го купуваат она смо што им е неопходно дури и ако им се дозволи 18 проценти поврат на ДДВ, велат дека ќе си го купат она што им треба, рече денеска премиерот Зоран Заев прашан зошто само мал дел од ...