TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Земан и Драхош се пласираа во вториот круг на претседателските избори во Чешка...

Н.Македонија - 13.01.2018

Земан и Драхош се пласираа во вториот круг на претседателските избори во Чешка Актуелниот чешки претседател Милош Земан и поранешниот прв човек на Чешката академија на науките, Јиржи Драхош ќе ги одмерат силите во вториот круг од претседателските ...

Земан победи во првиот круг на претседателските избори во Чешка

Стандард - 13.01.2018

Чешкиот претседател Милош Земан не успеа да освои втор претседателски мандат во првиот круг на изборите, објави Асошиејтед прес. Тој се пласираше во вториот круг со голема предност пред другите кандидати, дополнува Франс прес.

Земан победник во првиот круг од претседателските избори во Чешка

Нетпрес - 13.01.2018

Актуелниот чешки претседател Милош Земан, за кого западните медиуми пишуваат дека е проруски и прокинески ориентиран, како и што се очекуваше е во водство по првиот круг од претседател Јири Драхош. По пребројувањето на 99.

Земан води на претседателските избори во Чешка

А1 On - 13.01.2018

Актуелниот претседател на Чешка, Милош Земан освои 41,55 отсто, а академикот Јиржи Драхош 25,23 отсто од гласовите во првиот круг на претседателските избори во Чешка. После нив следуваат Павел Фишер со 9,56, Михал Харачек со 8,8 и Марек Нишлер со ...

Убедлива победа на Земан во Чешка

+инфо - 13.01.2018

Првиот изборен ден помина во сенка на скандалот што пред претседателот Земан до избирачката кутија го приреди украинската феминистка. Сегашниот претседател Милош Земан и академикот Јиржи Драгош се победници во првиот круг на претседателските избори ...

Втор ден од претседателските избори во Чешка

Р.С.Европа - 13.01.2018

Чесите втор ден гласаат на претседателските избори. Според анкетите направени пред гласањето, се очекува актуелниот претседател Милош Земан да го добие првиот круг, но изгледа дека е малку веројатно дека ќе добие целосно мнозинство.

Втор ден од првиот круг на претседателските избори во Чешка

Нетпрес - 13.01.2018

Првиот круг од претседателските избори во Чешка влезе во саботата во вториот дена, а фаворит е сегашниот претседател Милош Земан за кој се очекува дека ќе го освои вториот мандат. Седумдесет и тригодишниот Милош Земна ја водеше својата кампања на ...

Втор ден од претседателските избори во Чешка

Стандард - 13.01.2018

Втор ден од претседателските избори во Чешка. Девет се кандидатите за оваа позиција. Фаворит е Милош Земан, кој стана првиот директно избран претседател на Чешката Република во 2013 година. Сепак, неговата можна победа е далеку од сигурна.

Чешка: Земан и Драхош ќе ги одмерат силите во вториот круг од претседателските избори

Макфакс - 13.01.2018

Актуелниот чешки претседател Милош Земан и поранешниот прв човек на Чешката академија на науките, Јиржи Драхош ќе ги одмерат силите во вториот круг од претседателските избори во Чешка, што ќе се одржат 26 и 27 јануари.

Претседателски избори во Чешка: Милош Земан или не?

Deutsche Welle - 12.01.2018

Милош Земан, контроверзниот популистички чешки претседател, се бори за реизбор на фунцијата. Главната порака на неговите предизвикувачи е дека тие не се тој. Политичка визија, меѓутоа, недостасува.

Чешка денеска и утре избира претседател

Алсат-М - 12.01.2018

Граѓаните на Чешка денеска и утре избираат нов претседател на државата. Анкетите покажуваат дека фаворитот на изборите и актуелен чешки претседател Милош Земан (73) има мали шанси уште во првиот круг да освои повеќе од 50 отсто гласови, и дека во ...

Претседателски избори во Чешка

МРТ - 12.01.2018

Во првиот круг граѓаните имаат избор помеѓу девет кандидати меѓу кои, според предизборните анкети, најголеми шанси освен сигурниот кандидат Милош Земан, во евентуалниот втор круг има и долгогодишниот претседател на Академијата на науки на Чешка, ...

Милош Земан води на претседателските избори во Чешка

Либертас - 13.01.2018

Актуелниот претседател на Чешка, Милош Земан освои 41,55 отсто, а академикот Јиржи Драхош 25,23 отсто од гласовите во првиот круг на претседателските избори во Чешка. После нив следуваат Павел Фишер со 9,56, Михал Харачек со 8,8 и Марек Нишлер со ...

Убедлива победа на Земан во Чешка

Република - 13.01.2018

Сегашниот претседател Милош Земан и академикот Јиржи Драгош се победници во првиот круг на претседателските избори во Чешка и тие ќе ги одмерат силите во вториот на 26 и 27 јануари. Земан освои 41,55 отсто, а Драхош 25,23 отсто од гласовите.

Чесите избираат претседател

Канал5 - 13.01.2018

Втор ден граѓаните на Чешка гласаат на претседателските избори. Според анкетите направени пред гласањето, се очекува актуелниот претседател Милош Земан да го добие првиот круг, но изгледа дека е малку веројатно дека ќе добие целосно мнозинство.

Втор ден од првиот круг на претседателските избори во Чешка

Точка - 13.01.2018

Првиот круг од претседателските избори во Чешка влезе во саботата во вториот дена, а фаворит е сегашниот претседател Милош Земан за кој се очекува дека ќе го освои вториот мандат. 73-годишниот Милош Земна ја водеше својата кампања на платформата на ...

Втор ден од претседателските избори во Чешка

Курир - 13.01.2018

Втор ден од претседателските избори во Чешка. Девет се кандидатите за оваа позиција. Фаворит е Милош Земан, кој стана првиот директно избран претседател на Чешката Република во 2013 година. Сепак, неговата можна победа е далеку од сигурна.

Чешка: Земан и Драхош ќе ги одмерат силите во вториот круг од претседателските избори

Вечер - 13.01.2018

Актуелниот чешки претседател Милош Земан и поранешниот прв човек на Чешката академија на науките, Јиржи Драхош ќе ги одмерат силите во вториот круг од претседателските избори во Чешка, што ќе се одржат 26 и 27 јануари.

Чешка денеска и утре избира претседател

Сител - 12.01.2018

Граѓаните на Чешка денеска и утре избираат нов претседател на државата. Анкетите покажуваат дека фаворитот на изборите и актуелен чешки претседател Милош Земан (73) има мали шанси уште во првиот круг да освои повеќе од 50 отсто гласови, и дека во ...

Милош Земан води на претседателските избори во Чешка

Локално - 13.01.2018

Актуелниот претседател на Чешка, Милош Земан освои 41,55 отсто, а академикот Јиржи Драхош 25,23 отсто од гласовите во првиот круг на претседателските избори во Чешка. После нив следуваат Павел Фишер со 9,56, Михал Харачек со 8,8 и Марек Нишлер со ...

Земан со убедливо водство во првиот круг избори во Чешка

Нова ТВ - 13.01.2018

Сегашниот претседател Милош Земан и академикот Јиржи Драгош се победници во првиот круг на претседателските избори во Чешка и тие ќе ги одмерат силите во вториот на 26 и 27 јануари. Земан освои 41,55 отсто, а Драхош 25,23 отсто од гласовите.

Втор ден од претседателските избори во Чешка

Алфа - 13.01.2018

Чесите втор ден гласаат на претседателските избори. Чесите втор ден гласаат на претседателските избори. Според анкетите направени пред гласањето, се очекува актуелниот претседател Милош Земан да го добие првиот круг, но изгледа дека е малку ...

Чешка денеска и утре избира претседател

Алфа - 12.01.2018

Граѓаните на Чешка денеска и утре избираат нов претседател на државата. Анкетите покажуваат дека фаворитот на изборите и актуелен чешки претседател Милош Земан (73) има мали шанси уште во првиот круг да освои повеќе од 50 отсто гласови, и дека во ...

Чешка денеска и утре избира претседател

Либертас - 12.01.2018

Граѓаните на Чешка денеска и утре избираат нов претседател на државата. Анкетите покажуваат дека фаворитот на изборите и актуелен чешки претседател Милош Земан (73) има мали шанси уште во првиот круг да освои повеќе од 50 отсто гласови, и дека во ...