TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Евроинтеграции, Бугарија со декларација за Македонија и Албанија

Алсат-М - 10.10.2019

Бугарското собрание ја усвои декларацијата за поддршка на започнувањето на преговорите на Македонија и Албанија со ЕУ, но со услови кои на денешната седница уште малку ги прошири и надгради.

10 октомври: Бугарија „за“ почеток на преговори за членство, Франција бара одложување до 2020, три обвиненија за ...

CivilMedia - 10.10.2019

Бугарското Народно собрание денеска усвои Декларација со која се предвидува Бугарија да даде целосна поддршка за отпочнување на преговорите за членство на Република Северна Македонија и Албанија во ЕУ.

Бугарскиот парламент ја усвои декларацијата за Македонија и Албанија за ЕУ

Макфакс - 10.10.2019

Бугарскиот парламент денеска ја усвои декларацијата за поддршка на Северна Македонија и Албанија за отпочнување на преговорите за членство во Европската Унија. „За“ деклрацијата гласаа 129 пратеници, 4 беа против, а еден воздржан, јави „БГНЕС“.

МАЛЕСКИ ЗА „СЛОБОДЕН ПЕЧАТ“: Сега нема потреба од вжештување на атмосферата во Македонија по повод бугарските услови

Слободен Печат - 10.10.2019

Според Малески, не држи заклучокот на Бугарија дека македонскиот јазик е само дијалект на бугарскиот, затоа што дури и дијалектите можат да станат самостојни и да добијат статус на официјални јазици.

Молк кај надлежните – Условите од Бугарија се чист политички акт или сериозна закана за идентитетот?

Локално - 10.10.2019

Молк по вчерашниот Совет на министри на бугарската влада каде беа презентирани условите кои нашата земја треба да ги исполни за да добие безусловна поддршка од Бугарија за евроинтегративниот процес.

Вооружено востание против драгите Бугари

Слободен Печат - 10.10.2019

Паметните Бугари сметаат дека нема зошто ние да трошиме пари на тамошните нашинци, бидејќи тие одамна се погрижиле истото тоа малцинство да го снема. Бугарија со децении е најпријателската земја на Македонија.

Речиси едногласна поддршка за Македонија и Албанија од бугарскиот Парламент за старт на преговори со ЕУ

AKO - 10.10.2019

Со 129 гласови „за“, 4 „против“ и 1 воздржан, Националното собрание на Република Бугарија, ја усвои декларацијата за поддршка на започнувањето на преговорите за пристапување на Северна Македонија и Албанија во Европската унија, но во исто време, кон ...

Бугарија ја условува поддршката на Албанија со натамошно асимилирање на македонското малцинство во оваа земја

AKO - 10.10.2019

Започнување преговори со само една од двете соседни земји може да има негативни последици не само за другата земја, туку и за целиот регион. Ова стои како објаснување во Рамковниот документ на Бугарија , со кој практично испорачаа услови за поддршка ...

Молк во македонскиот државен врв по максималистичките уцени на Бугарија

AKO - 10.10.2019

Никој од македонскиот државен врв, но и од опозицијата, досега не го коментираше Рамковниот документ на Министерскиот совет на Бугарија, усвоен вчера во Софија, во очи самитот на ЕУ на кој ќе се одлучува за отворање на преговорите за членство со ...

Бугарското Собрание е „за” почеток на преговорите за членство на Македонија во ЕУ

Слободен Печат - 10.10.2019

Декларацијата е усвоена со 129 гласа „за", четири „против" и еден ...

Бугарското Собрание расправа за Предлог-декларација за поддршка на интеграцијата на Северна Македонија во ЕУ

Слободен Печат - 10.10.2019

Во Предлог-декларацијата се наведува дека бугарското собрание е посветено на проширувањето на ЕУ и на Процесот на стабилизација и асоцијација на Република Северна Македонија и ...

Македонскиот идентитет во опасност: Додека да станеме членка на ЕУ, Бугарија и Грција ќе ни ја „извадат“ душата

еМагазин - 10.10.2019

„Македонски идентитет е забетониран“, фразата која често ја користеше власта по постигнувањето на договорот за името со Грција и потпишувањето на Договорот од Преспа по се изгледа ќе остане само фраза, а голема е опасноста да излезе уште една лага, ...

БУГАРСКА ШЛАКАНИЦА: Без македонски јазик во преговорите со ЕУ

Фактор - 10.10.2019

Бугарската влада усвои документ во кој се дефинираат условите за преговори на Македонија со Европската унија , вклучително и желбата на Софија Скопје да престане да го користи терминот македонски.

Софија се усогласи: Не постојат македонски јазик и „бугарски фашистички окупатор“

Deutsche Welle - 09.10.2019

Бугарската влада денеска усогласи декларација во која се наведуваат серија услови и закани за блокада на Скопје на патот кон ЕУ. Не смее да се споменуваат македонскиот јазик и „бугарскиот фашистички окупатор“ Официјална Софија денеска усвои рамка ...

Страшни и уценувачки барања од Бугарија за евроинтеграцијата на Македонија

Нетпрес - 09.10.2019

Владата во Бугарија ги усогласи своите позиции во врска со процесот на пристапување на Македонија кон ЕУ. Притоа, донесена е одлука со која се поддржува Македонија да добие датум за преговори со ЕУ, но, со низа скандалозни услови и уцени кои земјава ...

Бугарија бара нова лустрација од Македонија, а од ЕУ да го користи изразот „службен јазик на Република Северна ...

Фокус - 09.10.2019

На денешната седница на Владата во Бугарија беа усогласени позициите на бугарската Влада во врска со процесот на пристапување на Македонија кон ЕУ. Притоа Бугарија поставува низа услови, кои сериозно можат да ги забават преговорите доколку ...

Бугарија поддржува отворање преговори, но наведе бројни услови за да не става вето во преговарачкиот процес

Сител - 09.10.2019

Македонија да прифати дека нема македонско малцинство во Бугарија, да го промени учебниот материјал по географија и историја и да се реши прашањето за Гоце Делчев и останатите револуционери од илинденскиот период во најкраток рок.

Бугарија ги постави црвените линии, македонскиот јазик е спорен

+инфо - 09.10.2019

Во документот се најавува и дека договорот со Бугарија треба да е издигнат на исто ниво со договорот од Преспа. Во исто време, се бара рехабилитација на сите жртви на комунизмот кои би требало да бидат прикажани како жртви за бугарската кауза, како ...

Борисов: Го поддржуваме започнувањето преговори со Северна Македонија и Албанија

Press24 - 09.10.2019

На денешната владина седница донесовме одлука да го поддржиме започнувањето на преговорите на Република Северна Македонија и Република Албанија со ЕУ, но ќе инсистираме тие да ги почитуваат добрососедските односи.

Бугарија бара Македонија да се откаже од своето малцинство во оваа земја во текот на преговорите со ЕУ

AKO - 09.10.2019

(цел текст на условите поставени од Бугарија во текот на преговорите со ЕУ) Бугарија е конзистентна во својата поддршка за европската перспектива на земјите од Западен Балкан, бидејќи процесот на пристапување е клучен двигател за реформите и ...

Македонски интелектуалци ниту на сон не би побарале Софија да му поставува услови на Скопје

Мета - 09.10.2019

„Македонски учени настояват София да постави условия на Скопие преди подкрепата за ЕС“ (Македонски интелектуалци настојуваат Софија да постави услови на Скопје пред поддршката за ЕУ) беше насловот со кој во вторникот вечерта бугарскиот новински сајт ...

Бугарската Влада со поддршка за Македонија, но се бара откажување од македонското малцинство

Фактор - 09.10.2019

Бугарската влада ја усвои одлуката со која се поддржува Македонија да добие датум за преговори со ЕУ, но и ги постави црвените линии за преговорите со Европската Унија кои се очекува да започнат од 2020.

Единаесетти октомври не може да се блокира со ништо

Н.Македонија - 09.10.2019

Македонија в петок го прославува 11 Октомври – Денот на народното востание, значаен државен празник со кој се одбележуваат борбата за национално ослободување на македонскиот народ и држава и антифашистичката борба на македонскиот народ, кој застана ...

Декларација на бугарското собрание: Бугарија ја поддржува интеграцијата на Северна Македонија во ЕУ

24 Вести - 08.10.2019

Бугарија и дава целосна поддршка на интеграцијата на Република Северна Македонија во ЕУ, се вели во предлог декларацијата на бугарското собрание. Софија го повикува Скопје да го спроведува ефикасно, без одлагање и со добра волја договорот за ...

Бугарија дава поддршка за Северна Македонија, но со целосно спроведување на договорот за добрососедство

MTM - 08.10.2019

Бугарија дава целосна поддршка за интеграцијата на Република Северна Македонија во Европската Унија, се вели во нацрт-декларацијата на Националното собрание, посветена на проширувањето на ЕУ и на процесот на стабилизација и асоцијација на Република ...

Бугарското Собрание со декларација за Македонија пред доделувањето на датумот

Курир - 08.10.2019

Бугарското Собрание изгласа декларација со која Бугарија и дава целосна поддршка на интеграцијата на Македонија во ЕУ, се наведува во Предлог-декларацијата на бугарското Народно собрание посветена на проширувањето на ЕУ и на Процесот на ...

Бугарија дава поддршка за Македонија, но со целосно спроведување на Договорот за добрососедство

Точка - 08.10.2019

Бугарија дава целосна поддршка за интеграцијата на Република Македонија во Европската Унија, се вели во нацрт-декларацијата на Националното собрание, посветена на проширувањето на ЕУ и на процесот на стабилизација и асоцијација на Република ...

Бугарија со декларација во Собранието ќе бара прифаќање на историската вистина од Македонија

MakPress - 09.10.2019

Бугарија и дава целосна поддршка на интеграцијата на Република Македонија во ЕУ, се наведува во Предлог-декларацијата на бугарското Народно собрание посветена на проширувањето на ЕУ и на Процесот на стабилизација и асоцијација на Република ...

Бугарија бара Македонија да се откаже од своето малцинство во оваа земја во текот на преговорите со ЕУ

1tv - 09.10.2019

(Цел текст на условите поставени од Бугарија во текот на преговорите со ЕУ) Бугарија е конзистентна во својата поддршка за европската перспектива на земјите од Западен Балкан, бидејќи процесот на пристапување е клучен двигател за реформите и ...

Бугарија бара нова лустрација од Македонија, а од ЕУ да го користи изразот „службен јазик на Република Северна ...

Либертас - 09.10.2019

На денешната седница на Владата во Бугарија беа усогласени позициите на бугарската Влада во врска со процесот на пристапување на Македонија кон ЕУ. Притоа Бугарија поставува низа услови, кои сериозно можат да ги забават преговорите доколку ...

Бугарија не го признава македонскиот јазик, од ЕУ ќе бара да ја користи формулацијата „службен јазик на Република ...

еМагазин - 09.10.2019

Бугарската влада денеска ја усвои одлуката со која ги постави црвените линии за преговорите на Македонија со Европската Унија, а од документот кој го објави бугарскиот весник „Труд“ се гледа дека условите за подршка на земјава на тој пат драматично ...

Бугарија дава зелено светло и „жолт картон“

360 степени - 09.10.2019

На денешната бугарската Влада ги усогласи своите позиции во врска со процесот на пристапување на Македонија кон ЕУ. Во документот насловен како „Рамковна позиција“ објавен на официјалната веб страница на Кабинетот на Борисов стои закана од Бугарија ...

Бугарија поддржува отворање преговори, но наведе бројни услови за да не става вето во преговарачкиот процес

4NEWS - 09.10.2019

Македонија да прифати дека нема македонско малцинство во Бугарија, да го промени учебниот материјал по географија и историја и да се реши прашањето за Гоце Делчев и останатите револуционери од илинденскиот период во најкраток рок.

Борисов: Го поддржуваме започнувањето преговори со Северна Македонија и Албанија

Канал5 - 09.10.2019

На денешната владина седница донесовме одлука да го поддржиме започнувањето на преговорите на Република Северна Македонија и Република Албанија со ЕУ, но ќе инсистираме тие да ги почитуваат добрососедските односи.

Борисов: Поддржуваме почеток на преговорите, но нема да дозволиме европско легитимирање на анти-бугарска идеологија

+инфо - 09.10.2019

На денешната владина седница донесовме одлука да го поддржиме започнувањето на преговорите на РСМ и Република Албанија со ЕУ, но ќе инсистираме тие да ги почитуваат добрососедските односи.

Борисов: Го поддржуваме започнувањето преговори со Северна Македонија и Албанија

iPortal - 09.10.2019

На денешната владина седница донесовме одлука да го поддржиме започнувањето на преговорите на Република Северна Македонија и Република Албанија со ЕУ, но ќе инсистираме тие да ги почитуваат добрососедските односи.

Борисов: Го поддржуваме започнувањето преговори со Северна Македонија и Албанија

Независен - 09.10.2019

На денешната владина седница донесовме одлука да го поддржиме започнувањето на преговорите на Република Северна Македонија и Република Албанија со ЕУ, но ќе инсистираме тие да ги почитуваат добрососедските односи.

Борисов: Го поддржуваме започнувањето преговори со Северна Македонија и Албанија

А1 On - 09.10.2019

На денешната владина седница донесовме одлука да го поддржиме започнувањето на преговорите на Република Северна Македонија и Република Албанија со ЕУ, но ќе инсистираме тие да ги почитуваат добрососедските односи.

Борисов: Го поддржуваме започнувањето преговори со Македонија, но интеграцијата мора да биде без анти-бугарска ...

Фокус - 09.10.2019

На денешната владина седница донесовме одлука да го поддржиме започнувањето на преговорите на Република Северна Македонија и Република Албанија со ЕУ, но ќе инсистираме тие да ги почитуваат добрососедските односи.

Борисов: Го поддржуваме започнувањето преговори со Северна Македонија и Албанија

МКД - 09.10.2019

На денешната владина седница донесовме одлука да го поддржиме започнувањето на преговорите на Република Северна Македонија и Република Албанија со ЕУ, но ќе инсистираме тие да ги почитуваат добрососедските односи.

Борисов: Бугарија поддржува започнување преговори на Северна Македонија и Албанија со ЕУ

Слободен Печат - 09.10.2019

Бугарскиот премиер се огласи на неговиот Фејсбук профил. На денешната владина седница донесовме одлука да го поддржиме започнувањето на преговорите на Република Северна Македонија и Република Албанија со ЕУ, но ќе инсистираме тие да ги почитуваат ...

Бугарија нема да го спречи датумот за ЕУ, но ќе става сопки

Р.С.Европа - 09.10.2019

Буарската влада во пресрет на состанокот на врвот на Европската унија на кој треба да се одлучува за датум за земјава донесе став дека ќе го поддржи почетокот на преговорите, но наведе и низа услови.

Борисов: Го поддржуваме започнувањето преговори со Северна Македонија и Албанија

Вечер - 09.10.2019

На денешната владина седница донесовме одлука да го поддржиме започнувањето на преговорите на Република Северна Македонија и Република Албанија со ЕУ, но ќе инсистираме тие да ги почитуваат добрососедските односи.

Борисов: Го поддржуваме започнувањето преговори со Северна Македонија и Албанија

24Инфо - 09.10.2019

– На денешната владина седница донесовме одлука да го поддржиме започнувањето на преговорите на Република Северна Македонија и Република Албанија со ЕУ, но ќе инсистираме тие да ги почитуваат добрососедските односи.

Борисов: Го поддржуваме започнувањето преговори со Северна Македонија и Албанија

Сител - 09.10.2019

На денешната владина седница донесовме одлука да го поддржиме започнувањето на преговорите на Република Северна Македонија и Република Албанија со ЕУ, но ќе инсистираме тие да ги почитуваат добрососедските односи.

Борисов: Го поддржуваме започнувањето преговори со Северна Македонија и Албанија

Магазин - 09.10.2019

На денешната владина седница донесовме одлука да го поддржиме започнувањето на преговорите на Република Северна Македонија и Република Албанија со ЕУ, но ќе инсистираме тие да ги почитуваат добрососедските односи.

Борисов: Поддршка за европерспективата на Македонија, но…

Expres - 09.10.2019

Бугарија е постојана во поддршката за европската перспектива на земјите од Западниот Балкан со оглед дека процесот на присоединување е клучен двигател за реформи и стабилност во регионот. Бугарија ја поздравува и поддржува препораката на ЕК за ...

Борисов: Го поддржуваме започнувањето преговори со Северна Македонија и Албанија

Либертас - 09.10.2019

– На денешната владина седница донесовме одлука да го поддржиме започнувањето на преговорите на Република Северна Македонија и Република Албанија со ЕУ, но ќе инсистираме тие да ги почитуваат добрососедските односи.

Борисов: Го поддржуваме започнувањето преговори со Северна Македонија и Албанија

4NEWS - 09.10.2019

На денешната владина седница донесовме одлука да го поддржиме започнувањето на преговорите на Република Северна Македонија и Република Албанија со ЕУ, но ќе инсистираме тие да ги почитуваат добрососедските односи.