TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Ракометно СП: Германија – Бразил и Франција – Србија како дерби на денот

Нова ТВ - 12.01.2019

Третиот натпреварувачки ден на Светското ракометно првенство за мажи ќе нуди шест дуели од второто коло во групите А и Ц. Особено внимание привлекуваат настапите на ко-домаќинот на турнирот, Германија чија репрезентација од 18.15 часот во Берлин ќе ...

Македонец меѓу најзгодните ракометари на Светското првенство

Репортер - 12.01.2019

Ракометарот на Вардар, Мартин Поповски, се најде на неофицијалната листа најзгодни ракометари на Светското првенство што од вчера се игра во Германија и Данска. За неофицијалната листата на најзгодни ракометарина „Фејсбук“, која ракометните фанови ...

Германците го сакаат ракометот: Над 6 МИЛИОНИ го следеа мечот против Кореја

Gol.mk - 12.01.2019

Првото коло на Мундијалот за Германија донесе рутински меч и победа над дебитантот, комбинираната репрезентација на Кореја. Познато е дека ракометот е доста популарен во еден од домаќините на овогодишното Светско првенство, а показател за тоа се ...

Богатство за Хрватите ако станат светски шампиони

24 Ракомет - 12.01.2019

Ракометниот сојуз на Хрватска ги објави наградите за пласман на светското првенство во Данска и Германија. Репрезентативците и стручниот штаб ќе добијат високи награди за успех на Мундијалот.

СП Ракомет: Натпреварот меѓу Германија и Кореја на ЗДФ го следеле 6 милиони гледачи

AKO - 12.01.2019

Ракометот покрај фудбалот е еден од најполуларните спортови во Германија. Бројките говорат дека натпреварот меѓу Германија и Кореја го следеле над 6 милиони или 26,3 % од вкупниот број на гледачи биле пред малите екрани на фрекфенцијата на ЗДФ во ...

Нема одмор во Минхен: Ракометарите се растрчаа со партија фудбал! (ФОТОГАЛЕРИЈА)

Sport 1 - 12.01.2019

Ден ракомет, ден пауза. Таков е распоредот на Македонија, барем, во првите три дена од СП во Германија и во Данска. Меѓутоа и на денот за одмор - нема одмор. На утринскиот тренинг, ракометарите се растрчаа со една партија фудбал, а потоа следуваа ...

Ѓорѓиев е убедливо најдобар поентер и смечер, Деспотовски е прв плејмејкер

Н.Македонија - 12.01.2019

Одбојкарската репрезентација на Македонија заслужено се пласира на завршниот турнир на Европското првенство (ЕП) што годинава во септември треба да се одржи во четири земји – Холандија, Белгија, Словенија и Франција.

Во Германија владее ракометна треска: Шест милиони го гледале мечот со Кореа!

Sport 1 - 12.01.2019

Светското ракометно првенство во Германија и Данска почна завчера, веќе се одигра првото коло, а Германија очигледно ја тресе ракометна треска, објавија медиумите во земјата на ко-домаќинот, зашто гледаноста на воведниот меч со Кореја е неверојатен.

РАКОМЕТНА ТРЕСКА ВО ГЕРМАНИЈА: Шест милиони пред телевизор

SportMedia - 12.01.2019

23,6 посто од сите гледачи кои во моментот гледале ТВ во Германија, го следеле мечот меѓу Германија и Кореја, кој го отвори мундијалот. Германскиот јавен телевизиски сервис на стартот на Светското првенство во ракомет во Германија и Данска излезе со ...

Македонија отвора на ракометното СП 2019: Ништо освен триумф над Јапонија

Нова ТВ - 11.01.2019

Македонија попладнево ќе има шеста увертира на Светските ракометни првенства, сите под водство на различни селектори. По дебито во 1999 година под водство на Драган Нишевиќ, во 2009 година со Илија Темелковски, во 2013 година со Звонко Шундовски, во ...

СП 2019: Четири победи на петте стартни натпревари на македонските ракометари на СП

Сител - 11.01.2019

Македонската ракометна репрезентација попладнево (почеток 15:30 часот) го игра првиот натпревар на ракометниот Мундијал во Германија и Данска. Македонија е во Б групата и натпреварите ќе ги игра во „Олимписката сала“ во Минхен.

Македонија 10 години не загубила на отворање на СП

Екипа - 11.01.2019

ЕКИПА во Минхен, Стеван Цаневски Првиот натпревар секогаш е меѓу најзначајните на големите натпреварувања, но историјата вели дека македонските ракометари вообичаено добро се снаоѓаат на премиерите од светските шампионати.

Почнува „ракометната еуфорија“ - Да навиваме за Македонија!

Кајгана - 11.01.2019

Денес почнува Светското ракометно првенство коешто оваа година се одржува во „најракометните“ земји во светот - Германија и Данска. Повторно нѐ фаќа еуфорија, се подгреваат очекувањата, се предвидува, се прават комбинаторики...

Македонската одбојка е подготвена да се врати на славните патеки

Н.Македонија - 11.01.2019

Историски денови за македонската одбојка. Машката репрезентација избори пласман на Европското првенство (ЕП) годинава во септември, што ќе се игра во Холандија, Белгија, Словенија и во Франција.

Мундијалска статистика – како стартуваше Македонија во 1. коло на последните 5 првенства

Спортклуб - 11.01.2019

Денеска е денот кога почнува ракометната инвазија, ракометното лудило во нашата земја, светското првенство од кое многу се очекува од нашите ракометари во Германија и Данска. Македонија почнува во Минхен денеска против Јапонија, па сите се во ...

Хрватите и Червар ќе добијат богатство ако освојат медал на СП

Gol.mk - 11.01.2019

Хрватската ракометна федерација најави богати премии ако репрезентацијата успее да дојде до медал на Светското првенство (СП) кое се игра во Германија и Данска. „Каубоите“ на Лино Червар долго време посакуваат медал на еден Мундијал, а ако го ...

Хрватите добија шестцифрена причина да гризаат уште повеќе на СП!

Sport 1 - 11.01.2019

Хрватскиот ракометен сојуз (ХРС) им даде дополнителна мотивација на своите ракометари да остварат добар резултат на Светското првенство во Германија и во Данска. Ако станат светски шампиони, Хрватите ќе добијат премија од 450.000 евра вкупно, за ...

Ракомет, Македонија, гордост, сплотеност

Н.Македонија - 11.01.2019

Колона возила и автобуси, стотици жолто-црвени знамиња придружени со извиците „Македонија, Македонија“, од утрото се упатија кон скопскиот аеродром да ги пречекаат своите ракометни миленици.

ФОТО: Македонијо, пред себе за почеток ги имаш набилданите „храбри кралеви“

Спортклуб - 11.01.2019

Денеска од 15:30 часот, почнува мундијалската ракометна треска за нашата репрезентација, која во првото коло ќе ги одмери силите против селекцијата на Јапонија. Нашите репрезентативци и селекторот Гонзалес за овој меч истакнаа дека мора да имаат ...

Почнува еуфоријата: Снежна поддршка за ракометарите (ФОТО)

Екипа - 11.01.2019

Почнува еуфоријата во очекување на стартот на настапите на ракометната репрезентација на Македонија на Светското првенство во Германија. Македонските фанови кои се во Минхен веќе се загреваат во очекување на дуелот со Јапонија кој стартува од 15:30 ...

Македонија само еднаш не победила на мундијалското деби

Gol.mk - 11.01.2019

Само еднаш, во Вараждин пред десет години, македонската ракометна репрезентација не победила на дебито на еден Мундијал. Дури трипати од пет мундијалски први натпревари игравме со Тунис и токму од нив загубивме на СП во Хрватска во 2009 година.

Историски пласман на Европското првенство за Македонските одбојкари!

ЗаЗабава - 11.01.2019

Одбојкарската репрезентација на Македонија синоќа за прв пат се пласира на Европското првенство откако во последното коло од квалификациите во Скопје ја победи Унгарија со 3:0. Овој резултат на македонската репрезентација и овозможи како една од ...

Почнува ракометната еуфорија, да навиваме за Македонија!

Оff.net - 11.01.2019

Македонски Телеком и оваа година, како партнер на ракометната федерација испраќа група навивачи во Германија, кои беа избрани по случаен избор, откако точно одговорија на неколку прашања за ракомет на Фејсбук страницата на ...

Ѓоргиев прв поентер во квалификациите, Деспотовски најдобар техничар

SportMedia - 11.01.2019

Двајца македонски одбојкари перфектни во својата конкуренција. Историскиот пласман на Европското првенство на машката одбојкарска репрезентација на Македонија е поткрепен и со уште два статистички моменти - Никола Ѓоргиев е најдобриот поентер, ...

Кире Лазаров единствен репрезентативец кој играл на сите шест Мундијали

Вечер - 11.01.2019

Најдобриот македонски ракометар Кире Лазаров е единствениот македонски ракометар кој настапи на Светското првенство во Египет во 1999 година, а настапува и на Мундијалот во Германија и Данска, кој ќе се игра до 27 јануари.

Македонија не губи на стартот

SportMedia - 11.01.2019

„Црвено-жолтите" единствено мундијалот во Хрватска во 2009 година го започнале со пораз од Тунис, 24:25. На последните три настапи на СП, отвораме со триумф. Македонската машка ракометна репрезентација, попладнево (15:30 часот) против Јапонија, во ...

Никола Ѓоргиев: Ова е круна на една генерација

Н.Македонија - 11.01.2019

Ова не се мери ниту со титули или со МВП-признанија. Ова е круна на една генерација. Оваа селекција во минатото знаеше да киксне во некои решавачки моменти, како на пример против Хрватска во Европската лига лани.

Ако Хрватска стане шампион ракометарите ке поделат 450.000 евра

AKO - 11.01.2019

Хрватскиот ракометен сојуз денеска дополнително ги мотивираше своите репрезентативци, доколку „коцкестите“ завршат како први на Мундијалот во Германија и Данска ке поделат сума од 450.000 евра.

Почнува еуфоријата: Снежна поддршка за македонските ракометари (ФОТО)

Скопје24 - 11.01.2019

Почнува еуфоријата во очекување на стартот на настапите на ракометната репрезентација на Македонија на Светското првенство во Германија. Македонските фанови кои се во Минхен веќе се загреваат во очекување на дуелот со Јапонија кој стартува од 15:30 ...

СП во Германија е прва шанса за македонските ракометари за пласман на ЛОИ во Токио

Република - 11.01.2019

Македонската машка ракометна репрезентација го почнува Светското првенство, но и првaта шанса за пласман на Летните олимписките игри (ЛОИ) во Токио. Покрај домаќинот Јапонија, на следниот ракометен турнир на Олимписките игри во 2020 година, место ...

Македонец меѓу најзгодните ракометари на Светското првенство

Вечер - 12.01.2019

Мартин Поповски, ракометарот на Вардар, се најде на неофицијалната листа најзгодни ракометари на Светското првенство, што од петокот се игра во Германија и Данска. За неофицијалната листата на најзгодни ракометари на „Фејсбук“, која ракометните ...

Традицијата е на наша страна: Македонија обично стартува со победа на СП!

Спортски - 11.01.2019

Македонската ракометна репрезентација денес го игра првиот натпревар на ракометниот Мундијал во Германија и Данска. Во првиот дуел денес во Минхен денес Македонија ќе ги одмери силите со Јапонија, а доколку се гледа традицијата тогаш „црвено – ...

Минхен во „црвено-жолто“: Македонско ракометно лудило (ФОТО + ВИДЕО)

Екипа - 11.01.2019

ЕКИПА во Минхен, Стеван Цаневски Македонското навивачко лудило го обзема Минхен. „Фалангата“ се собира пред салата и веќе се загреа за првата пресметка на Кире Лазаров и соиграчите против селекцијата на Јапонија, од 15.30 часот.

Хрватите ако освојат злато на СП ќе поделат премија од 450.000 евра

Вечер - 11.01.2019

Хрватската ракометна федерација им даде дополнителна мотивација на ракометарите да остварат добар резултат на Светското првенство во Германија и во Данска. Ако станат шампиони, „коцкестите“ ќе добијат премија од 450.000 евра вкупно, за цела ...

Македонец меѓу најзгодните ракометари на Светското првенство

Sport M - 12.01.2019

Мартин Поповски, ракометарот на Вардар, се најде на неофицијалната листа најзгодни ракометари на Светското првенство, што од петокот се игра во Германија и Данска. За неофицијалната листата на најзгодни ракометари на „Фејсбук“, која ракометните ...

Почнува „ракометната еуфорија“ - Светското ракометно првенство 2019

Фактор - 11.01.2019

Денес почнува Светското ракометно првенство коешто оваа година се одржува во „најракометните“ земји во светот - Германија и Данска.Повторно нѐ фаќа еуфорија, се подгреваат очекувањата, се предвидува, се прават комбинаторики...

Хрватите ако освојат злато на СП ќе поделат премија од 450.000 евра

Sport M - 12.01.2019

Хрватската ракометна федерација им даде дополнителна мотивација на ракометарите да остварат добар резултат на Светското првенство во Германија и во Данска. Ако станат шампиони, „коцкестите“ ќе добијат премија од 450.000 евра вкупно, за цела ...