TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Огромен раст на бројот на заразените во Индија: над пет милиони случаи (ВИДЕО)

МКД - 16.09.2020

Бројот на заразени со коронавирусот во Индија надмина пет милиони, соопшти индиското Министерство за здравство. Министерството соопшти дека за само еден ден бројот на заразените скокнал за 90.123 случаи.

Чешка со рекордни 1677 новозаболени ,се воведуваат построги мерки

Канал5 - 16.09.2020

Чешка забележа рекордни нови 1.677 случаи на инфекција со коронавирус, соопшти тамошното министерство за здравство. Вкупниот број на заразени од почетокот на пандемијата во оваа централноевропска земја се искачи на скоро 39.000 на 15 септември, ...

Корона во срцето на Европа: Оваа земја стана ново жариште - рекордни 1.677 случаи за 24 часа

Точка - 16.09.2020

Во Чешка денеска се потврдени 1.677 нови случаи на коронавирус, што е најмногу досега. Вкупно се регистрирани 38.896 заразени, а починале 476 пациенти, покажуваат податоците на министерството за здравство.

Чешка има 1677 нови случаи, не се надзира крајот на растот на новозаразените

Слободен Печат - 16.09.2020

Република Чешка забележа рекордни нови 1.677 случаи со коронавирусот, соопшти тамошното министерство за здравство. Вкупниот број на заразени од почетокот на пандемијата во централноевропската земја на 15 септември се искачи на скоро 39.000, соопшти ...

Во Делчево еден починат и седум новозаболени од Ковид-19

Опсервер - 16.09.2020

Делчево, 16 септември 2020 () – Еден починат пациент и седум новозаболени од Ковид-19 е денешниот биланс во Делчево. Делчево повеќе од еден месец е меѓу градовите со зголемен број на случаи на лица, кај кои по тестирањето е регистирано присуство на ...

Се затвораат делови од Мадрид ,расте бројот на новозаболени

Канал5 - 16.09.2020

Некои делови од Мадрид повторно ќе бидат затворени од следниот викенд, бидејќи последниве денови нагло се зголеми бројот на заразени со коронавирус, соопшти регионалната влада на Мадрид. „Треба да реагираме што е можно побрзо“, рече Антонио ...

Во бројката на починати од коронавирус влегуваат и Тие кои умреле примарно од друга болест, ама биле позитивни, велат ...

Сакам да кажам - 16.09.2020

Во официјалната статистика на починати од коронавирус влегуваат и починатите кај кои пост мортем е детектирано дека починале примарно од друга болест, но биле позитивни и на коронавирусот, одговараат од Министерството за здравство на прашањето на ...

7 починати и нови 163 случаи корона вирус за последните 24 часа

Телма - 16.09.2020

Нови 163 случаи со Ковид-19 од направени 1.721 тестирање, седум починати и 132 оздравени пациенти, регистрира Министерството за здравство во последните 24 часа. Од новорегистрираните во Скопје има 33 случаи, по што следи Струмица со 18, Куманово 17, ...

Ковид-19 во светот: Во Словенија бројот на новозаразени постојано се зголемува, Чешка се соочува со „обновување на ...

Frontline - 16.09.2020

Според последните податоци, досега во светот се заразени вкупно 29.859.075 лица со коронавирус. Од нив, 941.489 пациенти починале, а 21.635.922 се излекувани. Приштина – Во Косово во изминатите 24 часа се регистрирани три починати лица, 76 ...

ЦЈЗ Куманово -17 новозаболени, 13 оздравени од Ковид 19, активни 200 случаи

Канал5 - 16.09.2020

Центарот за јавно здравје Куманово во последниве 24 часа евидентира, 17 нововозаболени лица од Ковид 19, од кои 16 од Куманово и еден пациент од општина Липково, соопштија, денеска надлежните од јавната здравствена установа. Оздравени се 13 лица.

Дури 230 новозаразени и три смртни случаи во Црна Гора

Кајгана - 16.09.2020

Во изминатите 24 часа во Црна Гора се регистрирани дури 230 нови случаи на коронавирус. Во истиот период се забележани и три смртни случаи од COVID-19. Институтот за јавно здравје на Црна Гора соопшти дека починатите пациенти се од Подгорица, ...

163 нови случаи на Ковид-19, седум починати

Р.С.Европа - 16.09.2020

Вкупно 163 нови случаи на Ковид-19 се регистрирани во изминатите 24 часа во Северна Македонија од направени 1.721 тестирања, со што вкупната бројка на дијагностицирани од почетокот на епидемијата изнесува 16.088, со 1.870 активни случаи, соопшти ...

Србија: Повеќе од 100 нови заразени со Ковид-19, починало едно лице

Канал5 - 16.09.2020

Во Србија во последните 24 часа на коронавирус биле тестирани 7.682 лица, од кои позитивни биле 102. За жал, едно лице починале. На респиратори во болниците ширум Србија се наоѓаат 23 пациенти.

Седуммина починати, 163 новозаразени и 132 оздравени од Ковид-19 во изминатите 24 часа

Радио МОФ - 16.09.2020

Министерството за здравство (МЗ) денеска информираше дека во последните 24 часа од Ковид-19 починале седум лица, односно, двајца пациенти од Струга на 78 и 80 години, пациент од Кочани на 77 години, пациент од Струмица на 44 години, пациент од ...

Во Скопје 526 заразени, нема град во Македонија без активни случаи на Ковид-19

А1 On - 16.09.2020

Во Македонија во моментов нема ниту еден град без регистрирани активни случаи на Ковид-19, покажуваат податоците на Центарот за јавно здравје. По Скопје, најмногу активно заразени лица има во Куманово – 200, а следат Тетово со 126 и Прилеп со 125 ...

17 новозаразени и 13 оздравени од ковид-19 во Куманово

Kumanovo News - 16.09.2020

Во последните 24 часа регистрирани се 163 нови случаи на ковид-19 во државата, а направени се 1721 тестирања. По градови: Скопје 33, Струмица 18, Куманово 17, Тетово 13, Кочани 11, Гостивар 8, Прилеп 7, Крива Паланка 2 и др.

Расте бројката на заразени од коронавирус во Струмица, од општината велат: Состојбата е загрижувачка

ТВ21 - 16.09.2020

Општина Струмица, денеска одржа координативен состанок инициран од градоначалникот Коста Јанески. На состанокот присуствуваа Петре Витанов директор на Центарот за јавно здравје, д-р Мери Николова Гичева – епидемиолог, Наќе Гогов директор на Општата ...

Три новозаразени и три лица оздравени од коронавирус во Кичево

Опсервер - 16.09.2020

Кичево, 16 септември 2020 () – Според податоците на Министерството за здравство во последните 24 часа, забележани се три ново заразено лице и три лица оздравени од коронавирус во Кичево, со што вкупниот број на заразени со Ковид-19 во оваа општина ...

Индија со над пет милиони заразeни од Ковид-19

Глас на Америка - 16.09.2020

САД и натаму водат во светот со над шест милиони Индиското министерство за здравство објави дека оваа јужно-азиска нација надмина над пет милиони случаи на Ковид-19. Само во изминатите 24 часа има 1290 починати и над 90.100 заразени од коронавирус.

Во земјава 163 нови корона случаи – Гостивар со 8 новозаразени, една жртва и 12 оздравени

Gostivarpress.mk - 16.09.2020

Во последните 24 часа се направени 1721 тестирања, а регистрирани се 163 нови случаи на ковид-19, соопшти Министерството за здравство. По региони во: – Скопје 33 – Куманово 17 – Дебар 3 – Штип 5 – Прилеп 7 – Тетово 13 – Струга 3 – Велес 6 – Битола 4 ...

На Косово 76 новозаразени и три починати лица од коронавирусот

24Инфо - 16.09.2020

На Косово како последица од инфекцијата од коронавирусот во последните 24 часа починале три лица, а новозаразени евидентирани се 76 од направени 538 тестови. Од почетокот на пандемијата починати се вкупно 604 лица.

Детален преглед на активни случаи на Ковид-19 по скопските општини

еМагазин - 17.09.2020

Министерство за здравство информира дека има 186 нови случаи на заразени со Ковид-19 од кои, 56 се во Скопје. Бројот на активни случаи по општините во Скопје изгледа вака: Чаир – 52 Гази Баба – 75 Аеродром – 83 Карпош – 71 Центар – 82 Кисела Вода – ...

Рекорден број на новозаразени во Словенија

Канал5 - 16.09.2020

Во Словенија во последните 24 часа се тестирани 3.123 граѓани и на Ковид-19 се позитивни 123 лица, што е рекорден број на заразени во еден ден во таа земја. Нема починати, но бројот на активни случаи порасна на 975, објави агенцијата „СТА“.

Убава вест: Оздравени 132 лица кои боледувале од Ковид-19

еМагазин - 16.09.2020

Институтот за јавно здравје регистрира 132 оздравени пациенти кои боледувале од Ковид-19 и тоа од: Скопје-46, Куманово-13, Штип-7, Прилеп-12, Тетово-3, Струга-2, Велес-1, Битола-3, Охрид-4, Кавадарци-4, Гостивар-12, Крива Паланка-2, Кочани-3, ...

Рекордни 123 нови случаи на зараза во Словенија

МКД - 16.09.2020

Во последните 24 часа во Словенија биле тестирани 3.123 граѓани, а 123 биле позитивни на ковид-19, што претставува рекорден број на заразени лица за еден ден во таа земја. Нема смртни случаи, но бројот на активни случаи се искачи на 975, објави ...

Во Србија регистрирани нови 102 инфицирани лица и едно починато

24Инфо - 16.09.2020

Во Србија се тестирани 7.682 лица, а позитивни на коронавирусот се 102 новозаразени пациенти. Едно лице ја загубила битката со коронавирусот. На респираторни машини се приклучени 23 пациенти.

Рекорден број на новозаразени во Словенија

ТВ21 - 16.09.2020

Во Словенија во последните 24 часа се регистрирани најголем број на заразени со коронавирусот – 123, од вкупно 3.123 тестирања. Во рекордниот ден на заразени, немаше починати, а хоспитализирани се 12 лица. Во болницте се наоѓаат 61 пациент.

Пет нови случаи на коронавирус во Тиквешко

Сител - 16.09.2020

Пет нови случаи на коронавирус се регистрирани во Тиквешко во изминатите 24 часа, за МИА потврди доктор Ристе Јовановски, специјалист епидемиолог при кавадаречкиот Центар за јавно здравје.

Зголемување на бројот на новозаразени во Србија, регистрирани уште 102 случаи: Едно лице почина

Пулс24 - 16.09.2020

Коронавирусот е потврден кај 102 лица во последните 24 часа, а починал уште 1 пациент. Тестирани се 7.682 од нив, а 1,33% од овој број се позитивни. 23 пациенти биле приклучени на апаратот за дишење. Досега починаа 736 лица.

Пет нови случаи на Ковид-19 во Тиквешијата

Република - 16.09.2020

Во изминатото деноноќие во Тиквешко се регистрирани пет нови случаи на корона вирус. Како што потврдува за МИА доктор Ристе Јовановски, специјалист епидемиолог при кавадаречкиот Центар за јавно здравје, станува збор за тројца мажи и две жени, на ...

Во Босна и Херцеговина 282 новозаразени, починаа седум пациенти

Независен - 16.09.2020

На корона вирус во БиХ во последните 24 часа позитивно се тестирани 282, а починаа седум пациенти. Во изминатите 24 часа во Заводот за јавно здравство во Федерацијата пријавени се 1.526 тестирани, а 208 биле позитивни.

Словенија: Рекордни 123 нови случаи на коронавирус

Локално - 16.09.2020

Во последните 24 часа во Словенија биле тестирани 3.123 граѓани, а 123 се позитивни на Ковид-19, што претставува рекорден број на заразени лица во еден ден во таа земја. Нема смртни случаи, но бројот на активни случаи се искачи на 975, објави ...

Во Битола едно починато, четири новозаболени, тројца оздравени од ковид-19

Битола Њуз - 16.09.2020

По подолго време денес во Битола регистрираме еден починат пациент заболен од ковид-19 на возраст од 79 години. Исто така се регистрирани и четири новозаболени лица во Битола, а оздравени се тројца пациенти болни од ковид-19.

Во Словенија рекордни 123 новозаразени со Ковид-19

Макфакс - 16.09.2020

Во Словенија биле тестирани 3.123 граѓани во последните 24 часа, а 123 биле позитивни на Ковид-19, што е рекорден број на заразени лица за еден ден во таа земја. Нема смртни случаи, но бројот на активни случаи се искачи на 975, објави агенцијата СТА.

Индија ја премина границата од пет милиони заразени

Макфакс - 16.09.2020

Во Индија, земјата која е на второ место во светот по бројот на заразени, бројот на потврдени случаи на инфекција со коронавирус надмина пет милиони. Вкупно се инфицирани 5.020.359 лица, откако во последните 24 часа беа пријавени 90.123 нови случаи ...

Коронавирус: 7.852 нови заболени во Франција

Во Центар - 16.09.2020

Според последните податоци објавени од француската агенција за јавно здравје, има 2452 нови инфекции поради коронавирус за 24 часа. Француската агенција за јавно здравје во вторникот објави 7.852 нови контаминации што се случија за 24 часа, или ...

Во Хрватска 280 нови случаи на коронавирус

Макфакс - 16.09.2020

Во последните 24 часа во Хрватска се регистрирани 280 нови случаи на коронавирус, а бројот на активни случаи е 2.103. Од нив, 293 пациенти се во болница, од кои 20 се на апарати за дишење. Во последните 24 часа починале шест лица.

Хрватска со 280 нови случаи, починаа шестмина

Независен - 16.09.2020

Во Хрватска во последните 24 часа забележани се 280 нови случаи на Ковид-19, па бројот на активни случаи се искачи на 2.103. Во болница има 293 пациенти, од кои 20 на респиратор. Починаа шест пациенти.

Во Чешка рекордни 1.677 новозаболени од коронавирус

Макфакс - 16.09.2020

Рекордни 1.677 случаи на коронавирус се регистрирани во Чешка денес, во време кога земјата се соочува со повторно оживување на пандемијата. Досега се регистрирани вкупно 38.896 заболени во Чешка, земја со 10,7 милиони жители, покажуваат податоците ...

Во Франција скоро 8.000 нови случаи на коронавирус

Макфакс - 16.09.2020

Бројот на нови случаи на коронавирус во Франција е зголемен за 7.852 во изминатите 24 часа, објавија денеска француските здравствени власти. Тоа е зголемување во споредба со вчера, кога бројот на новозаболени беше 6.158, пренесува „Ројтерс“.

Во Индија, над пет милиони заразени, во Чешка најмногу случаи на ковид-19 за еден ден

Р.С.Европа - 16.09.2020

Бројот на лица заразени со коронавирусот во Индија надмина пет милиони, објави денеска индиското Министерство за здравство. Втората најнаселена земја на планетата забележала милион нови инфекции за само единаесет дена.

Оние кои прележале коронавирус, можат да заразуваат уште месец и половина

А1 On - 16.09.2020

Шефицата на Руската федерална служба за надзор на заштитата на правата на потрошувачите и благосостојбата на населението, Ана Попова, изјави дека луѓето кои се опоравиле од Ковид-19 можат да го шират коронавирусот до еден и пол месец откако ќе ...

Можно е во исто време да се има и коронавирус и грип: Еве што тие болести можат да му направат на вашето тело

Panacea.mk - 16.09.2020

Како се ближи крајот на летото, се поголема е загриженоста како ситуацијата со новиот коронавирус ќе изгледа наесен, кога ќе бидат активни и други болести, како грип. “С игурно може истовремено да се добие и грип и коронавирус, а тоа ќе има ...

Во Хрватска 280 нови случаи, шест лица починаа

Локално - 16.09.2020

Во последните 24 часа во Хрватска се евидентирани 280 нови случаи на инфекција со коронавирус, а бројот на активни случаи изнесува 2.103. Меѓу нив, 293 пациенти се во болница, од кои 20 се на респиратор.

Ковид-19 коси немилосрдно во светот: Во една земја бројките се веќе застрашувачки

Женски магазин - 16.09.2020

Индија е на второ место во светот по бројот на заразени по САД Индија го надмина прагот од 5 милиони заразени со коранвирус, соопшти Министерството за здравство, а пренесоа светските агенции.

Во Индија над пет милиони заразени со Ковид-19

Опсервер - 16.09.2020

Њу Делхи, 16 септември 2020 () – Бројот на заразени со новиот коронавирус во Индија надмина над пет милиони луѓе, соопшти денеска индиското Министерство за здравство. Втората најбројна нација во светот регистрира еден милион новозаболени за само 11 ...

Во Индија над пет милиони заразени со Ковид-19

Бизнис Вести - 16.09.2020

Њу Делхи, 16 септември 2020 (МИА) – Бројот на заразени со новиот коронавирус во Индија надмина над пет милиони луѓе, соопшти денеска индиското Министерство за здравство. Втората најбројна нација во светот регистрира еден милион новозаболени за само ...

32 лица од новозаразените со Ковид-19 неодамна патувале надвор од Македонија

еМагазин - 16.09.2020

Податоците на Институтот за јавно здравје (ИЈЗ) за периодот од 7 до 13 септември покажуваат дека 32 лица од новозаразените со Ковид-19 неодамна патувале надвор од Македонија. “Од вкупниот број на нови случаи, регистрирани се 32 лица со историја на ...

Во БиХ се регистрирани 293 новозаболени од коронавирусот

24Инфо - 15.09.2020

Во Босна и Херцеговина во последните 24 часа забележани се 293 новозаболени од корона вирус од кои во Федерацијата 235, во Република Српска 57 и еден до Брчко. Во федерацијата биле тестирани 1.733 примероци со што вкупно од почетокот на епидемијата ...