TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Коронавирусот може да биде сериозен ризик за младите и за пушачите

+инфо - 26.03.2020

Со оглед на тоа што Ковид-19 е нов вирус, допрва ќе следат квалитетни научни студии за целокупниот тек и прогноза, но здравствените експерти веќе излегуваат со одредени сознанија од досегашните случаи.

Жена од САД починала во домот од коронавирусот, ја пронашле после 12 часа, покрај неа било 4- годишно дете

Press24 - 26.03.2020

Телото на една здравствена работничка од Џорџија која починала од коронарна вирус е пронајдена во нејзиниот дом. До неа било нејзиното дете, а според медиумите, детето било само во домот со својата мајка која починала од коронавирус повеќе од 12 ...

Во САД починаа над 1.000 луѓе од коронавирусот

Макфакс - 26.03.2020

Во САД од новиот коронавирус починаа над илјада луѓе. Досега регистирани се 69.197 лица позитивни на вирусот, од кои 1.050 починале, а 619 се излечени. САД е на третото место по бројот на заболени, по Кина и Италија.

Пентагон нареди запирање на движењата на војниците на САД поради коронавирусот

Р.С.Европа - 26.03.2020

Американскиот секретар за одбрана Марк Еспер издаде наредба за запирање на движењата на американската војска во странство во наредните 60 дена, во обид да го ограничи ширењето на коронавирусот.

Андоновиќ: Светот го потцени коронавирусот, а тој возврати со новозаболени – Падна владата на Албин Курти

Слободен Печат - 26.03.2020

Соединетите Американски Држави се на пат да станат следниот епицентар на коронавирусот. Вака гласи песимистичката прогноза на СЗО по најновите бројки кои велат дека изминатиов период повеќе од 1.000 Американци починале, а инфицирани се 60.000 луѓе.

Макрон ја ангажира армијата во борба против коронавирусот

А1 On - 26.03.2020

Францускиот претседател Емануел Макрон го најави почетокот на воената „Операција отпорност“ (Résilience) поврзана со коронавирусот. Како што се приближува врвот на новата епидемија на коронавирусот во Франција, вооружените сили ќе се мобилизираат за ...

Неодамна жестоко се тепаа на терен: Сега Ембид прв со поддршка за Таунс (ВИДЕО)

Екипа - 26.03.2020

Џоел Ембид и Карл Ентони Таунс беа исклучени на мечот меѓу Минесота и Филаделфија во НБА лигата поради жестока физичка пресметка, но сега „воените секири се закопани“ кога животот е во прашање.

Во Бугарија уште 23 лица се позитивни на коронавирусот, бројот на заразени достигна 243

Макфакс - 26.03.2020

Во изминатите 24 часа во Бугарија се регистрирани 23 заразени од новиот коронавирус, со што бројот на заразени лица достигна 243. Венцислав Мутафџиски, началник на Оперативниот штаб за справување со Ковид-19 предложи продолжување на вонредните мерки ...

Уште две жртви во Србија од Ковид 19, вкупно шест

Независен - 26.03.2020

Во текот на ноќта во Србија починаа уште двајца заразени од корона вирус, објавено е на страницата Covid19.rs. Се работи за 80-годишен маж кој бил во болница, а неколку дена бил на респиратор.

Корона вирусот зеде нови жртви: Уште двајца починати во Србија

Република - 26.03.2020

Во текот на ноќта во Србија починаа уште два пациенти кај кои е потврден корона вирусот. Во прашање е К.С.(80) кој бил хоспитализиран во Клиниката за инфективни и тропски болести во Клиничкиот центар и кој последните денови се ноаѓал на респиратор, ...

Самит на Г20 за мерките против коронавирусот

Р.С.Европа - 26.03.2020

Развиените индустриски земји од Групата 20 денеска ќе одржат итен самит преку видео линк на кој ќе разговараат за глобалниот одговор на кризата со пандемијата на коронавирус. Повеќе од една третина од светското население е во своевиден карантин, а ...

Дибала открива: Пред неколку денови бевме навистина лошо

Екипа - 26.03.2020

Аргентинскиот интернационалец Пауло Дибала и неговата девојка Ориана се во карантин и домашно лекување откако е откриено дека се заразени од коронавирусот. На почетокот се тврдеше дека имаат само лесна форма на вирусот Ковид-19, но Дибала открива ...

Црногорец кој имал само 33 години е најмладата жртва на коронавирусот во Лацио

Press24 - 26.03.2020

Црногорец стар само 33 години е најмладата жртва на коронавирусот во Лацио, пренесува РТЦГ повикувајчи се на италијанските медиуми. Според наведеното, маж од Црна Гора , кој бие позитивен на коронавирусот починал во болница ноќта помеѓу 24 и 25 март.

09: ЕУ денеска ја потврдува одлуката за преговори со С. Македонија и Албанија, Петнаесетина здравствени работници ...

Frontline - 26.03.2020

Актуелности од 06 до 09 часот. ЕУ денеска ја потврдува одлуката за преговори со С. Македонија и Албанија. Шефовите на држави или влади на Европската унија денеска треба да го потврдат ставот од заклучоците на шефовите на дипломатијата на Унијата кои ...

Како се слави роденден во време на коронавирус?

Кајгана - 26.03.2020

Пандемијата со Covid-19 продолжува да се шири низ светот, но тоа не значи дека животот запира. Само се одвива во поинакви услови. Откако почна нагло да расте бројот на заразени со новиот коронавирус и заболени има во речиси сите земји во светот, ...

Две нови жртви на коронавирусот во Србија

Слободен Печат - 26.03.2020

Во текот на ноќта во Србија починале уште два пациенти кај кои бил потврден Ковид-19, објавено е денеска на сајтот Ковид19.рс. Станува збор за К.С. (80) кој беше хоспитализиран во Клиниката за инфективни и тропски болести КЦС и кој во последните ...

Дали е безбедно да имате секс во изолација? На овие правила мора да се придржувате

+инфо - 26.03.2020

Еден британски експерт за здравство објасни дека сексот во добата на коронавирусот е безбеден сè додека не биде премногу боемски, вклучува само две личности, од кои едната не е бремена, а учесниците немаат повеќе од 70 години и не се болни, и секако ...

Ердоган оптимист: Турција ќе го надмине коронавирусот за две до три седмици

ММС - 26.03.2020

За две до три седмици, Турција со добри мерки ќе ја надмине епидемијата на коронавирусот, рекол претседателот Реџеп Таип Ердоган во телевизиско обраќање до нацијата. Бројот на смртни случаи во Турција се зголеми на педесетина, а на заразени на околу ...

Прекрасен гест на Ембид – Се тепаа во НБА, сега му испрати порака за поддршка (Фото+Видео)

Спортманија - 26.03.2020

Мајката на Карл Ентони Таунс е во тешка состојба и е ставена во индуцирана кома, а меѓу првите реагираше центарот на Филаделфија Се тепаа меѓусебе и беа исклучени на мечот меѓу Минесота тимбервулфс и Филаделфија 76, но сите воени секири и ...

Хелсинки ќе биде изолиран град за да се спречи пандемијата

Курир - 26.03.2020

Финската премиерка Сана Марин синоќа објави дека главниот град Хелсинки и областа околу него ќе бидат изолирани од остатокот на земјата со цел да се спречи ширењето на коронавирусот. Реонот на главниот град е најголемо жариште на Ковид-19 во Финска.

Дали снегот и ниските температури влијаат врз коронавирусот?

Факултети - 26.03.2020

Прашањето што деновиве на сите ни паѓа на памет е дали снегот на некој начин може да влијае врз запирањето или ширењето на новиот коронавирус? Снегот инаку помага во чистењето на воздухот од загадувањето.

Франција ги повлекува своите единици од Ирак

Нетпрес - 26.03.2020

Франција ќе ги повлече своите единции од Ирак, каде што се распоредени во мисија за обука, објави ноќта кон четвртокот генералштабот на француската армија, објаснувајќи ја оваа одлука со пандемијата од коронавирусот.

Нови две жртви од коронавирус во Србија: Починаа маж од Белград и жена од Ниш

Локално - 26.03.2020

Во текот на ноќта во Србија починаа уште двајца пациенти, кај кои беше потврден вирусот „Ковид-19“, објави денес Ковид19.рс. Во прашање е К.С. (80), кој бил хоспитализиран на Клиниката за инфективни и тропски болести на КЦС и последните неколку ...

Ердоган: Турција ќе го надмине коронавирусот за 2 до 3 недели

Р.С.Европа - 26.03.2020

Турција ќе ја надмине епидемијата со коронавирусот за две до три недели преку добри мерки, рече претседателот Реџеп Таип Ердоган, во момент кога Анкара го продолжи затворањето на сите училишта до 30 април.

Наинголан: Страв ми е до продавница да отидам!

Sport 1 - 26.03.2020

Белгиската темпераментна ѕвезда Раџа Наинголан, моментно фудбалер на Калјари на Сардинија откри дека му е страв поради коронавирусот да оди до продавница и тоа само поради својата сопруга, која има рак.

Драмата на Наинголан: Сопругата ми се бори и со рак, се плашам да одам и до маркет

Екипа - 26.03.2020

Раџа Наинголан се наоѓа во исклучително драматична семејна ситуација затоа што неговата сопруга боледува од рак, па и двајцата дополнително треба да се чуваат од евентуална зараза од коронавирусот. „Коронавирусот е голем проблем за нас.

Бројот на заболени здравствени работници со коронавирусот се искачи на 17

еМагазин - 26.03.2020

За едно деноноќие бројот на здравствени работници заболени со коронавирусот од 12 се искачи на 17 лица. Станува збор за лица од болници во Куманово, Дебар, Кавадарци и Скопје. Новите пет лица се здравствени работници од Клиниката за кожни болести, ...

Наинголан за тешката ситуација: Сопругата боледува од рак, се плашам да одам до продавница

Спортски - 26.03.2020

Раџа Наинголан кој е на позајмица во Каљари од Интер освен коронавирусот дополнителна грижа во овие моменти му е неговата сопруга која боледува од рак. Сопругата на Наинголан се бори со ракот, па Наинголан стравува од коронавирусот кој направи хаос ...

Колку време коронавирусот преживува на материјалите во нашето опкружување

Порта 3 - 26.03.2020

Пандемијата на коронавирус целосно ја запре планетата и предизвика огромни последици врз секојдневната работа и живот. Во време кога ситуацијата е многу тешка добро е да се знае како се однесува вирусот и како може да се избегне.

Шпанија ја продолжи вонредната состојба до 11 април

Курир - 26.03.2020

Парламентот на Шпанија ја продолжи вонредната состојба за две недели поради пандемијата со Ковид-19. Мерката беше изглаана откако во Парламентот беа физички присутни помалкуи од 50 пратеници од вкупно 350, а другите гласаа од дома.

Дибала даде прва информација за неговата здравствена состојба (ФОТО)

Дерби - 26.03.2020

Напаѓачот на Јувентус, Пауло Дибала ја испрати првата порака откако официјално беше соопштено дека е заразен со коронавирусот. На 21 март Дибала објави дека тој и неговата девојка Ориана Сабатини имале позитивен тест за да сега одново се огласи на ...

Велес и Прилеп нови места со лица заболени од коронавирусот: Како изгледа мапата по градови

еМагазин - 26.03.2020

Вкупниот број на заболени од коронавирусот во Македонија според последните податоци изнесува 177 лица. Вчера за прв пат се регистрирани заболени од вирусот во Прилеп и Велес. “Според место на постојано живеење, случаи на COVID-19 се регистрирани во ...

САД: Над 1.000 починати од коронавирус

Курир - 26.03.2020

Во САД од новиот коронавирус починаа над илјада луѓе, соопшти Универзитетот Џон Хопкинс. Во САД се регистирани 68.572 лица инфицирани со Ковид-19, од кои 1.033 починале. Според бројот на заразени лица САД е на трето место по Кина и ...

Забрана за движење на американските војници во странство

Курир - 26.03.2020

Американскиот секретар за одбана Марк Еспер издаде наредба за забрана за движење на сите американски војници во странство во период од 60 дена, со цел да се ограничи ширењето на новиот коронавирус во армиските редови.

Бугарија/Ковид-19: Во изминатите 24 часа нови 23 заразени, четири лица во критична состојба

Опсервер - 26.03.2020

– Во изминатите 24 часа во Бугарија се регистрирани 23 заразени од новиот коронавирус. Вкупно досега се регистрирани 243 случаи. Тоа го изјави на прес конференција Венцислав Мутафџиски, началник на Оперативниот штаб за справување со Ковид-19.

Свештеник кој живее во истата резиденција како и папата е заразен со Ковид-19

Вечер - 26.03.2020

Едно лице кое живее во близина на папата Франциск во Ватикан е тестирано позитивно за новиот коронавирус и сега е хоспитализирано во болница во Рим, објави римскиот весник Месаџеро. Ватикан официјално не ги коментираше тие информации, но добро ...

НАЈПОЗНАТИОТ светски ЕПИДЕМИОЛОГ: Ќе ви ги разбијам врежаните митови за коронавирусот

Машки магазин - 26.03.2020

Fahim Jonus , раководителот на одделот за инфективни болести на Универзитетот во Мериленд, еден од најпознатите и најсофистицираните на земјината топка,сподели 10 митови за коронавирусот на Твитер.

Преку видео-врска лидерите на ЕУ ќе разговараат за борба потив Ковид 19, одлука за отворање преговори со Македонија

Слободен Печат - 26.03.2020

Лидерите на 27 земји-членки на Европската унија ќе разговараат денеска преку видео-врска за заеднички напори за борба против ширењето на пандемијата со новиот коронавирус и за ублажување на економските последици на здравствената криза.

Франција ги повлекува војниците од Ирак поради Ковид-19

Опсервер - 26.03.2020

– Франција ќе ги повлече своите војници, кои се стационирани во Ирак поради пандемијата со новиот коронавирус, сооопшти Министерството за одбрана. Во соопштението се наведува дека ќе продолжат воздушните операции против Исламска ...

OН покренуваат план од две милијарди долари за хуманитарна реакција за земјите во развој

Вечер - 26.03.2020

Обединетите нации покренаа глобален план за хуманитарна реакција на новиот коронавирус во земјите во развој. Тоа го соопшто генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш. Тој додаде дека целта на планот од две милијарди американски долари е да се ...

САМИТ НА ЕУ: Лидерите на видеоконференција во заедничка борба против Ковид-19

Фактор - 26.03.2020

Редовниот пролетен Самит на Европската Унија денеска за прв пат ќе се одржи преку видеоконнференција. Главната тема за која ќе разговараат лидерите на земјите-членки на Европската Унија ќе се однесува на заеднички напори за борбата против ширењето ...

Д-р Олгица Николовска: КОРОНАВИРУСОТ-ЧУМА НА 21 ВЕК: Педијатрите се најзагрозени од сите матични доктори

Pedijatar.mk - 26.03.2020

Деведесет проценти од педијатриската патологија се инфекции на горниот и долниот респираторен тракт, чија етиологија може да биде алергиска, бактериска, вирусна (во која спаѓа и корона инфекцијата) ♦♦♦♦♦♦♦ К оронавирус – Ковид-19, SARS C02, нов член ...

Во Турција 59 лица починаа, над 2.400 инфицирани со Ковид-19

Слободен Печат - 26.03.2020

Бројот на починати од последиците од коронавирусот во Турција се исачи на 15 и сега изнесува 59, изјави министерот за здравство, Фахретин Коча. Тој на Твитер објави дека бројот на инфицирани лица од Ковид-19 се зголемил за 561, што значи дека вкупно ...

Сите жители на Букурешт ќе се тестираат за коронавирус

Слободен Печат - 26.03.2020

Сите жители на Букурешт наскоро ќе можат да поминат тест на новиот коронавирус. Романскиот министер за здравство Виктор Костаке изјави за телевизискиот канал Антена 3 дека досега се регистрирани 906 случаи на инфекција со коронавирусот.

Пернар: Колку подолго ќе траат мерките за карантин, повеќе време ќе треба кризата да помине

Фактор - 26.03.2020

Колку подолго ќе траат мерките за карантин, толку повеќе време ќе треба „корона кризата“ да помине, вели за Фактор, хрватскиот политичар Иван Пернар. Додава дека кризата ќе трае се додека доволен број не се зарази и не го преболи коронавирусот.

(ВИДЕО) Кога угостителите ќе стивнат

IRL - 25.03.2020

КОВИД 19 го парализира угостителстово, а 29 илјади работни места се под закана. ИРЛ дневниот влог ги следи социоекономските ефекти од КОВИД 19 Репортер: Давид Илиески; Насловна отографија: Радио Слободна Европа на македонски јазик За само еден ...

Има 98 години и успеа да се избори со коронавирусот (ВИДЕО)

Кумановски м. - 26.03.2020

Ветеран и фармацевт од Втора светска војна, ангажиран во масовно производство на пеницилин за време на војната, позитивно бил тестиран за присуство на вирусот COVID19 на 18 март, откако ги почувствувал првите симптоми на болеста.

Во Франција од коронавирус само денеска починаа 231 лице, Макрон ја вклучува војската

ТВ21 - 26.03.2020

Франција го потврди 231 смртни случај од коронавирус, што е најголем пораст од претходните два дена. Вечерва објавија дека ја вклучуваат и војската во помагање на населението во борбата против епидемијата.

Почина американски тинејџер, погрешно лекуван од коронавирус , два пати го враќале од болница

Канал5 - 25.03.2020

Момче (17) од градот Ланкастер, во близина на Лос Анџелес почина откако се зарази со коронавирус. Иако здравствениот штаб во Лос Анџелес прв пат објави дека неговата смрт е поврзана со вирусот „Ковид-19“, неколку часа подоцна тие се оградија велејќи ...

Германија ќе се брани од Ковид-19 со пакет од 1,100 милијарди евра

Deutsche Welle - 25.03.2020

Бундестагот вечерва изгласа пакет- мерки вредни речиси 1.100 милијарди евра за одбрана на економијата од ударот на пандемијата на коронавирусот. Мерките опфаќаат помош и кредити за фирмите, и фондови за здравството доби широка поддршка во ...