TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Зошто екс-генералот Радев се противи Бугарија воено да ја помага Украина

Слободен Печат - 24.03.2023

Со залихата на оружје од советската ера, Бугарија, која во исто време е земја со значајна воена индустрија, би можела да биде клучен сојузник на Украина во намерата за одвраќање на руската инвазија.

„Ванчо Михајлов“ избришан, бугарските власти налутени

Сител

Радев и бугарското МНР обвинуваат за кршење на принципите на ЕУ и тенденциозно бришење на клубот „Иван Михајлов“

Deutsche Welle

Жестоки реакции во Софија за бришењето на клубот „Ванчо Михајлов“ во Битола

Канал5

БРИШЕЊЕТО НА КЛУБОТ Е ИЗРАЗ НА ПАНИКА И НЕМОЌ Радев вели дека уставните измени се европско, а не бугарско барање

+инфо

„Македонија е во паника“: Радев за бришењето на бугарскиот клуб во Битола

Независен

Радев: Бришењето на „Иван Михајлов“ е израз на немоќ, уставни измени во РСМ мора да има

Слободен Печат

ММС Frontline 4NEWS ТВ21 Фокус Макфакс А1 On Република

Коџабашев: Скопје не изнесе вистински аргументи за оспорување на регистрацијата на бугарските здруженија

МКД - 23.03.2023

Институциите во Скопје не изнесоа вистински аргументи за оспорување на регистрацијата на бугарските здруженија, изјави заменик министерот за надворешни работи и портпарол на МНР Костадин Коџабашев на прес-конференција.

Бугарија гневна за затворањето на клубот „Ванчо Михајлов“, прави досие против Македонија

Нова ТВ

Софија била „вознемирена“ од бришењето на бугарскиот клуб „Иван Михајлов“

Независен

Бугарија е длабоко вознемирена заради бришењето на здружението „Иван Михајлов“ од Битола

Слободен Печат

Бугарско МНР: Се прави се за да се заштитат бугарските организации во Скопје

Телма

Костадин Коџабашев: Институциите во Скопје не изнесоа вистински аргументи за оспорување на регистрацијата на бугарските здруженија

Во Центар

Бугарско МНР: Македонија ги крши основните принципи на ЕУ за слободно здружување

А1 On

MakPress

Бугарско МНР: Бришењето на „Иван Михајлов“ е тенденциозно, С Македонија ја крши Европската конвенција за човекови права

360 степени - 23.03.2023

Обвинувањата за антисемитизам се особено неосновани. Самиот Иван Михајлов, неговата околина и раководството на ВМРО постојано имаа почитуван и добронамерен однос кон еврејската заедница, смета бугарското МНР Бришењето на културниот центар „Иван ...

Бугарија е “длабоко вознемирена” заради бришењето на зружението „Иван Михајлов“

Либертас

Бугарскиот министер за надворешни работи: Ќе ја информираме Европската комисија за срамното однесување на Скопје

4NEWS

Бугарското МНР ќе се жали во ЕУ за бришењето на клубот „Иван Михајлов“

Локално

МНР на Бугарија ќе го коментира бришењето на здружението Иван Михајлов во Битола

4NEWS

За Бугарија, непринципиелна е одлуката да се избрише „Иван Михајлов“ од регистарот

Макфакс

Бугарија ќе се жали во ЕУ за бришење на клубот „Иван Михајлов“

Скопје инфо

Фокус +инфо 360 степени ТВ21 Нетпрес еМагазин Н.Македонија Мета