TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Ѓоковиќ вечерва ја очекува конечната одлука околу евентуалната депортација или настап на Австралија Опен

Сител - 15.01.2022

Сагата на најдобриот светски тенисер Новак Ѓоковиќ во Австралија продолжува. Србинот повторно е во екстрадицискиот хотел за притвор. Откако министерот за емиграција реши пак да му ја повлече визата на Ѓоковиќ, а тој повторно беше сослушан, судот му ...

Мала победа на Ѓоковиќ пред вечерашното судење

Спортски

Австралискиот Федерален суд на 16 јануари ќе одлучува за случајот Ѓоковиќ

Р.С.Европа

Ѓоковиќ во имиграциски притвор го чека сослушувањето за жалбата против депортација

Сакам да кажам

ЃОКОВИЌ ВРАТЕН ВО ПРИТВОР Вечерва ќе се обиде повторно да добие виза (ВИДЕО)

+инфо

Ѓоковиќ пак во притвор

Фокус

Ѓоковиќ повторно е во имиграциски притвор

Телма

еМагазин Курир Нова ТВ Zoom Тера Нетпрес Скопје24 А1 On

Австралиските власти нема да му можат ништо: Новак доби голема предност пред утрешното повторно судење (ФОТО)

Спортманија - 15.01.2022

Иднината на Новак Ѓоковиќ на Отвореното првенство на Австралија ќе биде позната во ноќта меѓу недела и понеделник. Најдобриот светски рекет утре по локално време (09:30 часот) во Мелбурн, ќе има ново судење против австралиската влада за одземање на ...

Ѓоковиќ ја доби првата битка : Судот го исполни барањето на неговите адвокати!

СуперСпорт

Министерство за здравство на Австралија: Ѓоковиќ не е ризик за јавното здравје на земјата

Локално

Австралиските власти го сметаат присуството на Ѓоковиќ во земјата за закана за јавниот ред

Локално

СЕ ПОЈАВИ СНИМКА ОД ОДВЕДУВАЊЕТО НА ЃОКОВИЌ: Раката му е преку лицето, има и полициска придружба

Фактор

Се појави ВИДЕО од приведувањето на Ѓоковиќ

Локално

Ѓоковиќ повторно во притвор

Deutsche Welle

Sport 1 Gol.mk Во Центар Телма Спортски МКД А1 On Sport 1

АКО МУ ЗАБРАНУВАТЕ НА ЃОКОВИЌ ДА ГО ОСВОИ ТУРНИРОТ ПО ДЕСЕТТИ ПАТ, ЗОШТО ВЕДНАШ НЕ КАЖАВТЕ-НЕМА ВИЗА: Не го ...

Фактор - 15.01.2022

Не стивнуваат реакциите од сите страни на светот пред да се слушне конечната одука на судитте во Австралија за учеството на светскиот рекет број еден на Австралија опен. По изјавата на австралискиот премиер, Скот Морисон дека Новак е опасност за ...

Вучиќ со поддршка за Ѓоковиќ и распали по австралискиот премиер: Ќе ги добиете ли изборите?

Канал5

Вучиќ со порака до премиерот на Австралија: „Зошто го малтретирате?“ (ВИДЕО)

МКД

Вучиќ со поддршка за Ѓоковиќ: „Да живее Србија. Новак, ние сме со тебе“!/ВИДЕО

Вечер Прес

Гојковиќ: Ѓоковиќ беше позитивен на ковид-19, не може да биде казнет

Слободен Печат

Вучиќ застана во одбрана на Ѓоковиќ и му се обрати на австралискиот премиер: „Ова изживување треба да престане!“

Во Центар

Вучиќ со поддршка за Ѓоковиќ, гневен на австралискиот премиер: Ќе ги добиете ли изборите?

Република

Слободен Печат Макфакс Sport M А1 On Press24 Точка 24Инфо Скопје1

Ѓоковиќ ќе преноќи во имиграциски притвор, одлуката во рацете на тричлен судски совет

Либертас - 15.01.2022

– Најдобриот светски тенисер Новак Ѓоковиќ повторно е сместен во имиграциски притвор во Мелбурн каде ќе остане до официјалното сослушување на кое ќе биде одлучено дали ќе остане во Австралија или ќе биде депортиран, откако вчера втор пат му беше ...

Ѓоковиќ ќе преноќи во имиграциски притвор, одлуката во рацете на тричлен судски совет

Frontline

Ѓоковиќ ќе преноќи во имиграциски притвор, одлуката во рацете на тричлен судски совет

360 степени

Ѓоковиќ ќе преноќи во имиграциски притвор, одлуката во рацете на тричлен судски совет

OhridNews

Ѓоковиќ ќе преноќи во имиграциски притвор, одлуката во рацете на тричлен судски совет

Опсервер

Ѓоковиќ ќе преноќи во имиграциски притвор, одлуката во рацете на тричлен судски совет

Канал5

Ѓоковиќ пак во имиграциски притвор во Австралија

24 Вести

Вечер Прес Бриф MakPress Денешен

„Шарли Ебдо“ објави серија карикатури против Ѓоковиќ (ФОТО)

Локално - 15.01.2022

Сагата за престојот на Новак Ѓоковиќ во Австралија се уште трае и се уште не е позната неговата судбина во Мелбурн. На Ѓоковиќ по вторпат му беше укината визата, а неговите адвокати поднесоа жалба.

„Шарли Ебдо“ објави брутални карикатури за Ѓоковиќ

360 степени

Морбидни карикатури: „Шарли Ебдо“ „го погреба“ Ѓоковиќ – „Дајте му ја земјата што ја заслужува“/ФОТО

Вечер Прес

„Шарли Ебдо“ објави серијал брутални карикатури за Новак Ѓоковиќ

Република

Морбидно!Шарли Ебдо „го погреба“ Ѓоковиќ: Го нацртаа до мртовечки сандак и му порачаа – Дајте му ја земјата што ја заслужува

Во Центар

Charlie Hebdo објави карикатури на Ѓоковиќ со ковчег и неколку грозоморни пораки

Кајгана

„Шарли Ебдо“ удри по Ѓоковиќ, го нацртаа како гробар на невакцинирани

А1 On

Sport M Спортклуб

(Видео) Новак Ѓоковиќ повторно е во притвор со други имигранти

Независен - 15.01.2022

Откако министерот Алекс Хоук му ја укина визата, светскиот тенисер број еден Новак Ѓоковиќ започна нова правна битка пред Федералниот суд. Ѓоковиќ, додека го чека финалното судење, е во притвор, но не на тајна локација, туку во хотелот за имиграција ...

Ѓоковиќ нема да оди во притвор

Макфакс

Ѓоковиќ, сепак, нема да биде приведен

А1 On

Ѓоковиќ нема да оди во притвор

MTM

Ѓоковиќ нема да оди во притвор

Точка

Каква бламажа е случајот Ѓоковиќ, Новак пак е во притвор во истиот хотел за мигранти и изгледа депримирано (Фото)

Спортманија - 15.01.2022

Целиот случај со Новак Ѓоковиќ веќе станува невидена бламажа, а по сослушувањето доцна вчеравечер по наше време, најдобриот светски тенисер повторно е вратен во хотелот „Парк“, кој е наменет за имигранти, кои бараат азил и сакаат да станат државјани ...

„Останатите тенисери се плашат да го поддржат Ѓоковиќ“

Спортски

Искусниот тенисер го вклучи алармот и ја повика Австралија: „Другите играчи се во страв…“

Sport M

Српските таблоиди остро ја нападнаа Ана Ивановиќ зошто јавно не му дала поддршка на Ѓоковиќ

Независен

„Заборавив дека наскоро се ближат избори во Австралија… Држи се Новак!“

СуперСпорт

(ВИДЕО) Заврши сослушувањето за Ѓоковиќ, така што неговото појавување пред суд ќе биде преку видео од адвокатската канцеларија

Порта

Австралија му ја укина визата на Ѓоковиќ, српскиот тенисер ќе биде депортиран

МКД

Спортски Алсат-М SportMedia Тера PressingTV Република

ОВА НЕ ГО ОЧЕКУВАШЕ: Експерт за имиграција остро ја осуди депортацијата на Ѓоковиќ

Слободен Печат - 14.01.2022

Водечки експерт за имиграција е шокиран од одлуката на австралиските власти да му ја укинат визата на Новак Ѓоковиќ на само неколку дена пред почетокот на Австралија Опен. Абул Ризви, поранешен заменик секретар на Одделот за имиграција , изјави за ...

Што ќе преземе Ѓоковиќ и може ли повторно да победи пред Федералниот суд?

Макфакс

Ѓоковиќ нема да оди во нов притвор, закажан му е разговор со службеници за имиграција!

Gol.mk

ПОЧНУВА ПЕКОЛОТ ЗА НОВАК ВО МЕЛБУРН Ѓоковиќ пред депортација, адвокатите подготвуваат жалба, битка со времето!

+инфо

Австралија повторно му ја укина визата на Ѓоковиќ

Макфакс

Ѓоковиќ остана без виза, ама може да игра: Постои опција која може да го спаси!

СуперСпорт

Ѓоковиќ може да игра во Мелбурн и со поништена виза, но како е тоа можно?

Спортманија

Спортклуб Вечер Прес Дерби Вечер Прес Спортклуб Канал5 Во Центар Република

ВИДЕО: Судијата Кели предложи кратка забрана за депортација, се обрати и адвокатот на Ѓоковиќ

А1 On - 14.01.2022

Според новинарите кои известуваат за ситуацијата околу Новак Ѓоковиќ во Мелбурн, судијата Кели на ова обраќање ќе треба да ги објави инструкции за претстојното судење. Во своето обраќање, судијата Кели напомена дека би можел да го упати случајот до ...

(ВО ЖИВО) Уште едно сослушување за Ѓоковиќ, депортацијата засега одложна

Бриф

Австралија му ја поништи визата на Ѓоковиќ, можно е да го депортира

Макфакс

Официјално: Поништена е визата на Новак Ѓоковиќ

Оff.net

Не се согласуваат сите во Австралија со одлуката на властите!

Спортклуб

Австралија му ја поништи визата на Ѓоковиќ, можно е да го депортира

Курир

На Ѓоковиќ му е поништена визата за Австралија

Фокус

Сител Фактор Н.Македонија Точка MTM Убавина и Здравје Денар Frontline

Морисон: Оваа пандемија беше неверојатно тешка за секој Австралиец, одлуката за Ѓоковиќ е од јавен интерес

МКД - 14.01.2022

Премиерот на Австралија, Скот Морисон вели дека одлуката на министерот Алекс Хоук да ја укине визата на Новак Ѓоковиќ е поради јавниот интерес на земјата која за време на пандемијата жртвувала многу во борбата против ковид-19.

Морисон за поништувањето на австралиската виза на Ѓоковиќ

Бриф

Морисон за поништувањето на австралиската виза на Ѓоковиќ

Сител

Морисон за поништувањето на австралиската виза на Ѓоковиќ

ТВ21

Морисон за поништувањето на австралиската виза на Ѓоковиќ

24 Вести

Морисон за поништувањето на визата на Ѓоковиќ: Австралијците направија многу жртви за време на оваа пандемија

Слободен Печат

Морисон за поништувањето на австралиската виза на Ѓоковиќ

24Инфо

Опсервер Канал5 Фокус Либертас Локално Независен Вечер Прес еМагазин

Хронологија на „случајот Ѓоковиќ“

Независен - 14.01.2022

Австралија – Австралиската Влада денеска втор пат му ја поништи визата на Новак Ѓоковиќ, образложувајќи дека најдобриот светски тенисер, кој не е вакциниран против коронавирусот, може да претставува ризик за општеството во контекст на неговата ...

Хронологија на „случајот Ѓоковиќ“

Lider

Хронологија на „случајот Ѓоковиќ“

Бриф

Хронологија на „случајот Ѓоковиќ“

Слободен Печат

Хронологија на „случајот Ѓоковиќ“

Опсервер

Хронологија на настаните поврзани со укинувањето на визата на Новак Ѓоковиќ

Денешен

Хронологија на „случајот Ѓоковиќ"

Press24

24Инфо Либертас MakPress ТВ21 Вечер Прес

Австралискиот премиер за Ѓоковиќ: Мора да се заштити резултатот од нашето жртвување

Макфакс - 14.01.2022

Австралискиот премиер Скот Морисон ги коментираше последните случувања во врска со Новак Ѓоковиќ, откако австралискиот министер за имиграција Алекс Хок го искористи своето дискреционо право и му ја поништи визата на најдобриот светски тенисер.

Морисон: Австралијците жртвуваа многу за време на пандемијата, со право очекуваат дека ќе бидат заштитени

А1 On

Австралискиот премиер за Ѓоковиќ: Мора да се заштити резултатот од нашето жртвување

Курир

Австралискиот премиер за Ѓоковиќ: Мора да се заштити резултатот од нашето жртвување

Press24

Австралискиот премиер за Ѓоковиќ: Мора да се заштити резултатот од нашето жртвување

MTM

Австралискиот премиер за Ѓоковиќ: Мора да се заштити резултатот од нашето жртвување

Centar

Австралискиот премиер за Ѓоковиќ: Мора да се заштити резултатот од нашето жртвување

Точка

Zoom

Кои се трите можни сценарија: Ѓоковиќ од притвор или на терен или на аеродром!

Слободен Печат - 14.01.2022

Судијата Ентони Кели на сослушувањето со адвокатскиот тим на Новак Ѓоковиќ одлучи да ја пренесе одлуката на Федералниот суд со цел да се стави крај на случајот. Ѓоковиќ најдоцна во недела дефинитивно ќе знае дали ќе остане или ќе ја напушти ...

Новак не оди во притвор, адвокатите ќе поднесат жалба

Локално

Новак останува на слобода, адвокатите ќе поднесат жалба

Република