TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Двајца осомничени за бруталниот напад со смртни последици – изведени пред обвинител

24 Вести - 11.07.2018

Од затворот Шутка на прв распит во Обвинителство. Двајцата осомничени за претепувањето до смрт на сега починатиот Никола Саздовски, беа изведени пред обвинител. Спроведени преку подземните гаражи на објектот остана анонимни за јавноста.

МВР уште го бара третиот насилник кој до смрт го претепа саздовски

+инфо - 11.07.2018

Министерството за внатрешни работи соопшти дека случајот од 29 јуни, кога од тројца насилници до смрт беше претепан 21-годишниот Никола Саздовски кој вчера беше погребан, е расчистен, а за тоа соодветно ја информирале и јавноста.

Напаѓачите на Никола Саздовски се бранеа со молчење пред обвинителот

Телма - 11.07.2018

Што се случило пред 12 дена на автобуската постојка во скопска Авоткоманда напаѓачите на починатиот Никола Саздовски не сакаа да раскажат во обвинителството. Обвинителот Анел Фидовски ги повика за да ја слушне нивната верзија, но и нему и на нивните ...

Напаѓачите на Саздовски дојдоа во ОЈО, се запознале со доказите

Фокус - 11.07.2018

Основното јавно обвинителсто Скопје презема истражни дејствија за утврдување релевантните факти во врска со претепувањето до смрт на младиот Никола Саздовски. – Јавното обвинителство презема истражни дејствија за утврдување на факти, велат за МИА од ...

Случај „Саздовски“, двајца од осомничените на распит

Алсат-М - 11.07.2018

Притворените напаѓачи на „комитата“ Никола Саздовски денеска за првпат од притвор беа спроведени на распит во Обвинителство. Двајцата го искористиле правото прво да се запознаат со сите докази, а потоа да дадат исказ.

Двајца од обвинетите за убиството на Саздовски на распит - дали ОЈО ќе го преквалификува делото?

Сител - 11.07.2018

Прв распит на двајцата осомничени за насилство со смртни последици врз 21 годишното момче Никола Саздовски. Во обвинителството по претходно договорен термин, за ова кривично дело денеска дојдоа двајцата осомничени кои беа спроведени од притворските ...

Прв распит кај обвинител на притворените за претепувањето до смрт на момчето во Автокоманда

Сакам да кажам - 11.07.2018

На однапред договорен термин во Скопското обвинителство, за насилство со тешки телесни повреди врз Никола Саздовски кој подоцна почина од повредите, денеска дојдоа на прв распит осомничените двајца Б. Б. (20), С. Д. (21), но истрагата е на почеток.

ГОТОВИ РЕЗУЛТАТИТЕ ОД ОБУКЦИЈАТА:Обвинителството ја токми правната квалификација за смртта на младиот комита

Вечер - 11.07.2018

Обвинителството го доби обдукциониот протокол од Институтот за судска медицина за смртта на 21-годишниот Никола Саздовски, член на навивачката група Комитите. “Извештајот се разгледува и анализира заедно со останатите материјални и вербални докази ...

ДУИ изрази сочуство за Саздовски и апелира на брза правда и воздржување од говор на омраза

+инфо - 11.07.2018

Демократската Унија за Интеграција изразува длабоко сочувство до родителите, фамилијата и блиските на починатиот Никола Саздовски, соопшти партијата. – Загубата на млад и невин живот, особено на насилен начин, каков што беше овој немил настан, ...

Убијците на навивачот Саздовски на прв распит во обвинителството

Фактор - 11.07.2018

Б.Б. (20) и С.Д. (21) денеска беа доведени на распит во скопското обвинителство по претепувањето на навивачот Никола Саздовски во Автокоманда што резултираше со коматозна состојба и смрт по десет дена.

Политичка злоупотреба на навивачките групи

Р.С.Европа - 11.07.2018

Навивачките групи, не само во Македонија, туку секаде во светот многу често се инструмент на политичките партии и разузнавачките служби за дестабилизации на политичките ситуации и генерално на општествата, вели политикологот Марко Трошановски од ...

Да се казнат злосторниците за свирепото убиство на младиот Саздовски

Н.Македонија - 11.07.2018

Младиот Никола Саздовски од скопската населба Автокоманда, кој беше жртва на напад од злосторници, е погребан. Вчера во колони со возила и знамиња „комитите“ и дел од граѓаните застанаа пред Собранието и запалија свеќи за неговиот предвреме згаснат ...

Мицкоски му оддаде почит на навивачот Никола Саздовски

Тера - 11.07.2018

Неколку стотина граѓани синоќа се собраа пред Собранието во знак на протест и да изразат жалење за смртта на членот на навивачката група Комити и фан на фудбалскиот клуб Вардар, Никола Саздовски.

Вечерва протест пред Собранието

24 Вести - 10.07.2018

Граѓаните се сообра на собир пред собранието за да оддат почит за младиот Никола Саздовски, кој беше претепан до смрт. Навивачката група Комити како и граѓани вечерва излегоа на мирен собир, без говори и музика, палејќи свејќа во знак на почит и ...

Погребан Никола Саздовски, повици за целосно расчистување на трагедијата

24 Вести - 10.07.2018

Од Основното јавно обвинителство работат на обезбедување на клучните докази кои треба да покажат каква правна квалификација ќе добие случајот во кој беше усмртен Никола Саздовски. Извештајот од обдукцијата покажува дека момчето починало од повреди ...

Обдукцискиот наод за починатиот Саздовски е предаден на ОЈО

Нова ТВ - 10.07.2018

Во Основното јавно обвинителство Скопје во тек е истражна постапка за причините за смртта на 21 годишниот Никола Саздовски кој беше претепан на 29 јуни на автобуската станица во Автокоманда и за утврдување на одговорност на насилниците.

Заев: Омразата и насилството не и прилегаат на Македонија

Алсат-М - 10.07.2018

Смртта на младиот Никола Саздовски и натаму предизвикува бројни реакции на јавноста, политичарите, но и на здруженијата за заштита на човековите права. Премиерот Заев повика на воздржаност, укажувајќи дека институциите ја вршат својата работа.

Никола Саздовски починал од повреди на мозокот

Алсат-М - 10.07.2018

Никола Саздовски починал од повреди на мозокот. Ова е резултатот од извршената одбукција која судска медицина денеска ја предала во Обвинителство. А, таму денеска се сослушуваа сведоци и очевидци на бруталниот напад врз 21-годишното момче, кои ...

Клучен сведок кој бил присутен на тепањето на Никола денес ќе дава исказ во Обвинителство

МКД - 10.07.2018

Клучен сведок, кој бил присутен во моментот кога бил нападнат Никола Саздовски (21) кој вчера почина на КАРИЛ се очекува денес да даде исказ во Основното јавно обвинителство-Скопје. Од Обвинителство велат дека по тој исказ, но и по резултатите што ...

Протест пред Собранието

Нова ТВ - 10.07.2018

Мирен протест се одржа вечерва пред Собранието на Република Македонија за прерано починатиот Никола Саздовски. Протестот беше организиран преку иницијатива на социјалната мрежа Фејсбук „Минута молк за Никола Саздовски“.

Либералната партија со сочувство и осуда за убиството на Никола Саздовски

МКД - 10.07.2018

Либералната партија изрази сочувство до семејството за смртта на Никола Саздовски и го осуди убиството на момчето. „Ги цениме и ги почитуваме чувствата на младите на приврзаност кон навивачките групи, но обрнуваме внимание дека во активноста на ...

Демократски сојуз апелира на кривична одговорност за сторителите на убиството на Саздовски

МКД - 10.07.2018

Демократскиот сојуз инсистира, Јавниот обвинител, во соработка со МВР да ги преземе сите законски активности и мерки се со цел тие што неодамна го претепаа до смрт Никола Саздовски да понесат кривична одговорност.

Саздовски починал од повреди на главата, дополнително ќе се утврдува со што бил удрен

МКД - 10.07.2018

Извршената обдукција од Институтот за судска медицина и криминалистика покажува дека причината за смртта на 21-годишниот Никола Саздовски Саздо, биле повредените на мозокот, потврдуваат за МКД.мк од институтот.

(Видео) Собир за Никола пред Собранието, граѓаните оддадоа почит и запалија свеќи

Макфакс - 10.07.2018

Пред Собранието почна мирен собир за загинатиот член на навивачката група „Комити“, 20-годишниот Никола Саздовски, кој на 29 јуни беше нападнат и брутално претепан од три лица, а вчера им подлегна на повредите.

Партиски препукувања за смртта на младиот навивач Никола Саздовски

Р.С.Европа - 10.07.2018

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ денеска побара оставка од министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски, поради тоа што, како што рече партискиот портпарол Димче Арсовски, се обидоа да го скријат убиството на младиот припадник на навивачката група Комити, ...

Единствена Македонија: Причина за смртта на младиот комита се погубните политики на американската амбасада

А1 On - 10.07.2018

Единствена Македонија со соопштение вели дека причините за смртта на Никола Саздовски треба да се бара во погубната политика на амбериканската амбасада во Скопје. „Единствена Македонија изразува сочуство до семејството на младиот комита Никола ...

Клучен сведок за убиството на Саздо денеска ќе дава исказ во Обвинителство

Фокус - 10.07.2018

Се очекува Основното јавно обвинителство да отвори истрага со поинаква правна квалификација на кривичното дело против тројцата напаѓачи кои го претепаат до смрт младиот навивач на групата Комити, 21-годишниот Никола Саздовски.

Комитите и Мицкоски му оддадоа почит на навивачот Никола Саздовски

Р.С.Европа - 10.07.2018

Неколку стотина граѓани денеска се собраа пред Собранието во знак на протест и да изразат жалење за смртта на членот на навивачката група Комити и фан на фудбалскиот клуб Вардар, Никола Саздовски.

Во ОЈО распит на сведоци за крвничкиот напад врз Никола Саздовски

24 Вести - 10.07.2018

Во скопското Јавно обвинителство повеќе сведоци се на распит за да раскажат детали за крвничкиот напад врз младиот Никола Саздовски кој вчера почина на скопската клиника. Од Обвинителство потенцираат дека по исказите, но и по резултатите што ќе ги ...

Комитите се собраа кај западна трибина да се простат од Никола Саздовски

Фокус - 10.07.2018

Членови на навивачката група Комити се собраа денеска кај западната трибина од стадионот во чест на починатото момче Никола Сзадовски, кој беше брутално претепан на 29-ти јуни. По собирот комитите ќе се упатат кон селото Ракотинци каде ќе се одржи ...

(Видео) Собир на „Комитите“ пред Градскиот стадион во чест на Никола Саздовски

Макфакс - 10.07.2018

Членовите на навивачката група „Комити“ се собраа на западната трибина на Градскиот стадион во Скопје во чест на починатиот Никола Саздовски кој на 29-ти јуни беше претепан од три лица во Автокоманда.

ВИДЕО: Комитите се собраа пред Собранието за да му оддадат почит на Никола

А1 On - 10.07.2018

Пред Собранието започна мирен собир за оддавање почит на загинатиот член на навивачката група Комити, 20-годишниот, Никола Саздовски, кој на 29 јуни беше нападнат и брутално претепан од три лица, а вчера им подлегна на повредите.

Поповски: Јавноста ги знае сите информации од истрагата за случајот со прерано починатиот Никола Саздовски

А1 On - 10.07.2018

Во случајот со младиот Никола Саздовски, чијшто живот за жал згасна прерано, јавноста е целосно и навремено информирана за активностите кои ги преземаа и сеуште ги преземаат сите владини надлежни институции, се вели во соопштението на министерот ...

ОЈО остава простор да биде преквалификувано делото за смртта на Саздовски

Канал5 - 10.07.2018

Скопското Обвинителство ќе одлучи дали ќе прави преквалификација на делото по кое ќе ги гони напаѓачите на младиниот Никола Саздовски, откако ќе ги сослуша притворените и сведоците, и ќе ги добие резултатите од обдукцијата.

Солза Грчева: Судството да се откине од канџите на политиката и да пресудува без предрасуди

А1 On - 10.07.2018

Солза Грчева од Глас за Македонија со писмено соопштение изрази сочувство за смртта на Никола Саздовски и побара злосторството да биде соодветно казнето. „Свирепото убиство на Саздо мора да биде соодветно казнето.

ЦИВИЛ со најостра осуда на насилството што го одзеде животот на младиот Саздовски

Либертас - 10.07.2018

ЦИВИЛ-Центар за слобода најостро го осудува секој вид на насилство, особено меѓу младите кои се жртви на политиките кои ги водат претставниците на народот. Ги повикуваме институциите совесно и чесно да ја исполнат својата должност и сторителите ...

(Видео) „Комитите“ запалија свеќи за Никола пред Собранието

Макфакс - 10.07.2018

Во колони со возила и знамиња, навивачите на „Комити“ застана пред Собранието, каде запалија свеќи за Никола. На групата млади луѓе им се приклучија и неколку случајни минувачи, како и граѓаните кои со денови ја блокираат улицата пред собранието во ...

ВИДЕО: „Комити“ се собраа кај западната трибина во чест на Никола Саздовски

А1 On - 10.07.2018

Навивачката група „Комити“ се собраа на западната трибина на Градскиот стадион во Скопје во чест на починатиот Никола Саздовски, кој на 29-ти јуни беше претепан од три лица во Автокоманда.

(ВИДЕО) „Комитите“ запалија свеќи за Никола пред Собранието

Либертас - 10.07.2018

Во колони со возила и знамиња „комитите“ застана пред Собранието, каде што запалија свеќи за Никола. На групата млади луѓе им се приклучија и неколку случајни минувачи, како и граѓаните што со денови ја блокираат улицата пред Собранието во знак на ...

Самостојна изложба на Пандора и на Сашо Саздовски

Н.Македонија - 10.07.2018

Самостојна изложба на слики и инсталации на Пандора Апостолоска Саздовска со наслов „во_Транзит“ и на скулптури и цртежи на Сашо Саздовски ќе биде отворена вечерва во 19.30 часот во Музејот на градот Скопје.

Комитите се простуваат од Никола Саздовски

Сител - 10.07.2018

Навивачката група Комити се простува од Никола Саздовски, 21-годишното момче кое крвнички беше претепано пред десетина дена, а вчера им подлегна на повредите. Денеска во Основното јавно обвинителство Скопје се очекува да даде исказ клучен сведок кој ...

ВИДЕО: „Комитите“ запалија свеќи за Никола пред Собрание

А1 On - 10.07.2018

Членови на навивачката група „Комити“ запалија свеќи за починатиот Никола Саздовски, пред Собранието на ...

Денеска клучното сведоштво за нападот врз Николa Саздовски

Press24 - 10.07.2018

Денеска во Основното јавно обвинителство-Скопје се очекува да даде исказ клучен сведок кој бил присутен во моментот кога бил нападнат младиот Никола Саздовски – Саздо кој вчера почина на Скопската клиника.

Премиерот Заев изрази сочувство до семејството на младиот Саздовски

AKO - 10.07.2018

,,Омразата и насилството не и прилегаат на Македонија и одат на директна штета на нашата иднина и на нашата младина. Апелирам сите да се воздржиме од говор на омраза и од разгорување нетрпеливост.

Насилството да запре – безбедноста да завладее во Македонија

CivilMedia - 10.07.2018

Во фокусот на денешниот ден е трагичниот настан во кој почина 21 годишниот Никола Саздовски кој пред десетина дена беше брутално претепан. ЦИВИЛ-Центар за слобода најостро го осудува секој вид на насилство, особено меѓу младите кои се жртви на ...

Заев апелира на воздржаност од говор на омраза и разгорување нетрпеливист

1tv - 10.07.2018

Премиерот Зоран Заев денеска упати апел за воздржување од говор на омраза и разгорување нетрпеливост по смртта на дваесет и едногодишниот Никола Саздовски, кој на 29 минатиот месец физички беше нападнот од три машки лица на автобуската постојка на ...

Дали девојката на Саздовски ќе сведочи денеска во Обвинителството

Фактор - 10.07.2018

По смртта на младиот навивач Никола Саздовски, по денешното клучно сведочење, но и по резултатите од обдукцијата, Обвинителството денеска најверојатно ќе отвори истрага со поинаква квалификација, наместо обвинение за насилство.

Мицкоски пред Собрание запали свеќа во чест на Никола Саздовски

Точка - 10.07.2018

Пред Собранието започна мирен протест во чест на загинатиот член на навивачката група Комити, 20-годишниот, Никола Саздовски, кој на 29 јуни беше нападнат и брутално претепан од три лица, а вчера им подлегна на повредите.

Собир пред Собранието за Никола Саздовски - се бара правда

Фактор - 10.07.2018

Пред Собранието вечерва има мирен собир во чест на починатиот член на навивачката група Комити, 20-годишниот, Никола Саздовски, кој на 29 јуни беше претепан од три лица, а вчера почина. На собирот присуствува и лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, ...

Клучен сведок ќе дава исказ во Обвинителство за убиството на Саздовски

1tv - 10.07.2018

Се очекува денеска Основното јавно обвинителство да отвори истрага со поинаква правна квалификација на кривичното дело против тројцата напаѓачи кои го претепаат до смрт младиот навивач на групата Комити, 21-годишниот Никола Саздовски.