TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Од следниот четврток угостителските објекти ќе работат до 21 часот

Канал5 - 14.01.2021

И вакцината на „Фајзер“ и другата, преку ковакс-механизмот, чии производител останува непознат, во Македонија ќе стигнат наредниот месец, уверуваат здравствените власти. Според министерот Филипче, план за имунизација има, па први вакцина ќе примат ...

За вакцинирање се пријавиле 51 пратеник во хрватскиот парламент

Макфакс

Директор на бугарска болница одобрувал вакцини против Ковид-19 за административци, наместо за граѓани со приоритет

Фактор

Филипче: Резервирани се сите 800.000 вакцини од Фајзер

Фактор

Вакцините се на пат кон земјава, тврди СЗО – дозите од „Фајзер“ ќе стигнат во февруари, вели Филипче

360 степени

Вучиќ: За помалку од два часа по телефон, за вакцинација се пријавиле над 17 000 луѓе

А1 On

Ковид-19: Повеќе вакцини за ЕУ – на пролет

Deutsche Welle

А1 On А1 On ММС МКД Независен Независен Фактор Опсервер

Турција ја почна имунизацијата со вакцината на кинеската компанија „Синовак“

360 степени - 14.01.2021

Турските здравствени власти денеска ја почнаа вакцинацијата против ковид-19. Вакцината која ја се користи е „КоронаВак“, развиена од кинеската компанија „Синовак“ за која турската Агенција за лекови вчера и официјално издаде дозвола за употреба.

Во Турција започна имунизацијата со кинеска вакцина

Макфакс

Прв ден на вакцинација во Турција: 100.000 здравствени работници ја примија „Синовак“

Локално

Во Турција почна имунизација со кинеската вакцина Синовак

Независен

Турција и Кина си подадоа рака ! Ердоган ја одобри кинеската вакцина

Во Центар

Турција одобри употреба на кинеската вакцина против коронавирус

Бизнис Вести

Производството на кинеската вакцина КоронаВак ќе достигне до една милијарда дози годишно

+инфо

Курир Нетпрес А1 On MakPress Либертас Опсервер Слободен Печат 24Инфо

ЗАРАЗАТА СО КОРОНАВИРУС МОЖЕ ДА ОБЕЗБЕДИ НЕКОЛКУ МЕСЕЦИ ИМУНИТЕТ, НО И ТИЕ СО АНТИТЕЛА МОЖЕ ДА ГО ШИРАТ ВИРУСОТ, ПОКАЖА ...

Сакам да кажам - 14.01.2021

Повеќето луѓе кои го прележале коронавирусот се заштитени од повторна зараза најмалку пет месеци, вели истражување спроведено од англиски здравствени работници. Тие утврдиле дека оние кои веќе се заразиле со коронавирус имаат 83% помали шанси ...

Имунитетот на Ковид 19 трае најмалку 5 месеци, а луѓето со антитела можат да бидат потенцијални „преносители“

ММС

Сите што прележале ковид-19 имаат имунитет најмалку пет месеци, покажува истражување во Британија

360 степени

КОВИД-19 инфекцијата обезбедува имунитет најмалку 5 месеци, но сепак може да сте преносители

Акцент

Британско истражување: Внимавајте, луѓето кои прележале ковид-19, можат повторно да заразат други

+инфо

Истражување: Имунитетот на Ковид-19 трае најмалку 5 месеци, а потоа...

Точка

Истражување во Велика Британија: Внимавајте, луѓето кои прележале Ковид-19, можат повторно да заразат други

Нетпрес

Алсат-М Фокус

Филипче: Сите вакцини што ќе ги донесеме во земјава ќе бидат соодветно сертифицирани и безбедни

24 Вести - 14.01.2021

Сите вакцини што ќе ги донесеме во земјава ќе бидат соодветно сертифицирани и безбедни, а согласно планот за дистрибуција ќе биде направен и планот за апликација, изјави денеска министерот за здравство Венко Филипче.

Вакцините на Фајзер и преку КОВАКС механизмот ќе пристигнат во февруари

ММС

Филипче најави пристигнување на вакцини во февруари, кажа и зошто некои земји не ни испратија дел од нивните количини

Алсат-М

Филипче: Првите дози од вакцината на „Фајзер“ ќе ристигнат во февруари

24Инфо

Министерот за здравство Филипче најави вакцини во февруари

Акцент

Филипче најави пристигнување на вакцини во февруари

Скопје24

Филипче најави пристигнување на вакцини во февруари

Канал5

ТВ21 Кајгана +инфо Слободен Печат Press24 Република Фокус 24Инфо

Заразувањето со коронавирусот дава еднаков имунитет како и вакцината, заклучија британски научници

МКД - 14.01.2021

Луѓето што го преболеле коронавирусот се заштитени од повторна зараза исто како и оние што ги примиле најдобрите вакцини против него, покажува истражување спроведено на 20.000 британски здравствени работници, најголемо од ваков вид во светот.

Британски научници: Заразата со коронавирус обезбедува ист имунитет како и вакцините

Макфакс

Луѓето кои прележаа COVID-19 се заштитени од повторно заразување, но може да заразуваат други

Кајгана

Раст на бројот на новозаразени од коронавирус во Албанија

Опсервер

Раст на бројот на новозаразени од коронавирус во Албанија

24Инфо

По групирањата за време на новогодишните и божикните празници расте бројот на новозаразени од коронавирус во Албанија

Слободен Печат

Расте бројот на новозаразени од коронавирус во Албанија

А1 On

MakPress Вечер Скопје инфо Точка USB

Москва ги отвора училиштата, но ги продолжува рестриктивните мерки против ковид-19 за уште една недела

МКД - 14.01.2021

Москва ги продолжи сите мерки против ширењето на ковид-19 до 21 јануари, рече градоначалникот Сергеј Собјанин во четвртокот, со исклучок на учениците кои се враќаат во училиштата од понеделник.

Путин нареди испитување на новите мутации на коронавирусот: Знам дека нашата вакцина е најдобра, но...

Точка

Првата фаза на добивањето дозвола за употреба на вакцината „Спутник V“ во ЕУ почнува на 19 јануари

Руска реч

Во Русија вакцинирани 1,5 милион луѓе

Макфакс

Бразил ќе започне со производство на руската вакцина „Спутник V“

Локално

Путин нареди масовна вакцинација , почнува од идната недела

Канал5

Путин: Мислам дека руската вакцина е најдобрата во светот

Вечер

24Инфо iPortal Кајгана Опсервер +инфо Слободен Печат Нетпрес Курир

СЗО: Досега се дадени 28 милиони вакцини во 46 земји во светот

Макфакс - 14.01.2021

За 36 дена се дадени околу 28 милиони дози вакцина против коронавирус во 46, претежно богати земји во светот, изјави претставникот на Светската здравствена организација (СЗО), Мајк Рајан. И покрај фактот дека вакцинацијата против Ковид-19 започна во ...

Богатите земји добро се снабдија: Во 46 држави поделени 28 милиони вакцини

Република

СЗО: Во 46 богати земји од светот досега поделени 28 милиони вакцини

Бизнис Вести

Во 46 земји во светот досега се примени 28 милиони дози вакцини против ковид-19

Канал5

СЗО: Во 46 богати земји од светот досега поделени 28 милиони вакцини

24Инфо

СЗО: Во 46 богати земји од светот досега поделени 28 милиони вакцини

Курир

СЗО: Во 46 богати земји од светот досега поделени 28 милиони вакцини

Независен

Опсервер +инфо Фокус Либертас А1 On Слободен Печат Нетпрес Сител

Пладневен преглед: „Тргнете ги партиските валкани прстиња од Вевчанскиот карневал“, Попис ќе има, не прифаќаме уцени од ...

Frontline - 14.01.2021

Попис оваа година ќе има , тоа е патриотски чин важен за развој на државата. СДСМ и парламентарното мнозинство не прифаќаат никакви уцени од страна на деструктивецот и докажан губитник Христијан Мицкоски и неговата ВМРО-ДПМНЕ, велат од СДСМ.

Истражување: Вакцината нуди подобра заштита за лицата кои прележале Ковид-19

Frontline

НОВА СТУДИЈА: Луѓето кои биле заразени со КОРОНА имаат подобра заштита од повторна инфекција отколку луѓето кои биле вакцинирани

Локално

Истражување: Вакцината нуди подобра заштита за лицата кои прележале Ковид-19

Независен

Истражување: Вакцината нуди подобра заштита за лицата кои прележале Ковид-19

24Инфо

Тие кои прележале ковид-19 имаат поголема заштита од реинфекција од вакцинираните

+инфо

Истражување: Вакцината нуди подобра заштита за лицата кои прележале Ковид-19

Сител

Слободен Печат Курир Опсервер iPortal MakPress

Лоша е грчката идеја за потврда за вакцинација при патувања, вели романскиот претседател Јоханис

Независен - 13.01.2021

Романскиот претседател Клаус Јоханис синоќа изјави дека не е добра идејата за сертификат за вакцинација од Кoвид-19 да се користи за олеснување на патувањата на европските граѓани, посочувајќи на можноста за дискриминација.

Јоханис: Лоша е грчката идеја за потврдата за вакцинација при патувања

24Инфо

Јоханис: Лоша е грчката идеја за потврдата за вакцинација при патувања

Либертас

За Романија лошо е ако се воведе сертификат за вакцинација при патувања

+инфо

Јоханис: Лоша е грчката идеја за потврдата за вакцинација при патувања

Сител

Грчката идеја за потврда на вакцинацијата при патувањата е лоша, смета романскиот претседател

Фактор

Јоханис: Лоша е грчката идеја за потврдата за вакцинација при патувања

А1 On

Алсат-М Слободен Печат Фокус Н.Македонија Вечер Точка Скопје1 Република

ЕК ги предупреди земјите членки да не се обидуваат сами да набавуваат вакцина

Макфакс - 13.01.2021

Комесарката за здравство на Европската Унија, Стела Киријакидес, ги предупреди земјите-членки на ЕУ да не се обидуваат да склучат одделни договори за набавка на вакцини против коронавирус, бидејќи тие со заеднички договор ѝ го пренеле тоа право на ...

ЕК ги предупредува земјите-членки да не се обидуваат сами да ја набавуваат вакцината

Опсервер

ЕК ги предупреди земјите-членки да не се обидуваат сами да набавуваат вакцини

+инфо

ЕК ги предупреди земјите-членки да не се обидуваат сами да набавуваат вакцина

24Инфо

ЕК ги предупреди земјите-членки да не се обидуваат сами да набавуваат вакцина

Точка

ЕК ги предупреди земјите-членки да не се обидуваат сами да набавуваат вакцина

Вечер

ЕК ги предупреди земјите-членки да не се обидуваат сами да набавуваат вакцина

Н.Македонија

Независен Слободен Печат 24Инфо Либертас Вечер Прес А1 On Иновативност MakPress

Мицотакис: До март ќе бидат вакцинирани околу два милиона граѓани

Фокус - 13.01.2021

Во првиот квартал, до крајот на март ќе имаме околу четири милиони дози, па така ќе можеме да имаме вакцинирано околу два милиона наши сограѓани, рече грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис во интервјуто за телевизијата „Антена“, јави дописничката на ...

Мицотакис: До март ќе бидат вакцинирани околу два милиона граѓани

Опсервер

Мицотакис: До март ќе бидат вакцинирани два милиона Грци

Денешен

Мицотакис: До крајот на март ќе бидат вакцинирани околу два милиони Грци

Слободен Печат

Мицотакис: До март ќе бидат вакцинирани околу два милиона граѓани

Сител

Мицотакис: До март ќе бидат вакцинирани околу два милиона граѓани

24Инфо

До март ќе бидат вакцинирани околу два милиона Грци

Република

А1 On Либертас Нетпрес MakPress Тера Курир Expres Локално

Африка обезбедува речиси 300 милиони дози од вакцините против коронавирусот

Опсервер - 13.01.2021

Африканската унија обезбеди речиси 300 милиони вакцини против Ковид-19 во најголемиот досега договор за Африка, изјави денеска Никс Ндеми, Виш научен советник на Африканскиот центар за контрола и превенција на болести (ЦДЦ), во интервју за ...

Африка обезбедува речиси 300 милиони дози од вакцините против коронавирусот

24Инфо

Африка обезбеди речиси 300 милиони вакцини против ковид-19

Слободен Печат

Африка обезбедува речиси 300 милиони дози од вакцините против коронавирусот

А1 On

Африка обезбеди 300 милиони дози од вакцините против коронавирусот

+инфо

Африка обезбедува речиси 300 милиони дози од вакцините против коронавирусот

Либертас

Африка обезбедува речиси 300 милиони дози од вакцините против коронавирусот

Нетпрес

Република Денешен MakPress МКД Курир

Индонезија почна имунизација со кинеската вакцина КоронаВак

Опсервер - 13.01.2021

– Индонезија денеска започна една од најголемите светски кампањи за вакцинација против Ковид-19, а шефот на државата Џоко Видодо е меѓу првите кои ја примија првата доза на вакцината КоронаВак, која ја разви кинеската компанија „Синовак Биотек“.

Индонезија почна имунизација со кинеската вакцина КоронаВак

+инфо

ВИДЕО: Индонезија почнува со имунизација со кинеската вакцина, прв се вакцинираше претседателот

Слободен Печат

Индонезија почна имунизација со кинеската вакцина КоронаВак

24Инфо

Индонезија почна имунизација со кинеската вакцина КоронаВак

Либертас

Индонезија почна имунизација со кинеската КоронаВак, Видодо вакциниран меѓу првите

А1 On

Индонезија се имунизира со кинеската вакцина КоронаВак

Нетпрес

Независен MakPress Факултети Курир Оff.net

СЗО: Не е потврдено дека вакцините не се ефикасни против новиот вид на ковид-19

+инфо - 13.01.2021

Не е потврдено дека постоечките вакцини не се ефикасни против новиот вид на ковид-19, што беше откриен во Велика Британија. Светска здравствена организација продолжува со испитувањата, изјави денеска претставничката на СЗО во Русија, Мелита Вујнович.

СЗО: Не е потврдено дека вакцините не се ефикасни против новиот вид на Ковид-19

Република

СЗО: Не е потврдено дека вакцините не се ефикасни против новиот вид на Ковид-19

А1 On

СЗО: Не е потврдено дека вакцините не се ефикасни против новиот вид на Ковид-19

Либертас

СЗО: Не е потврдено дека вакцините не се ефикасни против новиот вид на Ковид-19

24Инфо

СЗО: Не е потврдено дека вакцините не делуваат на новиот вид на ковид-19

Вечер Прес

СЗО: Не е потврдено дека вакцините не се ефикасни против новиот вид на Ковид-19

MakPress

Локално Опсервер