TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Синдикатите и здруженијата бараат итно повлекување на одлуката за поскапување на струјата

Макфакс - 01.08.2020

Група синдикати и здруженија побараа од Регулаторната комисија веднаш да ја повлече Одлуката за поскапувањето на струјата. Зад барањето стојат Синдикат на македонската дипломатска служба (СМДС), Синдикат на работниците од управата, правосудните ...

Поскапувањето на струјата ќе предизвика спирален раст на цените и на другите производи и услуги

Алфа - 01.08.2020

Поскапувањето на струјата ќе ги зголеми цените на производите. Спиралата на раст на цените е неминовна, но се уште не се знае дали компаниите ќе реагираат веднаш или пак по неколку месеци.

Стоилковски: Не 100 денари туку многу повеќе ќе се зголеми сметка за струја од 1 500

360 степени - 01.08.2020

Минаа изборите и стаса сметката за неодговорното работење на Зоран Заев. Струјата поскапува околу 7,5 %, реагираат и денеска од ВМРО-ДПМНЕ откако вчера Регулаторната комисија соопшти дека поскапува цената на електричната енергија.

ВМРО-ДПМНЕ: Минаа изборите и стаса сметката – граѓаните ќе плаќаат поскапа струја за 12 илјади денари годишно

ТВ21 - 01.08.2020

ВМРО-ДПМНЕ реагира на поскапување на сметката. Од опозицијата сметаат дека сега граѓаните ќе го плаќаат, како што велат тие, предизборниот поткуп за наводна поддршка. Од ВМРО-ДПМНЕ велат дека поскапувањето на 1500 денари нема да биде 100 денари како ...

Стоилковски: Едно семејство после поскапувањето просечно во годината ќе треба да плаќа 200 евра повеќе за струја

Курир - 01.08.2020

Минаа изборите и стаса сметката за неодговорното работење на Зоран Заев. Струјата поскапува околу 7,5%. Сега граѓаните од свој џеб ќе ги плаќаат скапите тендери кои ги прават Заеви во РЕК и партиските и непотистичките вработувањата кои изминатите ...

Огнен Цанцаревиќ: Што поскапе при производството на струја за да поскапи и цената? – Ништо

Опсервер - 01.08.2020

Прво ме закрпија со 50% повисока сметка за јуни, а сега господата покачуваат цена. Што поскапе при производството на струја за да поскапи и цената? – Ништо. Ама мора да има за плати за тие “избраните по стручност и неопходни” стотици, па и илјадници ...

Битола “најпонижена” од повисоката цена на струјата

Expres - 01.08.2020

Советничката во општина Битола од граѓанската коалиција “Поинаку” Габриела Илиевска најпластично ја покажува лутината на Битолчани од зголемената цена на струјата за над 7 проценти. Таа ги наведува фактите за загадувањето, нивото на малигни ...

Јовановиќ: Секаде ја намалија цената на струјата за време на кризата, а кај нас ќе порасне за 7,4 отсто

Фокус - 31.07.2020

Економскиот аналитичар и поранешен советник во Министерството за финансии, Бранимир Јовановиќ, реагираше против зголемувањето на цената на струјата, укажувајќи дека другите држави за време на криза ги намалувале трошоците за граѓаните.

Бранимир Јовановиќ го искоментира поскапувањето на струјата

Фактор - 31.07.2020

Бранимир Јовановиќ, екс советникот на поранешниот министер за финансии, Драган Тевдовски на Фејсбук го искоментира поскапувањето на струјата. Тој направи споредба како другите земји се справиле со кризата предизвикана од пандемијата на коронавирусот.

Јовановиќ: Македонија ја зголемува цената на струјата за 7,4 отсто, а има највисока сиромаштија и невработеност во ...

+инфо - 31.07.2020

Поранешниот советник на министерот Тевдовски Бранимир Јовановиќ на Фејсбук споредува како другите земји се справиле со кризата предизвикана од ковид-19 без да го оптоварат буџетот на ...

ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ се препукуваат за поскапувањето на струјата

Независен - 31.07.2020

Одлуката на Регулаторната комисија за енергетика за поскапување на струјата за 7,4 отсто од септември денес се најде во средиштето на препукување меѓу ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ. ВМРО-ДПМНЕ на прес конференција покажа со прст кон СДСМ дека дала амин за ...

Јовановиќ: Италија ги суспендираше сметките за струја, Македонија ја зголеми цената иако има највисока сиромаштија и ...

Слободен Печат - 31.07.2020

Претседателот на Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ) Марко Бислимоски информираше дека цената на електричната енергија што ја плаќаат домаќинствата на регулираниот пазар се зголемува за 7,42 отсто, а граѓаните и понатаму ќе можат да ја ...

ВМРО-ДПМНЕ со реакција за поскапувањето на струјата

Алсат-М - 31.07.2020

На објавата на Регулаторната комисија за енергетика дека цената на струјата ќе се зголемува реагираа од ВМРО-ДПМНЕ. Од партијата сметаат дека СДСМ ги изманипулирал граѓаните со ова зголемување кое се најавуваше и пред изборите.

Реакции на ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ за новата цена на струјата

Р.С.Европа - 31.07.2020

Она што оваа влада го спроведе како институционален поткуп ќе им биде одземено на граѓаните преку повисоките сметки за струја, напиша лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, на својот официјален фејсбук профил.

Мицкоски: СДСМ покажаа дека само во криминал и грабеж можат уште повеќе и уште подобро!

Нетпрес - 31.07.2020

Фејсбук објава на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски: Не ветија, ама остварија повисока цена на струјата. Она што оваа влада го спроведе како институционален поткуп ќе им биде одземено на граѓаните преку повисоките сметки за струја.

Мицкоски: Не ветија, ама остварија повисока цена на струјата, ова е сериозен удар врз граѓаните

Press24 - 31.07.2020

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски преку статус на Фејсбук пишува дека иако власта не ветила остварила повисока цена на струјата. -Не ветија, ама остварија повисока цена на струјата.

Мицкоски: Повисоката цена на струјата е сериозен удар врз граѓаните

+инфо - 31.07.2020

Евтина тарифа за струјата со која толку многу се фалеа ќе биде неколкукратно повеќе наплатена од џебот на граѓаните - вели лидерот на ВМРО-ДПМНЕ. Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски преку статус на Фејсбук пишува дека иако власта не ветила ...

СДСМ денес даде амин за најголемото покачување на цената на струјата во Македонија до сега

24Инфо - 31.07.2020

Интегрален текст и линк од прес конференција на Стевче Антовски. СДСМ денес даде амин за најголемото покачување на цената на струјата во Република Македонија до сега.Регулаторната комисија за енергетика под контрола на СДСМ удри по џебот на ...

Мицкоски: Евтината тарифа за струјата ќе биде неколкукратно повеќе наплатена од џебот на граѓаните

Мак. Весник - 31.07.2020

Не ветија, ама остварија повисока цена на струјата, реагираше лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, откако денеска Регулаторната комисија за енергетика донесе одлука за поскапување на електричната енергија што ја плаќаат домаќинствата за 7,42 ...

(Видео) Антовски: СДСМ денес даде амин за најголемото покачување на цената на струјата во Република Македонија до сега

Вечер - 31.07.2020

СДСМ денес даде амин за најголемото покачување на цената на струјата во Република Македонија до сега. Регулаторната комисија за енергетика под контрола на СДСМ удри по џебот на граѓаните, соопшти ВМРО-ДПМНЕ.

АНТОВСКИ ЗА ЗГОЛЕМЕНАТА ЦЕНА НА СТРУЈАТА: Парите што СДСМ ги потроши за поткуп, се враќаат преку покачени давачки

Денешен - 31.07.2020

СДСМ денес даде амин за најголемото покачување на цената на струјата во Република Македонија до сега.Регулаторната комисија за енергетика под контрола на СДСМ удри по џебот на граѓаните, истакна денеска преку прес-конференција Стевче Антовски од ...

Антовски: СДСМ денес даде амин за најголемото покачување на цената на струјата

Канал5 - 31.07.2020

СДСМ денес даде амин за најголемото покачување на цената на струјата во Република Македонија до сега. Регулаторната комисија за енергетика под контрола на СДСМ удри по џебот на граѓаните. Парите кои СДСМ ги потроши за поткуп сега ќе ги враќа во ...

Мицкоски: Не ветија ама ОСТВАРИЈА ПОВИСОКА ЦЕНА ЗА СТРУЈАТА

Вечер - 31.07.2020

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски преку статус на Фејсбук пишува дека иако власта не ветила остварила повисока цена на струјата. -Не ветија, ама остварија повисока цена на струјата.

(Видео) Антовски: СДСМ денес даде амин за најголемото покачување на цената на струјата во Република Македонија досега

Макфакс - 31.07.2020

СДСМ денес даде амин за најголемото покачување на цената на струјата во Република Македонија досега. Регулаторната комисија за енергетика под контрола на СДСМ удри по џебот на граѓаните, соопшти ВМРО-ДПМНЕ.

СДСМ денес даде амин за најголемото покачување на цената на струјата во Македонија до сега

Република - 31.07.2020

СДСМ денес даде амин за најголемото покачување на цената на струјата во Република Македонија до сега.Регулаторната комисија за енергетика под контрола на СДСМ удри по џебот на граѓаните. Парите кои СДСМ ги потроши за поткуп сега ќе ги враќа во ...

Мицкоски: Не ветија, ама остварија повисока цена на струјата

Сител - 31.07.2020

Не ветија, ама остварија повисока цена на струјата, реагираше лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, откако денеска Регулаторната комисија за енергетика донесе одлука за поскапување на електричната енергија што ја плаќаат домаќинствата за 7,42 ...

Антовски: СДСМ го аминуваше најголемото зголемување на цената на струјата досега

Нетпрес - 31.07.2020

СДСМ денес даде амин за најголемото покачување на цената на струјата во Република Македонија до сега.Регулаторната комисија за енергетика под контрола на СДСМ удри по џебот на граѓаните, ова денеска преку прес-конференција го истакна Стевче Антовски ...

Мицкоски: Не ветија, ама остварија повисока цена на струјата

Локално - 31.07.2020

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски преку статус на Фејсбук пишува дека иако власта не ветила остварила повисока цена на струјата. – Не ветија, ама остварија повисока цена на струјата.

Антовски: СДСМ денес даде амин за најголемото покачување на цената на струјата во Република Македонија до сега

Скопје1 - 31.07.2020

СДСМ денес даде амин за најголемото покачување на цената на струјата во Република Македонија до сега.Регулаторната комисија за енергетика под контрола на СДСМ удри по џебот на граѓаните, истакна Стевче Антовски од ВМРО ДПМНЕ.

Мицкоски: Не ветија, ама остварија повисока цена на струјата

4NEWS - 31.07.2020

Не ветија, ама остварија повисока цена на струјата, реагираше лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, откако денеска Регулаторната комисија за енергетика донесе одлука за поскапување на електричната енергија што ја плаќаат домаќинствата за 7,42 ...

МИЦКОСКИ: Евтината тарифа сега неколкуратно ќе им ја наплатат на граѓаните

Денешен - 31.07.2020

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски преку статус на Фејсбук пишува дека иако власта не ветила остварила повисока цена на струјата. -Не ветија, ама остварија повисока цена на струјата.

Според ВМРО-ДПМНЕ ова е најголемо поскапување на струјата досега

Независен - 31.07.2020

Фото: Б. Грданоски ВМРО-ДПМНЕ го оцени денешното поскапување на струјата како најголемо во Македонија досега. -Регулаторната комисија за енергетика под контрола на СДСМ удри по џебот на граѓаните.Парите кои СДСМ ги потроши за поткуп сега ќе ги враќа ...

Антовски: СДСМ денес даде амин за до сега најголемото покачување на цената на струјата во земјава

+инфо - 31.07.2020

Парите кои СДСМ ги потроши за поткуп сега ќе ги враќа во буџетот преку покачени давачки, кои треба да ги плаќаат граѓаните - вели Антовски. СДСМ денес даде амин за најголемото покачување на цената на струјата во Република Македонија до сега.

СДСМ денес даде амин за најголемото покачување на цената на струјата

24 Вести - 31.07.2020

СДСМ денес даде амин за најголемото покачување на цената на струјата во Република Македонија до сега. Регулаторната комисија за енергетика под контрола на СДСМ удри по џебот на граѓаните. Парите кои СДСМ ги потроши за поткуп сега ќе ги враќа во ...

Јовановиќ: Македонија ја зголемува цената на струјата за 7,4 отсто, а има највисока сиромаштија и невработеност во ...

Локално - 31.07.2020

Поранешниот советник на министерот Тевдовски во Министерството за финансии, Бранимир Јовановиќ на Фејсбук направи споредба со начинот на кој други земји се справиле со кризата предизвикана од Ковид-19, а притоа ги заштитиле интересите на граѓаните.

Македонија ја зголемува цената на струјата за 7,4%, а има највисока сиромаштија и невработеност во Европа

Република - 31.07.2020

Одлуката за зголемување на цената на струјата предизвика голем број реакции на социјалните мрежи, а поранешниот советник на министерот Тевдовски во Министерството за финансии Бранимир Јовановиќ на Фејсбук направи споредба со начинот на кој други ...

Јовановиќ: Македонија ја зголемува цената на струјата, а има највисока сиромаштија и невработеност во Европа

Мак. Весник - 31.07.2020

Поранешниот советник на министерот Тевдовски во Министерството за финансии, Бранимир Јовановиќ на Фејсбук направи споредба со начинот на кој други земји се справиле со кризата предизвикана од Ковид-19, а притоа ги заштитиле интересите на ...

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ денес даде амин за најголемото покачување на цената на струјата

МКД - 31.07.2020

СДСМ денес даде амин за најголемото покачување на цената на струјата во Република Македонија до сега.Регулаторната комисија за енергетика под контрола на СДСМ удри по џебот на граѓаните. Парите кои СДСМ ги потроши за поткуп сега ќе ги враќа во ...

Јовановиќ: Македонија ја зголемува цената на струјата за 7,4%, а има највисока сиромаштија и невработеност во Европа

Скопје1 - 31.07.2020

Поранешниот советник на министерот Тевдовски Бранимир Јовановиќ на Фејсбук споредува како другите земји се справиле со кризата предизвикана од ковид-19 без да го оптоварат буџетот на граѓаните.

МАКЕДОНЦИТЕ ПЛАЌААТ НАЈСКАПА СТРУЈА споредено со просечната месечна плата

Вечер - 31.07.2020

Граѓаните на Македонија плаќаат втора најскапа струја во Европа, доколку се споредува цената на струјата со просечната месечна плата. На овој графикон може да се видат податоците од анализите и истражувањата на светските агенции во сооднос на цени ...

Јовановиќ: Земјата со највисока сиромаштија во Европа ја зголеми цената на струјата

Expres - 31.07.2020

„Шпанија за времетраењето на кризава обезбеди гарантиран пристап до струја, вода и гас за сиромашните, дури и ако не плаќале сметки. Италија ги суспендираше сметките за струја, гас, вода и ѓубре на 2 месеци.

Јовановиќ: Секаде ја намалија цената на струјата за време на кризата, а кај нас ќе порасне за 7,4 отсто

Либертас - 31.07.2020

Економскиот аналитичар и поранешен советник во Министерството за финансии, Бранимир Јовановиќ, реагираше против зголемувањето на цената на струјата, укажувајќи дека другите држави за време на криза ги намалувале трошоците за граѓаните.

Јовановиќ: Секаде ги намалуваат трошоците поради кризата, ние ги зголемуваме

Независен - 31.07.2020

Економскиот аналитичар и поранешен советник во Министерството за финансии, Бранимир Јовановиќ, реагираше против зголемувањето на цената на струјата, укажувајќи дека другите држави за време на криза ги намалувале трошоците за граѓаните.

Антовски: Со амин на СДСМ, регулаторна ја покачи струјата, парите потрошени за поткуп ќе се враќаат од џебот на ...

MakPress - 31.07.2020

СДСМ денес даде амин за најголемото покачување на цената на струјата во Република Македонија до сега.Регулаторната комисија за енергетика под контрола на СДСМ удри по џебот на граѓаните. Парите кои СДСМ ги потроши за поткуп сега ќе ги враќа во ...

Мицкоски: Бандитизмот на власта е во секоја пора, преку повисоките сметки за струја ќе се покрива празниот буџет

MakPress - 31.07.2020

Со реакција во врска со поскапувањето на струјата денеска излезе и Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски. Тој вели дека покачувањето од 7,4% на струјата е директен удар за и онака нискиот животен стандарт на граѓаните.

Јовановиќ: Најдете ја разликата меѓу Македонија и неколку земји во Европа во однос на струјата во време на корона

MakPress - 31.07.2020

Поранешниот советник во Министерството за финансии Бранимир Јовановиќ на својот фејсбук направи кратка споредбена анализа со неколку европски држави и нивната стратегија во однос на енергетскиот сектор во време на коронакриза, а во насока на ...

Мицкоски: Не ветија, ама остварија повисока цена на струјата

Алфа - 01.08.2020

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на својата фејсбук страна објави став во одност на повисоката цена на струјата. „Не ветија, ама остварија повисока цена на струјата. Она што оваа влада го спроведе како институционален поткуп ќе им ...

Македонија ја зголемува цената на струјата за 7,4%

Скопје инфо - 01.08.2020

Претседателот на Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ) Марко Бислимоски информираше дека цената на електричната енергија што ја плаќаат домаќинствата на регулираниот пазар се зголемува за 7,42 отсто, а граѓаните и понатаму ќе можат да ја ...

Македонците плаќаат најскапа струја ако се споредува со просечната месечна плата

Република - 01.08.2020

Граѓаните на Македонија плаќаат втора најскапа струја во Европа, доколку се споредува цената на струјата со просечната месечна плата. На овој графикон може да се видат податоците од анализите и истражувањата на светските агенции во сооднос на цени ...

Едно семејство после поскапувањето просечно во годината ќе треба да плаќа 200 евра повеќе за струја

Република - 01.08.2020

Минаа изборите и стаса сметката за неодговорното работење на Зоран Заев. Струјата поскапува околу 7,5%. Сега граѓаните од свој џеб ќе ги плаќаат скапите тендери кои ги прават Заеви во РЕК и партиските и непотистичките вработувањата кои изминатите ...