TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Партиско-политичкиот пазар за судиските функции е пуштен на најјако

МКД - 05.12.2022

Ништо не е неочекувано во денешниот избор на Весна Дамева за претседателка на Судскиот совет на Македонија. Она што е неочекувано е тоа што и покрај почетокот на процесот на проверка на македонското правосудство во Брисел, во Скопје сѐ повеќе се ...

Новата претседателка на судски совет, поранешен член на правна комисија на СДСМ

Сител

Новата претседателка на Судскиот совет ветува моќно судско тело, без влијанија и притисоци

Телма

(ВИДЕО) Дамева за сликата со Заев: Ако се сликам со членови на партија не значи дека сум била дел од неа, а како претседател имам право да бидам симпатизер

А1 On

Весна Дамева е нова претседателка на Судскиот совет

Канал5

Ширум отворена излезна врата за корумпирани судии – нема поправен, ветува новата претседателка на Судскиот совет

360 степени

Дамeва, нова претседател на Судски совет: За било какви влијанија и притисоци ќе знаат членовите ама и медиумите

Алфа

360 степени Република А1 On Скопје1 Телма Макфакс Press24 Курир

Весна Дамева е нова претседателка на Судскиот совет

24 Вести - 05.12.2022

Отворен судски совет во кој нема место за корумпирани судии и гласање по списоци. Ова е најавата на новата претседателка на Судскиот совет, Весна Дамева, која доби поддршка од 10 членови. Против беше само Лорета Георгиева, а Павлина Црвенковска, ...

Нема веќе гласање судии по списоци, кажа Весна Дамева која е избрана за нова претседателка на Судскиот совет

Сакам да кажам

Весна Дамева е нов претседател на Судски совет

Сител

Со 10 гласа „за“ и еден „против“, Весна Дамева е избрана за нова претседателка на Судскиот совет

Телма

Дамева – Од член на правната комисија на СДСМ до Претседател на Судски совет

Антропол

Избран претседателот на Судскиот совет

Алсат-М

Весна Дамева е новата претседателка на Судскиот совет

Мета

Скопје1 MakPress еМагазин Независен 4NEWS Денешен Опсервер Фокус

(ВИДЕО) Панова: Новата претседателка на Судскиот совет е активистка и поранешен член на комисија во СДСМ

360 степени - 05.12.2022

Пратеничката од ВМРО-ДПМНЕ вели дека е скандалозно објаснувањето на Дамева за фотографијата, кога вели дека тоа што е сликана во партиски простории на СДС, со сите членови на партиската комисија на СДС и со Зоран Заев, не давало впечаток за нејзина ...

САШЕ ДИМОВСКИ: Ќе се шокира ли Агелер од изборот на партиска активистка на СДСМ за претседател на Судскиот совет

Денешен

Панова: Избраната претседателката на Судскиот совет Дамева е партиски активист и поранешен член на партиска комисија на СДС

ТВ21

Панова: Избраната претседателката на Судскиот совет Дамевска е партиски активист и поранешен член на партиска комисија на СДС

MakPress

Панова: Избраната претседателката на Судскиот совет Дамевска е партиски активист и поранешен член на партиска комисија на СДС

А1 On

Панова: Избраната претседателката на Судскиот совет Дамевска е партиски активист и поранешен член на партиска комисија на СДС

Курир

Панова: Избраната претседателката на Судскиот совет Дамева е партиски активист и поранешен член на партиска комисија на СДС

4NEWS

24Инфо Press24 Lider Слободен Печат Локално

Дамева: Нема место и втора шанса за корумпиран судија

Сител - 05.12.2022

– Новоизбраната претседателка на Судскиот совет на Република Северна Македонија, Весна Дамева порача дека злото наречено корупција мора да се сузбие и дека нема место и втора шанса за корумпиран судија.

Дамева: Нема место и втора шанса за корумпиран судија

Канал5

(ВИДЕО) Дамева: Нема место и втора шанса за корумпиран судија

Press24

НЕМА МЕСТО И ВТОРА ШАНСА ЗА КОРУМПИРАНИТЕ СУДИИ Новоизбраната претседателка на Судскиот совет повика да се сузбие „злото“

+инфо

Дамева по изборот за претседател на Судскиот совет: Нема место и втора шанса за корумпиран судија

Независен

Дамева: Нема место и втора шанса за корумпиран судија

Опсервер

Дамева, новата претседателка и поранешна членка на правната комисија на СДСМ: Нема место и втора шанса за корумпиран судија

MakPress

МКД Frontline Фактор Курир Фокус Нетпрес Либертас Н.Македонија