TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Уште 6,6 милиони Американци бараат финансиска помош поради невработеност

Глас на Америка - 09.04.2020

Со ова бројот на работници кои бараат финансиска помош се искачи на скоро 17 милиони за три седмици Уште 6,6 милиони американски работници поднесоа барање за надомест поради невработеност минатата недела, бидејќи пандемијата на коронавирусот ...

Левица: На милионерите од Влада лесно им е да се подсмеваат со маката на отпуштените работници

Скопје1 - 09.04.2020

Сведоци сме дека секојдневно по стотици работници, па и повеќе се пуштаат дома и остануваат без приходи. Само во угостителството проценките се дека од почетокот на кризата околу 60% од работниците се отпуштени, значи околу 16.000 нови луѓе се без ...

Гранит нема да отпушти ниту еден работник

iPortal - 09.04.2020

„Иако се соочуваме со големи тешкотии за работа во услови на вонредна состојба и пандемија, Гранит како најголема и најстабилна градежна компанија во Македонија со над 1500 вработени, продолжува со изведување на градежните работи со лимитирани ...

Јовановска од Агенција за вработување: Нема масовни отпуштања од работа

Expres - 09.04.2020

Не се точни информациите во јавноста дека има масовно отпуштање на вработени тврди директорката на агенцијата за вработување Билјана Јовановска. Јовановска реагира на информациите од угостителите дека ги отпуштија сите вработени, бројка која ...

Кафеанџиите најавија отпуштања, на социјалните мрежи се прават листи за бојкот

Р.С.Европа - 09.04.2020

Угостителите се пожалија дека владините мерки за помош не се доволни и се заканија со отпуштање на вработените. Продавате пиво за 150 денари, а немате две плати да дадете, коментираат граѓаните, а на социјалните мрежи се прават црни листи за бојкот ...

Јовановска: Не лажам ни манипулирам, масовни отпуштања нема

Слободен Печат - 09.04.2020

Во „Утрински брифинг“ на „Слободна ТВ“ гостуваше Билјана Јовановска, директор на Агенцијата за вработување, која зборуваше за реалните состојби околу бројката на невработеност во време на кризата предизвикана од коронавирусот.

Билјана Јовановска: Ни лажам, ни манипулирам, масовни отпуштања нема

Независен - 09.04.2020

Директорката на Агенцијата за вработување, Билјана Јовановска, за „Утрински брифинг“ тврдеше дека нема масовно отпуштање на вработени поради кризата и дека бројката на новоевидентираните невработени лица е од 1.900 до 2.000.

Не е секое отпуштање од работа поврзано со епидемијата, велат од владата

360 степени - 08.04.2020

Неблагодарно е да се шпекулира со бројки за отпуштени работници како последица на кризата од ковид -19, бидејќи секое отпуштање од работа не значи дека е поврзано со корона кризата, се наведува во соопштението на владата за одлуките од денешната ...

Влада: Секое отпуштање од работа не значи дека е поврзано со корона кризата

А1 On - 08.04.2020

Од Владата соопштуваат дека е неблагодарно да се шпекулира со бројки за отпуштени работници како последица на кризата од КОВИД-19, бидејќи, како што потенцираатм, секое отпуштање од работа не значи дека е поврзано со корона кризата.

Редици отпуштени граѓани пред Агенцијата за вработување

Алсат-М - 08.04.2020

Отпуштените работници го наполнија дворот пред Агенцијата за вработување. И покрај препораката за социјална дистанца пред АВРМ се чекаше на купче. Овие луѓе дојдоа за да добијат помош од државата, откако овие денови добиле отказ.

Редици пред агенцијата за вработување, голем број на работници добија откази поради кризата со коронавирусот

ТВ21 - 08.04.2020

Редици пред Агенцијата за вработување. Со документи во рака граѓани кои деновиве добиле отказ од фирмата во која досега работеле чекаат да влезат во Агенцијата за вработување за повторно да се пријават како невработени.

Скопски угостител: Нема да ги отпуштам моите вработени, по цена и да пропаднам!

Фокус - 08.04.2020

Со пандемијата на корона вирусот во Македонија, голем дел од угостителските работници останаа без работа, откако со засилените мерки беа затворени сите угостителски објекти. Сопственикот на ресторанот „Мал Алтан“ на влезот на старата скопска ...

ВМРО-ДПМНЕ: Граѓаните во своите сугестии предложуваат на отпуштените вработени да им се најде решение или времен ...

24Инфо - 08.04.2020

Во рамките на иницијативата на ВМРО-ДПМНЕ за комуникација со граѓаните „Вашите проблеми, заеднички решенија – Ја сакам Македонија“, до партијата секојдневно пристигнуваат десетици сугестии, предлози и проблеми со кои се соочуваат граѓаните.

Газди за почит, покрај многуте откази за вработените во угостителството, има и такви кои последниот денар ќе го делат ...

Скопје1 - 08.04.2020

Наспроти угостителите кои излегоа на прес-конференција, каде освен проблемите, кажаа дека си ги отпуштиле вработените, има и нивни колеги со спротивни примери. Тие пишуваат дека си го ценат и почитуваат тимот кој работи за нив.

Газда на ресторан во Скопје воодушеви: Не ги отпуштам вработените по цена и фирмата да пропадне

Мак. Весник - 08.04.2020

Газдата на националниот ресторан “Maл Алтан” од Скопје, Горан Блажевски напиша статус на својот Фејсбук профил со кој ги освои симпатиите. “Јас Горан Блажевски, сопственик на Мал Алтан, моите вработени не ги отпуштам по цена и фирмата да пропадне.

Скопски угостител нема да ги отпушти вработените и по цена да пропадне

еМагазин - 08.04.2020

Угостителот Горан Блажевски , сопственик на кафаната „Мал алтан“ во Скопје најави дека нема да ги отпушти своите вработени поради кризата предизвикана од корона вирусот дури и по цена неговата фирма да пропадне.

Сопственик на скопски ресторан ветува: Нема да ги отпуштам вработените и по цена фирмата да ми пропадне

365 - 08.04.2020

Во време на глобална пандемија, кога милиони луѓе ширум Европа и светот ги загубија своите работни места, а бројот на таквите е сѐ поголем и во нашата земја, еден угостител ветува дека нема да ги отпушти своите вработени, па и по цена да му пропадне ...

Левица: Сите дуќани кои отпуштаат работници сега, да бидат бојкотирани кога ќе заврши кризата

Скопје24 - 07.04.2020

„Сакате да видите што е класна гордост? Гледајте го пресот на капиталистот што зборува во име на Угостителската комора“, реагираат од Левица на пресот на Мартин Ангеловски од Групацијата за угостителство, кој ја пренесе пораката до Владата дека ...

ВМРО-ДПМНЕ: Нема ден да нема жалби за отпуштањата од работните места и беспарицата која го снајде народот

А1 On - 08.04.2020

„Во рамките на иницијативата на ВМРО-ДПМНЕ за комуникација со граѓаните „Вашите проблеми, заеднички решенија – Ја сакам Македонија“, до партијата секојдневно пристигнуваат десетици сугестии, предлози и проблеми со кои се соочуваат граѓаните.

ВМРО ДПМНЕ: Нема ден да нема жалби за отпуштањата од работните места и беспарицата која го снајде народот

Скопје1 - 08.04.2020

Во рамките на иницијативата на ВМРО-ДПМНЕ за комуникација со граѓаните „Вашите проблеми, заеднички решенија – Ја сакам Македонија“, до партијата секојдневно пристигнуваат десетици сугестии, предлози и проблеми со кои се соочуваат граѓаните, се вели ...

Угостители за пример: „И по цена фирмата да ни пропадне, нема да отпуштаме работници“

Локално - 08.04.2020

Сопствениците на Etno Gostilnica Vodenica Tri и Select Caffe донесоа одлука и покрај кризата и периодот кој следи нема да отпуштаа работници. -Јас и мојот брат како сопственици на Etno Gostilnica Vodenica Tri и Select Caffe донесовме одлука дека во ...

Митовски: Нема да отпуштиме ниту еден вработен по цена на тоа дури и фирмата да ни пропадне

iPortal - 08.04.2020

Јас и мојот брат како сопственици на Etno Gostilnica Vodenica Tri и Select Caffe донесовме одлука дека во периодот што следи нема да отпуштиме ниту еден вработен по цена на тоа дури и фирмата да ни пропадне.

Угостители со порака: И по цена фирмата да ни пропадне, нема да отпуштаме работници

Бриф - 08.04.2020

Сопствениците на Etno Gostilnica Vodenica Tri и Select Caffe донесоа одлука и покрај кризата и периодот кој следи нема да отпуштаат работници. -Јас и мојот брат како сопственици на Etno Gostilnica Vodenica Tri и Select Caffe донесовме одлука дека во ...

Газдата на „Мал Алтан“: Не отпуштам никого, ќе делам со вработените

Expres - 08.04.2020

Газдата на националниот ресторан “Maл Алтан” од Скопје, Горан Блажевски на Фејсбук профил сподели статус кој ги освои симпатиите. “Јас Горан Блажевски, сопственик на Мал Алтан, моите вработени не ги отпуштам по цена и фирмата да пропадне.

ВМРО-ДПМНЕ: Секојдневно пристигнуваат десетици сугестии, предлози и проблеми со кои се соочуваат граѓаните

MakPress - 08.04.2020

Во рамките на иницијативата на ВМРО-ДПМНЕ за комуникација со граѓаните „Вашите проблеми, заеднички решенија – Ја сакам Македонија“, до партијата секојдневно пристигнуваат десетици сугестии, предлози и проблеми со кои се соочуваат граѓаните.

Скопски угостител: Нема да ги отпуштам моите вработени, по цена и да пропаднам

Скопје24 - 08.04.2020

Со новонастанатата ситуација во светот а и кај нас, голем дел од угостителските работници останаа без работа, откако со засилените мерки беа затворени сите угостителски објекти. Сопственикот на ресторанот „Мал Алтан“ на влезот на старата скопска ...

Агенцијата за вработувања блокирана од луѓето кои останаа без работа поради кризата

Нетпрес - 08.04.2020

Редици од граѓани коишто поради кризата предизвикана од епидемијата од коранвирусот пороследена со низа рестриктивни мерки во средата ја преплавија Агенцијата за вработување во Скопје. Граѓани кои деновиве добиле отказ од претпријатијата во коишто ...

“Пет години персоналот беа тука за нас, сега сме ние тука за нив” – Ресторани и кафе барови најавија дека нема да ...

Centar - 08.04.2020

Откако некои угостители ги одјавија вработените, денеска сме сведоци на угостители кои најавија дека нема да ги одјавуваат вработените и дека ќе исплаќаат плати и придонеси. Една интересна објава која наиде на позитивни реакции од јавноста е таа на ...

За владата секое отпуштање од работа не значи дека е поврзано со корона кризата

+инфо - 08.04.2020

Од владата соопштуваат дека е неблагодарно да се шпекулира со бројки за отпуштени работници како последица на кризата од ковид-19, бидејќи, како што потенцираатм, секое отпуштање од работа не значи дека е поврзано со корона кризата.

Влада: Секое отпуштање од работа не значи дека е поврзано со корона кризата

Локално - 08.04.2020

Од Владата соопштуваат дека е неблагодарно да се шпекулира со бројки за отпуштени работници како последица на кризата од КОВИД-19, бидејќи, како што потенцираатм, секое отпуштање од работа не значи дека е поврзано со корона кризата.

Влада: Секое отпуштање од работа не значи дека е поврзано со корона кризата

ТВ21 - 08.04.2020

Од Владата соопштуваат дека е неблагодарно да се шпекулира со бројки за отпуштени работници како последица на кризата од КОВИД-19, бидејќи, како што потенцираатм, секое отпуштање од работа не значи дека е поврзано со корона кризата.

Влада: Некој што изгубил работа денес, може ќе се вработи после два дена, тоа не е губење на работа

Фокус - 08.04.2020

Од Владата соопштуваат дека е неблагодарно да се шпекулира со бројки за отпуштени работници како последица на кризата од КОВИД-19, бидејќи, како што потенцираат, секое отпуштање од работа не значи дека е поврзано со корона кризата.

Влада: Секое отпуштање од работа не значи дека е поврзано со корона кризата

Опсервер - 08.04.2020

Скопје, 8 април 2020 () – Од Владата соопштуваат дека е неблагодарно да се шпекулира со бројки за отпуштени работници како последица на кризата од КОВИД-19, бидејќи, како што потенцираатм, секое отпуштање од работа не значи дека е поврзано со корона ...

Влада: Секое отпуштање од работа не значи дека е поврзано со корона кризата

Press24 - 08.04.2020

Од Владата соопштуваат дека е неблагодарно да се шпекулира со бројки за отпуштени работници како последица на кризата од КОВИД-19, бидејќи, како што потенцираатм, секое отпуштање од работа не значи дека е поврзано со корона кризата.

Влада: Секое отпуштање од работа не значи дека е поврзано со корона кризата

Либертас - 08.04.2020

Од Владата соопштуваат дека е неблагодарно да се шпекулира со бројки за отпуштени работници како последица на кризата од КОВИД-19, бидејќи, како што потенцираатм, секое отпуштање од работа не значи дека е поврзано со корона кризата.

Влада: Секое отпуштање од работа не значи дека е поврзано со корона кризата

24Инфо - 08.04.2020

– Од Владата соопштуваат дека е неблагодарно да се шпекулира со бројки за отпуштени работници како последица на кризата од КОВИД-19, бидејќи, како што потенцираатм, секое отпуштање од работа не значи дека е поврзано со корона кризата.

Влада: Секое отпуштање од работа не значи дека е поврзано со корона кризата

Слободен Печат - 08.04.2020

Од Владата соопштуваат дека е неблагодарно да се шпекулира со бројки за отпуштени работници како последица на кризата од КОВИД-19, бидејќи, како што потенцираатм, секое отпуштање од работа не значи дека е поврзано со корона кризата.

Владата ги “утеши“ граѓаните кои останаа без работа: Можеби после два дена ќе се вработите на друго место

Курир - 08.04.2020

Од Владата соопштуваат дека е неблагодарно да се шпекулира со бројки за отпуштени работници како последица на кризата од КОВИД-19, бидејќи, како што потенцираатм, секое отпуштање од работа не значи дека е поврзано со корона кризата.

Влада: Секое отпуштање од работа не значи дека е поврзано со корона кризата

iPortal - 08.04.2020

Од Владата соопштуваат дека е неблагодарно да се шпекулира со бројки за отпуштени работници како последица на кризата од КОВИД-19, бидејќи, како што потенцираат, секое отпуштање од работа не значи дека е поврзано со корона кризата.

Влада: Секое отпуштање од работа не значи дека е поврзано со кризата поради коронавирусот

МКД - 08.04.2020

Од Владата соопштуваат дека е неблагодарно да се шпекулира со бројки за отпуштени работници како последица на кризата од КОВИД-19, бидејќи, како што потенцираатм, секое отпуштање од работа не значи дека е поврзано со корона кризата.

Влада: Секое отпуштање од работа не значи дека е поврзано со корона кризата

Вечер - 08.04.2020

Од Владата соопштуваат дека е неблагодарно да се шпекулира со бројки за отпуштени работници како последица на кризата од КОВИД-19, бидејќи, како што потенцираатм, секое отпуштање од работа не значи дека е поврзано со корона кризата.

Влада: Секое отпуштање од работа не значи дека е поврзано со корона кризата

Сител - 08.04.2020

Од Владата соопштуваат дека е неблагодарно да се шпекулира со бројки за отпуштени работници како последица на кризата од КОВИД-19, бидејќи, како што потенцираатм, секое отпуштање од работа не значи дека е поврзано со корона кризата.

Влада: Секое отпуштање од работа не значи дека е поврзано со корона кризата

4NEWS - 08.04.2020

Од Владата соопштуваат дека е неблагодарно да се шпекулира со бројки за отпуштени работници како последица на кризата од КОВИД-19, бидејќи, како што потенцираатм, секое отпуштање од работа не значи дека е поврзано со корона кризата.

Владата ги теши тие што останаа без работа

Република - 08.04.2020

Од Владата соопштуваат дека е неблагодарно да се шпекулира со бројки за отпуштени работници како последица на кризата од КОВИД-19, бидејќи, како што потенцираат, секое отпуштање од работа не значи дека е поврзано со корона кризата.

Владата ги теши граѓаните кои останале без работа, ќе нашле нова по два дена

Нетпрес - 08.04.2020

Од Владата соопштуваат во средата дека е неблагодарно да се шпекулира со бројки за отпуштени работници како последица на кризата од коронавирусот, бидејќи, како што потенцираат, секое отпуштање од работа не значи дека е поврзано со коронакризата.

ВЛАДА: Ако денес сте отпуштени, можеби ќе се вработите по два дена, тоа не е губење работа

Денешен - 08.04.2020

Од Владата соопштуваат дека е неблагодарно да се шпекулира со бројки за отпуштени работници како последица на кризата од КОВИД-19, бидејќи, како што потенцираат, секое отпуштање од работа не значи дека е поврзано со корона кризата.

Влада: Некој што останал без работа денес, може ќе се вработи на друго место и тоа не е губење на работата

MakPress - 09.04.2020

Од Владата соопштуваат дека е неблагодарно да се шпекулира со бројки за отпуштени работници како последица на кризата од КОВИД-19, бидејќи, како што потенцираат, секое отпуштање од работа не значи дека е поврзано со корона кризата.

Јовановска: Ни лажам, ни манипулирам, масовни отпуштања нема

Press24 - 09.04.2020

Директорката на Агенцијата за вработување, Билјана Јовановска, за „Утрински брифинг“ тврдеше дека нема масовно отпуштање на вработени поради кризата и дека бројката на новоевидентираните невработени лица е од 1.900 до 2.000.

(ВИДЕО) Јовановска: Не лажам, ни манипулирам, масовни отпуштања нема

Либертас - 09.04.2020

-Во моментов Агенцијата за вработување ја објави, редовно и уредно, бројката на невработени лица за месец март, која што во споредба со претходниот месец бележи зголемување за околу 2.000 лица. -Тоа е бројка на евидентирани невработени лица.