TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Студентите по резилот на Фејсбук решија да си го исчистат дворот ФОТО

+инфо - 12.02.2019

Утрово студентите од скопскиот дом „Пелагонија”, по критиките на социјалните мрежи сами ја исчистија депонијата, која настанала затоа што сметот го фрлале низ прозорците. „Комунална хигиена“ најави акција за чистење денеска во 13 часот, иако тоа не ...

Студентите од „Пелагонија“ си го исчистија ѓубрето

МКД - 12.02.2019

Студентите од студентскиот дом „Пелагонија" во скопската населба, по големите критики од јавноста сами ја исчистија депонијата, која настанала поради тоа што сметот го фрлале низ прозорците.

ФОТО: КХС остана без работа, по силните реакции исчистена депонијата во дворот на „Пелагонија“

Либертас - 12.02.2019

Иако „Комунална хигиена“ за денеска најави дека ќе ја чисти депонијата направена под прозорците на студентскиот дом ,,Пелагонија“, во Кисела Вода, сепак, тие нема да имаат работа. По силните критики на социјалните мрежи, ѓубрето е ...

Студентите во „Пелагонија“ сами ја исчистија депонијата што ја создадоа

Нова ТВ - 12.02.2019

Студентите кои престојуваат во домот „Пелагонија“ во Кисела Вода сами ја исчистија депонијата со смет која беше создадена во дворот на тнр. женска зграда, поради тоа што сметот го фрлале низ прозорците.

Студентскиот дом „Пелагонија“ не дозволи „Комунална хигиена“ да им го чисти ѓубрето

365 - 12.02.2019

По вчерашните остри реакции за некултурата на дел од станарите на „Пелагонија“ и дивата депонија во атарот на студентскиот дом, од ЈП „Комунална хигиена“, иако не е нивна надлежност, за денес најавија акција на чистење, меѓу другото и за да спречат ...

[Фото] Исчистено ѓубрето во дворот на „Пелагонија“

Радио МОФ - 12.02.2019

По критиките на јавноста за фрлањето ѓубре од женската зграда од студенскиот дом „Пелагонија“, утрово таму сликата е поинаква. Под прозорците од каде студенти ги фрлале кеси и разен отпад, денеска е чисто.

Исчистена депонијата зад студентскиот дом „Пелагонија“

ТВ21 - 12.02.2019

По големите реакции и критики во јавноста откако се појавија фотографии низ социјалните мрежи дека отпадот од своите соби го фрлаат во дворот, вработените во студентскиот дом „Пелагонија“ во Кисела Вода.

Сепак имале срам – исчистена депонијата кај студенстксиот дом ,,Пелагонија“

Скопје1 - 12.02.2019

Откако ЈП ,,Комунална хигиена“, ги засука ракавите, остана без работа. Исчистена депонијата во атарот на студенстксиот дом ,,Пелагонија“, во Кисела Вода. По силните реакции и критики во јавноста, некој ја исчисти депонијата зад домот.

Студентите се задушуваат во сопственото ѓубре. Дворовите се како депонии

Факултети - 12.02.2019

Покрај негрижата на надлежните институции за одржувањето на домовите, и самите студенти покажуваат дека воопшто не се грижат за животната околина Отпадоци, градежен материјал, запуштено зеленило, никакво хортикултурно уредување...

(ФОТО) Станарите на „Пелагонија“ од срам сами си го исчистија сметот, пред да дојде „Комунална хигиена“

Фактор - 12.02.2019

Станарите на студентскиот дом „Пелагонија“ сами го исчистија купот со смет веднаш до самиот објект во општина Кисела Вода по реакциите на згрозување на социјалните мрежи на објавената фотографија.

Исчистена е депонијата зад студентскиот дом ,,Пелагонија“

AKO - 11.02.2019

,,Комунална хигиена“,засега,остана без работа во атарот на студенстксиот дом ,,пелагонија“, во Кисела Вода. По силните реакции и критики во јавноста, депонијата зад домот направена од станарите кои своето ѓубре го фрлале од прозорците , е исчистена! ...

Македонска академска култура - ѓубрето во студентскиот дом ,,Пелагонија‘‘ се фрла од прозорец

Сител - 11.02.2019

Студентскиот дом Пелагонија е претворен во дива депонија. Во близина на центарот на градот во Кисела Вода, во оваа зграда живеат идни лекари , професори , инженери, економисти, правници. Контејнерите се насекаде околу нив, но тие отпадот го фрлаат ...

(видео) Колку идните академски граѓани се грижат за животната средина?

1tv - 11.02.2019

Откако на социјалните мрежи се појави слика дека студенскиот дом „Пелагонија“ тоне во ѓубре, нашата екипа отиде на лице место. Дел од ѓубрето наместо во контејнер, завршува на гранки од дрва. Дворот беше чист.

ВИДЕО: „Пелагонија“ се дави во ѓубре, 15 вреќи секојдневно се изнесуваат од студенскиот дом

А1 On - 11.02.2019

15 вреќи со ѓубре секојдневно вработените полнат со ѓубре кое го собираат од паркот на студенскиот дом „Пелагонија“. Студентите од прозорци фрлаат се што им е вишок од конзерви, најлонски кеси, скапано овошје, отпушоци, па се до стара облека и ...

По силните реакции ,,Комунална хигиена“ ќе го исчисти срамот на студентите и раководството на СД ,,Пелагонија“

AKO - 11.02.2019

На 12.2.2019 (вторник) со почеток во 12.30 часот, ЈП „Комунална хигиена“ –Скопје ќе започне акција за чистење на енормната количина на насобран отпад во дворот на студентскиот дом „Пелагонија“, во општината Кисела Вода.

Ќе се чисти депонијата во дворот на студентскиот дом Пелагонија

Нова ТВ - 11.02.2019

ЈП „Комунална хигиена“ –Скопје напладне ќе започне акција за чистење на енормната количина на насобран отпад во дворот на студентскиот дом „Пелагонија“, во општината Кисела Вода, откако на социјалните мрежи се појавија фотографии на кои се гледа ...

Коментар на студентка за ѓубрето во „Пелагонија“: А зошто па да не фрламе?

365 - 11.02.2019

Како што имаше прилика да се увери денес јавноста, студентскиот „Пелагонија“ повеќе личи на дива депонија отколку на дом, макар и привремен, на академската младина во земјава. Како ваквото однесување на дел од „академските граѓани“ да не беше ...

„Комунална хигиена“ ќе го чисти ѓубрето на студентите од „Пелагонија“

Фактор - 11.02.2019

По жестоките реакции на социјалните мрежи со затекнатата некултура во студентскиот дом „Пелагонија“ откако осамна фотографија со големо количество на смет веднаш до самиот објект, се огласи ЈП „Комунална хигиена“.

(ФОТО) Студентска култура?

Скопје1 - 11.02.2019

На социјалните мрежи се појави фотографија од десетици кеси со губре под прозорите на женската зграда на студентскиот дом „Пелагонија“. По објавувањето на фотографијата на Фејзбук , истата наиде на бројни коментари од граѓаните кои ја критикуваат ...

ЈП „Комунална хигиена“ им додели 100 канти за отпадоци на жителите од Топаана

MTM - 11.02.2019

ЈП „Комунална хигиена“ –Скопје, во координација со Урбаната заедница во населбата Топаана, денеска подели сто канти за собирање на отпадот од индивидуалните домаќинства. Ваквата акција на претпријатието доаѓа како резултат на долгогодишниот проблем ...

ЈП „Комунална хигиена“ подели 100 канти за отпад во Топаана

ТВ21 - 11.02.2019

Со цел да се спречи проблемот со неправилно одлагање на отпадот на улицата Максут Садик во населбата Топаана во скопската општина Чаир, ЈП „Комунална хигиена“ –Скопје , во координација со Урбаната заедница во оваа населба, денеска подели ...

Академско „одгледување“ на отпад

CivilMedia - 11.02.2019

На социјалните мрежи се појави фотографија која го отсиликува денешното академско општество во Македонија. Сегашните студенти, а идните академски граѓани под своите прозорци во студентскиот дом „Пелагонија“, „одгледуваат“ секаков вид на отпад.

ФОТО: Депонија под прозорците на собите од студентскиот дом „Пелагонија“

Либертас - 11.02.2019

На социјалните мрежи се споделува фотографија направена од студентскиот дом „Пелагонија“ во скопската општина Кисела Вода на која се гледа како просторот под домот е претворен во депонија.

[Фото] Купишта ѓубре под прозорците на студентскиот дом „Пелагонија“

Радио МОФ - 11.02.2019

Десетици кеси со губре стојат фрлени под женската зграда на студентскиот дом „Пелагонија“. Фотографијата синоќа беше споделена на социјалните мрежи и наиде на бројни коментари од граѓаните кои ја критикуваат (не)културата на ...

Студентски „Пелагонија“ или студентска депонија? Академските граѓани ѓубрето си го фрлаат под прозор (ФОТО)

365 - 11.02.2019

Каде македонските студенти го фрлаат ѓубрето? Па сигурно не во Германија, каде што веројатно најголемиот дел од нив планираат да ја поминат својата иднина. На друштвените мрежи е објавена фотографија која покажува дека на дел од „академските ...

Македонските студенти се гушат во сопственото ѓубре: Погледнете како изгледа дворното место на студентскиот дом ...

Точка - 11.02.2019

На социјалната мрежа Твитер се појави фотографија од состојбата на студентскиот дом “Пелагонија”, на која се забележува еден куп фрлени ќеси, шишиња и разни други отпадоци. “Што ќе ни е политика кога нам ни треба колективно некој да ни расчачка по ...

Студентите од „Пелагонија“ си го исчистија ѓубрето

24Инфо - 12.02.2019

Студентите кои престојуваат во домот „Пелагонија“ во Кисела Вода сами ја исчистија депонијата со смет која беше создадена во дворот во делот кај таканарешената женска зграда, поради тоа што сметот го фрлале низ прозорците.

(ФОТО) Македонските академски граѓани се гушат во сопственото ѓубре кое го „летаат“ низ прозор

Женски магазин - 11.02.2019

„На академските граѓани од студентскиот дом „Пелагонија“ им е тешко ѓубрето да го носат до контејнер па го фрлаат низ прозор“ ... Вака гласи еден коментар на кој налетавме на социјалните мрежи под кој е постирана фотографија која го покажува токму ...

Се жалиме како живееме во загадена средина? Погледнете како изгледа дворното место на студентскиот дом Пелагонија

Lady - 11.02.2019

Постојано се жалиме како живееме во загадена средина, а никако да разбереме дека самите сме виновни за таа ситуација. На академските граѓани од студентскиот дом “Пелагонија” им е тешко ѓубрето да го носат до контејнер па го фрлаат низ прозор.

Студентскиот дом Пелагонија како депонија: „Академските граѓани“ живеат во отпад

еМагазин - 11.02.2019

Купишта ѓубре фрлано од прозорите во дворот на студентскиот дом Пелагонија во Скопје може да се забележи на фотографијата која се споделува на социјалните мрежи. Одговорноста за ваквата катастрофална слика најпрво е на студентите кои живеат во домот ...

(ФОТО) Македонските академски граѓани се гушат во сопственото ѓубре кое го „летаат“ низ прозор

Фактор - 11.02.2019

„На академските граѓани од студентскиот дом „Пелагонија“ им е тешко ѓубрето да го носат до контејнер па го фрлаат низ прозор“ ... Вака гласи еден коментар на кој налетавме на социјалните мрежи под кој е постирана фотографија која го покажува токму ...

Хорор зад студентскиот дом ,,Пелагонија“, ѓубрето се фрла од прозорец

AKO - 10.02.2019

Неверојатна фотографија се појави на социјалните мрежи. На ФБ страницата ,,Не биди ѓубре“ е објавена фотографија на твитерџија, која ја покажува ужасната состојба во студентскиот дом ,,Пелагонија“.

Апел до граѓаните: Градежниот отпад да не се исфрла во контејнерите

Курир - 10.02.2019

Во текот на вчерашниот ден, екипите на ЈП „Комунална хигиена“ – Скопје отстранија десет вреќи со градежен отпад исфрлени во контејнерите на улицата Лондонска, во скопската општина Карпош. ЈП „Комунална хигиена“ –Скопје ги информира граѓаните дека ...

Град Скопје апелира граѓаните совесно да постапуваат со својот градежен отпад

Скопје1 - 10.02.2019

„Во текот на вчерашниот ден, екипите на ЈП „Комунална хигиена“ отстранија десет вреќи со градежен отпад исфрлени во контејнерите на улицата Лондонска, во скопската општина Карпош. Oтпадот којшто се создава при извршувањето на градежните активности ...

Исчистена е депонијата зад студентскиот дом ,,Пелагонија“

Република - 11.02.2019

,,Комунална хигиена“,засега, остана без работа во атарот на студенстксиот дом ,,Пелагонија“, во Кисела Вода. По силните реакции и критики во јавноста, депонијата зад домот направена од станарите кои своето ѓубре го фрлале од прозорците, е исчистена! ...

(Видео) Колку идните академски граѓани се грижат за животната средина?

Либертас - 11.02.2019

Откако на социјалните мрежи се појави слика дека студенскиот дом „Пелагонија“ тоне во ѓубре, нашата екипа отиде на лице место. Дел од ѓубрето наместо во контејнер, завршува на гранки од дрва. Дворот беше чист.

(Видео) „Пелагонија“ се дави во ѓубре, 15 вреќи секојдневно се изнесуваат од студенскиот дом

Макфакс - 11.02.2019

15 вреќи со ѓубре секојдневно вработените полнат со ѓубре кое го собираат од паркот на студенскиот дом „Пелагонија“. Студентите од прозорци фрлаат се што им е вишок од конзерви, најлонски кеси, скапано овошје, отпушоци, па се до стара облека и ...

„Комунална хигиена” Скопје утре ќе ја исчисти депонијата во дворот на студентскиот дом „Пелагонија“

Либертас - 11.02.2019

Утре од 12.30 часот, ЈП „Комунална хигиена” –Скопје ќе започне акција за чистење на енормната количина на насобран отпад во дворот на студентскиот дом „Пелагонија”, во општината Кисела Вода.

„Се создаваат диви депонии во Топаана“: „Комунална“ ги прозва Град Скопје и Чаир да дејствуваат

Макфакс - 11.02.2019

ЈП „Комунална хигиена“ –Скопје јавува дека месеци наназад се соочува со проблемот на неправилно одлагање на отпадот на улицата Максут Садик во населбата Топаана, во скопската општина Чаир, каде што континуирано се создаваат диви депонии, особено во ...

(ФОТО) Депонија под прозорците на собите од студентскиот дом „Пелагонија“

iPortal - 11.02.2019

На социјалните мрежи се споделува фотографија направена од студентскиот дом „Пелагонија“ во скопската општина Кисела Вода на која се гледа како просторот под домот е претворен во депонија.

Македонските академски граѓани се гушат во сопственото ѓубре (фото)

Скопје инфо - 11.02.2019

Еден куп фрлени кеси со ѓубре е сликата која се забележува кај студентскиот дом „Пелагонија“. „На академските граѓани од студентскиот дом „Пелагонија“ им е тешко ѓубрето да го носат до контејнер па го фрлаат низ прозор“...

ЈП „Комунална хигиена“ со апел до граѓаните

Press24 - 10.02.2019

Во текот на вчерашниот ден, екипите на ЈП „Комунална хигиена“ – Скопје отстранија десет вреќи со градежен отпад исфрлени во контејнерите на улицата Лондонска, во скопската општина Карпош. ЈП „Комунална хигиена“ –Скопје ги информира граѓаните дека ...

Градежниот отпад не смее да се исфрла во контејнерите

Скопје инфо - 11.02.2019

Екипите на ЈП „Комунална хигиена“ отстранија десет вреќи со градежен отпад исфрлени во контејнерите на улицата Лондонска, во скопската општина Карпош. Oтпадот којшто се создава при извршувањето на градежните активности или реновирањето нa живеалишта ...

„Пелагонија“ се дави во ѓубре, 15 вреќи секојдневно се изнесуваат од студентскиот дом

Точка - 11.02.2019

Вработените секојдневно полнат 15 вреќи со ѓубре, кое го собираат од паркот на студентскиот дом „Пелагонија“. Студентите од прозорците фрлаат сè што им е вишок – од конзерви, најлонски кеси, скапано овошје, догорчиња од цигари, па сè до стара облека ...

Студентска депонија под прозорците на „Пелагонија“

24Инфо - 11.02.2019

„На академските граѓани од студентскиот дом „Пелагонија“ им е тешко ѓубрето да го носат до контејнер па го фрлаат низ прозор“ … Вака гласи еден коментар на кој налетавме на социјалните мрежи под кој е постирана фотографија која го покажува токму тоа ...

Депонија под прозорците на студентскиот дом „Пелагонија“, комуналците утре ќе ја чистат

Вечер - 11.02.2019

На фејсбук денеска се споделува фотографија направена од студентскиот дом „Пелагонија“ во Кисела Вода на која се гледа како под прозорците на домот е направена дива депонија. Ова го вклучи алармот па од ЈП „Комунална хигиена“ најавија дека денеска ...

„Се создаваат диви депонии во Топаана“ – Комунална ги прозва Град Скопје и Чаир да дејствуваат

24Инфо - 11.02.2019

ЈП „Комунална хигиена“ –Скопје јавува дека месеци наназад се соочува со проблемот на неправилно одлагање на отпадот на улицата Максут Садик во населбата Топаана, во скопската општина Чаир, каде што континуирано се создаваат диви депонии, особено во ...

Огромно буниште во студентскиот дом „Пелагонија“

+инфо - 11.02.2019

На социјалните мрежи се споделува фотографија направена од студентскиот дом „Пелагонија“ во скопската општина Кисела Вода на која се гледа како дворот на домот е претворен во депонија. „Комунална хигиена“ најави дека утре ќе почне акција за чистење ...

Kомуналците денеска ќе ја чистат депонијата под прозорците на студентскиот дом „Пелагонија“

Скопје инфо - 11.02.2019

На фејсбук вчера се споделуваше фотографија направена од студентскиот дом „Пелагонија“ во Кисела Вода на која се гледа како под прозорците на домот е направена дива депонија. Ова го вклучи алармот па од ЈП „Комунална хигиена“ најавија дека денеска ...

ЈП „Комунална хигиена“ подели 100 канти за отпад во Топаана

Скопје инфо - 11.02.2019

ЈП „Комунална хигиена“ –Скопје јавува дека месеци наназад се соочува со проблемот на неправилно одлагање на отпадот на улицата Максут Садик во населбата Топаана, во скопската општина Чаир, каде што континуирано се создаваат диви депонии, особено во ...