TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Илон Маск им се додворува на акционерите на Тесла за да му го одобрат бонусот од 56 милијарди долари

Пари - 10.06.2024

Извршниот директор на Tesla, Илон Маск, прави се за да ги придобие акционерите пред гласањето во четврток за неговиот огромен пакет плати од 56 милијарди долари, пишува Бизнис Инсајдер. Покрај кампањата на неговата платформа за социјални медиуми X, ...

Потрес во Тесла: Ако акционерите не го мотивираат со 56 милијарди долари, Илон Маск би можел да ја напушти компанијата

Денар - 10.06.2024

Илон Маск, поради заслугите како извршен директор на Tesla, требало да го добие најголемиот надомест во американската корпоративна историја – дури 56 милијарди долари. Иако оваа компензација беше претходно одобрена, на почетокот на оваа година судот ...

„Илон, не може толку многу“

Во Центар - 10.06.2024

Норвешкиот пензиски фонд ќе гласа против огромната плата на Маск. Норвешкиот државен фонд од 1,7 трилиони долари соопшти дека ќе гласа против ратификувањето на пакетот плати на извршниот директор на Tesla, Илон Маск, од 56 милијарди долари.

Tesla нема да лансира освежен Model Y оваа година

Локално - 10.06.2024

Tesla нема да лансира освежен Model Y оваа година, изјави извршниот директор Илон Маск во објава на социјалната мрежа X во саботата. „Оваа година нема да излезе „освежување“ на Model Y“, рече Маск, додавајќи дека Tesla постојано ги подобрува своите ...

Тесла предупредува: Илон Маск заминува ако не му го одобрат бонусот

Независен - 10.06.2024

Извршниот директор на Тесла, Робин Денхолм, апелираше до акционерите да одобрат огромен пакет компензација од 56 милијарди долари за Илон Маск. Одлуката за исплата на овој бонус ќе биде донесена на 13 јуни, кога акционерите ќе гласаат по втор пат ...