TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Без детали кога ќе почнат преговорите за влез на Алијанса на Албанците во Владата

Канал5 - 29.01.2023

Останува неизвесно кога Ковачевски и Таравари ќе седнат на маса да договорат програма и кадри за евентуалниот влез на Алијанса за Албанците во Владата. Откако партијата формираше преговарачки тим, а Таравари изрази подготвеност уште викендов да ...

Николоски за Таравари: Сака да влезе во владата не поради уставните измени бидејќи мнозинство нема, се работи за ...

Курир - 29.01.2023

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски за време на денешна прес конференција одговарајќи на новинарско прашање за изјавите и постапките на претседателот на Алијансата за Албанците Арбен Таравари, истакна дека за жал од изјавите на ...

„Без АА во Влада, се оди на избори“ – Таравари: Му даваме можност на мнозинството да обезбеди 80 гласови

ТВ21 - 28.01.2023

Алијанса за Албанците чека да види дали владејачките партии ќе ги исполнат нејзините барања за влез во Влада. Доколку тоа не се случи, претседателот на АА, Арбен Таравари, вели дека најверојатно ќе се оди на избори.

НЕ САКАМЕ МИНИСТЕРСТВО ЗА БУРЕК Таравари најавува избори ако Алијанса за Албанците не влезе во Влада

+инфо - 28.01.2023

Доколку АА не влезе во Влада, тогаш 100% нема да бидат обезбедени 80 пратеници и најверојатно ќе се оди на предвремени парламентарни избори. Доколку влеземе во Влада, тогаш ќе дадеме шанса да се обезбеди бројката од 80, но дали тоа ќе се случи не ...

Кога ќе преговараат Таравари и Ковачевски?

Сител - 28.01.2023

Затишје во СДСМ и Алијанса на Албанците по синоќешната одлука Таравари и неговиот тим да отпочне преговори со Ковачевски за влез на неговата партија во Владата. Иако лидерот на Алијанса веднаш по состанокот изјави дека е подготвен да седне на маса ...

Ковачевски кажа дали ВЛЕГУВАЊЕ на Алијанса, значи ИЗЛЕГУВАЊЕ на Алтернатива

Алсат-М - 28.01.2023

Алијансата за Албанците ја подготвува стратегијата за преговорите за можен влез во Владата. Лидерот на партијата Таравари, рече дека во преговорите ќе биде вклучен и тој, но и потпретседателите и секретарите на партијата.

Алијанса за Албанците го стокми преговарачкиот тим, кадровските решенија ќе биле во втор план

Канал5 - 28.01.2023

Алијанса за Албанците прави терен да седне на „Илинденска“, Алтернатива не попушта, ќе се договорат ли Ковачевски и Таравари за програма и кадри? Претседателството на Алијанса вчера го формираше тимот за преговори со Владата во кој покрај Таравари ...

Алијанса за Албанците го формира тимот за преговори со Владата

Фактор - 28.01.2023

Алијанса за Албанците по одржаното Централно претседателство, формира тим од самиот врв на партијата, кој ќе преговара за евентуалното влегување на партијата во Владата. Лидетот Арбен Таравари по синоќешната средба на партиското претседателство во ...

Алијанса на највисоко ниво ќе преговара за учество во Владата, програмските барања им се најважни

Пулс24 - 28.01.2023

Претседателот на Алијанса за Албанците – Арбен Таравари, заедно со уште пет најблиски соработници, ќе преговараат дали нивната партија ќе стане дел од Владата и ќе се прошири владиното мнозинство.

Таравари ќе ја предводи преговарачката група на АА за влез во Владата

МКД - 28.01.2023

Лидерот на Алијанса за Албанците (АА) Арбен Таравари и петмина сопартијци од партискиот врв, двајца секретари и тројца потпретседатели, ќе преговараат со премиерот Димитар Ковачевски и неговите соработници за евентуален влез на партијата во Владата.

Алијанса за Албанците го подготви преговарачкиот тим, кадровските решенија велат дека ќе се во втор план

Lider - 28.01.2023

Алијанса за Албанците прави терен да седне на „Илинденска“, Алтернатива не попушта, ќе се договорат ли Ковачевски и Таравари за програма и кадри? Претседателството на Алијанса вчера го формираше тимот за преговори со Владата во кој покрај Таравари ...

Таравари: Доколку АА не влезе во Влада ќе се оди на предвремени избори

24Инфо - 28.01.2023

Алијанса за Албанците чека да види дали владејачките партии ќе ги исполнат нејзините барања за влез во владиното мнозинство. Доколку тоа не се случи, претседателот на партијата, Арбен Таравари, вели дека најверојатно ќе се оди на избори.

Таравари не сака „министерство за бурек“, чека да му се исполнат барањата

Независен - 28.01.2023

Алијанса за Албанците чека да види дали владејачките партии ќе ги исполнат нејзините барања за влез во владиното мнозинство и ако тоа не се случи, претседателот на партијата, Арбен Таравари, смета дека најверојатно ќе се оди на избори.

Таравари: Доколку АА не влезе во Влада ќе се оди на предвремени избори

Република - 28.01.2023

Алијанса за Албанците чека да види дали владејачките партии ќе ги исполнат нејзините барања за влез во владиното мнозинство. Доколку тоа не се случи, претседателот на партијата, Арбен Таравари, вели дека најверојатно ќе се оди на избори.

Таравари не сака „министерство за бурек“, најавува избори ако АА не влезе во Влада

Нетпрес - 28.01.2023

Алијанса за Албанците чека да види дали владејачките партии ќе ги исполнат нејзините барања за влез во владиното мнозинство и ако тоа не се случи, претседателот на партијата, Арбен Таравари, смета дека најверојатно ќе се оди на избори.

Таравари не сака „министерство за бурек“, најавува избори ако АА не влезе во Влада

Lider - 28.01.2023

Алијанса за Албанците чека да види дали владејачките партии ќе ги исполнат нејзините барања за влез во владиното мнозинство и ако тоа не се случи, претседателот на партијата, Арбен Таравари, смета дека најверојатно ќе се оди на избори.

Таравари не сака „министерство за бурек“

Фокус - 28.01.2023

Алијанса за Албанците чека да види дали владејачките партии ќе ги исполнат нејзините барања за влез во владиното мнозинство и ако тоа не се случи, претседателот на партијата, Арбен Таравари, смета дека најверојатно ќе се оди на избори.

Таравари: Доколку АА не влезе во Влада, тонема да бидат обезбедени 80 пратеници

Либертас - 28.01.2023

Алијанса за Албанците чека да види дали владејачките партии ќе ги исполнат нејзините барања за влез во владиното мнозинство и ако тоа не се случи, претседателот на партијата, Арбен Таравари, смета дека најверојатно ќе се оди на избори.

Дали Таравари сака во Владата заради математика или „бурек позиции“, се прашува Николоски

МКД - 29.01.2023

На новинарско прашање поврзано со изјавата на лидерот на Алијанса за Албанците Арбен Таравари дека е можен влез во Владата заради зајакнување на про-европското мнозинство и со цел да се направат уставни измени, потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ ...

Николоски за Таравари: Сака да влезе во владата не поради уставните измени бидејќи мнозинство нема, се работи за ...

Опсервер - 29.01.2023

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски за време на денешна прес конференција одговарајќи на новинарско прашање за изјавите и постапките на претседателот на Алијансата за Албанците Арбен Таравари, истакна дека за жал од изјавите на ...

Николоски: Тезата дека АА влегува во владата за да се обезбеди уставно мнозинство од 80 пратеници е смешна

Слободен Печат - 29.01.2023

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски за време на денешна прес конференција одговарајќи на новинарско прашање за изјавите и постапките на претседателот на Алијансата за Албанците Арбен Таравари, истакна дека за жал од изјавите на ...

Николовски за Таравари: Тој сака во влада не поради уставните измени, туку поради математика или уцена

Макфакс - 29.01.2023

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски за време на денешна прес конференција одговарајќи на новинарско прашање за изјавите и постапките на претседателот на Алијансата за Албанците Арбен Таравари, истакна дека за жал од изјавите на ...

Таравари не влегува во Владата поради уставните измени, туку поради уцена или математика

Lider - 29.01.2023

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски за време на денешна прес конференција одговарајќи на новинарско прашање за изјавите и постапките на претседателот на Алијансата за Албанците Арбен Таравари, истакна дека за жал од изјавите на ...

Николоски за Таравари: Сака да влезе во владата, но не поради уставните измени бидејќи мнозинство нема, се работи за ...

Република - 29.01.2023

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски, за време на прес конференција, одговарајќи на новинарско прашање за изјавите и постапките на претседателот на Алијансата за Албанците Арбен Таравари, истакна дека, за жал, од изјавите на Таравари ...

Николоски за Таравари: Сака да влезе во владата, не поради уставните измени, бидејќи мнозинство нема, се работи за ...

Нетпрес - 29.01.2023

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски за време на денешна прес конференција одговарајќи на новинарско прашање за изјавите и постапките на претседателот на Алијансата за Албанците Арбен Таравари, истакна дека за жал од изјавите на ...

Николовски за Таравари: Тој сака во влада не поради уставните измени, туку поради математика или уцена

MTM - 29.01.2023

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски за време на денешна прес конференција одговарајќи на новинарско прашање за изјавите и постапките на претседателот на Алијансата за Албанците Арбен Таравари, истакна дека за жал од изјавите на ...

Алијанса за Албанците сака да влезе во Владата заради математика, вели Николоски

360 степени - 29.01.2023

Една од најсмешните тези е дека влегувал во владата за обезбедување на уставно мнозинство од 80 пратеници, иако сите се свесни дека такво уставно мнозинство нема. Мислам дека сака да влезе во владата заради математика.

Николовски за Таравари: Тој сака во влада не поради уставните измени, туку поради математика или уцена

Точка - 29.01.2023

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски за време на денешна прес конференција одговарајќи на новинарско прашање за изјавите и постапките на претседателот на Алијансата за Албанците Арбен Таравари, истакна дека за жал од изјавите на ...

Николоски за Таравари: Мнозинство за уставни измени нема – се работи за математика или уцена

Press24 - 29.01.2023

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски за време на денешна прес конференција одговарајќи на новинарско прашање за изјавите и постапките на претседателот на Алијансата за Албанците Арбен Таравари, истакна дека за жал од изјавите на ...