TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Десетти декември – Ден на заштитата на човековите права

Глас на Америка - 10.12.2019

Целиот наш систем, заедно со Уставот, се заснова на неотповикливи вредности – заштита на човековото достоинство и на личноста, вели Роберт Дестро од Бирото за демократија, човекови права и труд На 10 декември 1948 година беше потпишана Декларацијата ...

САД со нови мерки против корупцијата и прекршителите на човекови права

Локално - 10.12.2019

САД и ЕУ во Брисел синоќа оддржаа консултации на кои ја реафирмираа својата посветеност на демократските принципи и човековите права како што е наведено и во Универзалната декларација за човекови права на ОН, а Вашингтон покрена нови мерки за ...

Помпео: Кина, Иран, Сирија и Венецуела мора да се посветат на заштита на човековите права

Глас на Америка - 10.12.2019

По повод денешниот Меѓународен ден за човекови права, државниот секретар на САД ги повика сите држави да ги гарантираат правата и слободите на граѓаните ВАШИНГТОН — Моралниот авторитет на една влада е заснован на желбата да ги заштити правата и ...

Растечка нетолеранција и напади врз основните права на луѓето

МКД - 10.12.2019

Денеска се одбележуваат 71 година од усвојувањето на Универзалната декларација за човекови права од страна на Обединетите нации, но сеуште човековите права се „под закана“ од нецелосно нивно почитување.

Порака на Народниот правобранител по повод 10 Декември – Денот на човековите права

Сител - 10.12.2019

„Да се радуваме додека сме млади“ Вака почнува познатата химна на Универзитетите.Универзалноста и значењето на оваа порака ја има истата компонента како и универзалноста и значењето на овој ден- 10 декември кога во целиот свет се слават човековите ...

Човекови права и недовербата во судството

Р.С.Европа - 10.12.2019

Хелсиншкиот комитет и Народниот правобранител велат дека е зголемена бројката пред се на поплаки за непочитување на работните односи, а укажуваат дека проблем за граѓаните е недовербата во судството и затоа тие и не пријавуваат прекршувања на ...

Димитров го честита Денот на човековите права, Македонци го прашуваат има ли срам

Expres - 10.12.2019

Потписникот на Преспански договор, министерот за надворешни работи Никола Димитров, го честита Денот на човековите права, предизвикувајќи лавина гневни реакции од Македонци на Твитер. „Сите човечки суштества се родени слободни и еднакви со ...

Хелсиншки: Да ги охрабриме новите генерации да ја продолжат борбата за човекови права

Радио МОФ - 10.12.2019

По повод Меѓународниот ден на човековите права, од Хелсиншкиот комитет за човекови права на Република Македонија испратија соопштение до јавноста, кое ви го пренесуваме во продолжение: „На 10 декември 1948 година усвоена е Универзалната декларација ...

Човековите права не се моден додаток

CivilMedia - 10.12.2019

пишува: Во 1991 година во Македонија не се зборуваше за човековите права. Тие не беа во мода. Беа нешто што спорадично се учи на некој факултет, се пишува во текст за некоја научна конференција или се поврзува со случувања таму некаде на “западот“.

ЦИВИЛ: Бескопромисно почитување на човековите права и слободи

CivilMedia - 10.12.2019

На Меѓународниот ден на човековите права, ЦИВИЛ – Центар за слобода испраќа јасна и недвосмислена порака до институциите дека човековите права и слободи се нивна прва и последна обврска, На овој ден, како и секој друг ден во годината, повикуваме на ...

МЕЃУНАРОДЕН ДЕН НА ЧОВЕКОВИТЕ ПРАВА: Сите луѓе се раѓаат слободни и еднакви по правата и достоинството

Академик - 10.12.2019

Денеска на глобално ниво се одбележува Меѓународниот ден на човековите права. На 10 декември 1948 година, во Париз од страна на Генералното собрание на ОН е увоена Универзалната декларација за човековите права.

Ден на човековите права – Дали и колку се почитуваат?

Gostivarpress.mk - 10.12.2019

На денешен датум, во 1948 година, Генералното собрание на ОН во Париз ја усвои Универзалната декларација за човекови права и 10-ти декември стана Меѓународен ден на човековите права. Оваа декларација ги постави основите за градење на поправеден ...

Проекција на филм по повод Меѓународниот ден на човековите права – почеток на фестивалот „Movies that Мatter”

Макфакс - 09.12.2019

По повод Меѓународниот ден на човековите права, на 10-ти декември ќе се одржи првата од низа проекции на овогодишното издание на филмскиот фестивал „Movies that Мatter”, во организација на Хелсиншкиот комитет за човекови права и Амбасадата на ...

Фолтин: За човековите права не смее да има никаков компромис!

CivilMedia - 09.12.2019

Добропознатите Фолтин ќе настапат на Фестивалот на слободата, кој ќе се одржи на 10 декември (утре) во повод Меѓународниот ден на човековите права и одбележувањето на 20 години од основањето на ЦИВИЛ, во Музеј на Град Скопје, со почеток од 21 часот.

Проекција на филмот „Лејла М.“ по повод Меѓународниот ден на човековите права

Н.Македонија - 09.12.2019

По повод Меѓународниот ден на човековите права, на 10-ти декември ќе се одржи првата од низа проекции на овогодишното издание на филмскиот фестивал „Movies that Matter”, во организација на Хелсиншкиот комитет за човекови права и Амбасадата на ...

Филмот „Лајла М“ вечерва го отвора фестивалот „Movies that Мatter” посветен на човековите права

Радио МОФ - 10.12.2019

Со проекција на филмот ,,Layla M.’’, на режисерката Mijke de Jong“, вечерва започнува фестивалот „Movies that Мatter”, во организација на Хелсиншкиот комитет за човекови права и Амбасадата на Кралството Холандија.

Хелсиншки комитет по повод Меѓународен ден на човековите права – да ги охрабриме новите генерации да ја продолжат ...

24Инфо - 10.12.2019

– Новите генерации мора да ја продолжат борбата за одбрана на човековите права, затоа што опасноста од уназадување и ускратување на основните права, за жал, сѐ уште е присутна во сите делови на светот, порачуваат од Хелсиншкиот комитет за човекови ...

Хелсиншки комитет: Препознавањето и справувањето со дискриминацијата е клучен чекор кон подобра иднина

Слободен Печат - 10.12.2019

Воедно, се упатуваат апели за темелна промена на образовниот ситем. Новите генерации мора да ја продолжат борбата за одбрана на човековите права, затоа што опасноста од уназадување и ускратување на основните права, за жал, сѐ уште е присутна во сите ...

Хелсиншки комитет по повод Меѓународен ден на човековите права – да ги охрабриме новите генерации да ја продолжат ...

Локално - 10.12.2019

Новите генерации мора да ја продолжат борбата за одбрана на човековите права, затоа што опасноста од уназадување и ускратување на основните права, за жал, сѐ уште е присутна во сите делови на светот, порачуваат од Хелсиншкиот комитет за човекови ...

Хелсиншки комитет по повод Меѓународен ден на човековите права – да ги охрабриме новите генерации да ја продолжат ...

Либертас - 10.12.2019

Новите генерации мора да ја продолжат борбата за одбрана на човековите права, затоа што опасноста од уназадување и ускратување на основните права, за жал, сѐ уште е присутна во сите делови на светот, порачуваат од Хелсиншкиот комитет за човекови ...

Хелсиншки комитет по повод Меѓународен ден на човековите права

Сител - 10.12.2019

Новите генерации мора да ја продолжат борбата за одбрана на човековите права, затоа што опасноста од уназадување и ускратување на основните права, за жал, сѐ уште е присутна во сите делови на светот, порачуваат од Хелсиншкиот комитет за човекови ...

Хелсиншки: Повикуваме на поголема вклученост на младите во носењето на политичките одлуки

iPortal - 10.12.2019

Новите генерации мора да ја продолжат борбата за одбрана на човековите права, затоа што опасноста од уназадување и ускратување на основните права, за жал, сѐ уште е присутна во сите делови на светот, порачуваат од Хелсиншкиот комитет за човекови ...

Хелсиншки комитет по повод Меѓународен ден на човековите права – да ги охрабриме новите генерации да ја продолжат ...

Опсервер - 10.12.2019

Новите генерации мора да ја продолжат борбата за одбрана на човековите права, затоа што опасноста од уназадување и ускратување на основните права, за жал, сѐ уште е присутна во сите делови на светот, порачуваат од Хелсиншкиот комитет за човекови ...

Хелсиншки комитет по повод Меѓународен ден на човековите права – да ги охрабриме новите генерации да ја продолжат ...

CivilMedia - 10.12.2019

Новите генерации мора да ја продолжат борбата за одбрана на човековите права, затоа што опасноста од уназадување и ускратување на основните права, за жал, сѐ уште е присутна во сите делови на светот, порачуваат од Хелсиншкиот комитет за човекови ...

Хелсиншки комитет: Да ги охрабриме новите генерации да ја продолжат борбата

MakPress - 10.12.2019

Новите генерации мора да ја продолжат борбата за одбрана на човековите права, затоа што опасноста од уназадување и ускратување на основните права, за жал, сѐ уште е присутна во сите делови на светот, порачуваат од Хелсиншкиот комитет за човекови ...

Порака на Народниот правобранител по повод 10 Декември – Денот на човековите права

MakPress - 10.12.2019

„Да се радуваме додека сме млади“ Вака почнува познатата химна на Универзитетите.Универзалноста и значењето на оваа порака ја има истата компонента како и универзалноста и значењето на овој ден- 10 декември кога во целиот свет се слават човековите ...

ЦИВИЛ: Бескомпромисно почитување на човековите права и слободи

4NEWS - 10.12.2019

На Меѓународниот ден на човековите права, ЦИВИЛ – Центар за слобода испраќа јасна и недвосмислена порака до институциите дека човековите права и слободи се нивна прва и последна обврска, На овој ден, како и секој друг ден во годината, повикуваме на ...

ЦИВИЛ: Бескомпромисно почитување на човековите права и слободи

Сител - 10.12.2019

На Меѓународниот ден на човековите права, ЦИВИЛ – Центар за слобода испраќа јасна и недвосмислена порака до институциите дека човековите права и слободи се нивна прва и последна обврска, На овој ден, како и секој друг ден во годината, повикуваме на ...

САД со нови мерки против корупцијата и прекршителите на човекови права

24Инфо - 10.12.2019

САД и ЕУ во Брисел синоќа оддржаа консултации на кои ја реафирмираа својата посветеност на демократските принципи и човековите права како што е наведено и во Универзалната декларација за човекови права на ОН, а Вашингтон покрена нови мерки за ...

САД со нови мерки против корупцијата и прекршителите на човекови права

Курир - 10.12.2019

САД и ЕУ во Брисел синоќа оддржаа консултации на кои ја реафирмираа својата посветеност на демократските принципи и човековите права како што е наведено и во Универзалната декларација за човекови права на ОН, а Вашингтон покрена нови мерки за ...

САД со нови мерки против корупцијата и прекршителите на човекови права

А1 On - 10.12.2019

САД и ЕУ во Брисел синоќа оддржаа консултации на кои ја реафирмираа својата посветеност на демократските принципи и човековите права како што е наведено и во Универзалната декларација за човекови права на ОН, а Вашингтон покрена нови мерки за ...

САД со нови мерки против корупцијата и прекршителите на човекови права

Нетпрес - 10.12.2019

САД и ЕУ во Брисел синоќа оддржаа консултации на кои ја реафирмираа својата посветеност на демократските принципи и човековите права како што е наведено и во Универзалната декларација за човекови права на ОН, а Вашингтон покрена нови мерки за ...

САД со нови мерки против корупцијата и прекршителите на човекови права

Вечер Прес - 10.12.2019

САД и ЕУ во Брисел синоќа оддржаа консултации на кои ја реафирмираа својата посветеност на демократските принципи и човековите права како што е наведено и во Универзалната декларација за човекови права на ОН, а Вашингтон покрена нови мерки за ...

САД со нови мерки против корупцијата и прекршителите на човекови права

+инфо - 10.12.2019

Американскиот државен секретар Мајк Помпео пак денеска истакна дека во оваа и во изминатата недела САД покренале 72 случаи на санкции под покровителство на Глобалниот Закон Магнитски, за сериозни прекршувања на човековите права и корупција на ...