TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Видео: Ледени топки на плажа во Финска!!

Канал5 - 08.11.2019

Снимен редок феномен. Илјадници ледени топки покриле една плажа во Финска, видеото го направил аматерот фотограф Ристо Матила. Матила наишол на „ледените јајца“ на островот Хајлуото во Ботнискиот залив меѓу Финска и Шведска.

НЕВЕРОЈАТНА ГЛЕТКА ВО ФИНСКА: Илјадници ледени топчиња ја наполнија плажата, а еве ја причината (ФОТО)

Слободен Печат - 08.11.2019

Експертите велат дека „ледените јајца“ ретко можат да се видат во толкава количина, а дека настануваат кога водата и ветрот носат делови од лед. Неколку илјади ледови во облик на јајца ја покриле плажата во Финска, што е редок природен феномен.

(ВИДЕО) Необични топчиња мраз се појавија на плажа во Финска

Алсат-М - 08.11.2019

Благодарение на ретка атмосферска појава, илјадници топчиња мраз покрија една плажа во Финска, а ја снимил локален фотограф-аматер. Подрачјето кадешто се појавиле овие необични топчиња е Ботинскиот залив, место помеѓу Финска и Шведска.

Илјадници „јајца од мраз“ прекрија плажа во Финска (ВИДЕО)

Локално - 08.11.2019

На плажа на финскиот остров Хаилуото се појавија илјадници ретки „ледени јајца“, а фотографијата од овој феномен ја снимил фотографот Ристо Матила. „Бев на плажа со сопругата Марјаниеми. Беше сончев и ветровит ден, но околу минус еден степен“, ...

ФОТО: Неверојатна глетка на плажа во Финска - илјадници замрзнати топчина забележани на крајбрежјето

Press24 - 08.11.2019

Неколку илјади парчиња мраз во облик на јајце ја прекрија плажата во Финска, што е редок природен феномен. Фотографот Ристо Матила налетал на „замрзнатите јајца“ кои ретко може да се видат во толкава количина, а да настанат кога водата и ветерот ...

Илјадници ледени јајца прекрија плажа во Финска

Кумановски м. - 08.11.2019

Благодарение на ретката атмосферска појава, илјадници ледени топки ја покрија плажата во Финска. Аматерскиот фотограф Ристо Матила наишол на овие „ледени јајца“ на островот Хајзлот во Заливот на Бетња меѓу Финска и Шведска. loading...

Илјадници ледени јајца прекрија плажа во Финска во редок феномен

Сакам да кажам - 07.11.2019

Илјадници ледени топки со облик на јајце прекрија плажа во Финска како резултат на редок временски феномен. Ледените јајца се снимени на островот Хаилуто во заливот Ботнија, што се наоѓа меѓу Финска и Шведска.

Огромни ,,ледени јајца” прекрија плажа во Финска

Канал5 - 07.11.2019

Илјадници парчиња мраз во форма на јајца ја покрија плажата во Финска, како резултат на редок временски феномен. Аматерскиот фотограф Ристо Метила беше меѓу оние кои наидоа на „ледените јајца“ на островот Хајлуото во Заливот Бетња меѓу Финска и ...

Ледени јајца покрија плажа во Финска

Макфакс - 07.11.2019

Илјадници топчиња мраз во форма на јајца покрија плажа во Финска, како резултат на редок временски феномен, објави Би-би-си. Аматерскиот фотограф, Ристо Метила, беше меѓу оние кои наидоа на „мразните јајца“ на островот Хајлуото во Заливот на Бетnа ...

Бизарните ледени јајца на брегот на Финска станаа атракција

Макфакс - 07.11.2019

Фотографиите од ледени овални формации создадени со ретко совпаѓање на фактори на островот Хаилуото во северна Финска ги изненадија корисниците на социјалните мрежи и брзо станаа многу гледани.

БИЗAPEН ФЕНОМЕН: Смрзнати јајца ја прекрија целата плажа Марјаниеми во Финска (ФОТО)

Скопје24 - 06.11.2019

Фотографиите од смрзнатите “јајца“ со различни големини ги направил жител на Оулуа и аматерскиот фотограф Рист Матила во текот на прошетка по плажата Марјаниеми. Според неговите зборови, првпат се сретнал со оваа необична појава иако 25 години живее ...

Природен феномен: Смрзнати јајца ја прекрија цела плажа во Финска

Сител - 06.11.2019

Фотографиите од смрзнатите “јајца“ со различни големини ги направил жител на Оулуа и аматерскиот фотограф Рист Матила во текот на прошетка по плажата Марјаниеми. Според неговите зборови, првпат се сретнал со оваа необична појава иако 25 години живее ...

Природен феномен: Смрзнати јајца ја прекрија цела плажа во Финска

4NEWS - 06.11.2019

Фотографиите од смрзнатите “јајца“ со различни големини ги направил жител на Оулуа и аматерскиот фотограф Рист Матила во текот на прошетка по плажата Марјаниеми. Според неговите зборови, првпат се сретнал со оваа необична појава иако 25 години живее ...

Бизарните ледени јајца на брегот на Финска станаа атракција

USB - 07.11.2019

Фотографиите од ледени овални формации создадени со ретко совпаѓање на фактори на островот Хаилуото во северна Финска ги изненадија корисниците на социјалните мрежи и брзо станаа многу гледани.

(ФОТО) РЕДОК ФЕНОМЕН: Плажа покриена со ледени топки

Фактор - 07.11.2019

Редок феномен е забележан во Финска. Илјадници ледени топки со форма на јајце покрија плажа. Ледените јајца се фотографирани на островот Хаилуто во заливот Ботнија, што се наоѓа меѓу Финска и Шведска.

Ледени јајца покрија плажа во Финска

Н.Македонија - 07.11.2019

Илјадници топчиња мраз во форма на јајца покрија плажа во Финска како резултат на редок временски феномен, објави Би-би-си. Аматерскиот фотограф Ристо Метила беше меѓу оние што наидоа на ледените јајца на островот Хајлуото меѓу Финска и Шведска.

Ретка атмосферска појава: “Ледени јајца” го поплавија финскиот брег(фото)

Денар - 08.11.2019

Благодарение на ретката атмосферска појава, илјадници ледени топки ја покрија плажата во Финска. Аматерскиот фотограф Ристо Матила наиде на овие „ледени јајца“ на островот Хајлуото во Ботнискиот залив меѓу Финска и Шведска.

Плажа во Финска прекриена со ледени топчиња мраз (ВИДЕО)

iPortal - 08.11.2019

На плажа на финскиот остров Хаилуото се појавија илјадници ретки „ледени јајца“, а фотографијата од овој феномен ја снимил фотографот Ристо Матила. „Бев на плажа со сопругата Марјаниеми. Беше сончев и ветровит ден, но околу минус еден степен“, ...