TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Вака ќе изгледаат за 50 години: Ѓоковиќ, Федерер и Надал на Вимблдон (ФОТО)

Вистина.мк - 12.07.2019

Новак Ѓоковиќ, Роџер Федерер и Рафаел Надал речиси последните две децении доминираат на тениските терени. Се започна од далечната 2003 година со освојувањето на Вимблдон од страна на Федерер, пошто следеше сурова доминација на големата тројка ...

Надал е мал фаворит против Федерер за влез во финалето на „Вимблдон“

+инфо - 12.07.2019

Рафаел Надал е фаворит на денешниот дуел против Роџер Федерер според букмејкерите. Мечот е втор на Централниот терен на „Ол Ингланд Клаб“. Новак Ѓоковиќ и Роберто Баутиста Агут веќе го започнаа својот меч, но тука не се очекува големо изненадување.

Светските ѕвезди пристигнаа на „битката“ помеѓу Надал и Федерер

Fashionel - 12.07.2019

Голем дел од познатите холивудски ѕвезди пристигнаа на големото полуфинале помеѓу Роже Федерер и Рафаел Надал кое се очекува да почне за многу кратко време. Во првите редови можевме да ги видиме шармантиот актер Хју Грант со неговата сопруга Ана ...

За една епска тениска класика на Вимблдон која ќе се повтори по 11 години

Оff.net - 12.07.2019

За некои ова е најјакиот натпревар во историјата на тенисот меѓу две легенди кои пак сметаат дека го створија најголемото тениско ривалство евр. Ова нивното беше неповторлива битка и единствена по многу ...

Урнебесна монтажа: Како ќе изгледа полуфиналето на Вимблдон за 50 години (ФОТО)

Спортски - 12.07.2019

Тениските фанови се пошегуваа на сметка на случувањата во светот на тенисот. Новак Ѓоковиќ, Роџер Федерер и Рафаел Надал продолжуваат да доминираат во светот на тенисот, а доминираат веќе две децении.

Меч за уживање: Денес се игра 40-та „епизода“ од класиката Надал – Федерер!

Gol.mk - 12.07.2019

„Имаа толку мечеви за паметење – цел тениски свет, сите ние навивачите се радуваме на тоа, нам никогаш нема да ни биде доста од нивните мечеви“ , на овој начин тениската легенда Томас Енквист го најави полуфиналето на Вимлбдон меѓу великаните Роџер ...

Фото: Повредата и направи проблем на Вимболдон, но не` и да ужива на плажа

OhridNews - 12.07.2019

Руската тенисерка Марија Шарапова утеха за не успешниот настап на престижниот грен слем турнир Вимболдон најде во одмор во Италија. Русинката во црвен костим за капење уживаше во одморот, откако поради повреда на зглобот од раката отпадна уште во ...

Епизода 40: Роџер и Рафа по 11 години повторно на мегдан на Вимблдон

Екипа - 12.07.2019

Двајцата тениски великани, Роџер Федерер и Рафаел Надал, денеска се очекува да одиграат нов меч за паметење во меѓусебната пресметка во полуфиналето на Вимблдон. Ова ќе биде 40. пат Надал и Федерер да си ги одмерат силите.

Надал прв обезбеди место на завршниот АТП турнир

Gol.mk - 12.07.2019

Шпанскиот тенисер Рафаел Надал 15-та година по ред ќе биде дел од завршниот АТП турнир. Еден од најдобрите играчи на сите времиња денес ќе се судри со Роџер Федерер во полуфиналето на Вимблдон.

По 12 години тројцата први фаворити се во полуфиналето

Н.Македонија - 12.07.2019

Во денешните дуели на тенискиот гранслем-турнир во Вимблдон првпат по 12 години во полуфиналето ќе играат тројцата први фаворити, Новак Ѓоковиќ, Роже Федерер и Рафаел Надал. Двојките се Федерер – Надал и Ѓоковиќ – Роберто Баутиста Агут.

Епското ривалство денес добива 40-то продолжение: Се сеќавате каков меч Рафа и Роџер одиграа во 2008?

Спортски - 12.07.2019

И оние кои не се големи љубители на тенисот би можеле да седнат пред ТВ бидејќи Роџер Федерер и Рафаел Надал можеби го играат еден од нивните последни меѓусебни натпревари во кариерите. Едно од најголемите ривалства во светот на спортот денес ќе ...

Тениска класика во Лондон: Федерер или Надал? (ВИДЕО)

Слободен Печат - 12.07.2019

Досега Роџер Федерер и Рафаел Надал одиграле меѓу себе вкупно 39 мечеви, а 24 пати беше подобар шпанскиот тенисер од Швајцарецот. За првпат после 11 години, Федерер и Надал ќе играат на грен слем турнирот во Лондон , „Вимблдон“.

Федерер и неговите рекорди на Вимблдон

1tv - 12.07.2019

Кога си Роџер Федерер и кога твојата професионална кариера трае дваесетина години ниту еден рекорд односно резултат не е недостижен. Во редот на оние достигнувања кои летово му се достапни на Федерер на Вимблдон е и рекордот на ас сервиси на овој ...

Надал се пласираше на завршниот АТП-турнир

Sport 1 - 12.07.2019

Шпанскиот тенисер Рафаел Надал се пласираше на завршниот АТП-турнир, рекордна 15. година по ред, по пласманот во полуфиналето на Вимблдон. Надал е првиот тенисер, кој се пласираше на турнирот, кој ќе се одржи од 10 до 17 ноември во Лондон.

Бабош и Младеновиќ сакаат да ги спојат Ролан Гарос и Вимблдон

1tv - 12.07.2019

Тоа што не и успеа летово на Ешли БАрти, да ги спои титулите на Ролан Гарос односно Вимблдон може да им појде од рака на унгарско француската двојка, Тимеа Бабош Кристина Младеновиќ. Освојувачките на ролан гарос во женски двојки се на две победи од ...

Серена го опиша тенискиот ас: Федерер е како балерина

Sport 1 - 11.07.2019

Полека се наближува завршницата на грен слем тунирот Вимблдон. Само две во женска и четворица во машка конкуренција останаа меѓу најдобрите, а Америкнаката Серена Вилијамс и Швајцарецот Роже Федерер се најискусните во оваа фаза од натпреварувањето.

Федерер: Не е нормално сè уште да владееме јас, Рафа и Новак

Слободен Печат - 11.07.2019

Голрмата тројка триумфира на 53 од последните 64 гран слем турнири. Во завршницата на Вимблдон се пласираа тенисерите кои доминараат во последните 15 години, Роже Федерер, Рафаел Надал и Новак Ѓоковиќ.

Надал: Среќен сум што со Федерер сè уште сме дел од тенискиот крем!

Gol.mk - 11.07.2019

Утрешниот ден од Вимблдон ќе ни донесе финале пред финалето. Двете легенди Роџер Федерер и Рафаел Надал ќе се сретнат во полуфиналето на третиот овосезонски Грен слем, првпат по 11 години на англиската трева.

Надал за битката со Федерер: Возбуден сум што ќе играм повторно против него на Вимблдон

Дерби - 11.07.2019

Рафаел Надал и Рожер Федерер по пауза од повеќе од една деценија (точни 11 госини) повторно ќе имаат пресметка на Вимблдон и во тоа во полуфиналната фаза што значи дека победникот од оваа битка ќе има можност да игра за големиот трофеј на турнирот ...

Надал се квалификуваше за финалниот турнир на АТП

А1 On - 11.07.2019

Рафаел Надал се рангираше по 15-ти пат во финалниот турнир во АТП. Натпреварот ќе се одржи од 10 до 17 ноември во салата „О2“ во Лондон. Светскиот тенисер број 2 се квалификуваше за престижниот турнир на крајот од сезоната откако победи против Сем ...

Серена: Федерер е како балерина

Екипа - 11.07.2019

Вимблдон влегува во самата завршница, а место во полуфиналињата од „неофицијалното светско првенство“ обезбедија и оние кои се најтрофејни во историјата на овој турнир, Серена Вилијамс и Роџер Федерер.

Надал: Федерер е веројатно најголемиот играч на трева

Локално - 11.07.2019

Рафаел Надал го победи Сем Квери и се пласираше во полуфиналето на „Вимблдон“. Матадорот го скрши противникот по неизвесниот старт и е на две победи од својата 19-та Гренд-слем титула. За да стигне до финишот сепак, Шпанецот ќе мора да го надмине ...

Федерер: Со Надал немаме никакви тајни, знаеме се еден за друг

1tv - 11.07.2019

Роџер Федерер дефинитивно е на патот да освои уште една титула на Вимблдон. Деветта по ред со што ќе се израмни со Мартина НАвратилова. Швајцарецот во четвртфиналето вчера беше подобар од Кеи Нишикори, кого го совлада со 3:1, по сетови, а по мечот ...

(ФОТО) Жива вистина: Вака ќе изгледаат Федерер, Надал и Ѓоковиќ во полуфинале на Вимблдон 2061 година

Спортклуб - 11.07.2019

Каква е конкуренцијата во светскиот тенис, не е чудо најдобрите тројца играчи на сите времиња уште долго да доминираат на АТП турнирите и Гренд слемовите. Иако навлезени во четвртата деценија од животот (Федерер наскоро ќе наполни 38 години), ...

Надал закажа мега пресметка со Федерер, па даде мислење за бомбастичната мета на Реал

Точка - 11.07.2019

Рафаел Надал вчера не му даде никаква шанса на Сем Квери и рутински се пласираше во полуфиналето на Вимблдон, претстава со која си загарантира уште една епска пресметка со својот вечен ривал Рожер Федерер.

Надал: Со Федерер не се среќаваме толку често, но тука сме

OhridNews - 11.07.2019

Во една од двете полуфинални пресметки на најстариот грен слем турнир Вимболдон силите ќе ги одмерат големи ривали и пријатели, Рафаел Надал и Рожер Федерер. Шпанецот и Швајцарецот одбележаа една од ера во тенисот, а секој нивни дуел е нова приказна.

Надал: Секогаш се посебни пресметките со Федерер!

Слободен Печат - 11.07.2019

Шпанскиот тенисер Рафаел Надал со триумфот над Сем Квери на „Вимблдон“ се пласираше во полуфиналето каде што ќе се сретне против Роџер Федерер. Двајца големи ривали, но и пријатели, Надал против Федерер во полуфиналната пресметка во Лондон в петок ...

Ако овие две „тенисерки“ закажат меч тој сигурно не би сакале да го пропуштите (ВИДЕО)

Спортски - 11.07.2019

Овие денови главна тема во спортскиот свет е Вимблдон, а на таа тема на друштвените мрежи се јави поранешната актерка за возрасни, а денес новинарка Миа Калифа. Калифа на својот Инстаграм профил објави провокативна фотографија која настанала на 9-ти ...

Надал е мал фаворит против Федерер во битката за финалето на „Вимблдон“

Курир - 12.07.2019

Рафаел Надал е фаворит на денешниот дуел против Роџер Федерер според букмејкерите. Мечот е втор на Централниот терен на „Ол Ингланд Клаб“. Новак Ѓоковиќ и Роберто Баутиста Агут веќе го започнаа својот меч, но тука не се очекува големо изненадување.

Федерер: Не знам уште колку ќе играм

TopSport - 11.07.2019

Роџер Федерер преку Кеи Нишикори се пласираше во полу-финалето на Вимблдон, иако на почетокот на мечот Јапонецот го диктираше ритамот и успеа да го добие првиот сет. Федерер за пласман во финалето ќе се бори со Рафа Надал.

Федерер со дрзок одговор кон новинар: Еве кое прашање го извади од такт

Курир - 11.07.2019

Швајцарската тениска легенда, Роџер Федерер, се вознемири од новинарското прашање по неговата победа во четвртфиналето на „Вимблдон“. Во полуфиналниот дуел, тој ќе се соочи со својот голем ривал Рафаел Надал во едно од најголемите ривалства во ...

Тениска класика, Федерер против Надал во полуфиналето на Вимблдон

МКД - 10.07.2019

Роџер Федерер против Рафаел Надал во полуфиналето на Вимблдон откако денеска и двајцата релативно лесно ги решија своите четвртфинални задачи. Роџер Федер со 3-1 во сетови го доби денешниот четвртфинален меч против Нишикори.

Ќе има спектакл и на Вимблдон: Надал го „збриша“ Квери и закажа полуфинале со Федерер!

Gol.mk - 10.07.2019

По само неполн час од победата на Роџер Федерер над Кеи Нишикори, третиот носите на Вимблдон, Рафаел Надал го „збриша“ Сем Квери, што значи љубителите на тениската игра ќе гледаат спектакл во полуфиналето на третиот овосезонски Грен слем турнир.

Епски дуел после цели 11 години на Вимблдон: Федерер и Надал закажаа прво полуфинале во Лондон!

Дерби - 10.07.2019

Рожер Федерер го загуби првиот сет во четвртфиналето со Кеи Нишикори, но во продолжение успеа да го подигне нивото на доволно високо ниво за да стигне до јубилејна стота победа на Вимблдон која му овозможи да се најде во ново полуфинале на тенискиот ...

Епски дуел во полуфиналето на Вимблдон

Спортски - 10.07.2019

Тениските љубители ќе можат да уживаат во уште еден дуел на двајцата најтрофејни тенисер, Рафаел Надал и Роџер Федерер во полуфиналето на Вимблдон. Роџер Федерер со 3-1 во сетови го доби денешниот четвртфинален меч против Нишикори.

Федерер се налути по загубениот сет и го „растури“ Нишикори, за 100-та победа на Вимблдон!

Gol.mk - 10.07.2019

По трите перфектни победи против Кларк, Пујл и Беретини, еден од најголемите фаворити за трофејот во Вимблдон, Роџер Федерер повторно загуби сет на англиската трева, но во продолжение тотално го надигра Кеи Нишикори и ја запиша 100-та победа на ...

Федерер прв во историјата до сто победи на Вимблдон, го чека Надал за супер-полуфинале

Екипа - 10.07.2019

Швајцарскиот ас Роџер Федерер освои ново парче од тениската историја со стотиот триумф на Вимблдон. Тој е прв во историјата на Ол Ингланд клуб кој стигнал до вакво остварување. Кеи Нишикори го зеде првиот сет, но потоа мораше да му се поклони на ...

Спектакл на Вимблдон: Надал набрзина го „тресна“ Квери и закажа дуел со Федерер

Sport 1 - 10.07.2019

Шпанскиот тенисер Рафаел Надал се пласираше во полуфиналето на Вимблдон, откако набрзина го реши Сем Квери со 3-0, односно 7-5, 6-2 и 6-2 по два часа игра и закажа спектакуларно полуфинале против Роџер Федерер.

Надал преку Квери си закажа полуфинале со Федерер

Екипа - 10.07.2019

Вимблдон ќе понуди голема возбуда во полуфиналната пресметка на Рафаел Надал и Роџер Федерер. Шпанецот го совлада американскиот тенисер Сем Квери со 3-0 во сетови и закажа полуфинале со Федерер.

Федерер го реши Нишикори за 13. полуфинале на Вимблдон

Sport 1 - 10.07.2019

Швајцарскиот тенисер Роџер Федерер по два часа и 37 минути игра го обезбеди своето 13. полуфинале на вимблдон, откако во четири сета го совлада Јапонецот Кеи Нишикори со 4-6, 6-1, 6-4, 6-4.

Класика на Вимблдон: Надал закажа полуфинале со Федерер

SportMedia - 10.07.2019

Очекувано, Рафаел Надал го доби дуелот со Сем Квери и закажа полуфинале против Роџер Федерер на Вимблдон. Шпанскиот тенисер доминираше против Американецот, дуелот го заврши без загубен сет 3-0 (7-5, 6-2 и 6-2).

Тениски класик во полуфиналето: Федерер против Надал по 11 години на Вимблдон

Независен - 10.07.2019

На општо воодушевување на љубителите на тенисот ширум светот, во полуфиналето од Вимблдон ќе гледаме тениски класик помеѓу Роџер Федерер и Рафаел Надал кои денеска лесно ги прексокнаа четвртфиналните пречки.

Надал си закажа тениска „класика“ со Федерер

Слободен Печат - 10.07.2019

За прв пат по 11 години, Рафаел Надал и Рожер Федерер ќе играат еден против друг на Вимблдон. Рафаел Надал си обезбеди уште една тениска „класика“ против Рожер Федерер откако во четвртфиналето на Вимблдон со 3:0 во сетови и тоа со 7:5,6:2,6:2 го ...

Давиденко: Федерер ми ја уништи кариерата

TopSport - 10.07.2019

Николај Давиденко, поранешниот светски тенисер број 3, се пожали дека една од причините поради кои немал подобра кариера е едноставна и се вика Роџер Федерер. Во 21 меѓусебни мечеви, Русинот само двапати го победи Федерер – на АТП финалето во 2009 и ...

Тениски класик во полуфиналето на Вимблдон по цели 11 години, Надал си закажа меч со Федерер

Спортклуб - 10.07.2019

Шпанскиот тенисер Рафаел Надал денеска во четвртфиналето на Вимблдон лесно го совлада Сем Квериј и си закажа спектакл во полуфиналето против стариот познаник Роџер Федерер. Надал важеше за голем фаворит против американскиот тенисер што го докажа и ...

Како во 2007! Федерер, Надал и Ѓоковиќ во полуфинале на Вимблдон

TopSport - 10.07.2019

Старата „гарда“ уште е тука. Во реприза на турнирот од пред 12 години, Роџер Федерер, Рафаел Надал и Новак Ѓоковиќ во исто време се во полуфиналето на Вимблдон, покажувајќи дека нивното време уште не е готово и секако, предизвикувајќи огромно ...

Федерер го совлада Нишикори и се пласираше во полуфиналето на Вимблдон

Спортклуб - 10.07.2019

Швајцарскиот тенисер Роџер Федерер се пласираше во полуфиналето од Вимблдон по победата против Кеи Нишикори. Нишикори и Федерер одиграа одличен меч во четвртфиналето на турнирот во Лондон, а на крајот со 3:1 во сетови славеше искусниот швајцарски ...

Победа број 100! Федерер го „скрши“ отпорот на Нишикори, сега го чека Надал

TopSport - 10.07.2019

Роџер Федерер имаше лош старт на мечот и го загуби првиот сет од Кеи Нишикори, но на крајот го победи упорниот Јапонецот со 4:6/6:1/6:4/6:4 за да се пласира во полуфиналето, каде што сега го чека Рафа Надал (кој кога Федерер го завршуваше мечот ...

Навивам за Федерер, но Новак е фаворит

Слободен Печат - 10.07.2019

Легендарниот тенисер Род Лејвер ги откри фаворитите за триумф на Вимблдон. Новак Ѓоковиќ без многу мака се пласира во полуфиналето на Вимблдон каде го очекува пресметка со Шпанецот Роберто Баутиста Агут.

Надал првпат се квалификуваше за финалниот турнир на АТП

Опсервер - 11.07.2019

Рафаел Надал се рангираше по15-ти пат во финалниот турнир во АТП. Натпреварот ќе се одржи од 10 до 17 ноември во салата „О2“ во Лондон. Светскиот тенисер број 2 се квалификуваше за престижниот турнир на крајот од сезоната откако победи против Сем ...