TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Забараната за движење во шуми е во корист само на потпалувачите

Телма - 13.08.2017

Целосната забрана за движење во шумите до 15 август, што поради зголемената опасност од појава на шумски пожари ја воведе Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство, е непродуктивна и апсурдна сметаат туристичките работници и ...

Португалија побара помош од ЕУ за справување со огнената стихија

А1 On - 13.08.2017

Повеќе од три илјади пожарникари се борат и денеска со шумските пожари ширум Португалија, а земјата побара помош од Европската унија во справувањето со огнената стихија, која се заканува да се прошири со оглед на високите температури, кои ...

Дождот ги изгаси пожарите

ТВ21 - 13.08.2017

Дождот кој не олади во текот на ноќта и утринските часови ги изгасна и повеќето од пожарите што до синоќа гореа низ Македонија. Центарот за управување со кризи, кој ја следи ситуацијата, соопшти дека шуми и зеленило горат уште на пет локации но се ...

МЗШВ работи со полн капацитет, министерот е на своето работно место, будно се следи состојбата со пожарите

А1 On - 13.08.2017

Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство информира дека активно презема мерки и со полн капацитет ги извршува обврските за справување со пожарите. Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Николовски е на своето ...

ЦУК: Изгаснати најголем дел од пожарите што беа активни

24 Вести - 13.08.2017

По врнежите кои од утрово ја зафатија територијата на земјата, најголем дел од пожарите кои беа активни се изгаснати, информираат од Центарот за управување со кризи. Пожарот во близина на манастирот Трескавец е под контрола.

СДСМ: На ВМРО-ДПМНЕ му пречи успешната работа на Николовски

Макфакс - 13.08.2017

Во недостиг на идеи, ВМРО-ДПМНЕ продолжува со своите политики на деструктивност и празни и неосновани обвиниенија. Обвинувањата за негрижа упатени кон министерот за земјоделство шумарство и водостопанство се апсурдни и неосновани.

Дождот го прекина фијаското на Владата, штетата е огромна: Заев загубен, Николовски на плажа, Аднан Џаферовски ...

Курир - 13.08.2017

Најголем дел од пожарите кои беснееја во Македонија се изгаснати благодарение на дождот кој врнеше во текот на ноќта и утринава, со што се потврдува дека временските услови ќе им помогнат на граѓаните, наместо институциите и владата предводена од ...

ЦУК: Изгаснати најголем дел од пожарите што беа активни

Телевизија Нова - 13.08.2017

Најголем дел од пожарите кои изминативе 10 дена беа активни, ставени се под целосна контрола по врнежите што утрово ја зафатија територијата на земјата, информираат од Центарот за управување со кризи (ЦУК).

Дождот изгасна најголем дел од пожарите, соопшти ЦУК

Мета - 13.08.2017

Најголем дел од пожарите кои беа активни во земјава се изгаснати, по врнежите од дожд кои утрово ја зафатија Македонија, соопштија денеска од Центарот за управување со кризи (ЦУК). Оттаму информираат дека пожари има на уште пет локации, кои се ...

Само потпалувачите на пожари имаат корист од целосната забрана за движење во шуми

OhridNews - 13.08.2017

Неефикасна и апсурдна е мерката за целосна забрана за движење во шума до 15 август, што поради зголемената опасност од појава на шумски пожари ја воведе Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство, сметаат туристичките работници и ...

МЗШВ: Будно се следи состојбата со пожарите

+инфо - 13.08.2017

Според последните информации од Центарот за управување со кризи, најголем дел од пожарите кои беа активни се изгаснати. Активно преземаме мерки и со полн капацитет ги извршуваме обврските за справување со пожарите.

СДСМ: На ВМРО-ДПМНЕ му пречи успешната работа на Николовски

Слободен Печат - 13.08.2017

„Во недостиг на идеи, ВМРО-ДПМНЕ продолжува со своите политики на деструктивност и празни и неосновани обвиниенија. Обвинувањата за негрижа упатени кон министерот за земјоделство шумарство и водостопанство се апсурдни и неосновани.

Дождот го прекина фијаското на Владата, штетата е огромна: Заев загубен, Николовски на плажа

Пулс24 - 13.08.2017

Најголем дел од пожарите кои беснееја во Македонија се изгаснати благодарение на дождот кој врнеше во текот на ноќта и утринава, со што се потврдува дека временските услови ќе им помогнат на граѓаните, наместо институциите и владата предводена од ...

ЦУК: Дождот помогна за гасење на најголем дел од пожарите што беа активни

Стандард - 13.08.2017

Најголем дел од пожарите кои изминативе 10 дена беа активни, ставени се под целосна контрола по врнежите што утрово ја зафатија територијата на земјата, информираат од Центарот за управување со кризи (ЦУК).

ЦУК: Дождот изгасна најголем дел од пожарите

Слободен Печат - 13.08.2017

Најголем дел од пожарите кои беа активни во земјава се изгаснати, по врнежите од дожд кои утрово ја зафатија Македонија, соопштија денеска од Центарот за управување со кризи (ЦУК). Оттаму информираат дека пожари има на уште пет локации, кои се ...

Продолжуваат мерките против пожари во шумите во Охрид

Макфакс - 12.08.2017

Во рамките на кампањата „Лето без пожари“, продолжуваат мерките и превентивното делување за заштита на шумите, пасиштата и другите отворени простори од пожари на подрачјето на СВР Охрид. Кампањата е со цел поголема контрола, превентива и заштита на ...

Корзика: Поради пожари евакуирани 700 лица, претежно туристи

Телевизија Нова - 12.08.2017

Околу 700 лица, во најголем дел туристи, синоќа се евакуирани на Корзика поради шумските пожари. Тие се евакуирани, откако ветровите кои дуваат до 120 километри на час ги проширија двата пожара.

Португалија: 1.800 пожарникари се борат со шумските пожари

Телевизија Нова - 12.08.2017

Португалија денеска се бори со нов бран шумски пожари додека во текот на викендов и натаму се прогнозираат високи температури. Околу 1.800 пожарникари со помош на стотина возила се обидуваат да изгаснат десетина пожари ширум земјата, соопштија ...

МЗШВ: Активно преземаме мерки за заштита на шумите од појава на пожарите

Вечер - 12.08.2017

Министерството за земјоделство шумарство и водостопанство соопшти дека активно презема мерки за заштита на шумите од појава на пожарите. Согласно Законот за шуми, по барање на ЈП Македонски шуми на 11 јули министерот за земјоделство, шумарство и ...

Ветрот и новите горештини повторно ги разгореа шумските пожари во Португалија

Курир - 12.08.2017

Зголемените температури и силните ветрови повторно ги распалија шумските пожари во Португалија, откако привременото заладување во јуни овозможи извесно смирување на бранот пожари, од кои, само во еден од нив загинаа 64 лица, пренесоа американските ...

Грција, без образложение, итно ги повлекла авионите за гаснење пожари од Албанија

Вечер - 12.08.2017

Началникот на Генералштабот на грчката армија наредил итно повлекување на авионите за гаснење пожари од југот на Албанија, јави дописникот на МИА. - Со итна наредба на Началникот на грчката армија, без никакво образолежение, авионите „Канадер" ...

МЗШВ: Министерот е на своето работно место, будно се следи состојбата со пожарите

Канал5 - 13.08.2017

Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство (МЗШВ) активно презема мерки и со полн капацитет ги извршува обврските за справување со пожарите. Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Николовски е на своето работно ...

СДСМ: На ВМРО-ДПМНЕ им пречи успешната работа на Николовски

А1 On - 13.08.2017

СДСМ реагира на соопштението на ВМРО-ДПМНЕ. „Во недостиг на идеи, ВМРО-ДПМНЕ продолжува со своите политики на деструктивност и празни и неосновани обвиниенија. Обвинувањата за негрижа упатени кон министерот за земјоделство шумарство и водостопанство ...

Продолжуваат мерките против пожари во шумите во Охрид

Денар - 12.08.2017

Во рамките на кампањата „Лето без пожари“, продолжуваат мерките и превентивното делување за заштита на шумите, пасиштата и другите отворени простори од пожари на подрачјето на СВР Охрид. Кампањата е со цел поголема контрола, превентива и заштита на ...

Поради пожари евакуирани 700 лица на Корзика, претежно туристи

А1 On - 12.08.2017

Околу 700 лица, во најголем дел туристи, синоќа се евакуирани на Корзика поради шумските пожари. Тие се евакуирани, откако ветровите кои дуваат до 120 километри на час ги проширија двата пожара.

Португалија гори: 1.800 пожарникари се борат со шумските пожари

Press24 - 12.08.2017

Португалија денеска се бори со нов бран шумски пожари додека во текот на викендов и натаму се прогнозираат високи температури. Околу 1.800 пожарникари со помош на стотина возила се обидуваат да изгаснат десетина пожари ширум земјата, соопштија ...

Активно се превземаат мерки за заштита на шумите од појава на пожарите

Скопје инфо - 12.08.2017

Министерството за земјоделство шумарство и водостопанство соопшти дека активно превзема мерки за заштита на шумите од појава на пожарите. Согласно Законот за шуми, по барање на ЈП Македонски шуми на 11 јули министерот за земјоделство, шумарство и ...

Министерот Николовски е на работно место, пожарите се под контрола

Фактор - 13.08.2017

Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство соопштува дека активно презема мерки и со полн капацитет ги извршува обврските за справување со пожарите. Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Николовски е на своето ...

СДСМ: На ВМРО-ДПМНЕ му пречи успешната работа на Николовски

Стандард - 13.08.2017

„Во недостиг на идеи, ВМРО-ДПМНЕ продолжува со своите политики на деструктивност и празни и неосновани обвиненија. Обвинувањата за негрижа упатени кон министерот за земјоделство шумарство и водостопанство се апсурдни и неосновани.

Кампања на полицијата и Македонски шуми за заштита од пожари

OhridNews - 12.08.2017

Во рамки на кампањата „Лето без пожари“, СВР Охрид спроведе кампања за превентивно делување за заштита на шумите, пасиштата и другите отворени простори од пожари. Целта на кампањата е поголема контрола, превентива и заштита на шумите од пожар, ...

Корзика: Поради пожари евакуирани 700 лица, претежно туристи

Алфа - 12.08.2017

Околу 700 лица, во најголем дел туристи, синоќа се евакуирани на Корзика поради шумските пожари. Околу 700 лица, во најголем дел туристи, синоќа се евакуирани на Корзика поради шумските пожари.

Португалија: 1.800 пожарникари се борат со шумските пожари

Локално - 12.08.2017

– Португалија денеска се бори со нов бран шумски пожари додека во текот на викендов и натаму се прогнозираат високи температури. Околу 1.800 пожарникари со помош на стотина возила се обидуваат да изгаснат десетина пожари ширум земјата, соопштија ...

Реакција на МЗШВ: Министерот будно ја следи состојбата со пожарите

Телевизија Нова - 13.08.2017

Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство (МЗШВ) активно презема мерки и со полн капацитет ги извршува обврските за справување со пожарите. Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Николовски е на своето работно ...

СДСМ: На ВМРО-ДПМНЕ му пречи успешната работа на министерот Николовски

МКД - 13.08.2017

Лажните обвинувања нема да ја сокријат катастрофата што таа партија ја остави зад себе. Во недостиг на идеи, ВМРО-ДПМНЕ продолжува со своите политики на деструктивност и празни и неосновани обвиниенија.

Поради пожар евакуирани се 700 лица на Корзика

ТВ21 - 12.08.2017

Околу 700 лица, во најголем дел туристи, синоќа се евакуирани на Корзика поради шумските пожари. Тие се евакуирани, откако ветровите кои дуваат до 120 километри на час ги проширија двата пожара.

Португалија: 1.800 пожарникари се борат со шумските пожари

Курир - 12.08.2017

Португалија денеска се бори со нов бран шумски пожари додека во текот на викендов и натаму се прогнозираат високи температури. Околу 1.800 пожарникари со помош на стотина возила се обидуваат да изгаснат десетина пожари ширум земјата, соопштија ...

МЗШВ работи со полн капацитет, будно се следи состојбата со пожарите

Слободен Печат - 13.08.2017

Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство информира дека активно презема мерки и со полн капацитет ги извршува обврските за справување со пожарите. Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Николовски е на своето ...

Корзика во пламен

Телма - 12.08.2017

Шумските пожари кои веќе неколку дена беснеат на остовор Коризка ги принудија локалните власти синоќа и утрово да евакуираат над 700 лица, во најголем дел туристи од местата во кои тие престорјуваат а кои се во директна опасност да бидат зафатени од ...

Португалија: 1.800 пожарникари се борат со шумските пожари

Сител - 12.08.2017

Португалија денеска се бори со нов бран шумски пожари додека во текот на викендов и натаму се прогнозираат високи температури. Околу 1.800 пожарникари со помош на стотина возила се обидуваат да изгаснат десетина пожари ширум земјата, соопштија ...

МЗШВ: Министерот е на своето работно место, будно се следи состојбата со пожарите

Либертас - 13.08.2017

Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство (МЗШВ) активно презема мерки и со полн капацитет ги извршува обврските за справување со пожарите. Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Николовски е на своето работно ...

Корзика: Поради пожари евакуирани 700 лица, претежно туристи

Идивиди - 12.08.2017

Ајачо, 12 август 2017 (МИА) - Околу 700 лица, во најголем дел туристи, синоќа се евакуирани на Корзика поради шумските пожари. Тие се евакуирани, откако ветровите кои дуваат до 120 километри на час ги проширија двата пожара.

Португалија: 1.800 пожарникари се борат со шумските пожари

Канал 77 - 12.08.2017

Португалија денеска се бори со нов бран шумски пожари додека во текот на викендов и натаму се прогнозираат високи температури. Околу 1.800 пожарникари со помош на стотина возила се обидуваат да изгаснат десетина пожари ширум земјата, соопштија ...

Корзика: Поради пожари евакуирани 700 лица, претежно туристи

Press24 - 12.08.2017

Околу 700 лица, во најголем дел туристи, синоќа се евакуирани на Корзика поради шумските пожари. Тие се евакуирани, откако ветровите кои дуваат до 120 километри на час ги проширија двата пожара.

Португалија: 1.800 пожарникари се борат со шумските пожари

24 Вести - 12.08.2017

Португалија се бори со нов бран шумски пожари додека во текот на викендов и натаму се прогнозираат високи температури. Околу 1.800 пожарникари со помош на стотина возила се обидуваат да изгаснат десетина пожари ширум земјата, соопштија португалските ...

Пожар на Корзика, евакуирани се стотици туристи

Макфакс - 12.08.2017

Околу 700 лица, од кои најголем дел туристи, синоќа се евакуирани на Корзика поради шумските пожари. Двата пожари биле проширени поради силниот ветер кој дува со брзина до 120 километри на час.

Португалија: 1.800 пожарникари се борат со шумските пожари

Либертас - 12.08.2017

– Португалија денеска се бори со нов бран шумски пожари додека во текот на викендов и натаму се прогнозираат високи температури. Околу 1.800 пожарникари со помош на стотина возила се обидуваат да изгаснат десетина пожари ширум земјата, соопштија ...

Пожари на Корзика, евакуирани стотици туристи

Канал5 - 12.08.2017

Околу 700 лица, од кои најголем дел туристи, синоќа се евакуирани на Корзика поради шумските пожари. Двата пожари биле проширени поради силниот ветер кој дува со брзина до 120 километри на час.

Португалија гори, страшни фотографии од самото место: Речиси 2.000 пожарникари се борат со шумските пожари

Точка - 12.08.2017

Околу 1.800 пожарникари со помош на стотина возила се обидуваат да изгаснат десетина пожари ширум земјата. Португалија денес се бори со нов бран шумски пожари, додека во текот на викендот и натаму се предвидуваат високи температури.

Големи шумски пожари беснеат во Португалија

Канал5 - 12.08.2017

Во Португалија високите температури повторно ги разгореа пожарите на повеќе места во државата . Околу 1.800 пожарникари со помош на стотина возила се обидуваат да изгаснат десетина пожари ширум земјата, соопштија португалските власти.

Португалија: 1.800 пожарникари се борат со шумските пожари

Алфа - 12.08.2017

Околу 1.800 пожарникари со помош на стотина возила се обидуваат да изгаснат десетина пожари ширум земјата, соопштија португалските власти. Околу 1.800 пожарникари со помош на стотина возила се обидуваат да изгаснат десетина пожари ширум земјата, ...