TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Ден на св. Климент Охридски – заштитник на градот Охрид и на целиот македонски народ

Денешен - 08.12.2022

Марко Китевски (од книгата „Македонски црковно-народен календар“, Скопје 2021) Денеска Македонската православна црква го празнува споменот на својот патрон Свети Климент Охридски – Чудотворец, најпознатиот меѓу повеќето ученици на светите браќа ...

Пецаков: Македонците низ вековите поминале многу, но секогаш изнаоѓале сила да продолжат по патот на Свети Климент

Курир

Св. Климент Охридски за нас има сеопфатна димензија и духовна и просветителска

Тера

Промовирана „Книга за светите браќа Климент и Наум Охридски” во рамките на одбележувањата на патронот на Охрид

Слободен Печат

Одбележан патрониот празник на Универзитетот „Св. Климент Охридски” во Битола

Слободен Печат

Промовирана Книгата за светите браќа Климент и Наум Охридски од проф. д-р Димитар Пандев и Славе Ѓорѓо Димоски

OhridNews

Духовна академија „Свети Климент“ вечерва во Занаетчискиот дом во Куманово

Kumanovo News

Либертас Н.Македонија Н.Македонија OhridNews OhridNews Н.Македонија OhridNews Бизнис Вести

Одржана свечена академија по повод утрешното чествување на Свети Климент Охридски

Канал5 - 07.12.2022

По повод утрешниот црковно-државен празник Свети Климент Охридски, директорот на Комисијата за односи со верските заедници Даријан Сотировски и поглаварот на МПЦ – Охридска архиепископија г. г. Стефан организираа свечена академија .

Министерот Спасовски на свечена академија по повод црковно-државниот празник Денот на Свети Климент Охридски

Бриф

Свечена академија по повод државниот празник Св. Климент Охридски

Опсервер

Свечена академија по повод државниот празник Св. Климент Охридски

Независен

Свечена академија по повод државниот празник Св. Климент Охридски

Слободен Печат

Свечена академија по повод државниот празник Св. Климент Охридски

Курир

Свечена академија по повод државниот празник Св. Климент Охридски

24 Вести

Канал5 Нетпрес MakPress Вечер Прес 24Инфо Н.Македонија Република Вечер Прес

НЛБ Банка и Кроациа Осигурување со донација по повод патрониот и државен празник Св. Климент Охридски и 50 години од ...

Фактор - 07.12.2022

На наше огромно задоволство НЛБ Банка и Кроациа Осигурување денеска беа дел од свеченоста во организација на Националната и Универзиетска библиотека Св. Климент Охридски со која беше одбележан патрониот и државен празник - Свети Климент Охридски ...

Одбележан патронатот на библиотеката „Свети Климент Охридски“ во Скопје

Скопје инфо

Библиотеката “Св. Климент Охридски“ го одбележа патрониот празник (фото)

Битола Њуз

Османи и Милков во посета на НУБ „Климент Охридски“ каде пред споменикот положија цвеќе

Република

Одбележување на патрониот и државен празник во НУБ „Св. Климент Охридски“ – Скопје

Опсервер

Во охридската библиотека денеска започнуваат свеченостите во чест на Св. Климент Охридски

Република

Одбележување на патрониот и државен празник во НУБ „Св. Климент Охридски” – Скопје

24Инфо

Независен Слободен Печат Денешен 24 Вести Скопје инфо Канал5 Вечер Прес MakPress

Милков и Османи положија цвеќе пред споменикот на Свети Климент Охридски

Сител - 07.12.2022

Македонската и бугарската влада, ден пред официјалниот празник, денеска за прв пат заеднички го чествуваа Свети Климент Охридски во Скопје. Шефовите на дипломатиите на двете држави Османи и Милков, без официјална најава, но со известување после ...

Заедно ќе го чествуваме свети Климент Охридски, историските комплекси не треба да ја одредат иднината, кажа бугарскиот министер Милков

Сакам да кажам

Бугарскиот министер Милков во Скопје на чествување на Св. Климент Охридски

Алсат-М

Македонија и Бугарија заеднички ќе го одбележат „Св. Климент Охридски“

Р.С.Европа

Милков: Историската комисија е заслужна што утре заеднички ќе го славиме Свети Климент Охридски

А1 On

С Македонија и Бугарија заеднички ќе го чествуваат св. Климент Охридски, тоа е заслугата на историската комисија, вели Милков

360 степени

Милков: Денес за првпат заеднички ја празнуваме дејноста на Свети Климент Охридски

OhridNews

Локално 24Инфо Бизнис Вести MakPress Канал5 Слободен Печат Алсат-М Опсервер